Komentarze po spotkaniu Duda-Tusk. Prezydent "jest zobowiązany do współpracy, a nie do utrudniania"

Źródło:
Fakty TVN
Komentarze po spotkaniu Duda-Tusk. Prezydent "jest zobowiązany do współpracy, a nie do utrudniania"
Komentarze po spotkaniu Duda-Tusk. Prezydent "jest zobowiązany do współpracy, a nie do utrudniania"
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Komentarze po spotkaniu Duda-Tusk. Prezydent "jest zobowiązany do współpracy, a nie do utrudniania"Arleta Zalewska/Fakty TVN

Jest zgoda pomiędzy prezydentem i premierem w sprawach dotyczących polityki zagranicznej, przynajmniej jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polski, ale nie ma porozumienia w sprawach dotyczących praworządności. "Terror tak zwanej praworządności" - jak to ujął prezydent - jest dla niego nie do przyjęcia, a dla premiera to jedna z najważniejszych zasad, bo prawo ma być równe dla wszystkich.

Samo to, że w momencie tak ostrego konfliktu doszło do spotkania Andrzeja Dudy i Donalda Tuska to fakt wart odnotowania. O spotkanie poprosił premier. Rozmowa trwała ponad półtorej godziny. - Powiedziałem panu prezydentowi, że nie wyobrażam sobie braku współpracy w takich dwóch oczywistych kwestiach. To jest bezpieczeństwo Polski zewnętrzne, a więc i polityka międzynarodowa i także ta sytuacja wojenna na Ukrainie, oraz bezpieczeństwo wewnętrzne - poinformował premier.

Co do polityki zagranicznej - jest między premierem i prezydentem zgoda i gotowość do konsultacji przed każdą zagraniczną wizytą, unijnymi szczytami czy tak jak przed wyjazdem prezydenta na Forum Ekonomiczne w Davos.

Z nieoficjalnych informacji "Faktów" TVN wynika, że rozmowa prezydenta z premierem odbywała się w dobrej atmosferze. Padła też zapowiedź kolejnych rozmów. - W sprawach bezpieczeństwa wewnętrznego zaapelowałem do pana premiera o deeskalację - powiedział prezydent.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Duda spotkał się z Tuskiem. "Trochę po szkolnemu poskarżył się premierowi na ministra Bodnara"

Fakty są takie, że współpraca wokół ustaw dotyczących zmian w prokuraturze, w sądach czy mediach publicznych - wszystkie te tematy były poruszane podczas spotkania - będzie trudna. - Podpisywał, bił brawo, chwalił, no i teraz musi się trochę cofnąć - mówi o działaniach prezydenta w sprawach zmian w wymiarze sprawiedliwości Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej.

- Prezydent powinien wyjść ze swojego kostiumu PiS-owskiego, normalnie współpracować. Zrozumieć, że jest kohabitacja, że on ma trochę inne poglądy, ale większość - z woli Polaków - jest w innych rękach. Nie w PiS-ie - dodaje Kowal.

Tusk: jestem gotowy do współpracy na rzecz bezpieczeństwa Polek i Polaków
Tusk: jestem gotowy do współpracy na rzecz bezpieczeństwa Polek i PolakówTVN24

Szorstka współpraca

Jak wynika z nieoficjalnych informacji "Faktów" TVN, jest presja ze strony polityków PiS-u, by prezydent, korzystając z różnych politycznych narzędzi - w tym z weta - spowalniał i utrudniał nowej koalicji rządowej wprowadzanie zmian i sprawowanie władzy. - Pan prezydent jest konstytucyjnym organem, który jest zobowiązany do współpracy, a nie do utrudniania współpracy. Zatem nie mam wątpliwości, że pan prezydent prędzej czy później to zrozumie - ocenia Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu (PSL-Trzecia Droga).

W poniedziałek - między innymi w sprawie rozpoczynającego się we wtorek posiedzenia Sejmu - na zamkniętej naradzie spotkały się władze PiS.

Na spotkaniu prezydent domagał się za pośrednictwem premiera wcześniejszego zwolnienia skazanych prawomocnym wyrokiem Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Tu jednak nic się nie zmienia. Tak jak to, że prezydent może natychmiast skorzystać z prawa łaski.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS