Zagraniczne media piszą o zmianach w TVP. "Nowy, prounijny rząd Polski podjął radykalne kroki"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Zagraniczne media piszą o zmianach w TVP. "Nowy, prounijny rząd Polski podjął radykalne kroki"
Zagraniczne media piszą o zmianach w TVP. "Nowy, prounijny rząd Polski podjął radykalne kroki"
Angelika Maj/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Zagraniczne media piszą o zmianach w TVP. "Nowy, prounijny rząd Polski podjął radykalne kroki"Angelika Maj/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Poprzednia władza barykaduje się w redakcjach, obecna władza podejmuje radykalne kroki - tak w skrócie zagraniczna prasa opisuje to, co dzieje się wokół mediów publicznych w Polsce. Dziennikarze podkreślają, jaką propagandę uprawiała TVP za czasów PiS-u, ale i relacjonują wątpliwości, a nawet zarzuty, wobec sposobu jej naprawy.

Nikt nie jest zaskoczony, że ultrakonserwatywna partia Prawo i Sprawiedliwość kurczowo trzyma się władzy, by nie stracić kontroli nad polskimi mediami publicznymi, które przez osiem lat służyły jej jako narzędzie propagandy - tak swój komentarz dotyczący sytuacji w Polsce rozpoczyna dziennikarka hiszpańskiego dziennika "El País", ale - jak dodaje - w tej sprawie nastąpiło wiele zwrotów. "Nikt nie spodziewał się, że PiS zajmie siedziby tych mediów i zabarykaduje się w nich na kilka dni, by uniemożliwić dostęp do swoich biur nowym szefom" - wskazuje dziennikarka.

Zagraniczne media wprost mówią o bitwie, a nawet politycznej wojnie o media publiczne w Polsce. - Nowy, prounijny rząd Polski podjął radykalne kroki, by uwolnić media państwowe z politycznego ucisku narzuconego przez osiem lat rządów Prawa i Sprawiedliwości, ale to wywołało wojnę polityczną z poprzednią partią rządzącą" - czytamy w "Politico".

Dziennikarze przypominają też, że w czasach rządów PiS media publiczne wykorzystywano jako "agresywne narzędzie propagandy, atakujące Tuska i opozycję, a także promujące eurosceptyczne poglądy partii rządzącej". - W czasie swojej władzy PiS manipulowało procedurami i obchodziło konstytucję, by przejąć kontrolę nad organami nadzoru mediów i utworzyć specjalną agencję rządową odpowiedzialną za kluczowe nominacje, co umożliwiło partii zacieśnienie kontroli nad publicznymi nadawcami - podkreślają.

TVP, Polskie Radio i PAP w stanie likwidacji. Co oznacza decyzja ministra kultury?
TVP, Polskie Radio i PAP w stanie likwidacji. Co oznacza decyzja ministra kultury?Maciej Knapik/Fakty TVN

W Polsce trwa odzyskiwanie mediów publicznych. Nowy minister kultury ogłosił w środę postawienie w stan likwidacji publicznego radia, telewizji i Polskiej Agencji Prasowej - informuje Euronews. Z kolei ten ruch - jak wskazuje BBC - z jednej strony stanowi wywiązanie się nowej władzy ze swoich obietnic o przywróceniu bezstronności mediów państwowych w Polsce, ale z drugiej strony wywołuje też szereg kontrowersji.

"Organizacje prawnicze kwestionowały sposób zwolnień dotychczasowych zarządów. Helsińska Fundacja Praw Człowieka stwierdziła, że ​​media publiczne wymagają pilnej reformy, bo pod rządami PiS stały się "propagandowym rzecznikiem obozu rządzącego" (...). "Nie można jednak nie zauważyć, że sposób rozpoczęcia zmian w mediach publicznych budzi poważne wątpliwości - stwierdziła fundacja" - piszą dziennikarze BBC.

Rozgrywka pomiędzy koalicją Tuska a prezydentem Dudą

Media francuskie przywołują opinię innej organizacji, która jednoznacznie ocenia stan polskich mediów publicznych za rządów Prawa i Sprawiedliwości. - W ciągu ośmiu lat sprawowania władzy przez populistyczną partię nacjonalistyczną media publiczne stały się rządowym przekaźnikiem. W swoim raporcie za rok 2020 organizacja Reporterzy bez Granic podkreśliła, że ​​"wypowiedzi stronnicze i nawoływanie do nienawiści są nadal regułą w polskich mediach publicznych, które przekształciły się w tubę propagandy rządowej" - czytamy w "Le Figaro".

Z kolei media niemieckie wskazują na raport Reporterów bez Granic. - W swoim raporcie z 2023 roku Reporterzy bez Granic zauważyli, że ​​rząd PiS coraz częściej stara się opanować także media prywatne - przypominają.

Czytaj także: "Rewolucja w Polsce staje się rzeczywistością". Zagraniczne media o zmianach w mediach publicznych

Dziennik "Tagesschau" wyjaśnia, dlaczego władzom Prawa i Sprawiedliwości zależy na utrzymaniu kontroli nad państwowym radiem i telewizją. "Komentatorzy stwierdzili, że partia PiS liczy na utrzymanie kontroli nad mediami państwowymi i wykorzystanie ich do rozpowszechniania swojego przesłania przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi i do Parlamentu Europejskiego" - czytamy.

Dlatego "Der Spiegiel" pisze o drastycznych krokach, jakie w tej sprawie podjął nowy polski rząd, a "Die Welt" sugeruje, że polityczna rozgrywka pomiędzy proeuropejską koalicją Donalda Tuska a prezydentem Andrzejem Dudą wkracza właśnie w nową rundę.

Autorka/Autor:Angelika Maj

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Viktor Orban kampanię przed eurowyborami promuje hasłem: żadnej migracji, żadnego gender, żadnej wojny. Jednocześnie zapowiada walkę z brukselskimi biurokratami. Jego głównym rywalem jest Peter Magyar, który jeszcze kilka miesięcy temu był mało znany.

Na Węgrzech rozpoczęła się kampania wyborcza. Viktor Orban musi się zmierzyć ze swoim rywalem

Na Węgrzech rozpoczęła się kampania wyborcza. Viktor Orban musi się zmierzyć ze swoim rywalem

Źródło:
Fakty TVN

Jedna szansa na życie ma konkretną cenę - to cztery miliony złotych. Na dodatek to oferta krótkoterminowa, bo na zebranie takiej sumy bliscy Kornela dostali zaledwie kilka dni. Nastolatek, który walczy z nowotworem, musi podjąć leczenie w Stanach Zjednoczonych właściwie od zaraz.

Kornel walczy o życie. Szansą dla niego jest kosztowna terapia w USA. "Ten kosztorys zwalił nas z nóg"

Kornel walczy o życie. Szansą dla niego jest kosztowna terapia w USA. "Ten kosztorys zwalił nas z nóg"

Źródło:
Fakty TVN

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS