Opozycja ma iść do prezydenta z jasnym przesłaniem. "Mamy kandydata na premiera, jesteśmy gotowi do rządzenia"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Opozycja ma iść do prezydenta z jasnym przesłaniem. "Mamy kandydata na premiera, jesteśmy gotowi do rządzenia"
Opozycja ma iść do prezydenta z jasnym przesłaniem. "Mamy kandydata na premiera, jesteśmy gotowi do rządzenia"
Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24
Opozycja ma iść do prezydenta z jasnym przesłaniem. "Mamy kandydata na premiera, jesteśmy gotowi do rządzenia"Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24

24 października mają się rozpocząć formalne konsultacje prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie utworzenia nowego rządu. Opozycja demokratyczna zapowiada wspólne wystąpienie o utworzeniu w Sejmie większościowej koalicji.

Przedstawiciele demokratycznej opozycji wciąż rozmawiają o powyborczych konkretach i te rozmowy jeszcze potrwają. Teraz jednak wiadomo już, w jakim przebiegają one formacie. Włodzimierz Czarzasty z Nowej Lewicy zdradził, że został powołany specjalny zespół.

Są też rozmowy wewnątrzpartyjne. Ludowcy tydzień zaczynają od posiedzenia władz. Wszystko po to, żeby we wtorek - przed pierwszym spotkaniem u prezydenta - we wspólnym oświadczeniu liderów Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy wybrzmiało, że opozycja ma po swojej stronie stabilną sejmową większość. - Pójdziemy do prezydenta z przesłaniem "mamy kandydata na premiera, jesteśmy gotowi do rządzenia" - zapowiada Krzysztof Gawkowski z Nowej Lewicy. - Liczymy ciągle, cały czas, że pan prezydent jednak przestanie przysłaniać oczy - dodaje Krzysztof Paszyk z PSL-u, Trzeciej Drogi.

Zobacz również: Konsultacje z partiami po wyborach. Andrzej Duda: Będę miał listę pytań. Padnie to sakramentalne

Oświadczenie liderów ma mieć miejsce przed południem - jeszcze zanim zacznie się pierwsze z dwóch zaplanowanych na wtorek spotkań. W pierwszej kolejności Andrzej Duda spotka się z przedstawicielami PiS - premierem Mateuszem Morawieckim, wicemarszałkiem Ryszardem Terleckim i rzecznikiem partii Rafałem Bochenkiem. Zdaniem przedstawicieli PiS - naturalnym kandydatem na premiera jest właśnie dotychczasowy szef polskiego rządu.

Opozycja ma jednak w tej kwestii odmienne zdanie. - Mateusz Morawiecki nie jest w stanie zbudować większości parlamentarnej. Mówią o tym wszystkie partie polityczne. On jest przegranym tych wyborów - podkreśla Cezary Tomczyk z PO.

Fakt, że Mateusz Morawiecki raczej nie da rady stworzyć rządu, potwierdza też podział mandatów w nowym Sejmie. PiS-owi do większości brakuje 37 posłów. Sam Mateusz Morawiecki odniósł się do wyniku wyborów po raz pierwszy w swoim podcaście. - Wciąż nie wiemy wprawdzie tak do końca, kto po tych wyborach będzie tworzył rząd. Jedno wiemy jednak na pewno: społeczeństwo opowiedziało się za tym, by aktywna polityka Prawa i Sprawiedliwości była kontynuowana - zaznaczył premier, który zauważył też dobry wynik opozycyjnych dotąd formacji. Wynik, który dla demokratycznej opozycji oznacza zielone światło do przejęcia władzy.

Opozycja była inwigilowana tuż przed wyborami? "Brałam pod uwagę, że mogę być podsłuchiwana"
Opozycja była inwigilowana tuż przed wyborami? "Brałam pod uwagę, że mogę być podsłuchiwana"Maciej Knapik/Fakty TVN

Pytania o podział stanowisk

- Są rozmowy, jak powinna wyglądać pula najważniejszych stanowisk w państwie, czyli premier, marszałkowie Sejmu i Senatu, wicepremierzy - wylicza Krzysztof Gawkowski. Na razie potwierdzone jest jedno nazwisko - chodzi o Donalda Tuska jako kandydata na premiera. Pozostałych ustaleń oficjalnie i wyjątkowo zgodnie politycy opozycji nie potwierdzają. W ten sposób przyszła koalicja - już na tym etapie - pokazać chce swoją zgodność. Choć tajemnicą nie są indywidualne ambicje. Jak chociażby to, że Szymon Hołownia chciałby przejść na stanowisko marszałka Sejmu. Jak zapewnia Michał Kobosko z Polski 2050 - lider formacji współtworzącej Trzecią Drogę jest do tego bardzo dobrze przygotowany. Oficjalne decyzje - i te personalne, i te programowe, bo o tym zespół negocjacyjny też już rozmawia - ogłaszać będą liderzy lub przyszły premier.

Zobacz też: Bartoszewski: koncepcja, że moglibyśmy połączyć siły z PiS-em, jest absurdalna

Opozycja zapewnia, że nie da się podzielić i wciąż apeluje do prezydenta. - Prezydent nie ma trzeciej drogi (...) Albo posłucha głosu narodu, albo posłucha głosu Jarosława Kaczyńskiego - zaznacza Michał Kamiński z Trzeciej Drogi.

Pierwsze posiedzenie Sejmu prezydent zwoła najpewniej w połowie listopada. To będzie pierwszy test sejmowej większości. Posłowie wybiorą marszałka i prezydium Sejmu. Opozycja chce zademonstrować swoją jedność - licząc na to, że to skłoni prezydenta do wskazania Donalda Tuska na premiera już w pierwszym konstytucyjnym kroku.

Autorka/Autor:Katarzyna Kowalska

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Po niemal całkowitym zniesieniu obowiązkowości prac domowych w szkołach podstawowych teraz czas na kolejne zmiany. MEN chce zmniejszyć podstawę programową nawet o 20 procent. Chodzi przede wszystkim o to, by zmniejszyć ilość informacji teoretycznych na rzecz umiejętności praktycznych. W dalszej perspektywie historia i teraźniejszość ma stać się przeszłością, a pojawić mają się dwa nowe przedmioty: edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna.

Podstawa programowa ma zostać odchudzona, potem czas na nowe przedmioty. To plan MEN

Podstawa programowa ma zostać odchudzona, potem czas na nowe przedmioty. To plan MEN

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS