Wymiana więźniów z Rosją pomoże Harris wygrać wybory? "Jest to coś bardzo pozytywnego dla całej administracji"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Rozmowa z Jill Dougherty, byłą szefową biura CNN w Moskwie i wykładowczynią Uniwersytetu Georgetown
Rozmowa z Jill Dougherty, byłą szefową biura CNN w Moskwie i wykładowczynią Uniwersytetu Georgetown
Jan Niedziałek/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Rozmowa z Jill Dougherty, byłą szefową biura CNN w Moskwie i wykładowczynią Uniwersytetu GeorgetownJan Niedziałek/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Między Rosją i Białorusią z jednej strony a krajami zachodnimi z drugiej strony doszło do największej od czasów zimnej wojny wymiany więźniów. Nasz dziennikarz Jan Niedziałek rozmawiał na ten temat z Jill Dougherty, byłą szefową biura CNN w Moskwie i wykładowczynią Uniwersytetu Georgetown.

W czwartek 1 sierpnia w Ankarze doszło do wymiany więźniów, w której uczestniczyli więźniowie z USA, Niemiec, Polski, Słowenii, Norwegii, Rosji i Białorusi. Wolność odzyskali między innymi rosyjski opozycjonista Władimir Kara-Murza oraz amerykański dziennikarz Evan Gershkovich. Polska przekazała ze swojej strony agenta GRU Pabla Gonzaleza, czy w zasadzie Pawła Rubcowa.

CZYTAJ WIĘCEJ: Największa wymiana więźniów "od czasów zimnej wojny". Wiadomo, kogo zwolniła Polska

Zdaniem Jill Dougherty Kreml pokazał Rosjanom, że wspiera swoich ludzi, zgadzając się na wymianę. Z kolei dla administracji Joe Bidena jest to sukces, który może pomóc Kamali Harris wygrać wybory prezydenckie.

- Kiedy zobaczymy zdjęcia, które teraz przewijają się w amerykańskich mediach, ci Amerykanie, którzy nie obserwują polityki zagranicznej, muszą być naprawdę szczęśliwi, kiedy widzą, jak wracają do domu ci Amerykanie, którzy przetrzymywani byli w strasznych warunkach. Jest to coś bardzo pozytywnego dla całej administracji - oceniła Jill Dougherty.

Pytanie, czy negocjacje prowadzone między Zachodem a Rosją, które doprowadziły do uwolnienia zakładników i więźniów, mogą pomóc przy negocjacjach dotyczących zakończenia wojny w Ukrainie. - Nie wydaje mi się. Myślę, że Putin ma to po prostu w zupełnie innej szufladce. Ukraina dla niego jest jedną rzeczą, zakładnicy są czymś innym. Zakładnicy długofalowo są dla niego łatwiejsi, Ukraina będzie trudniejsza - powiedziała Jill Dougherty.

Autorka/Autor:Jan Niedziałek

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Kto potwierdzi ważność wyboru prezydenta? Kto zatwierdzi w Polsce wynik wyborów? Powinna to zrobić Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, tyle że - zgodnie z orzeczeniami europejskich trybunałów - ta izba nie jest sądem. Co może się zatem wydarzyć tuż po tym, jak Polacy pójdą na wybory?

Nieuznawana izba a wybory prezydenckie. Pojawiło się "rozwiązanie, które można rozważyć"

Nieuznawana izba a wybory prezydenckie. Pojawiło się "rozwiązanie, które można rozważyć"

Źródło:
Fakty TVN

W minionym roku na krztusiec zachorowało ponad 32 tysiące osób w Polsce. W 2023 nie było nawet tysiąca zachorowań. To oznacza 35-krotny wzrost liczby chorych. Lekarze mówią o epidemii krztuśca, ale dodają, że łatwo się przed tym ochronić - wystarczy się zaszczepić.

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

Źródło:
Fakty TVN

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Los Angeles wciąż szaleją pożary. Ci, których domy nie spłonęły, pomagają tym, którzy zostali bez niczego. W akcjach pomocy biorą udział Polacy, organizują zbiórki i przekazują dary.

W pożarach stracili dorobek swojego życia, ale nie zostali bez pomocy. Polacy mobilizują się dla rodaków

W pożarach stracili dorobek swojego życia, ale nie zostali bez pomocy. Polacy mobilizują się dla rodaków

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

O tym, co wynika z ustaleń zespołu badającego nieprawidłowości w prokuratorskich śledztwach z czasów rządów Zjednoczonej Prawicy, mówił w "Faktach po Faktach" jeden z audytorów, prokurator Jarosław Onyszczuk. Wspominając na przykład sprawę "dwóch wież", podkreślił, że "nikt nigdy nie dokonał pełnej oceny tego, co było przedmiotem zawiadomienia". Onyszczuk poinformował też, że "są rekomendacje dotyczące odpowiedzialności karnej i dyscyplinarnej w 35 sprawach".

"Pierwszy krok, aby rozliczyć prokuratorów, którzy dopuszczali się łamania prawa"

"Pierwszy krok, aby rozliczyć prokuratorów, którzy dopuszczali się łamania prawa"

Źródło:
TVN24

- Polska jest bezpieczna - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 ambasador USA w Warszawie Mark Brzezinski. Wspominał, że kiedy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, w pewnym momencie było w Polsce 13,5 tysiąca żołnierzy amerykańskich. Jak powiedział, "Rosjanie trzymają się z dala od Polski". - To jest olbrzymi sukces - ocenił.

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Źródło:
TVN24

Ostatnie dni w Kalifornii to nie tylko walka z ogniem, ale i walka polityczna. Amerykańska prawica, w tym Donald Trump i jego stronnicy, mocno uderza we władze stanu i miasta Los Angeles, twierdząc, że ogromna skala żywiołu to też efekt ich niekompetencji oraz fatalnych priorytetów.

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Już za tydzień Donald Trump ponownie zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych. W tym świetle niebywale istotne są wszystkie wypowiedzi jednego z jego najbliższych stronników. Elon Musk, najbogatszy człowiek świata, tym razem obiera za cel nie konkretne europejska państwa, ale cały kontynent. 

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS