Polska z mniejszymi funduszami? "Komisja nas traktowała łagodnie. Tym razem tego nie będzie"

20.07.2017 | Polska z mniejszymi funduszami? "Komisja nas traktowała łagodnie. Tym razem tego nie będzie"
20.07.2017 | Polska z mniejszymi funduszami? "Komisja nas traktowała łagodnie. Tym razem tego nie będzie"
Marcin Masewicz | Fakty z zagranicy
20.07.2017 | Polska z mniejszymi funduszami? "Komisja nas traktowała łagodnie. Tym razem tego nie będzie"Marcin Masewicz | Fakty z zagranicy

Spór o sądy może wpłynąć na rozmowy o przyszłym unijnym budżecie - ostrzegała w środę unijna komisarz do spraw rynku wewnętrznego Elżbieta Bieńkowska. W unijnym budżecie są między innymi pieniądze na drogi, czy dopłaty dla rolników.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku na antenie TVN24 BiS

Zapytana przez dziennikarzy o ostatnie wydarzenia w polskim Sejmie, komisarz Elżbieta Bieńkowska nie pozostawia wątpliwości. - Ta atmosfera wokół Polski, to co się dzieje, to w jaki sposób rozmawiamy o Polsce i o tych aktach prawnych, nad którymi się teraz pracuje, absolutnie będzie miało bardzo zły wpływ na przyszłe rozmowy o budżecie. Jestem o tym przekonana - mówiła w środę była minister rozwoju regionalnego.

Unijny budżet, o którym wspomniała polska komisarz, uchwala się w ramach Wieloletnich Ram Finansowych. Obecnie obowiązująca Rama kończy się wraz z 2020 rokiem. I wiadomo już, że będzie to rok przełomowy.

- Po pierwsze z powodu odejścia Wielkiej Brytanii będzie niższy budżet, po drugie być może strefa euro będzie miała odrębny budżet, po trzecie być może będą inne elementy, które skurczą ten budżet - ocenia Piotr Kuczyński, główny ekonomista domu inwestycyjnego XELION.

Kluczowe fundusze

Z Polskiej perspektywy kluczowe może okazać się rozdzielanie środków unijnych w ramach Funduszy Europejskich. Zwłaszcza Funduszu Spójności, który służy do zapewnienia zrównoważonego rozwoju miedzy poszczególnymi krajami. Na lata 2014-2020 Polska otrzymała z Brukseli na ten cel ponad 82,5 miliarda euro. - Można się spodziewać, że w obecnej sytuacji ten budżet przeznaczony na spójność będzie dużo niższy - ocenia Kuczyński.

Oprócz tego co roku w Brukseli uchwala się roczną perspektywę budżetową, na którą składają się zobowiązania, czyli wszystkie umowy o dotacje oraz przeznaczane na nie środki. Mimo, że roczny budżet uchwala Rada Unii Europejskiej, to rola Komisji jest kluczowa, jeśli chodzi o rozdzielanie pieniędzy z unijnej kasy.

- Potrzebujemy zgody i partnerstwa Komisji Europejskiej przy zaakceptowaniu rozliczenia poprzednich inwestycji i potrzebujemy zgody i partnerstwa Komisji Europejskiej do tego, by bardziej swobodnie decydować o tym na co wydajemy unijne pieniądze - wyjaśnia Marek Tejchman, zastępca redaktora naczelnego "Dziennika Gazety Prawnej".

Pod lupą Komisji?

Gdyby Komisja chciała, to mogłaby przyjrzeć się uważniej na przykład polskim inwestycjom strukturalnym. Wiele z nich znajduje się dopiero w fazie projektów, a zegar tyka.

- Można sobie wyobrazić, że rozliczamy jakieś zadania z obecnej perspektywy budżetowej, te zadania, które są teraz wykonywane i w nich będą jakieś usterki. One się zawsze zdarzały, tylko w poprzednich czasach, kiedy mieliśmy bardzo dobre notowania w Brukseli, te zaniechania były zazwyczaj lekceważone, odsuwane na bok. Komisja nas traktowała łagodnie. Tym razem tego nie będzie - ocenia Kuczyński.

Od początku członkostwa w Unii Europejskiej Polska dostała ze wspólnotowej kasy niemal 125 miliardów euro. W tym samym czasie wpłaciliśmy do Unii ponad 39 miliardów euro. Bilans jest więc bardzo korzystny. Polska zyskała ponad 85,2 miliardów euro, czyli 365 miliardów złotych.

Autor: Marcin Masewicz / Źródło: Fakty z zagranicy

Pozostałe wiadomości

Blisko 70 strzałów oddał pijany żołnierz w stronę samochodu, którym jechał ojciec z córką. To oznacza, że opróżnił niemal trzy magazynki. Na szczęście po tym, jak najpierw strzelał w powietrze, dziewczynka zdołała uciec z auta i kule trafiły tylko w jej pusty fotel. Prokuratura nie ma wątpliwości, że to było usiłowanie zabójstwa. Jak mogło do tego dojść? 

Pijany żołnierz oddał ponad 60 strzałów w Mielniku. "Oprócz sprzętu potrzebny jest tak zwany materiał ludzki"

Pijany żołnierz oddał ponad 60 strzałów w Mielniku. "Oprócz sprzętu potrzebny jest tak zwany materiał ludzki"

Źródło:
Fakty TVN

W środę Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Najogólniej mówiąc: to my mamy przeprowadzić Wspólnotę przez te najbliższe sześć miesięcy. To duże wyzwanie, bo czasy nie są łatwe - mowa zarówno o sytuacji na zewnątrz Unii, jak i wewnątrz niej.

Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. "Będzie poświęcona w dużej mierze naszemu bezpieczeństwu"

Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. "Będzie poświęcona w dużej mierze naszemu bezpieczeństwu"

Źródło:
Fakty TVN

Mieszkańcy są przerażeni i mówią o profanacji, a policja próbuje znaleźć sprawcę. W powiecie strzeleckim w województwie opolskim ktoś kradnie figurki i obrazy sakralne z przydrożnych kapliczek, a w ich miejsce wstawia karykatury świętych.

Giną figurki i obrazy z przydrożnych kapliczek. W ich miejsce pojawiają się karykatury świętych

Giną figurki i obrazy z przydrożnych kapliczek. W ich miejsce pojawiają się karykatury świętych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- On nie uważa nic na żaden ważny temat, nikt nie wie, jakie ma poglądy, ale mamy go kupić - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Lubnauer (KO) o kandydacie PiS na prezydenta. Według wiceministry edukacji Karol Nawrocki "chce być jak taki kot w worku". Europoseł Adam Jarubas (PSL) ocenił, że Nawrocki "może być narzędziem w rękach prezesa Kaczyńskiego".

"Chce być jak kot w worku, którego mamy kupić"

"Chce być jak kot w worku, którego mamy kupić"

Źródło:
TVN24

Mamy bardzo mocne papiery do tego, żeby nadawać ton Unii Europejskiej - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Szłapka, minister do spraw unijnych, odnosząc się do rozpoczynającej się polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Stwierdził też, że "cieniem" na węgierskiej prezydencji, która trwała do końca 2024 roku, położyła się wizyta Viktora Orbana w Moskwie i jego spotkanie z Władimirem Putinem.

"To się kładzie cieniem na węgierskiej prezydencji"

"To się kładzie cieniem na węgierskiej prezydencji"

Źródło:
TVN24

Od początku izraelskiej operacji w Strefie Gazy, która była reakcją na bestialski atak Hamasu, w enklawie zginęło ponad 45 tysięcy ludzi. Ponad 108 tysięcy zostało rannych. To najnowsze dane lokalnych władz. Ci, którzy nie zginęli ani nie zostali ranni, w większości musieli uciekać ze swoich domów. O bezpieczeństwo jest bardzo trudno - zwłaszcza teraz, gdy tak bardzo spadły tam temperatury. Są kolejne doniesienia o noworodkach, które zmarły z wyziębienia.

Tragiczna sytuacja przesiedlonych Palestyńczyków. "Z powodu niskiej temperatury zmarło w ostatnich dniach co najmniej pięcioro dzieci"

Tragiczna sytuacja przesiedlonych Palestyńczyków. "Z powodu niskiej temperatury zmarło w ostatnich dniach co najmniej pięcioro dzieci"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kijów wstrzymał tranzyt rosyjskiego gazu przez swoje terytorium. "Rosja traci rynki, poniesie też straty finansowe. Europa podjęła już decyzję o rezygnacji z rosyjskiego surowca" - oznajmił ukraiński minister energetyki. Patrząc na to, jak przez lata Rosja zmonopolizował europejski rynek energetyczny - to po prostu rewolucja. Co dalej?

Nowy Rok rozpoczął się historyczną decyzją Ukrainy. Co zamiast rosyjskiego gazu?

Nowy Rok rozpoczął się historyczną decyzją Ukrainy. Co zamiast rosyjskiego gazu?

Źródło:
Fakty TVN