Kliniki leczenia bezpłodności w Alabamie zawiesiły działalność. Teraz republikanie chcą to naprawić

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W połowie lutego Sąd Najwyższy Alabamy uznał, że zamrożone zarodki wykorzystywane w procedurze in vitro w świetle prawa są dziećmi, a osoba, która te zarodki zniszczy, może zostać pociągnięta do odpowiedzialności. Po orzeczeniu kliniki in vitro wstrzymały działalność, a pacjenci pozostali sami ze swoim nadziejami na potomstwo. Sprawa jednak wywołała tak silny odzew, że republikanie nie mieli wyboru i wbrew wcześniejszej strategii wyszli z inicjatywą prawnej ochrony klinik.

W Alabamie światopoglądowy spór o to, kiedy zaczyna się życie człowieka, stał się sporem polityczno-prawnym. W połowie lutego Sąd Najwyższy Alabamy orzekł, że zamrożone zarodki wykorzystywane w procedurze in vitro w świetle prawa są dziećmi, a osoba, która te zarodki zniszczy, może zostać pociągnięta do odpowiedzialności.

W obawie przed możliwą karą, dosłownie z dnia na dzień, kliniki leczenia niepłodności zaczęły odmawiać przeprowadzania procedury in vitro. - Wydzwaniają do nas zaniepokojone rodziny. Płaczą. Mówią, że właśnie mieli finalizować całą procedurę, ale nagle wszystko zostało wstrzymane. Mam nadzieję, że po tym głosowaniu zapłodnienia znowu będą wykonywane - informuje Nathaniel Ledbetter, spiker Izby Reprezentantów stanu Alabama.

Zobacz więcej: Sąd Najwyższy Alabamy utrudnił dostęp do in vitro. Uznanie zarodków za dzieci wywołało efekt mrożący

Wszyscy sędziowie wschodzący w skład Sądu Najwyższego w Alabamie to republikanie. Partia kontroluje też obie izby stanowego parlamentu. Gdy jednak mieszkańcy zaczęli protestować przeciwko wyrokowi, republikanie postanowili uchwalić nowe prawo, które ochroni kliniki leczenia bezpłodności, lekarzy, techników, ale też samych rodziców przed odpowiedzialnością karną za ewentualne zniszczenie zarodków. Prawo już zostało podpisane przez bardzo konserwatywną gubernator Alabamy.

"Alabama wspiera kulturę życia, w tym również procedurę in vitro. (...) Procedura in vitro to bez wątpienia skomplikowana kwestia. Przed nami jeszcze dużo pracy i rozmów, ale na razie ta nowa ustawa sprawi, że klinki leczenia niepłodności będą mogły natychmiast wrócić do pracy" - oświadczyła Kay Ivey.

Na skutek orzeczenia Sądu Najwyższego w Alabamie w Stanach Zjednoczonych wznowiona została dyskusja o prawach reprodukcyjnych i prawach kobiet. Mieszkańcy Alabamy rozmawiali o tym także przy okazji odbywających się w tak zwany superwtorek prawyborów.

- Nadeszły straszne czasy. Wielu moich znajomych korzystało z procedury in vitro. Niektórzy właśnie przez nią przechodzą, a tu nagle wszystko zostało wstrzymane. Bardzo im współczuję. Właśnie dlatego przyszedłem zagłosować na demokratów - zaznacza Drew Waldrop, inżynier z Alabamy. - Uważam, że te komórki, te zarodki, należą do kobiety. To ona powinna decydować o tym, co się z nimi stanie - dodaje Callie Johnson, pielęgniarka z Alabamy, która popiera Joe Bidena.

Rodzice dziecka z in vitro złożyli pozew za słowa o "hodowli" dzieci
Rodzice dziecka z in vitro złożyli pozew za słowa o "hodowli" dzieciUwaga TVN

Szukają pomocy w innych stanach

W ciągu trzech tygodni, które upłynęły od czasu orzeczenia stanowego Sądu Najwyższego, część klinik zdecydowała się przewieźć zamrożone zarodki poza granice Alabamy. Niektóre pary też zaczęły szukać pomocy w innych stanach. To z pewnością dodatkowy stres i wydatek, a przecież procedura in vitro już sama w sobie jest dla rodziców, dla matki, ogromnym obciążeniem.

- Możemy mieć na tę sprawę różne poglądy, ale ostatecznie nawet ci, którzy wyrażają wątpliwości, muszą zrozumieć, że to jest sprawa kobiety. To jest jej prawo - zwraca uwagę Andrew Harper, ginekolog położnik i specjalista leczenia niepłodności.

Zobacz też: Siedem lat funkcjonowania programu in vitro w Łodzi. Urodziło się ponad pół tysiąca dzieci

W sporze o prawa reprodukcyjne o opinię pytana jest między innymi Elizabeth Carr - pierwsza osoba w Stanach Zjednoczonych poczęta metodą in vitro. Wyrok sądu w Alabamie traktuje jako osobisty atak.

- In vitro nie jest procedurą, z której korzystają jedynie pary zmagające się z niepłodnością. Jeśli przechodzisz przez agresywne leczenie onkologiczne, to może będziesz chciał zabezpieczyć swoje komórki rozrodcze. Jeśli jesteś w związku jednopłciowym i chcesz mieć dziecko, to możesz skorzystać z komórek dawców. Jeśli jesteś nosicielem ciężkiej wady genetycznej, to też skorzystasz z in vitro - wskazuje Elizabeth.

Carr została zaproszona przez Joe Bidena do Kongresu na wygłaszane przez niego orędzie o stanie państwa. To jasny sygnał, że demokraci popierają procedurę zapłodnienia pozaustrojowego i że społeczne emocje w tej sprawie zamierzają wykorzystać w kampanii wyborczej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS