Polska z mniejszymi funduszami? "Komisja nas traktowała łagodnie. Tym razem tego nie będzie"

20.07.2017 | Polska z mniejszymi funduszami? "Komisja nas traktowała łagodnie. Tym razem tego nie będzie"
20.07.2017 | Polska z mniejszymi funduszami? "Komisja nas traktowała łagodnie. Tym razem tego nie będzie"
Marcin Masewicz | Fakty z zagranicy
20.07.2017 | Polska z mniejszymi funduszami? "Komisja nas traktowała łagodnie. Tym razem tego nie będzie"Marcin Masewicz | Fakty z zagranicy

Spór o sądy może wpłynąć na rozmowy o przyszłym unijnym budżecie - ostrzegała w środę unijna komisarz do spraw rynku wewnętrznego Elżbieta Bieńkowska. W unijnym budżecie są między innymi pieniądze na drogi, czy dopłaty dla rolników.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku na antenie TVN24 BiS

Zapytana przez dziennikarzy o ostatnie wydarzenia w polskim Sejmie, komisarz Elżbieta Bieńkowska nie pozostawia wątpliwości. - Ta atmosfera wokół Polski, to co się dzieje, to w jaki sposób rozmawiamy o Polsce i o tych aktach prawnych, nad którymi się teraz pracuje, absolutnie będzie miało bardzo zły wpływ na przyszłe rozmowy o budżecie. Jestem o tym przekonana - mówiła w środę była minister rozwoju regionalnego.

Unijny budżet, o którym wspomniała polska komisarz, uchwala się w ramach Wieloletnich Ram Finansowych. Obecnie obowiązująca Rama kończy się wraz z 2020 rokiem. I wiadomo już, że będzie to rok przełomowy.

- Po pierwsze z powodu odejścia Wielkiej Brytanii będzie niższy budżet, po drugie być może strefa euro będzie miała odrębny budżet, po trzecie być może będą inne elementy, które skurczą ten budżet - ocenia Piotr Kuczyński, główny ekonomista domu inwestycyjnego XELION.

Kluczowe fundusze

Z Polskiej perspektywy kluczowe może okazać się rozdzielanie środków unijnych w ramach Funduszy Europejskich. Zwłaszcza Funduszu Spójności, który służy do zapewnienia zrównoważonego rozwoju miedzy poszczególnymi krajami. Na lata 2014-2020 Polska otrzymała z Brukseli na ten cel ponad 82,5 miliarda euro. - Można się spodziewać, że w obecnej sytuacji ten budżet przeznaczony na spójność będzie dużo niższy - ocenia Kuczyński.

Oprócz tego co roku w Brukseli uchwala się roczną perspektywę budżetową, na którą składają się zobowiązania, czyli wszystkie umowy o dotacje oraz przeznaczane na nie środki. Mimo, że roczny budżet uchwala Rada Unii Europejskiej, to rola Komisji jest kluczowa, jeśli chodzi o rozdzielanie pieniędzy z unijnej kasy.

- Potrzebujemy zgody i partnerstwa Komisji Europejskiej przy zaakceptowaniu rozliczenia poprzednich inwestycji i potrzebujemy zgody i partnerstwa Komisji Europejskiej do tego, by bardziej swobodnie decydować o tym na co wydajemy unijne pieniądze - wyjaśnia Marek Tejchman, zastępca redaktora naczelnego "Dziennika Gazety Prawnej".

Pod lupą Komisji?

Gdyby Komisja chciała, to mogłaby przyjrzeć się uważniej na przykład polskim inwestycjom strukturalnym. Wiele z nich znajduje się dopiero w fazie projektów, a zegar tyka.

- Można sobie wyobrazić, że rozliczamy jakieś zadania z obecnej perspektywy budżetowej, te zadania, które są teraz wykonywane i w nich będą jakieś usterki. One się zawsze zdarzały, tylko w poprzednich czasach, kiedy mieliśmy bardzo dobre notowania w Brukseli, te zaniechania były zazwyczaj lekceważone, odsuwane na bok. Komisja nas traktowała łagodnie. Tym razem tego nie będzie - ocenia Kuczyński.

Od początku członkostwa w Unii Europejskiej Polska dostała ze wspólnotowej kasy niemal 125 miliardów euro. W tym samym czasie wpłaciliśmy do Unii ponad 39 miliardów euro. Bilans jest więc bardzo korzystny. Polska zyskała ponad 85,2 miliardów euro, czyli 365 miliardów złotych.

Autor: Marcin Masewicz / Źródło: Fakty z zagranicy

Pozostałe wiadomości

20 lat to szmat czasu, a 20 lat Polski w Unii Europejskiej to cała masa zmian i to w wielu dziedzinach. W ochronie zdrowia na przykład te zmiany są widoczne gołym okiem.

Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

Źródło:
Fakty TVN

"Mam raka, więc mów do mnie tak" - to hasło kampanii społecznej o tym, jak rozmawiać z osobą chorą na raka. W mediach społecznościowych Małgorzata Sajan oswaja temat raka i przełamuje stereotypy.

Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"

Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"

Źródło:
Fakty TVN

Miejsce akcji to Lublin - gniazdo sokołów wędrownych, którym nadano imiona Wrotka i Czart. Wrotka złożyła jaja, po czym poleciała i zniknęła. Czart próbował wysadzić jaja. Pomogli ludzie. Udało się i wtedy wróciła Wrotka. Szczęście sokolej rodziny, niestety, nie trwało długo.

Perypetie sokołów w Lublinie. Mama porzuciła jaja, przygarnął je sokolnik, potem wydarzyła się tragedia

Perypetie sokołów w Lublinie. Mama porzuciła jaja, przygarnął je sokolnik, potem wydarzyła się tragedia

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

- Proces rozliczenia i zmiany kadrowej idzie stanowczo zbyt wolno - stwierdził Leszek Miller. Były premier, gość "Faktów po Faktach", taką "generalną uwagę" skierował do gabinetu Donalda Tuska. Według Millera, rząd musi się "nauczyć rządzić bez prezydenta i omijać prezydenta, nawet balansując na granicy prawa". Ocenił także, że reakcje prezydenta Andrzeja Dudy podczas wystąpienia ministra Radosława Sikorskiego w Sejmie były "głupie i żenujące".

"Do kiedy tak będzie?". Miller o recepcie dla rządu Tuska i "głupiej i żenującej" reakcji Dudy

"Do kiedy tak będzie?". Miller o recepcie dla rządu Tuska i "głupiej i żenującej" reakcji Dudy

Źródło:
TVN24

"Zdrajcy!" - tak swój temat okładkowy tytułuje prestiżowy tygodnik "Der Spiegel". To ustalenia dziennikarzy na temat partii Alternatywa dla Niemiec - w skrócie AfD. "Der Spiegel" podaje wprost, że za strategią ugrupowania stoi Kreml. To kolejne doniesienia o powiązaniach AfD z wrogami Zachodu - nie tylko z Rosją, ale też z Chinami. Problem ukrytych wpływów Kremla na polityków jest nie tylko niemiecki.

"Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

"Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS