"Ludzie tutaj wiedzą, że umrą z biedy". Młodzi desperacko chcą wyjechać z Indii

Źródło:
CNN

"Zrób to albo zgiń" - dziś przed takim dylematem stoi wielu młodych mieszkańców Indii. Bieda i brak perspektyw zmusza ich do wyjazdu z kraju. Szukając lepszego jutra, decydują się na długą i ryzykowną podróż do Stanów Zjednoczonych. Zdesperowani płacą przemytnikom tysiące dolarów, aby móc dotrzeć do celu. Szlak przemytniczy, nazywany "trasą osła", często jest dla nich kresem marzeń o dostatniej przyszłości. Wielu z nich traci życie lub trafia w ręce służb granicznych. Aby sprawdzić, jak wygląda przemyt ludzi, do Indii udał się reporter CNN Ivan Watson.

Wędrówka przez dżunglę i przekraczanie rzek - bloger z Indii pokazał swoją podróż przez Amerykę Środkową do granicy z Meksykiem. Prawie 100 tysięcy mieszkańców Indii przekroczyło nielegalnie granicę Stanów Zjednoczonych w zeszłym roku. Podróż ta przez wielu nazywana jest "trasą osła".

Ankit Chaudhary, student prawa z Indii, chce wyemigrować do USA. - "Trasa osła" to nielegalna trasa, która nie jest dozwolona przez rząd Stanów Zjednoczonych. Prowadzi przez wiele krajów. Po jej pokonaniu trzeba jeszcze przekroczyć mur w USA - mówi Ankit Chaudhary.

Ankit jest 24-letnim studentem prawa, który marzy o migracji do Stanów Zjednoczonych, aby uciec przed bezrobociem w Indiach. - Nie mam innego wyjścia z powodu bezrobocia - mówi.

Przemyt do USA

Nie jest on jedynym młodym mieszkańcem Indii, który desperacko chce wyjechać. To jedna z konsekwencji wysokiego bezrobocia wśród młodych ludzi. W kraju jest wiele osób zajmujących się pomaganiem młodym w wyjeździe za granicę.

Można tam znaleźć ludzi, którzy pomagają Hindusom w uzyskaniu wiz na studia za granicą. Chaudhary twierdzi, że można również znaleźć przemytników, którzy specjalizują się w pokonywaniu "trasy osła". - Przemycą taką osobę nielegalnie do Stanów Zjednoczonych - mówi Ankit Chaudhary.

Migranci. Szlak między Jemenem a Afryką
Migranci. Szlak między Jemenem a AfrykąReuters Archive

- Od 150 do 200 osób - mówi jeden z przemytników zapytany, ilu osobom pomógł przedostać się do Ameryki, pokonując tę trasę. - Za około 48 tysięcy dolarów agent poleci do Salwadoru i przemyci cię drogą lądową do granicy z Meksykiem - dodaje.

"Zrób to albo zgiń"

Liczba indyjskich migrantów przekraczających granicę z USA wzrosła w ciągu ostatnich pięciu lat. Dwóch indyjskich przemytników powiedziało CNN, że w ostatnim czasie prawie przestali wysyłać migrantów do Stanów Zjednoczonych po tym, jak administracja Bidena ograniczyła rozpatrywanie wniosków azylowych.

We wrześniu służby celne i straż graniczna odnotowały najniższą liczbę migrantów przekraczających granicę amerykańsko-meksykańską od 2020 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Jak wyglądają losy imigrantów, którym nie udało się przedostać do Europy i wrócili tam, skąd chcieli uciec?

To niewielka pociecha dla Rajeeva Kumara. W zeszłym roku jego brat opuścił rodzinną farmę i wyruszył za ocean "trasą osła". Kumar twierdzi, że władze indyjskie zwróciły jego ciało prawie pięć miesięcy później. Mężczyzna został zastrzelony przez przestępców na brzegu rzeki będącej granicą Gwatemali z Salwadorem.

Teraz jedyny ocalały mężczyzna sam uprawia pola należące do rodziny. - Ludzie tutaj wiedzą, że umrą z biedy, więc uważają, że lepiej jest wyjechać i podjąć ryzyko na zasadzie "zrób to albo zgiń" - mówi Rajeev Kumar.

To błędne koło ubóstwa i nielegalnej migracji, która pustoszy społeczność w tej części Indii.

Źródło: CNN

Pozostałe wiadomości

W Światowym Dniu Wody naukowcy alarmują, że w wielu krajach jej brakuje. W Polsce widać to choćby nad Biebrzą czy Narwią. Od trzech dekad mamy suszę. Nawalne deszcze wywołują powodzie, ale sytuacji hydrologicznej nie zmieniają. 

Polska ma problem z suszą. Słynne rozlewiska zaczynają przypominać step

Polska ma problem z suszą. Słynne rozlewiska zaczynają przypominać step

Źródło:
Fakty TVN

Środowisko PiS coraz dalej posuwa się w politycznym wykorzystywaniu śmierci współpracowniczki prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Teraz wiąże ją ze Smoleńskiem. Coraz dalej też posuwa się w atakach na prokurator Ewę Wrzosek. 

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

Źródło:
Fakty TVN

Lodowce na całym świecie topnieją szybciej niż kiedykolwiek, a to może mieć katastrofalne skutki. Może zmniejszyć dostępność wody dla dwóch miliardów ludzi. W Europie najbardziej stopniały lodowce w Alpach i Pirenejach, tracąc około 40 procent pokrywy. Jedno z niedawnych badań przewiduje, że do końca XXI wieku utracimy połowę globalnej masy lodowcowej.

Topnienie lodowców przyspiesza. Do 2100 roku Szwajcaria może stracić je wszystkie

Topnienie lodowców przyspiesza. Do 2100 roku Szwajcaria może stracić je wszystkie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To był jeden z największych ataków dronów, jakie Rosjanie przeprowadzili na Ukrainę od początku wojny. Minionej nocy wystrzelili 214 bezzałgowców. Wybuchy nastąpiły między innymi w Odessie i Kramatorsku. W tym samym niemal czasie prezydent Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone niebawem podpiszą umowę surowcową z Ukrainą.

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sprawa dotycząca ujawnienia dokumentów, jak i oświadczenie Mariusza Błaszczaka w tej sprawie, są dewastujące dla państwa polskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny. Odniósł się w ten sposób do postawienia zarzutu byłemu szefowi MON dotyczącego ujawnienia części planu obrony państwa. Dodał, że polityk PiS-u, ujawniając to, kierował się interesem politycznym.

"To dewastujące dla państwa polskiego". Bodnar o sprawie Błaszczaka

"To dewastujące dla państwa polskiego". Bodnar o sprawie Błaszczaka

Źródło:
TVN24

- Są rzeczy, w których fundamentalnie działamy razem, idziemy do przodu, ale są rzeczy, w których podejmujemy spór, tak żeby ukuć najlepszą politykę - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, odnosząc się do tarć w koalicji rządzącej. Odniosła się między innymi do różnicy zdań pomiędzy koalicjantami w kwestii obniżenia składki zdrowotnej czy ustawy o budownictwie społecznym.

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Źródło:
TVN24

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Odkąd Donald Trump wrócił do władzy, dużo się zmieniło w relacjach USA z Europą. Komentarze Amerykanina na temat Ukrainy, relacji handlowych z Unią czy na temat zbrojeń sprawiają, że liderzy państw europejskich odczuwają coraz większy niepokój i konieczność pilnych działań w trosce o bezpieczeństwo kontynentu. Po drugiej stronie są europejscy populiści. Orban, Salvini, Le Pen - oni są zachwyceni Trumpem i okazją do realizacji własnej agendy.

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS