Zagraniczne media informują o "batalii o praworządność" w Polsce. "Lista walk jest długa"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zagraniczne media z uwagą śledzą sytuację polityczną w Polsce. "Nikt się nie spodziewał, że odbudowa instytucji demokratycznych będzie prosta" - pisze Bloomberg. "PiS pozycjonuje się jako obrońca demokracji i wolności słowa, chociaż przez lata działało na rzecz ich ograniczenia" - czytamy z kolei w prasie francuskiej.

Polityczna batalia o praworządność w Polsce trwa, a zagraniczne media wskazują, że wraz z kolejnymi działaniami nowych władz, które próbują cofnąć skutki ośmiu lat rządów Prawa i Sprawiedliwości, walka tylko się zaostrza. Portal Politico zwraca uwagę, że ostatnio, w samym środku tego sporu, znalazła się nowa postać - minister sprawiedliwości. "Bodnar bierze udział w większości batalii przeciwko dziedzictwu partii Prawo i Sprawiedliwość (...) a lista walk jest długa" - możemy przeczytać w artykule.

Spór w Polsce dotyczy już nie tylko próby odzyskania kontroli nad mediami publicznymi czy wymierzenia sprawiedliwości byłym szefom CBA i jednocześnie członkom rządu PiS skazanych prawomocnym wyrokiem sądu. Teraz bój toczy się także o odpolitycznienie prokuratury. "Bodnar rozgniewał PiS i Dudę, odsuwając prokuratora krajowego Dariusza Barskiego (...). PiS przyjął ustawę uzależniającą jego powołanie i odwołanie od zgody prezydenta, co było elementem szerszych wysiłków mających na celu umocnienie partyjnych lojalistów na szczeblach władzy" - napisano w artykule. Politico wskazuje, że Adam Bodnar zmianę na stanowisku prokuratora krajowego traktuje jako element szerszej walki o "przywrócenie Polsce statusu liberalnej demokracji". A to cel, którego nie da się osiągnąć bez reformy Krajowej Rady Sądownictwa.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zagraniczne media komentują zmiany w TVP i wytykają politykom PiS hipokryzję

"W ciągu ośmiu lat sprawowania władzy PiS przeciwstawił się Brukseli i przeprowadził reformę Krajowej Rady Sądownictwa, tak by większość jej członków była wybierana przez polityków, a nie sędziów" - informuje "Financial Times". Dziennik cytuje wypowiedź ministra sprawiedliwości, który podkreślał, że nowelizacja ustawy o KRS jest niezbędna do przywrócenia bezstronności sądów, ale brytyjscy dziennikarze oceniają, że to nie będzie łatwe. "Duda, sam wywodzący się z PiS, już stanął po stronie opozycji w ostrej reakcji na próby usunięcia lojalistów partii i przebudowy instytucji państwowych przez nowego premiera" - zaznacza "Financial Times".

Niemiecki "Der Spiegel" przypomina, że reformy wymiaru sprawiedliwości dla Polski są istotne nie tylko ze względów politycznych, ale też finansowych. "Zmiana trybu wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa jest istotnym warunkiem rozstrzygnięcia sporu między Warszawą a Brukselą" - pokreśla niemiecka gazeta.

Andrzej Duda o "terrorze praworządności"
Andrzej Duda o "terrorze praworządności"TVN24

Lata destrukcyjnych rządów

Agencja Bloomberg pisze o politycznym dramacie w naszym kraju, porównując obecną sytuację w Polsce do zamieszania, jakie w Stanach Zjednoczonych wywołało odsunięcie od władzy Donalda Trumpa. Amerykańscy dziennikarze oceniają wprost, że to może być największy test dla polskiej demokracji od końca komunizmu. "Nikt się nie spodziewał, że odbudowa instytucji demokratycznych będzie prosta po ośmiu latach rządów partii Prawo i Sprawiedliwość, która wypełniła swoimi ludźmi media publiczne, sądy i spółki państwowe" - zaznacza Bloomberg.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Dramatyczna eskalacja" konfliktu na szczytach władzy. Zagraniczne media o zatrzymaniu Kamińskiego i Wąsika

PiS nie powiedział jeszcze ostatniego słowa - dodaje francuski magazyn "Le Grand Continent". "Partia PiS ze swojej strony pozycjonuje się jako obrońca demokracji i wolności słowa, chociaż przez lata sprawowania władzy podjęła szereg działań mających na celu ich ograniczenie" - można przeczytać w artykule. Dlatego francuscy komentatorzy oceniają wprost, że "w spolaryzowanym polskim społeczeństwie mamy obecnie do czynienia z dwoma równoległymi rzeczywistościami: prawną i polityczną". "Gdy rząd korumpuje instytucje, wypełniając je swoimi lojalistami, każda operacja mająca na celu ich oczyszczenie, staje się niezwykle delikatna" - podsumowuje opiniotwórczy hiszpański portal El Confidencial, dodając, że najlepszym tego przykładem jest właśnie Polska.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Od soboty Zjednoczona Prawica ma być jeszcze bardziej zjednoczona, bo Prawo i Sprawiedliwość ma wtedy oficjalnie połączyć się z Suwerenną Polską. Jarosław Kaczyński twierdzi, że to wzmocni partię, a kto sądzi inaczej, ma raczej połknąć język. To jednak u progu kongresu podsyca pytania o podziały.

O zjednoczeniu dobrze albo wcale. "Trzeba mieć dobrą pamięć, ale krótką"

O zjednoczeniu dobrze albo wcale. "Trzeba mieć dobrą pamięć, ale krótką"

Źródło:
Fakty TVN

Są zupełnie obcymi dla siebie osobami, a łączy je nawet więcej niż więzy krwi, bo jedno drugiemu, oddając niewielką część siebie, dało życie. Spotkanie genetycznych bliźniaków odbyło się z okazji Ogólnopolskiego Dnia Dawcy Szpiku, który jest obchodzony 13 października.

Dzięki nim dostali drugie życie. Genetyczni bliźniacy spotkali się twarzą w twarz

Dzięki nim dostali drugie życie. Genetyczni bliźniacy spotkali się twarzą w twarz

Źródło:
Fakty TVN

Nie ma końca walka z piratami drogowymi. Kujawsko-pomorska grupa SPEED w ciągu ostatnich 9 miesięcy zatrzymała 441 praw jazdy, w tym 288 za przekroczenie dozwolonej prędkości. To właśnie nadmierna prędkość jest główną przyczyną wypadków drogowych. Na polskich drogach ginie codziennie średnio 8 osób.

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Warto, by resort dyplomacji znalazł właściwy język do tego, by porozumieć się z panem prezydentem w sprawie mianowania ambasadorów - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. Jak podkreślił, wniosek, który szef MSZ składa na ręce prezydenta w tej sprawie "zakłada, że w roli petenta wnioskujący zwraca się do organu, który podejmuje decyzję". - Trzeba to uszanować - dodał.

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Źródło:
TVN24

Musimy uporządkować system prawny, bez prezydenta tego nie zrobimy - mówił przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek. Mówił, że mimo "blokowania zmian" przez Andrzeja Dudę rząd "robi wszystko, co jest możliwe". - Nie jest to metoda na przeczekanie. Przygotowane są ustawy, projekt zmiany konstytucji. To nie jest tak, że my siedzimy, czekamy - zaznaczył gość "Faktów po Faktach".

Jak rząd pracuje nad przywróceniem praworządności? "Nie jest to metoda na przeczekanie"

Jak rząd pracuje nad przywróceniem praworządności? "Nie jest to metoda na przeczekanie"

Źródło:
TVN24

Kierowcy, przedsiębiorcy i politycy na całym świecie nerwowo spoglądają w stronę Bliskiego Wschodu. Od tego, jak Izrael zdecyduje się zaatakować Iran, zależeć będzie cena ropy na rynkach, a w konsekwencji kondycja gospodarki. Jeśli odwet Izraela będzie silny, wciągnie w wojnę cały region, który odpowiada za jedną trzecią światowej produkcji surowca. 

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS