Viktor Orban i Robert Fico tworzą w Europie proputinowski blok. Obaj atakują i krytykują Ukrainę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rządy Węgier i Słowacji są przeciwko wspieraniu Ukrainy w wojnie z Rosją. Premierzy Viktor Orban i Robert Fico są teoretycznie z różnych opcji politycznych, a między Węgrami a Słowacją nie brakuje tematów spornych.

"Ukraina nie jest niezależnym i suwerennym krajem. Od rewolucji na Majdanie znajduje się pod całkowitą kontrolą Stanów Zjednoczonych" - te słowa nie padły na Kremlu, a w słowackim radiu publicznym. Wypowiedział je premier Słowacji. Robert Fico przedstawił też swoją wizję końca wojny na wschodzie Europy. - Musi być zawarty jakiś kompromis, który będzie bolesny dla obu stron. Czego oni oczekują? Że Rosjanie opuszczą Krym, Donbas i Ługańsk? To nierealistyczne - podkreślił premier Słowacji. Fico nie wytłumaczył już, w jaki sposób taki kompromis miałby zaboleć rosyjskiego agresora. Na jego słowa zareagowała ukraińska dyplomacja. Przypomniała słowackiemu premierowi, że Ukraina walczy również o to, by Rosjanie nie wtargnęli do jego kraju.

Robert Fico na każdym kroku udowadnia, że jest jednym z najbardziej proputinowskich przywódców w Unii Europejskiej. Podczas niedawnego spotkania Rady Europejskiej przekonywał, że Ukrainie nie warto wysyłać 50 miliardów euro wsparcia, bo panuje tam korupcja. - To jeden z najbardziej skorumpowanych krajów świata. Bóg jeden wie, ile z tej wysyłanej pomocy gdzieś tam przepada - podkreślał.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Robert Fico nadal przeciwny pomocy wojskowej dla Ukrainy

Przeciwko wsparciu dla Kijowa po raz kolejny opowiedział się również rząd w Budapeszcie. Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto opublikował nagranie pod hasłem "miliardy węgierskich podatników nie dla Ukrainy". Jego kraj jednak nie zamierza dłużej blokować unijnej pomocy wojskowej dla Kijowa. Szijjarto odniósł się do słów premiera Donalda Tuska, który podczas poniedziałkowego spotkania z Wołodymyrem Zełenskim powiedział, że kto po cichu wspiera Putina, ten zdradza Europę. Według Budapesztu szef polskiego rządu okazał całkowity brak szacunku, oskarżając Węgry o zdradę. - Węgry są suwerennym krajem i mają prawo do własnego zdania w sprawie wojny w Ukrainie. Czy to się podoba Donaldowi Tuskowi, czy nie - zaznaczył Peter Szijjarto.

Wybory na Słowacji. Robert Fico i Smer-SSD triumfują. Sondaże exit poll wskazywały innego zwycięzcę
Wybory na Słowacji. Robert Fico i Smer-SSD triumfują. Sondaże exit poll wskazywały innego zwycięzcęAnna Czerwińska/Fakty TVN

Fico nie zastąpi Kaczyńskiego

Węgry razem ze Słowacją opowiadają się za jak najszybszym zakończeniem wojny, czyli uznaniem zdobyczy wojsk Putina. Viktor Orban i Robert Fico tworzą dość egzotyczny tandem, biorąc pod uwagę to, że ich kraje pozostają w długoletnim konflikcie o mniejszości narodowe. Dodatkowo Orban definiuje się jako prawica, a Fico jako lewica. - Fico nie zastępuje Jarosława Kaczyńskiego jeden do jednego. (...) Kiedyś Jarosław Kaczyński i Viktor Orban mówili, że mogą razem konie kraść. Z Fico te konie mogą chyba być bardziej bezpieczne - twierdzi profesor Maciej Kisilowski z Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Wiedniu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "The Times": Wiktor Orban ustawił się jako "koń trojański Putina" u bram UE

Po zmianie rządu w Warszawie Budapeszt wyzłośliwia się. - Widzieliśmy wydarzenia ostatnich kilku tygodni w Polsce i koncepcję demokracji polskiego premiera. Widzimy, jak politycy opozycji są w Polsce więzieni. Widzimy, że nie ma żadnej tolerancji dla opinii, które różnią się od opinii rządu - mówi Peter Szijjarto. Jakby wbrew tym słowom Peter Szijjarto w mediach społecznościowych zamieścił zdjęcie z Radosławem Sikorskim z podpisem "Radek Sikorski, wielki powrót. Nic nie pobije braterstwa".

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Zniesienie karania za pomoc w aborcji, a potem legalna aborcja do 12. tygodnia, składka zdrowotna dla przedsiębiorców, kredyty mieszkaniowe i związki partnerskie. Wielu wyborców Koalicji 15 października czeka na realizację obietnic, ale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że nie warto tracić wyborców po to, żeby utrzymywać koalicję.

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Źródło:
Fakty TVN

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

- Pan prezydent nie był o tym poinformowany ani nikt z Kancelarii Prezydenta. To są decyzje ambasadora Marka Magierowskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta. Odniósł się w ten sposób do żądania, jakie ambasador w USA postawił w związku z tym, że MSZ wzywa go do kraju.

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS