"Ludzie tutaj wiedzą, że umrą z biedy". Młodzi desperacko chcą wyjechać z Indii

Źródło:
CNN

"Zrób to albo zgiń" - dziś przed takim dylematem stoi wielu młodych mieszkańców Indii. Bieda i brak perspektyw zmusza ich do wyjazdu z kraju. Szukając lepszego jutra, decydują się na długą i ryzykowną podróż do Stanów Zjednoczonych. Zdesperowani płacą przemytnikom tysiące dolarów, aby móc dotrzeć do celu. Szlak przemytniczy, nazywany "trasą osła", często jest dla nich kresem marzeń o dostatniej przyszłości. Wielu z nich traci życie lub trafia w ręce służb granicznych. Aby sprawdzić, jak wygląda przemyt ludzi, do Indii udał się reporter CNN Ivan Watson.

Wędrówka przez dżunglę i przekraczanie rzek - bloger z Indii pokazał swoją podróż przez Amerykę Środkową do granicy z Meksykiem. Prawie 100 tysięcy mieszkańców Indii przekroczyło nielegalnie granicę Stanów Zjednoczonych w zeszłym roku. Podróż ta przez wielu nazywana jest "trasą osła".

Ankit Chaudhary, student prawa z Indii, chce wyemigrować do USA. - "Trasa osła" to nielegalna trasa, która nie jest dozwolona przez rząd Stanów Zjednoczonych. Prowadzi przez wiele krajów. Po jej pokonaniu trzeba jeszcze przekroczyć mur w USA - mówi Ankit Chaudhary.

Ankit jest 24-letnim studentem prawa, który marzy o migracji do Stanów Zjednoczonych, aby uciec przed bezrobociem w Indiach. - Nie mam innego wyjścia z powodu bezrobocia - mówi.

Przemyt do USA

Nie jest on jedynym młodym mieszkańcem Indii, który desperacko chce wyjechać. To jedna z konsekwencji wysokiego bezrobocia wśród młodych ludzi. W kraju jest wiele osób zajmujących się pomaganiem młodym w wyjeździe za granicę.

Można tam znaleźć ludzi, którzy pomagają Hindusom w uzyskaniu wiz na studia za granicą. Chaudhary twierdzi, że można również znaleźć przemytników, którzy specjalizują się w pokonywaniu "trasy osła". - Przemycą taką osobę nielegalnie do Stanów Zjednoczonych - mówi Ankit Chaudhary.

Migranci. Szlak między Jemenem a Afryką
Migranci. Szlak między Jemenem a AfrykąReuters Archive

- Od 150 do 200 osób - mówi jeden z przemytników zapytany, ilu osobom pomógł przedostać się do Ameryki, pokonując tę trasę. - Za około 48 tysięcy dolarów agent poleci do Salwadoru i przemyci cię drogą lądową do granicy z Meksykiem - dodaje.

"Zrób to albo zgiń"

Liczba indyjskich migrantów przekraczających granicę z USA wzrosła w ciągu ostatnich pięciu lat. Dwóch indyjskich przemytników powiedziało CNN, że w ostatnim czasie prawie przestali wysyłać migrantów do Stanów Zjednoczonych po tym, jak administracja Bidena ograniczyła rozpatrywanie wniosków azylowych.

We wrześniu służby celne i straż graniczna odnotowały najniższą liczbę migrantów przekraczających granicę amerykańsko-meksykańską od 2020 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Jak wyglądają losy imigrantów, którym nie udało się przedostać do Europy i wrócili tam, skąd chcieli uciec?

To niewielka pociecha dla Rajeeva Kumara. W zeszłym roku jego brat opuścił rodzinną farmę i wyruszył za ocean "trasą osła". Kumar twierdzi, że władze indyjskie zwróciły jego ciało prawie pięć miesięcy później. Mężczyzna został zastrzelony przez przestępców na brzegu rzeki będącej granicą Gwatemali z Salwadorem.

Teraz jedyny ocalały mężczyzna sam uprawia pola należące do rodziny. - Ludzie tutaj wiedzą, że umrą z biedy, więc uważają, że lepiej jest wyjechać i podjąć ryzyko na zasadzie "zrób to albo zgiń" - mówi Rajeev Kumar.

To błędne koło ubóstwa i nielegalnej migracji, która pustoszy społeczność w tej części Indii.

Źródło: CNN

Pozostałe wiadomości

W tej historii obywatele stanęli na wysokości zadania i obezwładnili złodzieja w Poznaniu. Policjanci, którzy znajdowali się w pobliżu, stali akurat w kolejce po kebab i nie pomogli. Uwierzyć w to nie mogą nawet ich koledzy po fachu, więc jest wewnętrzne postępowanie.

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Źródło:
Fakty TVN

Ukraina ma metale ziem rzadkich, zawierające pierwiastki takie jak lantan, cer, erb i lit, jak i inne cenne surowce, w tym grafit. Jednak metali ziem rzadkich Ukraina nie wydobywa ze względów technologicznych i ekonomicznych. Nie zraża to Donalda Trumpa, który chce, aby Ukraina dopuściła amerykański kapitał w celu wydobycia cennych rud.

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Źródło:
Fakty TVN

Jest pierwszą Polką w historii i jedną z niewielu kobiet na świecie, które zdobyły Koronę Himalajów i Karakorum, co oznacza, że wspięła się na wszystkie 14 ośmiotysięczników. Nie miała żadnego wsparcia od sponsorów. Dorota Rasińska-Samoćko zrobiła to wszystko w zaledwie 3 lata. Niedawno odebrała Kolosa - najważniejszą polską nagrodę przyznawaną podróżnikom, żeglarzom i alpinistom.

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedszkolny plac zabaw, boisko i drzewa - tak wygląda dzisiaj samo centrum Łodzi. Urzędnicy chcą to zmienić i w tym miejscu zbudować łącznik między dwiema ulicami, by zapewnić łatwiejszy dostęp z parkingu do reprezentacyjnej części miasta. Rodzice mówią: nie kosztem dzieci.

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nasze stanowisko wobec ochrony życia nienarodzonego jest jasne. My zawsze staliśmy na stanowisku ochrony każdego życia nienarodzonego - powiedziała w "Faktach po Faktach" Anna Bryłka, europosłanka Konfederacji. Jak stwierdziła, w Polsce kwestia aborcji ciąży poczętej w wyniku gwałtu to "sprawa marginalna". Posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Kot mówiła, że argumenty Konfederacji "pomijają podmiotowość kobiety".

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Źródło:
TVN24

Będę prosił w najbliższych dniach na piśmie, aby pan prezydent już zechciał się wstrzymać od realizacji moich wniosków w sprawie ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Źródło:
TVN24

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Blisko dwa tysiące osób trafiło w ręce policji w związku z antyrządowymi protestami w Turcji. Wśród zatrzymanych są dziennikarze. Jeden z korespondentów BBC został oskarżony o "stanowienie zagrożenia dla porządku publicznego". Mark Lowen został deportowany do Wielkiej Brytanii. Władze uderzają też w lokalne media. Czterech nadawców za relacjonowanie protestów zostało ukaranych grzywnami.

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS