Francuzi wpisali prawo do aborcji do konstytucji. "Polska podawana jest jako niechlubny przykład"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To historyczny dzień dla Francuzów i sygnał dla świata. Francuski parlament przegłosował wpisanie prawa do aborcji do konstytucji. Za uznaniem aborcji za prawo podstawowe każdej kobiety opowiadała się zdecydowana większość Francuzów. Nie było też sporów politycznych. Zarówno liberałowie, jak i prawica, głosowali "za".

To sposób na zabezpieczenie raz na zawsze prawa kobiety do decydowania o własnym ciele, o własnym życiu. - Nikt nigdy nie będzie mógł tego prawa zmienić. Żadna większość. Obojętnie, jaki rząd przyjdzie - zaznacza Dagmara Caigenc, Polka mieszkająca we Francji. Tak decyzję o wpisaniu we francuską konstytucję prawa do aborcji tłumaczą wszyscy ci, którzy ją popierają - a jest ich wielu. Prezydent Emmanuel Macron zwołał na poniedziałek w Wersalu specjalny kongres obu izb parlamentu, by zagłosowały nad dodaniem do najważniejszego aktu prawnego w państwie kolejnej gwarantowanej wolności.

By inspirować innych

Propozycję zmiany konstytucji jako pierwsza zgłosiła lewicowa posłanka Mathilde Panot. Potem przegłosowało ją Zgromadzenie Narodowe, w minioną środę także Senat. - Mamy nadzieję, że ta decyzja będzie miała pozytywny wpływ na inne europejskie państwa i że doprowadzi do pozytywnego rozwoju sytuacji. Szczególnie w Polsce, na Węgrzech oraz w tych krajach, które pod tym względem pozostają w tyle - zaznacza Laura Slimani, działaczka organizacji na rzecz praw kobiet Fondation des Femmes.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Francja za wpisaniem do konstytucji prawa do aborcji

Potrzeba zrodziła się z obawy. Francuzki z niepokojem patrzyły na wydarzenia w Polsce i Stanach Zjednoczonych, gdzie w ostatnich latach odebrano kobietom część już wcześniej przyznanych praw. W przypadku Polski mowa o usunięciu przez Trybunał Konstytucyjny przesłanki o terminacji ciąży wynikającej z poważnych uszkodzeń płodu. - W różnych źródłach we Francji Polska podawana jest jako niechlubny przykład zmiany tego prawa - podkreśla Dagmara Caignec.

Trzecia Droga przedstawia swój plan dotyczący liberalizacji przepisów aborcyjnych
Trzecia Droga przedstawia swój plan dotyczący liberalizacji przepisów aborcyjnychMarzanna Zielińska/Fakty TVN

Społeczne "tak"

W Ameryce decyzję podjął Sąd Najwyższy. Po pół wieku stwierdził, że w konstytucji nie ma ani słowa o aborcji, dlatego regulacje leżą w gestii poszczególnych stanów. Te konserwatywne zaczęły zatem zaostrzać przepisy, doprowadzając nawet do całkowitego zakazu przerywania ciąży - także w przypadkach gwałtu.

- Francuzi, ale też obywatele innych krajów, zdali sobie sprawę, że to, co jest zapisane w prawie, można cofnąć. W środowiskach feministycznych nastąpił efekt paniki i zapragnięto konstytucyjnie zabezpieczyć taką możliwość - wyjaśnia Pascal Moriniere z Francuskiego Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. To rozwiązanie ma szerokie społeczne poparcie. Z listopadowych danych Narodowego Instytutu Badania Opinii wynika, że za jest aż 86 procent Francuzów. Same regulacje dotyczące zabiegów popiera niemal tyle samo ankietowanych.

Kobiety mają we Francji prawo do aborcji od 1974 roku. Ustawa była kilkakrotnie aktualizowana. Ostatnia modyfikacja miała miejsce w lutym 2022 roku. Od tamtej pory zabieg można tu wykonać nie do 12., a 14. tygodnia ciąży. Zabieg poprzedza i kończy konsultacja. W przypadku osób niepełnoletnich także z psychologiem. O aborcji debatuje się też w sąsiedniej Hiszpanii. W 2023 roku tamtejszy Trybunał Konstytucyjny utrzymał prawo do zabiegu do 14. tygodnia ciąży. Wcześniej prawicowa partia Vox chciała w regionalnym parlamencie Kastylii przeprowadzić zapis zmuszający kobiety do słuchania bicia serca płodu przed zabiegiem i oglądania USG.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Dla rodziców wcześniaków pięć miesięcy urlopu macierzyńskiego to dramatycznie mało. Na szczęście, ma się to zmienić. Rząd planuje mechanizm "tydzień za tydzień" - tydzień wydłużonej hospitalizacji, tydzień wydłużonego urlopu macierzyńskiego, aż do 8 tygodni ekstra.

Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Źródło:
Fakty TVN

Karim Khan, główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, wydał wnioski o aresztowanie trzech przywódców Hamasu, a także premiera i ministra obrony Izraela. Benjamin Netanjahu stwierdził, że to "jak moralne zrównanie po atakach z 11 września prezydenta Busha i Osamy bin Ladena". Wnioski może odrzucić lub zaakceptować Izba Przygotowawcza Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Premier Izraela i przywódca Hamasu mogą usłyszeć zarzuty. "To jak zrównanie prezydenta Busha i Osamy bin Ladena"

Premier Izraela i przywódca Hamasu mogą usłyszeć zarzuty. "To jak zrównanie prezydenta Busha i Osamy bin Ladena"

Źródło:
Fakty TVN

- Projekt żelaznej kopuły nad Europą nie powinien wywoływać sprzeciwu u nikogo, kto myśli o naszym bezpieczeństwie - przekonuje premier Donald Tusk. Mariusz Błaszczak, były minister obrony, twierdzi, że to jest tylko niemiecki projekt biznesowy. Tak samo wcześniej mówił prezydent Andrzej Duda, ale już przestał to powtarzać. Donald Tusk przekonuje, że europejska tarcza nie polega na zastępowaniu istniejących już programów budowy obrony powietrznej w Polsce, którymi są Wisła, Narew i Pilica.

Donald Tusk: europejska tarcza obrony powietrznej ma wyeliminować niemądrą konkurencję

Donald Tusk: europejska tarcza obrony powietrznej ma wyeliminować niemądrą konkurencję

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

14-letni Bartek Wasilewski z Płocka jest zwycięzcą 15. edycji programu TVN "Mam Talent!" Do programu zgłosił się tajemnicy przed mamą. - Synuś, ja nigdzie nie jadę, co ty narobiłeś, tam są dzieci z talentami, ty jesteś zwykłym chłopcem, który śpiewa sobie w pokoju - powiedziała Bartkowi, jak się dowiedziała. 14-latek wygrał 300 tysięcy złotych i nie tylko ma dalsze plany na karierę muzyczną, ale także zamierza zabrać mamę na wakacje.

14-latek swoim rapem wygrał "Mam Talent!" Jego mama była na początku przerażona. "Synuś, co ty narobiłeś?"

14-latek swoim rapem wygrał "Mam Talent!" Jego mama była na początku przerażona. "Synuś, co ty narobiłeś?"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Każde działanie, które będzie zwiększało nasze bezpieczeństwo, jest dzisiaj na wagę złota - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł Trzeciej Drogi Krzysztof Hetman, mówiąc o powołaniu komisji do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że komisja powinna się zająć "otoczeniem pana Macierewicza i jego działaniami".

Krzysztof Hetman: bezpieczeństwo to wiedza, kto w naszym kraju może być piątą kolumną

Krzysztof Hetman: bezpieczeństwo to wiedza, kto w naszym kraju może być piątą kolumną

Źródło:
TVN24

- Rzeczą najważniejszą jest pełne odzyskanie kontroli nad tym, co się dzieje na terytorium państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" premier Donald Tusk, pytany o informacje na temat sabotaży i prowokacji na terenie Polski. Poinformował, że mamy "aresztowanych dziewięciu podejrzanych z postawionymi zarzutami, którzy zaangażowali się bezpośrednio na zlecenie rosyjskich służb w akty sabotażu w Polsce". W kontekście badania rosyjskich wpływów wymienił nazwisko byłego szefa MON. - Pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza - powiedział.  

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Źródło:
TVN24

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych na całym świecie pozostało raptem kilkanaście kolonii. Jedną z nich jest położona na Pacyfiku Nowa Kaledonia, kontrolowana przez Francję. Od kilku dni na archipelagu trwają gwałtowne zamieszki. Rdzenna ludność domaga się niepodległości. Sytuacja stała się tak poważna, że na miejsce wybiera się prezydent Emmanuel Macron. Francja oskarża Azerbejdżan o podsycanie antyfrancuskich nastrojów - to nie pomyłka, tak, chodzi o kraj na Kaukazie.

Nowa Kaledonia buntuje się przeciwko Francji. Paryż oskarża Azerbejdżan o podsycanie zamieszek

Nowa Kaledonia buntuje się przeciwko Francji. Paryż oskarża Azerbejdżan o podsycanie zamieszek

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Iran rozpoczął uroczystości pogrzebowe po tragicznej śmierci prezydenta Ebrahima Raisiego i szefa irańskiej dyplomacji. Duchowy przywódca Iranu Ali Chamenei ogłosił pięciodniową żałobę, ale nie wszyscy Irańczycy uznają, że mają do tego powód. Ci, którzy mogą mówić o tym otwarcie, bo wyjechali z kraju, nazywają zmarłego prezydenta "Rzeźnikiem z Teheranu". Jedni przypominają o jego zbrodniach w latach 80., inni o krwawym tłumieniu protestów po morderstwie Mahsy Amini.

Dla wielu chwila ogłoszenia śmierci prezydenta Iranu to był powód do radości. Kim był "Rzeźnik z Teheranu"?

Dla wielu chwila ogłoszenia śmierci prezydenta Iranu to był powód do radości. Kim był "Rzeźnik z Teheranu"?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy PKP Cargo wchodziło na giełdę, akcje spółki kosztowały 70 złotych. Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił wtedy, że to mało. Po ośmiu latach rządów PiS akcje są po 14 złotych. PKP Cargo straciło niemal połowę rynku, a pieniędzy nie ma nawet na wypłaty dla załogi.

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

Źródło:
Fakty TVN