Francuzi wpisali prawo do aborcji do konstytucji. "Polska podawana jest jako niechlubny przykład"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To historyczny dzień dla Francuzów i sygnał dla świata. Francuski parlament przegłosował wpisanie prawa do aborcji do konstytucji. Za uznaniem aborcji za prawo podstawowe każdej kobiety opowiadała się zdecydowana większość Francuzów. Nie było też sporów politycznych. Zarówno liberałowie, jak i prawica, głosowali "za".

To sposób na zabezpieczenie raz na zawsze prawa kobiety do decydowania o własnym ciele, o własnym życiu. - Nikt nigdy nie będzie mógł tego prawa zmienić. Żadna większość. Obojętnie, jaki rząd przyjdzie - zaznacza Dagmara Caigenc, Polka mieszkająca we Francji. Tak decyzję o wpisaniu we francuską konstytucję prawa do aborcji tłumaczą wszyscy ci, którzy ją popierają - a jest ich wielu. Prezydent Emmanuel Macron zwołał na poniedziałek w Wersalu specjalny kongres obu izb parlamentu, by zagłosowały nad dodaniem do najważniejszego aktu prawnego w państwie kolejnej gwarantowanej wolności.

By inspirować innych

Propozycję zmiany konstytucji jako pierwsza zgłosiła lewicowa posłanka Mathilde Panot. Potem przegłosowało ją Zgromadzenie Narodowe, w minioną środę także Senat. - Mamy nadzieję, że ta decyzja będzie miała pozytywny wpływ na inne europejskie państwa i że doprowadzi do pozytywnego rozwoju sytuacji. Szczególnie w Polsce, na Węgrzech oraz w tych krajach, które pod tym względem pozostają w tyle - zaznacza Laura Slimani, działaczka organizacji na rzecz praw kobiet Fondation des Femmes.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Francja za wpisaniem do konstytucji prawa do aborcji

Potrzeba zrodziła się z obawy. Francuzki z niepokojem patrzyły na wydarzenia w Polsce i Stanach Zjednoczonych, gdzie w ostatnich latach odebrano kobietom część już wcześniej przyznanych praw. W przypadku Polski mowa o usunięciu przez Trybunał Konstytucyjny przesłanki o terminacji ciąży wynikającej z poważnych uszkodzeń płodu. - W różnych źródłach we Francji Polska podawana jest jako niechlubny przykład zmiany tego prawa - podkreśla Dagmara Caignec.

Trzecia Droga przedstawia swój plan dotyczący liberalizacji przepisów aborcyjnych
Trzecia Droga przedstawia swój plan dotyczący liberalizacji przepisów aborcyjnychMarzanna Zielińska/Fakty TVN

Społeczne "tak"

W Ameryce decyzję podjął Sąd Najwyższy. Po pół wieku stwierdził, że w konstytucji nie ma ani słowa o aborcji, dlatego regulacje leżą w gestii poszczególnych stanów. Te konserwatywne zaczęły zatem zaostrzać przepisy, doprowadzając nawet do całkowitego zakazu przerywania ciąży - także w przypadkach gwałtu.

- Francuzi, ale też obywatele innych krajów, zdali sobie sprawę, że to, co jest zapisane w prawie, można cofnąć. W środowiskach feministycznych nastąpił efekt paniki i zapragnięto konstytucyjnie zabezpieczyć taką możliwość - wyjaśnia Pascal Moriniere z Francuskiego Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. To rozwiązanie ma szerokie społeczne poparcie. Z listopadowych danych Narodowego Instytutu Badania Opinii wynika, że za jest aż 86 procent Francuzów. Same regulacje dotyczące zabiegów popiera niemal tyle samo ankietowanych.

Kobiety mają we Francji prawo do aborcji od 1974 roku. Ustawa była kilkakrotnie aktualizowana. Ostatnia modyfikacja miała miejsce w lutym 2022 roku. Od tamtej pory zabieg można tu wykonać nie do 12., a 14. tygodnia ciąży. Zabieg poprzedza i kończy konsultacja. W przypadku osób niepełnoletnich także z psychologiem. O aborcji debatuje się też w sąsiedniej Hiszpanii. W 2023 roku tamtejszy Trybunał Konstytucyjny utrzymał prawo do zabiegu do 14. tygodnia ciąży. Wcześniej prawicowa partia Vox chciała w regionalnym parlamencie Kastylii przeprowadzić zapis zmuszający kobiety do słuchania bicia serca płodu przed zabiegiem i oglądania USG.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN