Autoagresja wśród dzieci i młodzieży. "Nawet dokumentów tak często nie nosiłam jak żyletki"

Źródło:
Fakty TVN
Autoagresja wśród dzieci i młodzieży. "Jest to problem, z którym coraz częściej spotykamy się w szkole"
Autoagresja wśród dzieci i młodzieży. "Jest to problem, z którym coraz częściej spotykamy się w szkole"
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Autoagresja wśród dzieci i młodzieży. "Jest to problem, z którym coraz częściej spotykamy się w szkole"Adrianna Otręba/Fakty TVN

Blizny chowane pod długimi rękawami to ciche wołanie o pomoc. Dlatego właśnie wszystkich dookoła powinny postawić na równe nogi. Pani Agnieszka najgorsze ma już za sobą i teraz apeluje do innych: nie bądźcie obojętni. Apel jest jak najbardziej aktualny, bo okalecza się co szósty uczeń. Żeby im pomóc, wystarczy ich dostrzec.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

- Nawet dokumentów tak często nie nosiłam jak żyletki. To był mój znak rozpoznawczy - przyznaje pani Agnieszka.

Agnieszka po raz pierwszy okaleczyła się, mając 13 lat. Gdy wracała ze szkoły, nieznany mężczyzna próbował ją zgwałcić. Udało się jej uciec. W domu sięgnęła po scyzoryk. Pojawiła się chwilowa ulga. Zaczęło się od ramienia. Potem drugiego, następnie nogi. - Wszystko to, co mogłam ukryć pod ubraniami - wspomina dziś.

Rodzice, nauczyciele czy znajomi nigdy nie zwrócili na to uwagi. Dziś jej całe ciało pokryte jest bliznami. - Paradoksalnie sprawiając, że czułam, że żyję, autoagresja też powodowała, że to życie ze mnie jednak coraz bardziej ulatywało - mówi Agnieszka.

Samookaleczanie jest jedną z form autoagresji i dla każdej osoby, która się rani, można znaczyć i dawać jej coś innego. Może przynosić ukojenie, może być - i zazwyczaj jest też - wołaniem o pomoc.

- Zazwyczaj tym powodem jest bardzo trudny stan emocjonalny, z którym ta osoba sobie nie jest w stanie w inny sposób poradzić i też nie jest w stanie poradzić sobie z tym sama - wskazuje Marta Wojtas, psycholożka z Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę".

Jak wynika z raportu "Młode głowy. Otwarcie o zdrowiu psychicznym" z 2023 roku, okalecza się co szósty uczeń. - Jest to problem, z którym coraz częściej spotykamy się w szkole. W tym roku szkolnym faktycznie wyjątkowo nasilający się - podkreśla Magdalena Pawlak, psycholożka szkolna.

- Coraz częściej zdarza się, że dzwonią też z tym problemem młodsze dzieci, nawet poniżej 11. roku życia - mówi Marta Wojtas.

"Gdyby ktoś zareagował, kiedy mógł zareagować, to nie męczyłabym się z okaleczaniem"

U pani Agnieszki zdiagnozowano borderline, ma za sobą 32 pobyty w szpitalu psychiatrycznym i cztery próby samobójcze. Była uzależniona od alkoholu i narkotyków. Dziś ma 40 lat, jest w trakcie terapii i ma bardzo ważne przesłanie do innych: żeby nie być obojętnym na drugiego człowieka, zwłaszcza tego młodego.

- Myślę, że gdyby ktoś zareagował wtedy, kiedy mógł zareagować, to nie męczyłabym się z okaleczaniem przez lat dwadzieścia parę - mówi Agnieszka.

Zareagować może rodzic, nauczyciel czy kolega z klasy. Zaniepokoić powinny zmiany w zachowaniu, na przykład izolowanie się, ale nie tylko.

- Niepokojące zawsze jest to, kiedy te zachowania świadczą o tym, że dziecko w jakiś sposób intencjonalny stara się ukryć na przykład jakieś części ciała - zwraca uwagę profesor Anita Bryńska z Kliniki Psychiatrii Wieku Rozwojowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i poradni psychologicznej CBT. - Na lekcjach WF-u na przykład ćwiczy zawsze w koszulce z długim rękawem albo w długich spodniach - dodaje.

ZOBACZ TEŻ: W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że jest nieszczęśliwa. "Problem jest ogólnopolski"
W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że jest nieszczęśliwa. "Problem jest ogólnopolski"Grzegorz Jarecki/Fakty po Południu TVN24

Warto wtedy spokojnie porozmawiać. Jeżeli doświadcza się problemów emocjonalnych, można też samemu sięgnąć po pomoc, na przykład wybierając któryś z poniższych numerów.

Pod tymi numerami można znaleźć pomocTVN24

W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia należy zadzwonić na 997 lub 112.

- Chciałabym, żeby dzieciaki, nastolatkowie czy nawet dorośli, którzy się okaleczają, nie wstydzili się prosić o pomoc - podsumowuje pani Agnieszka.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS