Poprzednia władza barykaduje się w redakcjach, obecna władza podejmuje radykalne kroki - tak w skrócie zagraniczna prasa opisuje to, co dzieje się wokół mediów publicznych w Polsce. Dziennikarze podkreślają, jaką propagandę uprawiała TVP za czasów PiS-u, ale i relacjonują wątpliwości, a nawet zarzuty, wobec sposobu jej naprawy.
Nikt nie jest zaskoczony, że ultrakonserwatywna partia Prawo i Sprawiedliwość kurczowo trzyma się władzy, by nie stracić kontroli nad polskimi mediami publicznymi, które przez osiem lat służyły jej jako narzędzie propagandy - tak swój komentarz dotyczący sytuacji w Polsce rozpoczyna dziennikarka hiszpańskiego dziennika "El País", ale - jak dodaje - w tej sprawie nastąpiło wiele zwrotów. "Nikt nie spodziewał się, że PiS zajmie siedziby tych mediów i zabarykaduje się w nich na kilka dni, by uniemożliwić dostęp do swoich biur nowym szefom" - wskazuje dziennikarka.
Zagraniczne media wprost mówią o bitwie, a nawet politycznej wojnie o media publiczne w Polsce. - Nowy, prounijny rząd Polski podjął radykalne kroki, by uwolnić media państwowe z politycznego ucisku narzuconego przez osiem lat rządów Prawa i Sprawiedliwości, ale to wywołało wojnę polityczną z poprzednią partią rządzącą" - czytamy w "Politico".
Dziennikarze przypominają też, że w czasach rządów PiS media publiczne wykorzystywano jako "agresywne narzędzie propagandy, atakujące Tuska i opozycję, a także promujące eurosceptyczne poglądy partii rządzącej". - W czasie swojej władzy PiS manipulowało procedurami i obchodziło konstytucję, by przejąć kontrolę nad organami nadzoru mediów i utworzyć specjalną agencję rządową odpowiedzialną za kluczowe nominacje, co umożliwiło partii zacieśnienie kontroli nad publicznymi nadawcami - podkreślają.
W Polsce trwa odzyskiwanie mediów publicznych. Nowy minister kultury ogłosił w środę postawienie w stan likwidacji publicznego radia, telewizji i Polskiej Agencji Prasowej - informuje Euronews. Z kolei ten ruch - jak wskazuje BBC - z jednej strony stanowi wywiązanie się nowej władzy ze swoich obietnic o przywróceniu bezstronności mediów państwowych w Polsce, ale z drugiej strony wywołuje też szereg kontrowersji.
"Organizacje prawnicze kwestionowały sposób zwolnień dotychczasowych zarządów. Helsińska Fundacja Praw Człowieka stwierdziła, że media publiczne wymagają pilnej reformy, bo pod rządami PiS stały się "propagandowym rzecznikiem obozu rządzącego" (...). "Nie można jednak nie zauważyć, że sposób rozpoczęcia zmian w mediach publicznych budzi poważne wątpliwości - stwierdziła fundacja" - piszą dziennikarze BBC.
Rozgrywka pomiędzy koalicją Tuska a prezydentem Dudą
Media francuskie przywołują opinię innej organizacji, która jednoznacznie ocenia stan polskich mediów publicznych za rządów Prawa i Sprawiedliwości. - W ciągu ośmiu lat sprawowania władzy przez populistyczną partię nacjonalistyczną media publiczne stały się rządowym przekaźnikiem. W swoim raporcie za rok 2020 organizacja Reporterzy bez Granic podkreśliła, że "wypowiedzi stronnicze i nawoływanie do nienawiści są nadal regułą w polskich mediach publicznych, które przekształciły się w tubę propagandy rządowej" - czytamy w "Le Figaro".
Z kolei media niemieckie wskazują na raport Reporterów bez Granic. - W swoim raporcie z 2023 roku Reporterzy bez Granic zauważyli, że rząd PiS coraz częściej stara się opanować także media prywatne - przypominają.
Czytaj także: "Rewolucja w Polsce staje się rzeczywistością". Zagraniczne media o zmianach w mediach publicznych
Dziennik "Tagesschau" wyjaśnia, dlaczego władzom Prawa i Sprawiedliwości zależy na utrzymaniu kontroli nad państwowym radiem i telewizją. "Komentatorzy stwierdzili, że partia PiS liczy na utrzymanie kontroli nad mediami państwowymi i wykorzystanie ich do rozpowszechniania swojego przesłania przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi i do Parlamentu Europejskiego" - czytamy.
Dlatego "Der Spiegiel" pisze o drastycznych krokach, jakie w tej sprawie podjął nowy polski rząd, a "Die Welt" sugeruje, że polityczna rozgrywka pomiędzy proeuropejską koalicją Donalda Tuska a prezydentem Andrzejem Dudą wkracza właśnie w nową rundę.
Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS
Źródło zdjęcia głównego: TVN24