Zagraniczne media informują o "batalii o praworządność" w Polsce. "Lista walk jest długa"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zagraniczne media z uwagą śledzą sytuację polityczną w Polsce. "Nikt się nie spodziewał, że odbudowa instytucji demokratycznych będzie prosta" - pisze Bloomberg. "PiS pozycjonuje się jako obrońca demokracji i wolności słowa, chociaż przez lata działało na rzecz ich ograniczenia" - czytamy z kolei w prasie francuskiej.

Polityczna batalia o praworządność w Polsce trwa, a zagraniczne media wskazują, że wraz z kolejnymi działaniami nowych władz, które próbują cofnąć skutki ośmiu lat rządów Prawa i Sprawiedliwości, walka tylko się zaostrza. Portal Politico zwraca uwagę, że ostatnio, w samym środku tego sporu, znalazła się nowa postać - minister sprawiedliwości. "Bodnar bierze udział w większości batalii przeciwko dziedzictwu partii Prawo i Sprawiedliwość (...) a lista walk jest długa" - możemy przeczytać w artykule.

Spór w Polsce dotyczy już nie tylko próby odzyskania kontroli nad mediami publicznymi czy wymierzenia sprawiedliwości byłym szefom CBA i jednocześnie członkom rządu PiS skazanych prawomocnym wyrokiem sądu. Teraz bój toczy się także o odpolitycznienie prokuratury. "Bodnar rozgniewał PiS i Dudę, odsuwając prokuratora krajowego Dariusza Barskiego (...). PiS przyjął ustawę uzależniającą jego powołanie i odwołanie od zgody prezydenta, co było elementem szerszych wysiłków mających na celu umocnienie partyjnych lojalistów na szczeblach władzy" - napisano w artykule. Politico wskazuje, że Adam Bodnar zmianę na stanowisku prokuratora krajowego traktuje jako element szerszej walki o "przywrócenie Polsce statusu liberalnej demokracji". A to cel, którego nie da się osiągnąć bez reformy Krajowej Rady Sądownictwa.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zagraniczne media komentują zmiany w TVP i wytykają politykom PiS hipokryzję

"W ciągu ośmiu lat sprawowania władzy PiS przeciwstawił się Brukseli i przeprowadził reformę Krajowej Rady Sądownictwa, tak by większość jej członków była wybierana przez polityków, a nie sędziów" - informuje "Financial Times". Dziennik cytuje wypowiedź ministra sprawiedliwości, który podkreślał, że nowelizacja ustawy o KRS jest niezbędna do przywrócenia bezstronności sądów, ale brytyjscy dziennikarze oceniają, że to nie będzie łatwe. "Duda, sam wywodzący się z PiS, już stanął po stronie opozycji w ostrej reakcji na próby usunięcia lojalistów partii i przebudowy instytucji państwowych przez nowego premiera" - zaznacza "Financial Times".

Niemiecki "Der Spiegel" przypomina, że reformy wymiaru sprawiedliwości dla Polski są istotne nie tylko ze względów politycznych, ale też finansowych. "Zmiana trybu wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa jest istotnym warunkiem rozstrzygnięcia sporu między Warszawą a Brukselą" - pokreśla niemiecka gazeta.

Andrzej Duda o "terrorze praworządności"
Andrzej Duda o "terrorze praworządności"TVN24

Lata destrukcyjnych rządów

Agencja Bloomberg pisze o politycznym dramacie w naszym kraju, porównując obecną sytuację w Polsce do zamieszania, jakie w Stanach Zjednoczonych wywołało odsunięcie od władzy Donalda Trumpa. Amerykańscy dziennikarze oceniają wprost, że to może być największy test dla polskiej demokracji od końca komunizmu. "Nikt się nie spodziewał, że odbudowa instytucji demokratycznych będzie prosta po ośmiu latach rządów partii Prawo i Sprawiedliwość, która wypełniła swoimi ludźmi media publiczne, sądy i spółki państwowe" - zaznacza Bloomberg.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Dramatyczna eskalacja" konfliktu na szczytach władzy. Zagraniczne media o zatrzymaniu Kamińskiego i Wąsika

PiS nie powiedział jeszcze ostatniego słowa - dodaje francuski magazyn "Le Grand Continent". "Partia PiS ze swojej strony pozycjonuje się jako obrońca demokracji i wolności słowa, chociaż przez lata sprawowania władzy podjęła szereg działań mających na celu ich ograniczenie" - można przeczytać w artykule. Dlatego francuscy komentatorzy oceniają wprost, że "w spolaryzowanym polskim społeczeństwie mamy obecnie do czynienia z dwoma równoległymi rzeczywistościami: prawną i polityczną". "Gdy rząd korumpuje instytucje, wypełniając je swoimi lojalistami, każda operacja mająca na celu ich oczyszczenie, staje się niezwykle delikatna" - podsumowuje opiniotwórczy hiszpański portal El Confidencial, dodając, że najlepszym tego przykładem jest właśnie Polska.

Autorka/Autor:Angelika Maj

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS