Szczyt w Paryżu bez przełomu. Europejskie media zauważają, że przywódcy nie okazali jedności

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Szczyt w Paryżu bez przełomu. Europejskie media zauważają, że przywódcy nie okazali jedności
Szczyt w Paryżu bez przełomu. Europejskie media zauważają, że przywódcy nie okazali jedności
Justyna Kazimierczak/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Szczyt w Paryżu bez przełomu. Europejskie media zauważają, że przywódcy nie okazali jednościJustyna Kazimierczak/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Okładki wtorkowych europejskich gazet zdominował naprędce zwołany szczyt w Paryżu. Zagraniczne media podkreślają, że politycy obiecali dalej wspierać Ukrainę, ale nie przedstawili żadnych nowych gwarancji bezpieczeństwa w obliczu nacisków ze strony Donalda Trumpa. Zwracają uwagę na fakt, że przywódcy nie doszli do porozumienia w sprawie potencjalnego wysłania wojsk na Ukrainę. Europejskie gazety i portale piszą o tym, że Europa ma nadzieję, że jednak znajdzie się dla niej miejsce przy stole negocjacyjnym.

"Europa rzuca wyzwanie osi Trump-Putin", "Europa walczy o udział w rozmowach pokojowych", "Nie ma mowy o porozumieniu za plecami Kijowa i Europejczyków" - tak prasa na kontynencie komentuje naprędce zwołany szczyt w Paryżu. - Spotkanie kryzysowe w Pałacu Elizejskim oznacza początek decydującego tygodnia w kwestii polityki bezpieczeństwa - twierdzi niemiecki "Die Welt".

"Po szoku wywołanym przez Monachijską Konferencję Bezpieczeństwa spontaniczna inicjatywa Macrona może być godna pochwały, ale mało prawdopodobne jest, aby spowodowała zmianę poglądów u Trumpa" - ocenia "Die Welt".

Sprawa wysłania wojsk pokojowych do Ukrainy dzieli Europę

"Europa w szoku po Trumpie" - pisze niemiecki "Handelsblatt", podkreślając, że chociaż Europejczycy starają się znaleźć wspólną strategię postępowania z Rosją i Stanami Zjednoczonymi, to "nie ma konsensusu w kluczowych kwestiach". Sprawa obecności wojsk pokojowych w Ukrainie dzieli Europę.

Polska nie wyśle żołnierzy do Ukrainy. Stanowcza decyzja Donalda Tuska
Polska nie wyśle żołnierzy do Ukrainy. Stanowcza decyzja Donalda TuskJakub Sobieniowski/Fakty TVN

"To właśnie w tej kwestii Europejczycy bardzo się różnią. Niemcy i Hiszpania są bardzo sceptyczne. Scholz powiedział, że za wcześnie na debatę na temat udziału żołnierzy Bundeswehry w ewentualnej misji pokojowej" - czytamy w "Handelsblatt".

Na brak zgody w sprawie wysłania wojsk do Ukrainy zwraca uwagę wiele mediów. Według "Politico" starania europejskich przywódców, których celem było przedstawienie wspólnego frontu w sprawie Ukrainy, spaliły na panewce.

"Przywódcy nie przedstawili żadnych nowych wspólnych pomysłów, kłócili się o wysłanie wojsk na Ukrainę i po raz kolejny wygłaszali banały o pomocy Ukrainie i zwiększeniu wydatków na obronę" - komentuje "Politico".

Hiszpański "El Pais" twierdzi, że choć kraje są podzielone w sprawie możliwego rozmieszczenia wojsk w Ukrainie, szczyt w Paryżu był pierwszym krokiem, jaki europejscy przywódcy podjęli po pojednaniu się Trumpa z Putiem. 

CZYTAJ TAKŻE: Trump odbył "szczerą rozmowę" z Macronem

"Już sam wybór gości zaproszonych do Pałacu Elizejskiego stanowił przesłanie. Do największych krajów UE, dysponujących największą siłą finansową i militarną, dołączyła Dania, co stanowiło symboliczną odpowiedź na roszczenia Trumpa wobec Grenlandii. W spotkaniu wzięła udział także Wielka Brytania, druga potęga jądrowa na Starym Kontynencie" - wskazuje "El Pais".

"Wielka samotność Zełenskiego"

"The Times" rozpisuje się na temat Keira Starmera, który ma powiedzieć Donaldowi Trumpowi podczas nadchodzącego spotkania w Waszyngtonie, że Ukraina "potrzebuje amerykańskich zobowiązań w zakresie bezpieczeństwa".

"The Guardian" podkreśla, że Europa próbuje wzmocnić kruchą jedność, ponieważ zdaje sobie sprawę, że nie może już polegać na Stanach Zjednoczonych. Dzień po spotkaniu przywódców w Paryżu francuski dziennik "Le Monde" pisze o Europejczykach zmarginalizowanych przez Trumpa i Putina i "wielkiej samotności Zełenskiego".

"Europejscy przywódcy nie zademonstrowali swojej jedności. Mimo sygnałów wysyłanych przez Waszyngton i Moskwę nadal mają nadzieję, że odegrają rolę w negocjacjach mających na celu zakończenie wojny na Ukrainie" - dowiadujemy się z "Le Monde".

Według "Financial Times" niektóre europejskie stolice obawiają się, że Trump wkrótce umyje ręce od sprawy Ukrainy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W Ameryce fentanyl nazywany jest "bronią masowego rażenia". Z powodu jego przedawkowania umiera tam ponad 200 osób dziennie. W Polsce możemy zacząć działać, zanim dojdzie do takiego dramatu. Niestety, jak pokazali dziennikarze "Uwagi!" TVN, dostęp do fentanylu wciąż jest zbyt łatwy. Lewą receptę wystawiono nawet na nazwisko minister zdrowia.

Lewą receptę na fentanyl można uzyskać w kilka minut nawet na nazwisko ministry zdrowia

Lewą receptę na fentanyl można uzyskać w kilka minut nawet na nazwisko ministry zdrowia

Źródło:
Fakty TVN

Fala zachorowań na grypę zalewa Polskę, chociaż kulminacja za nami. To jest atak na dawno niewidzianą skalę. Lekarze dwoją się i troją - system ledwo wytrzymuje nawał pacjentów. To nie tylko wysoka liczba zachorowań, ale także wysoka liczba zgonów.

Trwa epidemia grypy, zmarło już ponad tysiąc osób. Sytuacja z lekami w aptekach zaczęła się poprawiać

Trwa epidemia grypy, zmarło już ponad tysiąc osób. Sytuacja z lekami w aptekach zaczęła się poprawiać

Źródło:
Fakty TVN

Gdy Donald Trump obarcza nie Władimira Putina, a Ukrainę oraz prezydenta Wołodymyra Zełenskiego winą za rosyjską inwazję, kandydat PiS-u na prezydenta mówi o współodpowiedzialności Unii Europejskiej i Donalda Tuska. Karol Nawrocki krytykuje też prezydenta Ukrainy. Tymczasem członków sztabu Nawrockiego - równocześnie posłów PiS - słowa ich kandydata nie oburzają, bo podzielają jego zdanie.

Nawrocki powtarza narrację Trumpa. Politycy PiS nie widzą nic w tym złego

Nawrocki powtarza narrację Trumpa. Politycy PiS nie widzą nic w tym złego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Pod nastolatką na jeziorze w Drawsku Pomorskim załamał się lód. Udało jej się wydostać, nie potrzebowała pomocy medycznej, a wszystko nagrał monitoring. Eksperci przypominają, że nie ma czegoś takiego jak bezpieczna do chodzenia pokrywa lodowa na zbiorniku wody w naturze, bo grubość lodu może się różnić - na środku zbiornika może być cieńszy niż przy brzegu. Strażacy wyjaśniają, jak można pomóc komuś, pod kim załamał się lód.

"Nie ma czegoś takiego jak bezpieczny lód". Jak pomóc komuś, pod kim załamała się pokrywa lodowa?

"Nie ma czegoś takiego jak bezpieczny lód". Jak pomóc komuś, pod kim załamała się pokrywa lodowa?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jesteśmy w takim momencie, w którym prezydent USA mówi przekazem kremlowskim - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 politolożka Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, odnosząc się do słów Donalda Trumpa o Wołodymyrze Zełenskim i Ukrainie. Oceniła, że wypowiedzi i działania Trumpa zwiastują "zgodę na pauzę operacyjną". Dodała, że "zamrożony konflikt nie jest i nie będzie pokojem".

"To zwiastuje jedną rzecz, a mianowicie zgodę Donalda Trumpa"

"To zwiastuje jedną rzecz, a mianowicie zgodę Donalda Trumpa"

Źródło:
TVN24

- Nie jestem usatysfakcjonowana tym dzisiejszym przesłuchaniem - powiedziała w "Faktach po Faktach" posłanka KO Joanna Kluzik-Rostkowska, odnosząc się do wtorkowego przesłuchania szefowej Centralnego Biura Antykorupcyjnego Agnieszki Kwiatkowskiej-Gurdak przez komisję do spraw Pegasusa. Zdaniem Tomasza Treli "premier chyba też nie jest, dlatego że prosi o pilny raport".

"Bardzo wiele pytań pozostało bez odpowiedzi". Członkowie komisji o przesłuchaniu szefowej CBA

"Bardzo wiele pytań pozostało bez odpowiedzi". Członkowie komisji o przesłuchaniu szefowej CBA

Źródło:
TVN24

Elon Musk stwierdził, że kocha prezydenta Donalda Trumpa. Prezydent Trump określił najbogatszego człowieka na świecie mianem "troskliwego" i "niesamowitego". Elon Musk coraz wyraźniej zaznacza swoją obecność w administracji Donalda Trumpa. Pomaga mu w realizacji zapowiedzi dotyczących oszczędności. Jak dotąd do sądów wpłynęło około 20 pozwów, w których kwestionuje się uprawnienia Elona Muska do przeprowadzania zmian. 

Musk i Trump udzielili wspólnego wywiadu. "Elon do mnie zadzwonił i zapytał: wiesz, że próbują nas poróżnić?"

Musk i Trump udzielili wspólnego wywiadu. "Elon do mnie zadzwonił i zapytał: wiesz, że próbują nas poróżnić?"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS