Ponad 40 procent rodziców w USA ma problem z normalnym funkcjonowaniem. To "stres rodzicielski"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Główny lekarz Stanów Zjednoczonych mówi wprost - amerykańscy rodzice są tak zestresowani, że właściwie nie są w stanie funkcjonować. Mowa jest o poważnym zagrożeniu dla zdrowia publicznego. Wśród problemów są troski natury finansowej, ale nie tylko.

Życie rodzica nie jest usłane różami. Chroniczne przemęczenie i przytłoczenie obowiązkami mają swoją medyczną nazwę. To "stres rodzicielski". Naczelny lekarz USA twierdzi, że to rosnący problem społeczny.

- Stres rodzicielski istnieje. Jest powszechny. Nie zawsze go dostrzegamy, ponieważ rodzice nie zawsze o nim mówią - opisuje doktor Vivek Murthy, Naczelny Lekarz Stanów Zjednoczonych.

41 procent rodziców nie jest w stanie normalnie funkcjonować

Oficjalna rekomendacja "Rodzice pod presją" zawiera alarmujące dane. 41 procent amerykańskich rodziców twierdzi, że przez większość czasu nie są w stanie normalnie funkcjonować. 48 procent utrzymuje, że przez większość czasu stres całkowicie ich przytłacza.

Te wskaźniki są dwa razy niższe wśród dorosłych, którzy nie mają potomstwa. Vivek Murthy, lekarz w stopniu wiceadmirała, mówi: "jako ojciec dwójki dzieci wiem, na czym polega stres rodzicielski".

CZYTAJ TAKŻE: Naczelny lekarz USA apeluje, by media społecznościowe miały ostrzeżenia podobne do tych na papierosach

- Każdy w tym kraju zgodzi się z tym, że rodzicielstwo jest ważne, ale jest różnica między stwierdzeniem, że coś jest ważne a uczynieniem tego priorytetem. Jeśli naprawdę chcemy uczynić wspieranie rodziców priorytetem, musimy dokonać poważnej zmiany kulturowej - postuluje Vivek Murthy.

- Właściciele firm, liderzy organizacji powinni trochę bardziej słuchać, kiedy ktoś przychodzi do nich i mówi: "wychowywanie dzieci jest naprawdę stresujące i potrzebuję małej przerwy w pracy, żeby spróbować ogarnąć to wszystko" - ocenia doktor Judy Ho, neuropsycholog.

Rekomendacje naczelnego lekarza Stanów Zjednoczonych to dla Europejczyka zbiór oczywistości, ale nie dla każdego Amerykanina. To wdrożenie krajowego programu płatnych urlopów rodzinnych i medycznych, płatne zwolnienia chorobowe dla wszystkich pracowników, w tym powszechne "L4 na dziecko", a także zwiększone wsparcie ze strony pracodawców, w tym bardziej przewidywalne godziny pracy.

Pokolenie kanapki

Warto przypomnieć, że Stany Zjednoczone to jedyny kraj Zachodu, w którym nie ma płatnego urlopu macierzyńskiego, a tym bardziej ojcowskiego.

- Wielu rodziców czuje się przytłoczonych, bo należy do tak zwanego "pokolenia kanapki". Czyli z jednej strony opiekują się swoimi dziećmi, ale opiekują się też swoimi starzejącymi się rodzicami. Istnieje takie przekonanie, że jako rodzic powinieneś być cały czas wdzięczny i pozytywnie nastawiony. Oczywiście, tak jest, ale nadal powinieneś móc powiedzieć: "hej, czasami jest bardzo ciężko" - mówi Judy Ho.

Najnowsza publikacja naczelnego lekarza USA wpisuje się w szerszą, prowadzoną przez niego politykę nagłaśniania nieoczywistych zagrożeń zdrowotnych. W ostatnim czasie pojawiły się rekomendacje dotyczące kryzysu zdrowia psychicznego u młodych ludzi, rosnącego problemu samotności, wreszcie zagrożeń ze strony mediów społecznościowych. Doktor Vivek Murthy uważa, że są one współodpowiedzialne również za problem stresu rodzicielskiego.

- Żyjemy w zgubnej kulturze ciągłego porównywania się, która została wzmocniona przez media społecznościowe. Rodzice ciągle porównują się z innymi rodzicami i mają wrażenie, że im nie dorównują - mówi dr Vivek Murthy.

- Ważny jest relaks i powiedzenie sobie, że nie ma czegoś takiego jak idealne rodzicielstwo. A także: jeśli przestaniesz dbać o siebie, to nie będziesz w stanie dbać o swoje dzieci i wszystko inne wokół ciebie. Jeśli chcesz być dobrym rodzicem, nadal musisz stawiać siebie na pierwszym miejscu - podkreśla Judy Ho.

Amerykańskie władze zwracają uwagę na to, że współcześni rodzice pracują dużo więcej niż jeszcze na przykład 40 lat temu. Rosnące wymagania zawodowe i wychowawcze odbijają się na jakości snu, czasu wolnego i relacji z partnerem.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Prezydent Andrzej Duda skierował nowelizację ustawy o sporcie do Trybunału Konstytucyjnego. To oznacza, że droga do jej wejścia w życie bardzo się komplikuje. Swojego rozczarowania nie kryją zarówno polskie zawodniczki, jaki minister sportu i turystyki.

"Gorzki prezent" od prezydenta dla polskich zawodniczek. "Interes działaczy jest ważniejszy od interesu sportowców"

"Gorzki prezent" od prezydenta dla polskich zawodniczek. "Interes działaczy jest ważniejszy od interesu sportowców"

Źródło:
Fakty TVN

Nowe fakty w sprawie katastrofy samolotu w Kazachstanie. Miejscami kadłub samolotu jest podziurawiony jak sito i dokładnie widać to na zdjęciach. Czy takie uszkodzenia mogły spowodować ptaki, w których stado miał uderzyć samolot według pierwszych informacji podawanych przez media? Eksperci sądzą, że to uszkodzenia spowodowane przez broń przeciwlotniczą.

"Na wysokości powyżej 1500 metrów ptaków nie ma po prostu". Co tak naprawdę uderzyło w azerski samolot?

"Na wysokości powyżej 1500 metrów ptaków nie ma po prostu". Co tak naprawdę uderzyło w azerski samolot?

Źródło:
Fakty TVN

"Świetlik w ciemności" to opowieść o wspaniałej przyjaźni, zdolnej pokonać największe przeciwności losu. To także - a może przede wszystkim - zrealizowane z potrzeby serca słuchowisko z doborową obsadą, z którego cały dochód zostanie przeznaczony na wsparcie psychologiczne dla młodych powodzian. Dzieci, które przeżyły te dramatyczne chwile, zmagały się nie tylko ze skutkami natury, ale także z traumą, która wciąż pozostaje w ich sercach.

Nieleczona trauma może rzutować na dorosłe życie. Jest bajka, która sfinansuje wsparcie terapeutyczne dla dzieci powodzian

Nieleczona trauma może rzutować na dorosłe życie. Jest bajka, która sfinansuje wsparcie terapeutyczne dla dzieci powodzian

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Na terenach popowodziowych trudno mówić o radości, ale nadziei i wsparcia mieszkańcy potrzebują jak nigdy. Wielu straciło cały majątek, wielu nadal nie odbudowało domów i mieszkań. Liczy się każda inicjatywa, również ta świąteczna z opłatkiem i ciepłym posiłkiem. 

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- My mamy bardzo jasne cele prezydencji. Z jednej strony to są kwestie bezpieczeństwa i bycie adwokatem obrony Ukrainy przeciwko rosyjskiej agresji, ale też mamy bardzo ważną misję, czyli negocjowanie kolejnej perspektywy finansowej - stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

"Węgierska eskalacja nie zmieni naszych celów"

"Węgierska eskalacja nie zmieni naszych celów"

Źródło:
TVN24, PAP

Na pewno będzie to kampania, która będzie bardzo polaryzowała i dzieliła społeczeństwo - mówiła o nadchodzącej kampanii prezydenckiej dr Anna Materska-Sosnowska w "Faktach po Faktach". Według prof. dr hab. Anny Pacześniak kampania może nie być merytoryczna, ale "emocjonująca i ciekawa". Z kolei prof. Andrzej Rychard powiedział, że jeżeli Karol Nawrocki mówi, że "nic nie uważa" w sprawie Romanowskiego, to pokazuje, że "jest odklejony nie tylko od partii, nie tylko od polityki, ale trochę i od rzeczywistości".

"Nawrocki odklejony nie tylko od partii i polityki, ale trochę i od rzeczywistości"

"Nawrocki odklejony nie tylko od partii i polityki, ale trochę i od rzeczywistości"

Źródło:
TVN24

Ameryka powinna kontrolować Grenlandię, a Kanał Panamski już jest amerykański - mówi Donald Trump w przemówieniu na konferencji dla konserwatystów. Grenlandia to warte biliony surowce skute lodem i przystanek w drodze do Europy, a Kanał Panamski to bezcenna droga na skróty.

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS