Szczyt w Paryżu bez przełomu. Europejskie media zauważają, że przywódcy nie okazali jedności

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Szczyt w Paryżu bez przełomu. Europejskie media zauważają, że przywódcy nie okazali jedności
Szczyt w Paryżu bez przełomu. Europejskie media zauważają, że przywódcy nie okazali jedności
Justyna Kazimierczak/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Szczyt w Paryżu bez przełomu. Europejskie media zauważają, że przywódcy nie okazali jednościJustyna Kazimierczak/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Okładki wtorkowych europejskich gazet zdominował naprędce zwołany szczyt w Paryżu. Zagraniczne media podkreślają, że politycy obiecali dalej wspierać Ukrainę, ale nie przedstawili żadnych nowych gwarancji bezpieczeństwa w obliczu nacisków ze strony Donalda Trumpa. Zwracają uwagę na fakt, że przywódcy nie doszli do porozumienia w sprawie potencjalnego wysłania wojsk na Ukrainę. Europejskie gazety i portale piszą o tym, że Europa ma nadzieję, że jednak znajdzie się dla niej miejsce przy stole negocjacyjnym.

"Europa rzuca wyzwanie osi Trump-Putin", "Europa walczy o udział w rozmowach pokojowych", "Nie ma mowy o porozumieniu za plecami Kijowa i Europejczyków" - tak prasa na kontynencie komentuje naprędce zwołany szczyt w Paryżu. - Spotkanie kryzysowe w Pałacu Elizejskim oznacza początek decydującego tygodnia w kwestii polityki bezpieczeństwa - twierdzi niemiecki "Die Welt".

"Po szoku wywołanym przez Monachijską Konferencję Bezpieczeństwa spontaniczna inicjatywa Macrona może być godna pochwały, ale mało prawdopodobne jest, aby spowodowała zmianę poglądów u Trumpa" - ocenia "Die Welt".

Sprawa wysłania wojsk pokojowych do Ukrainy dzieli Europę

"Europa w szoku po Trumpie" - pisze niemiecki "Handelsblatt", podkreślając, że chociaż Europejczycy starają się znaleźć wspólną strategię postępowania z Rosją i Stanami Zjednoczonymi, to "nie ma konsensusu w kluczowych kwestiach". Sprawa obecności wojsk pokojowych w Ukrainie dzieli Europę.

Polska nie wyśle żołnierzy do Ukrainy. Stanowcza decyzja Donalda Tuska
Polska nie wyśle żołnierzy do Ukrainy. Stanowcza decyzja Donalda TuskJakub Sobieniowski/Fakty TVN

"To właśnie w tej kwestii Europejczycy bardzo się różnią. Niemcy i Hiszpania są bardzo sceptyczne. Scholz powiedział, że za wcześnie na debatę na temat udziału żołnierzy Bundeswehry w ewentualnej misji pokojowej" - czytamy w "Handelsblatt".

Na brak zgody w sprawie wysłania wojsk do Ukrainy zwraca uwagę wiele mediów. Według "Politico" starania europejskich przywódców, których celem było przedstawienie wspólnego frontu w sprawie Ukrainy, spaliły na panewce.

"Przywódcy nie przedstawili żadnych nowych wspólnych pomysłów, kłócili się o wysłanie wojsk na Ukrainę i po raz kolejny wygłaszali banały o pomocy Ukrainie i zwiększeniu wydatków na obronę" - komentuje "Politico".

Hiszpański "El Pais" twierdzi, że choć kraje są podzielone w sprawie możliwego rozmieszczenia wojsk w Ukrainie, szczyt w Paryżu był pierwszym krokiem, jaki europejscy przywódcy podjęli po pojednaniu się Trumpa z Putiem. 

CZYTAJ TAKŻE: Trump odbył "szczerą rozmowę" z Macronem

"Już sam wybór gości zaproszonych do Pałacu Elizejskiego stanowił przesłanie. Do największych krajów UE, dysponujących największą siłą finansową i militarną, dołączyła Dania, co stanowiło symboliczną odpowiedź na roszczenia Trumpa wobec Grenlandii. W spotkaniu wzięła udział także Wielka Brytania, druga potęga jądrowa na Starym Kontynencie" - wskazuje "El Pais".

"Wielka samotność Zełenskiego"

"The Times" rozpisuje się na temat Keira Starmera, który ma powiedzieć Donaldowi Trumpowi podczas nadchodzącego spotkania w Waszyngtonie, że Ukraina "potrzebuje amerykańskich zobowiązań w zakresie bezpieczeństwa".

"The Guardian" podkreśla, że Europa próbuje wzmocnić kruchą jedność, ponieważ zdaje sobie sprawę, że nie może już polegać na Stanach Zjednoczonych. Dzień po spotkaniu przywódców w Paryżu francuski dziennik "Le Monde" pisze o Europejczykach zmarginalizowanych przez Trumpa i Putina i "wielkiej samotności Zełenskiego".

"Europejscy przywódcy nie zademonstrowali swojej jedności. Mimo sygnałów wysyłanych przez Waszyngton i Moskwę nadal mają nadzieję, że odegrają rolę w negocjacjach mających na celu zakończenie wojny na Ukrainie" - dowiadujemy się z "Le Monde".

Według "Financial Times" niektóre europejskie stolice obawiają się, że Trump wkrótce umyje ręce od sprawy Ukrainy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Wracają pytania o program Kondor. Zgodnie z dumną nazwą - miał dodać nowych skrzydeł naszemu lotnictwu morskiemu, co de facto sprowadza się do zakupu nowych śmigłowców pokładowych. Na papierze ruszył pięć lat temu i wygląda na to, że nikt już o nim nie pamięta.  

Co ze śmigłowcami pokładowymi dla wojska? Program Kondor, który wystartował 5 lat temu, jest martwy

Co ze śmigłowcami pokładowymi dla wojska? Program Kondor, który wystartował 5 lat temu, jest martwy

Źródło:
Fakty TVN

55 ton waży największy kołysany dzwon świata, który powstał w Rydułtowach w województwie śląskim. Vox Patris, czyli Głos Ojca, będzie rozbrzmiewał w sanktuarium w Brazylii. Trochę potrwa, zanim tam dotrze, bo przetransportować takiego kolosa to gigantyczne wyzwanie.

Największy kołysany dzwon świata powstał w Polsce. Vox Patris niedługo popłynie do Brazylii

Największy kołysany dzwon świata powstał w Polsce. Vox Patris niedługo popłynie do Brazylii

Źródło:
Fakty TVN

Tylko w zeszłym roku policja zlikwidowała kilkadziesiąt nielegalnych laboratoriów wytwarzających narkotyki. Dokładnie chodzi o syntetyczne pochodne katynonu, czyli substancji, po które najczęściej sięgają nastolatki. Kusi ich stosunkowo niska cena i łatwy dostęp. Widać to w policyjnych kartotekach i na szpitalnych oddziałach toksykologii.

Coraz więcej dzieci zażywa "kokainę dla ubogich"

Coraz więcej dzieci zażywa "kokainę dla ubogich"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Lodowce na całym świecie topnieją szybciej niż kiedykolwiek, a to może mieć katastrofalne skutki. Może zmniejszyć dostępność wody dla dwóch miliardów ludzi. W Europie najbardziej stopniały lodowce w Alpach i Pirenejach, tracąc około 40 procent pokrywy. Jedno z niedawnych badań przewiduje, że do końca XXI wieku utracimy połowę globalnej masy lodowcowej.

Topnienie lodowców przyspiesza. Do 2100 roku Szwajcaria może stracić je wszystkie

Topnienie lodowców przyspiesza. Do 2100 roku Szwajcaria może stracić je wszystkie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ewidentnie Jarosław Kaczyński robi to, co zawsze wychodziło mu najlepiej, czyli tańczy na trumnach - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Lewicy Krzysztof Śmieszek, nawiązując do wypowiedzi prezesa PiS w związku ze śmiercią Beaty Skrzypek. Senator KO i były minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski odniósł się natomiast do sprawy i zarzutów wobec byłego szefa MON Mariusza Błaszczaka, co ocenił jako "nieprawdopodobną historię".

"Kaczyński uprawia swoistego rodzaju danse macabre"

"Kaczyński uprawia swoistego rodzaju danse macabre"

Źródło:
TVN24

Sprawa dotycząca ujawnienia dokumentów, jak i oświadczenie Mariusza Błaszczaka w tej sprawie, są dewastujące dla państwa polskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny. Odniósł się w ten sposób do postawienia zarzutu byłemu szefowi MON dotyczącego ujawnienia części planu obrony państwa. Dodał, że polityk PiS-u, ujawniając to, kierował się interesem politycznym.

"To dewastujące dla państwa polskiego". Bodnar o sprawie Błaszczaka

"To dewastujące dla państwa polskiego". Bodnar o sprawie Błaszczaka

Źródło:
TVN24

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Odkąd Donald Trump wrócił do władzy, dużo się zmieniło w relacjach USA z Europą. Komentarze Amerykanina na temat Ukrainy, relacji handlowych z Unią czy na temat zbrojeń sprawiają, że liderzy państw europejskich odczuwają coraz większy niepokój i konieczność pilnych działań w trosce o bezpieczeństwo kontynentu. Po drugiej stronie są europejscy populiści. Orban, Salvini, Le Pen - oni są zachwyceni Trumpem i okazją do realizacji własnej agendy.

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS