Mnożą się fake newsy dotyczące huraganów w USA. Donald Trump wykorzystuje katastrofę politycznie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwa huragany z rzędu - to może wywrócić do góry nogami każdą kampanię. Na polityczny efekt huraganów Helene i Miltona liczą przede wszystkim republikanie i atakują administrację Joe Bidena. Niektóre zarzuty są jawnie nieprawdziwe, a jednak niosą się w mediach społecznościowych. W ostatnich dniach nawet sam prezydent Biden uznał, że trzeba się do nich odnieść i je odkłamać.

Prezydent Joe Biden publicznie oskarża konkurentów politycznych o sianie dezinformacji w sprawie nawiedzających Amerykę huraganów. Biden mówi: kłamstwa na ten temat są nieamerykańskie.

- Za nawałnicą kłamstw stoi były prezydent Trump. Pojawiły się twierdzenia, że ​​konfiskowane są majątki. To po prostu nieprawda. Mówią, że poszkodowane przez huragan osoby otrzymają 750 dolarów w gotówce i nic więcej. To po prostu nieprawda. Mówią, że pieniądze potrzebne na ten kryzys są przekazywane migrantom. Co za żałosne stwierdzenie. To nieprawda - wymienia Joe Biden, prezydent Stanów Zjednoczonych.

Wspomniane 750 dolarów to prawdziwa kwota, którą dostają poszkodowani przez żywioł. To tylko pierwsza transza pomocy, gotówka na najbardziej pilne potrzeby.

Efekty narracji Trumpa i Vance'a

Donald Trump przekonuje na swoich wiecach, że zamiast Amerykanom w potrzebie Joe Biden i Kamala Harris rzekomo wolą pomagać nielegalnym imigrantom, Ukrainie czy Izraelowi.

- Ona wysyła pieniądze do obcych krajów. On i ona wysyłają setki miliardów dolarów do obcych krajów i wiesz co? Dają naszym ludziom 750 dolców - twierdzi Donald Trump, kandydat republikanów na prezydenta.

ZOBACZ TEŻ: Twierdzi, że władze USA kontrolują pogodę. "To jest więcej niż śmieszne"

- Administracja Harris dała miliardy dolarów obcym krajom i nielegalnym imigrantom. Teraz obiecują 750 dolarów amerykańskim obywatelom, którzy stracili wszystko. Obiecuję wam, że kiedy Donald Trump wróci do Białego Domu, będziemy mieli prezydenta, który stawia Amerykę na pierwszym miejscu - mówi JD Vance, kandydat republikanów na wiceprezydenta.

Efekty tej narracji widać w sieci, która jest zalewana tak zwanymi fake'ami. Na jednym z nagrań po lewej stronie pokazana jest amerykańska prowincja po przejściu huraganu, a po prawej tętniący życiem Kjiów - w domyśle za amerykańskie pieniądze.

Po mediach społecznościowych krąży też między innymi wygenerowany przez sztuczną inteligencję fotomontaż przedstawiający Donalda Trumpa, który na miejscu, osobiście, pomaga ofiarom żywiołu.

- Niektóre twierdzenia stają się coraz bardziej dziwaczne. Kongresmenka z Georgii Marjorie Taylor Greene mówi, że rząd federalny dosłownie kontroluje pogodę. Kontrolujemy pogodę! To absurdalne. To musi się skończyć - podkreśla Joe Biden.

Kampania wyborcza na ostatniej prostej. Donald Trump i Kamala Harris w sondażach idą niemal łeb w łeb
Kampania wyborcza na ostatniej prostej. Donald Trump i Kamala Harris w sondażach idą niemal łeb w łebJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Politico: ważną rolę w sianiu dezinformacji odgrywa Elon Musk

Amerykański portal Politico donosi, że ważną rolę w sianiu dezinformacji odgrywa sojusznik Trumpa, Elon Musk, właściciel między innymi portalu X, dawnego Twittera.

"Musk przyczynił się do rozpowszechnienia oskarżeń, że Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego aktywnie blokuje darowizny dla ofiar huraganu Helene, konfiskuje dary, zamyka je na klucz, by stwierdzić, że są jej własnością" - czytamy w Politico.

- To powoduje zamieszanie i chaos. Ludzie nie zwracają się po pomoc, której potrzebują, ponieważ widzą tak wiele informacji, które nie są prawdziwe - komentuje Justin Knighten z Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego.

CZYTAJ TAKŻE: Wojna handlowa między Chinami a Europą nabiera rozpędu. Pekin nałożył cło na brandy, ale "chodzi o samochody"

Amerykańskie portale zajmujące się walką z tak zwanymi fake newsami podają: "Nie! Pieniądze dla ofiar huraganu nie zostały przeznaczone na inne cele". Jednak w ferworze kampanii część wyborców uwierzy w fałszywe twierdzenia.

- W rzeczywistości Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego ma wiele zasobów dostępnych dla ludzi, którzy ich rozpaczliwie potrzebują, które mają pomóc ludziom stanąć na nogi, odbudować się. Ludzie mają prawo do tych zasobów i jest niezwykle ważne, by ubiegali się o pomoc, która jest dostępna - apeluje Kamala Harris, wiceprezydent USA, ubiegająca się o urząd prezydenta.

Donald Trump i jego otoczenie są krytykowani za sianie dezinformacji nawet przez część członków własnej partii. Republikański gubernator Florydy zaapelował do mieszkańców swojego stanu, by ignorowali nieprawdziwe informacje krążące po sieci.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Ostatni raz widziano je w 1943 roku. To najsłynniejsze dzieło utracone na Śląsku w czasie II wojny światowej. Niemcy wywozili wtedy dzieła sztuki z okupowanych Katowic. Dobra wiadomość jest taka, że teraz będzie można je oglądać w Muzeum Śląskim. Obraz Józefa Brandta wrócił na swoje miejsce.

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Źródło:
Fakty TVN

53-letniej kobiecie w Nowym Jorku przeszczepiono nerkę świni, wcześniej zmodyfikowaną genetycznie. Przeszczep przeprowadzono w listopadzie i na razie wszystko jest w porządku. 53-letnia kobieta nie miała innego wyjścia. Cieszy się, że żyje.

53-latce przeszczepiono nerkę świni. Nie było innego wyjścia

53-latce przeszczepiono nerkę świni. Nie było innego wyjścia

Źródło:
Fakty TVN

Odbudowa południowo-zachodniej Polski po powodzi postępuje. Jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Jednym z najważniejszych działań jest odbudowa zniszczonych mostów. W piątek w Krapkowicach w województwie opolskim odbyły się próby obciążeniowe kolejnego mostu postawionego przez żołnierzy. W najbliższym czasie powinien już służyć mieszkańcom.

Żołnierze stawiają kolejne mosty tymczasowe. Nowa przeprawa w Krapkowicach ma zostać wkrótce otwarta

Żołnierze stawiają kolejne mosty tymczasowe. Nowa przeprawa w Krapkowicach ma zostać wkrótce otwarta

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ubrań najlepiej nie wyrzucać, tylko je segregować. Od 1 stycznia 2025 roku będzie to obowiązek. Miasta będą musiały wdrożyć selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To może nas zmotywować, by niepotrzebnym rzeczom nadać drugie życie.

Kolejny rodzaj śmieci do segregacji. Wchodzą nowe przepisy

Kolejny rodzaj śmieci do segregacji. Wchodzą nowe przepisy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

- Dziś Budapeszt, jutro Moskwa. Wiadomo, gdzie dziś są Węgry na mapie politycznej Europy - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak, odnosząc się do udzielenia byłemu wiceministrowi sprawiedliwości w rządzie PiS Marcinowi Romanowskiemu ochrony międzynarodowej przez rząd Viktora Orbana. - Węgry mają tak fatalną reputację, jeśli chodzi o stan demokracji, o stan praworządności, że azyl na Węgrzech to jak azyl na Białorusi - ocenił.

Siemoniak o Romanowskim i ochronie międzynarodowej na Węgrzech. "Dziś Budapeszt, jutro Moskwa"

Siemoniak o Romanowskim i ochronie międzynarodowej na Węgrzech. "Dziś Budapeszt, jutro Moskwa"

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS