Komentarze po spotkaniu Duda-Tusk. Prezydent "jest zobowiązany do współpracy, a nie do utrudniania"

Źródło:
Fakty TVN
Komentarze po spotkaniu Duda-Tusk. Prezydent "jest zobowiązany do współpracy, a nie do utrudniania"
Komentarze po spotkaniu Duda-Tusk. Prezydent "jest zobowiązany do współpracy, a nie do utrudniania"
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Komentarze po spotkaniu Duda-Tusk. Prezydent "jest zobowiązany do współpracy, a nie do utrudniania"Arleta Zalewska/Fakty TVN

Jest zgoda pomiędzy prezydentem i premierem w sprawach dotyczących polityki zagranicznej, przynajmniej jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polski, ale nie ma porozumienia w sprawach dotyczących praworządności. "Terror tak zwanej praworządności" - jak to ujął prezydent - jest dla niego nie do przyjęcia, a dla premiera to jedna z najważniejszych zasad, bo prawo ma być równe dla wszystkich.

Samo to, że w momencie tak ostrego konfliktu doszło do spotkania Andrzeja Dudy i Donalda Tuska to fakt wart odnotowania. O spotkanie poprosił premier. Rozmowa trwała ponad półtorej godziny. - Powiedziałem panu prezydentowi, że nie wyobrażam sobie braku współpracy w takich dwóch oczywistych kwestiach. To jest bezpieczeństwo Polski zewnętrzne, a więc i polityka międzynarodowa i także ta sytuacja wojenna na Ukrainie, oraz bezpieczeństwo wewnętrzne - poinformował premier.

Co do polityki zagranicznej - jest między premierem i prezydentem zgoda i gotowość do konsultacji przed każdą zagraniczną wizytą, unijnymi szczytami czy tak jak przed wyjazdem prezydenta na Forum Ekonomiczne w Davos.

Z nieoficjalnych informacji "Faktów" TVN wynika, że rozmowa prezydenta z premierem odbywała się w dobrej atmosferze. Padła też zapowiedź kolejnych rozmów. - W sprawach bezpieczeństwa wewnętrznego zaapelowałem do pana premiera o deeskalację - powiedział prezydent.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Duda spotkał się z Tuskiem. "Trochę po szkolnemu poskarżył się premierowi na ministra Bodnara"

Fakty są takie, że współpraca wokół ustaw dotyczących zmian w prokuraturze, w sądach czy mediach publicznych - wszystkie te tematy były poruszane podczas spotkania - będzie trudna. - Podpisywał, bił brawo, chwalił, no i teraz musi się trochę cofnąć - mówi o działaniach prezydenta w sprawach zmian w wymiarze sprawiedliwości Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej.

- Prezydent powinien wyjść ze swojego kostiumu PiS-owskiego, normalnie współpracować. Zrozumieć, że jest kohabitacja, że on ma trochę inne poglądy, ale większość - z woli Polaków - jest w innych rękach. Nie w PiS-ie - dodaje Kowal.

Tusk: jestem gotowy do współpracy na rzecz bezpieczeństwa Polek i Polaków
Tusk: jestem gotowy do współpracy na rzecz bezpieczeństwa Polek i PolakówTVN24

Szorstka współpraca

Jak wynika z nieoficjalnych informacji "Faktów" TVN, jest presja ze strony polityków PiS-u, by prezydent, korzystając z różnych politycznych narzędzi - w tym z weta - spowalniał i utrudniał nowej koalicji rządowej wprowadzanie zmian i sprawowanie władzy. - Pan prezydent jest konstytucyjnym organem, który jest zobowiązany do współpracy, a nie do utrudniania współpracy. Zatem nie mam wątpliwości, że pan prezydent prędzej czy później to zrozumie - ocenia Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu (PSL-Trzecia Droga).

W poniedziałek - między innymi w sprawie rozpoczynającego się we wtorek posiedzenia Sejmu - na zamkniętej naradzie spotkały się władze PiS.

Na spotkaniu prezydent domagał się za pośrednictwem premiera wcześniejszego zwolnienia skazanych prawomocnym wyrokiem Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Tu jednak nic się nie zmienia. Tak jak to, że prezydent może natychmiast skorzystać z prawa łaski.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS