Izrael zakazuje działalności UNRWA i bombarduje Gazę. "Według doniesień zginęło wiele dzieci"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejna odsłona tragicznego konfliktu na Bliskim Wschodzie. W izraelskim nalocie na budynek w północnej Gazie zginęło ponad 90 osób. Izrael twierdzi, że w tym miejscu nie powinno było być cywilów. Kneset przyjął ustawę delegalizującą działalność UNRWA na terytorium Izraela i obszarów okupowanych. Trwa także wymiana ognia izraelskiej armii z prowadzącym ostrzał z terenu Libanu Hezbollahem. Ta organizacja wybrała właśnie swojego nowego szefa.

Po ataku izraelskich sił na kilkupiętrowy budynek w Bajt Lahija w północnej części strefy Gazy jej mieszkańcy przeczesują gruzy, ale nie szukają ocalałych. Zbierają ciała - jak utrzymują Palestyńczycy - ponad 90 ofiar izraelskiego nalotu, wśród których może być nawet ponad 20 dzieci.

- Ten budynek miał cztery piętra, mieszkały w nim dziesiątki przesiedleńców. Został zbombardowany bez wcześniejszego ostrzeżenia - mówi Ismail Ouaida, świadek izraelskiego ataku.

Izraelskie wojsko utrzymuje, że przeprowadziło atak na "podejrzanego terrorystę" i bada, dlaczego w tym czasie w okolicy przebywało tak wielu cywilów. Obszar ten miał zostać wcześniej ewakuowany i był aktywną strefą walk. A podczas zeszłotygodniowej odprawy jeden z izraelskich generałów wprost przyznał, że w Bajt Lahija - według jego wiedzy - nie ma już żadnej populacji. Zdjęcia jednak sugerują inaczej.

- To przerażający atak z przerażającymi skutkami. Nie mogę potwierdzić całkowitej liczby ofiar śmiertelnych, ale według doniesień zginęło wiele dzieci - przekazuje Matthew Miller, rzecznik Departamentu Stanu USA.

"Wezwijcie karetki, dajcie nam karetki"

Ratownicy nie mogą dotrzeć do tej części północnej Gazy, bo od prawie miesiąca oblegana jest przez izraelskie wojsko, usiłujące zapobiec przegrupowaniu się na tych terenach terrorystów z Hamasu.

- Wezwijcie karetki, dajcie nam karetki - mówił w materiale CNN jeden z chłopców mieszkających w północnej Gazie.

Do - trzeciego już w ciągu tygodnia - nalotu na Bajt Lahija doszło dzień po tym, jak izraelski parlament przyjął ustawę zakazującą działania w kraju i na terenach przez niego kontrolowanych ONZ-owskiej agencji ds. uchodźców palestyńskich - UNRWA.

- To agenda, którą całkowicie przejęła organizacja terrorystyczna - Hamas. Uzyskał kontrolę nad obiektami ONZ: szkołami, szpitalami i klinikami, by używać ich jako baz wojskowych, ukrywając amunicję, rakiety i przeprowadzać z nich działania terrorystyczne - mówi Sharren Haskel, współautorka ustawy.

Izraelczycy powołują się również na śledztwo prowadzone przez ONZ, które wykazało, że dziewięciu pracowników UNRWA mogło być zaangażowanych w ataki na Izrael 7 października. Mężczyźni zostali zwolnieni, ale agencja zatrudnia tysiące osób, a od jej pomocy zależna jest praktycznie cała, licząca dziś ponad dwa miliony ludzi, populacja Strefy Gazy. I nie tylko.

Decyzja Izraela wywołała głośny sprzeciw na całym świecie

- Organizacja służy pomocą blisko sześciu milionom palestyńskich uchodźców na Bliskim Wschodzie, głównie w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu, zapewniając im pomoc począwszy od opieki zdrowotnej i schronienia po żywność i edukację - wskazuje Matthew Chance, korespondent CNN.

Decyzja Izraela wywołała głośny sprzeciw nie tylko samej organizacji, ale też innych agencji pomocowych działających pod agendą ONZ.

- Jeśli UNRWA nie będzie w stanie działać, prawdopodobnie doświadczymy upadku systemu humanitarnego w Gazie. Ta nagła decyzja oznacza, że ​​znaleziono nowy sposób na zabijanie dzieci - mówi James Elder, rzecznik UNICEF-u.

CZYTAJ TAKŻE: "Ludzie tutaj wiedzą, że umrą z biedy". Młodzi desperacko chcą wyjechać z Indii

Społeczność międzynarodowa otwarcie wezwała Izrael do wycofania się z tych przepisów, a Amerykanie ostrzegli Benjamina Netanjahu o możliwych konsekwencjach działań jego rządu.

- Wyraziliśmy jasno nasz sprzeciw wobec tej ustawy. Jak powiedział sekretarz Blinken, mogą istnieć konsekwencje na mocy prawa i polityki Stanów Zjednoczonych w związku z wdrożeniem takich przepisów - komentuje Matthew Miller.

Trwa wymiana ognia Hezbollahu z Izraelem

Izrael - oprócz Strefy Gazy - nieprzerwanie prowadzi też ofensywę na drugim froncie. Tylko 28 października w izraelskich atakach na wschód Libanu, według władz w Bejrucie, zginęło co najmniej 60 osób. Wyraźnie osłabiony Hezbollah cały czas oddaje jednak ciosy Izraelowi, a 29 października grupa na swojego nowego przywódcę mianowała Naima Kassema, który przez ponad 30 lat był wicesekretarzem i rzecznikiem organizacji.

Izrael znów ostrzelał siły pokojowe ONZ w Libanie. "Takie działania są niedopuszczalne"
Izrael znów ostrzelał siły pokojowe ONZ w Libanie. "Takie działania są niedopuszczalne"Maciej Woroch/Fakty TVN

- Chciałbym wszystkich uspokoić: wciąż mamy duże możliwości i arsenał, wbrew temu, co twierdzi wróg - oświadczył 8 października Naim Kassem.

Minister obrony Izraela, którego wojska w ostatnich tygodniach wyeliminowały praktycznie całe dowództwo Hezbollahu, wybór nowego lidera grupy skomentował jednym zdaniem - to tymczasowa nominacja, która nie potrwa długo.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Węgry za Orbana stają się krajem dla upadłych dyktatorów i poszukiwanych przestępców - mówi o sprawie Marcina Romanowskiego lider węgierskiej opozycji, która według sondaży ma szanse wygrać tam kolejne wybory. Jeśli Orban nie wyda Polsce Romanowskiego, choć formalnie ma taki obowiązek, zrobiłby to jego następca? Czy może to się stać jednak szybciej?

Wiceminister MSZ zapowiada ruch w sprawie Romanowskiego. Mówi o skardze do TSUE

Wiceminister MSZ zapowiada ruch w sprawie Romanowskiego. Mówi o skardze do TSUE

Źródło:
Fakty TVN

Na terenach popowodziowych trudno mówić o radości, ale nadziei i wsparcia mieszkańcy potrzebują jak nigdy. Wielu straciło cały majątek, wielu nadal nie odbudowało domów i mieszkań. Liczy się każda inicjatywa, również ta świąteczna z opłatkiem i ciepłym posiłkiem. 

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kulinarne tradycje, szczególne wspomnienia z dzieciństwa, uczucia żywione do bliskich oraz rozmowy i relacje przy wspólnym stole - te tematy poruszali goście w wigilijnym wydaniu "Faktów po Faktach". Magda Gessler przyznała, że zawsze stara się, aby "całe to wielkie świętowanie było absolutnie idealnie harmonijne". Michel Moran podzielił się zwyczajami, jakie panują w jego rodzinnych stronach. Ojciec Paweł Gużyński wspominał zaś pewne święta, od czasu których "nigdy nie był tak blisko z innymi, jak wtedy".

Historia pewnej Wigilii. "Nigdy nie byłem tak blisko z innymi, jak wtedy, kiedy to się stało"

Historia pewnej Wigilii. "Nigdy nie byłem tak blisko z innymi, jak wtedy, kiedy to się stało"

Źródło:
TVN24

Nie patrzcie na ceny, mówcie o jakości. Na końcu kupujemy jakość. To jest najważniejsze w hematologii i onkologii - powiedział w TVN24 szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak. Odnosił się do selekcji sprzętu kupowanego przez WOŚP za zebrane w czasie Finału pieniądze.

Orkiestra zagra po raz 33. Owsiak: nie zatrzymujemy się, gramy na zdrowie

Orkiestra zagra po raz 33. Owsiak: nie zatrzymujemy się, gramy na zdrowie

Źródło:
TVN24

Ameryka powinna kontrolować Grenlandię, a Kanał Panamski już jest amerykański - mówi Donald Trump w przemówieniu na konferencji dla konserwatystów. Grenlandia to warte biliony surowce skute lodem i przystanek w drodze do Europy, a Kanał Panamski to bezcenna droga na skróty.

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS