Zagraniczne media informują o "batalii o praworządność" w Polsce. "Lista walk jest długa"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zagraniczne media z uwagą śledzą sytuację polityczną w Polsce. "Nikt się nie spodziewał, że odbudowa instytucji demokratycznych będzie prosta" - pisze Bloomberg. "PiS pozycjonuje się jako obrońca demokracji i wolności słowa, chociaż przez lata działało na rzecz ich ograniczenia" - czytamy z kolei w prasie francuskiej.

Polityczna batalia o praworządność w Polsce trwa, a zagraniczne media wskazują, że wraz z kolejnymi działaniami nowych władz, które próbują cofnąć skutki ośmiu lat rządów Prawa i Sprawiedliwości, walka tylko się zaostrza. Portal Politico zwraca uwagę, że ostatnio, w samym środku tego sporu, znalazła się nowa postać - minister sprawiedliwości. "Bodnar bierze udział w większości batalii przeciwko dziedzictwu partii Prawo i Sprawiedliwość (...) a lista walk jest długa" - możemy przeczytać w artykule.

Spór w Polsce dotyczy już nie tylko próby odzyskania kontroli nad mediami publicznymi czy wymierzenia sprawiedliwości byłym szefom CBA i jednocześnie członkom rządu PiS skazanych prawomocnym wyrokiem sądu. Teraz bój toczy się także o odpolitycznienie prokuratury. "Bodnar rozgniewał PiS i Dudę, odsuwając prokuratora krajowego Dariusza Barskiego (...). PiS przyjął ustawę uzależniającą jego powołanie i odwołanie od zgody prezydenta, co było elementem szerszych wysiłków mających na celu umocnienie partyjnych lojalistów na szczeblach władzy" - napisano w artykule. Politico wskazuje, że Adam Bodnar zmianę na stanowisku prokuratora krajowego traktuje jako element szerszej walki o "przywrócenie Polsce statusu liberalnej demokracji". A to cel, którego nie da się osiągnąć bez reformy Krajowej Rady Sądownictwa.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zagraniczne media komentują zmiany w TVP i wytykają politykom PiS hipokryzję

"W ciągu ośmiu lat sprawowania władzy PiS przeciwstawił się Brukseli i przeprowadził reformę Krajowej Rady Sądownictwa, tak by większość jej członków była wybierana przez polityków, a nie sędziów" - informuje "Financial Times". Dziennik cytuje wypowiedź ministra sprawiedliwości, który podkreślał, że nowelizacja ustawy o KRS jest niezbędna do przywrócenia bezstronności sądów, ale brytyjscy dziennikarze oceniają, że to nie będzie łatwe. "Duda, sam wywodzący się z PiS, już stanął po stronie opozycji w ostrej reakcji na próby usunięcia lojalistów partii i przebudowy instytucji państwowych przez nowego premiera" - zaznacza "Financial Times".

Niemiecki "Der Spiegel" przypomina, że reformy wymiaru sprawiedliwości dla Polski są istotne nie tylko ze względów politycznych, ale też finansowych. "Zmiana trybu wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa jest istotnym warunkiem rozstrzygnięcia sporu między Warszawą a Brukselą" - pokreśla niemiecka gazeta.

Andrzej Duda o "terrorze praworządności"
Andrzej Duda o "terrorze praworządności"TVN24

Lata destrukcyjnych rządów

Agencja Bloomberg pisze o politycznym dramacie w naszym kraju, porównując obecną sytuację w Polsce do zamieszania, jakie w Stanach Zjednoczonych wywołało odsunięcie od władzy Donalda Trumpa. Amerykańscy dziennikarze oceniają wprost, że to może być największy test dla polskiej demokracji od końca komunizmu. "Nikt się nie spodziewał, że odbudowa instytucji demokratycznych będzie prosta po ośmiu latach rządów partii Prawo i Sprawiedliwość, która wypełniła swoimi ludźmi media publiczne, sądy i spółki państwowe" - zaznacza Bloomberg.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Dramatyczna eskalacja" konfliktu na szczytach władzy. Zagraniczne media o zatrzymaniu Kamińskiego i Wąsika

PiS nie powiedział jeszcze ostatniego słowa - dodaje francuski magazyn "Le Grand Continent". "Partia PiS ze swojej strony pozycjonuje się jako obrońca demokracji i wolności słowa, chociaż przez lata sprawowania władzy podjęła szereg działań mających na celu ich ograniczenie" - można przeczytać w artykule. Dlatego francuscy komentatorzy oceniają wprost, że "w spolaryzowanym polskim społeczeństwie mamy obecnie do czynienia z dwoma równoległymi rzeczywistościami: prawną i polityczną". "Gdy rząd korumpuje instytucje, wypełniając je swoimi lojalistami, każda operacja mająca na celu ich oczyszczenie, staje się niezwykle delikatna" - podsumowuje opiniotwórczy hiszpański portal El Confidencial, dodając, że najlepszym tego przykładem jest właśnie Polska.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

"Fundusz, który miał im pomóc, któremu zaufały, zachował się jak ich sprawca przemocy" - ta wypowiedź członkini Stowarzyszenia Intro oddaje nastroje w organizacjach, które nie dostały pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Z ujawnionych nagrań urzędników poprzedniego rządu wyłania się obraz instytucji, w której konkursy były po prostu ustawione.

Fundusz Sprawiedliwości miał pomagać ofiarom przestępstw, a "zachował się jak sprawca przemocy"

Fundusz Sprawiedliwości miał pomagać ofiarom przestępstw, a "zachował się jak sprawca przemocy"

Źródło:
Fakty TVN

Pałac Kultury i Nauki podświetlony na niebiesko, na elewacji Stadionu Narodowego i jednego z warszawskich wieżowców - wyświetlony numer 116 000. To telefon, pod którym można uzyskać wsparcie w poszukiwaniu zaginionego dziecka.

Co ma zrobić rodzic, kiedy jego dziecko zaginie? Policja to jedno, ale powstała też infolinia ze wsparciem

Co ma zrobić rodzic, kiedy jego dziecko zaginie? Policja to jedno, ale powstała też infolinia ze wsparciem

Źródło:
Fakty TVN

Scenariusz klipu jest jak z filmu sensacyjno-wojennego. Dzieje się, jest tempo i puenta. To Akcja Demokracja namawia do udziału w wyborach do europarlamentu. Wciąż jeszcze można wziąć zaświadczenie i dopisać się do spisu wyborców, by głosować poza miejscem zamieszkania w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 9 czerwca.

9 czerwca wybory do PE. "Bądźmy taką zbiorową Igą Świątek i zdobądźmy mistrzostwo Europy"

9 czerwca wybory do PE. "Bądźmy taką zbiorową Igą Świątek i zdobądźmy mistrzostwo Europy"

Źródło:
Fakty TVN

Przesiewowe badania w ramach pierwszej takiej akcji w Polsce - "Lipidogram dla pierwszaka" - trwały od listopada ubiegłego roku do marca tego roku. Wzięło w nich udział prawie 700 uczniów klas pierwszych z zabrzańskich szkół podstawowych. U 15 procent uczniów stwierdzono podwyższone stężenie cholesterolu, i to częściej u dzieci szczupłych.

Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniem

Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Paryżu rozpoczął się tenisowy turniej Roland Garros, a we Wrocławiu najmłodsi tenisiści mogli spróbować swoich sił w rozpoczętym Hubi Cup - turnieju w kategorii wiekowej Skrzatów, czyli dzieci do lat dwunastu. Patronem zawodów jest nie kto inny, jak Hubert Hurkacz, który ma już za sobą pierwszy mecz w Paryżu.

We Wrocławiu ruszył turniej Hubi Cup. To turniej tenisowy dla dzieci pod patronatem Huberta Hurkacza

We Wrocławiu ruszył turniej Hubi Cup. To turniej tenisowy dla dzieci pod patronatem Huberta Hurkacza

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trybunał Konstytucyjny przekracza swoje uprawnienia. Działa na wyraźne zlecenia - powiedział w niedzielę w "Faktach po Faktach" sędzia Wojciech Hermeliński. Profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego ocenił, że obecne działania TK "są pozbawione podstawy prawnej". - Trybunał wydaje postanowienia, które nie mają żadnego związku z kompetencjami - stwierdził.

"Trybunał działa na wyraźne zlecenia, stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom"

"Trybunał działa na wyraźne zlecenia, stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom"

Źródło:
TVN24

Rząd Donalda Tuska chciałby zademonstrować światu poprzez dyplomację, że nastąpiła zmiana władzy i temu służy zmiana ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" były minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Jak mówił, w sytuacji, kiedy ma miejsce koabitacja, czyli rząd wywodzi się z innej formacji niż prezydent, "wówczas inicjatywa jest po stronie rządu".

Spór o ambasadora. Czaputowicz: obowiązuje ustawa z 2021 roku, którą podpisał prezydent

Spór o ambasadora. Czaputowicz: obowiązuje ustawa z 2021 roku, którą podpisał prezydent

Źródło:
TVN24, PAP

Grupy hakerów z różnych krajów atakują rosyjskie instytucje i firmy zaangażowane w wojnę, wykradając im dane. To dane warte setki milionów dolarów, niektóre mogą być na wagę życia. Dlatego nazywają sami siebie "cyberwojownikami", a swoje zdobycze przekazują Ukraińcom za darmo. Do lidera grupy i jednego z najskuteczniejszych hakerów dotarł reporter TVN24 BiS.

Nazywają siebie "etycznymi cyberwojownikami". Hakerzy z całego świata za darmo wspierają Ukrainę

Nazywają siebie "etycznymi cyberwojownikami". Hakerzy z całego świata za darmo wspierają Ukrainę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Są okolice, których Ukraina nie może stracić. Chodzi o obszary, które znajdują się blisko Charkowa. Jeśli armia Putina je przejmie, to w jej zasięgu znajdzie się drugie największe miasto w kraju. Ukraińcy bronią się, jak mogą, ale przyznają, że mają za mało broni, a Rosjanie - zbyt wiele dronów.

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS