Izrael zablokował dostawy pomocy humanitarnej. Rozejm w Strefie Gazy może runąć w każdej chwili

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Izrael zablokował dostawy pomocy humanitarnej. Rozejm w Strefie Gazy może runąć w każdej chwili
Izrael zablokował dostawy pomocy humanitarnej. Rozejm w Strefie Gazy może runąć w każdej chwili
Marcin Masewicz/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Izrael zablokował dostawy pomocy humanitarnej. Rozejm w Strefie Gazy może runąć w każdej chwiliMarcin Masewicz/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kryzys spowodował Izrael, który zażądał przyspieszonego uwolnienia przez Hamas pozostałych zakładników. Gdy zostało to odrzucone - Tel Awiw zablokował dostawy pomocy humanitarnej. Premier Netanjahu ma cały czas wsparcie z Waszyngtonu, który właśnie zdecydował o dostarczeniu kolejnej partii uzbrojenia. 

Nie tak to miało wyglądać. Rozejm między Izraelem i Hamasem zawisł na włosku, a obie strony znowu oskarżają się nawzajem. W niedzielę izraelskie władze zablokowały wszystkie dostawy towarów do Strefy Gazy, włącznie z tymi pierwszej potrzeby, jak żywność oraz leki.

- Ta pomoc, która dostaje się w ręce Hamasu, to nie jest pomoc humanitarna. To jedynie narzędzie, środek do tego, by kontynuować wojnę przeciwko Izraelowi. To obecnie główne źródło dochodu dla Hamasu w Gazie - wskazuje Gideon Saar, minister spraw zagranicznych Izraela.

W ubiegły weekend powinien się rozpocząć drugi etap podpisanego 15 stycznia, z woli nowej amerykańskiej administracji, procesu pokojowego. Zgodnie z ustaleniami izraelskie siły miały zacząć wycofywanie się ze Strefy Gazy, w zamian za co Hamas obiecał uwolnić wszystkich pozostałych zakładników.

Izrael domaga się uwolnienia wszystkich zakładników

W piątek, podczas rozmów w Kairze, izraelska strona zażądała przedłużenia pierwszego etapu rozejmu o sześć tygodni, domagając się uwolnienia zakładników już teraz. Hamas tę propozycję odrzucił. Tym samym powodzenie całego skomplikowanego procesu pokojowego stanęło pod znakiem zapytania.

- Nie mamy żadnych uzgodnień, jeśli chodzi o drugi etap tego porozumienia. Domagamy się całkowitej demilitaryzacji Gazy. Hamas i Islamski Dżihad mają ją opuścić. Chcemy naszych zakładników z powrotem. Jeśli oni się zgodzą, to będziemy mogli rozpocząć drugi etap porozumienia w zasadzie od razu - mówi Gideon Saar.

Hamas broni się przed tymi zarzutami, wskazując, że w trakcie pierwszej fazy porozumienia wypuścił na wolność więcej zakładników, niż zakładano. Decyzję Tel Awiwu o wstrzymaniu dostaw z pomocą humanitarną krytykują już nie tylko działacze na rzecz praw człowieka.

- Decyzja Izraela może mieć konsekwencje humanitarne i dlatego wzywamy do kontynuowania negocjacji dotyczących drugiego etapu zawieszenia broni. Apelujemy też do mediatorów o podjęcie szybkich działań w tej sprawie - przekazuje Anouar El Anouni, rzecznik Komisji Europejskiej ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.

Sytuacja humanitarna w Strefie Gazy wciąż jest katastrofalna

Mimo trwającego ponad miesiąc rozejmu sytuacja w Strefie Gazy wciąż jest katastrofalna. Jak wynika z danych Brytyjskiego Czerwonego Krzyża - ponad 96 procent mieszkańców Gazy cierpi z powodu niedożywienia. Brakuje prądu oraz wody, co stwarza ryzyko masowych epidemii. W tej sytuacji nawet ta pomoc, która jeszcze niedawno płynęła do Gazy, jest jedynie kroplą w morzu potrzeb.

- Wszystkie składniki naszej kuchni są dostarczane z zewnątrz. Jedzenie oraz napoje. Mamy nadzieję, że przejścia pozostaną otwarte, bo tylko w ten sposób będziemy mieli możliwość przygotowywania posiłków dla potrzebujących - mówi Alaa Sharab, wolontariusz.

CZYTAJ TAKŻE: Izrael "obserwuje Syrię pod kątem potencjalnych zagrożeń". Zbombardowano skład broni

Izrael na razie pozostaje głuchy na apele. Twierdzi też, że swoją decyzję konsultował z władzami w Waszyngtonie. W sobotę amerykański sekretarz stanu Marco Rubio podpisał deklarację przyspieszającą dostarczenie Izraelowi sprzętu wojskowego o wartości czterech miliardów dolarów. Decyzja ma związek z "kruchością wynegocjowanego porozumienia z Hamasem":

- Decyzja o cofnięciu częściowego embarga na broń nałożonego przez administrację Bidena, które bezprawnie pozbawiło Izrael pewnej liczby broni i amunicji, jest kolejnym sygnałem, że nie ma większego sojusznika Izraela w Białym Domu niż prezydent Trump - mówi sekretarz stanu USA.

- W najbliższych dniach do Izraela ma przyjechać doradca Białego Domu ds. Bliskiego Wschodu Steve Witkoff. Człowiek, który miał wymusić na Netanjahu zawarcie porozumienia z 15 stycznia, teraz ma być tym, który uratuje rozpadający się na oczach całego świata, kruchy rozejm.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Wróciła potencjalnie groźna dla prezesa PiS sprawa budowy w Warszawie dwóch wież i domniemanej łapówki. Prokuratura uznała, że poprzednia władza zamiotła sprawę pod dywan. Wśród świadków zeznawała Barbara Skrzypek, emerytowana bliska współpracowniczka prezesa. Trzy dni później zmarła. Jarosław Kaczyński ogłosił, że padła ofiarą łotrów.

"Jak z takiej kalki. Biorą dokładnie te same zachowania i próbują obudzić złe emocje"

"Jak z takiej kalki. Biorą dokładnie te same zachowania i próbują obudzić złe emocje"

Źródło:
Fakty TVN

Karol Nawrocki jako rzekomo obywatelski kandydat na prezydenta miał zdobyć większe poparcie niż PiS, a zdobywa mniejsze. Twierdził, że może wygrać już w pierwszej turze, ale pojawiło się niebezpieczeństwo, że nie dostanie się do drugiej. Dlatego prezes ogłasza: to kandydat PiS-u.

Prezes PiS spieszy z pomocą Nawrockiemu

Prezes PiS spieszy z pomocą Nawrockiemu

Źródło:
Fakty TVN

To była międzynarodowa sensacja, gdy ogłoszono, że zmumifikowana kobieta była w ciąży i miała raka. Teraz, po dogłębnych badaniach, wykluczono tę wersję, ale ponieważ nadal nie wiadomo, co mumia ma w brzuchu, spór naukowców trwa.

Spór naukowców o to, czy warszawska mumia jest w ciąży, wciąż trwa. "To elementy włożone przez balsamistów"

Spór naukowców o to, czy warszawska mumia jest w ciąży, wciąż trwa. "To elementy włożone przez balsamistów"

Źródło:
Fakty TVN

Po raz pierwszy polska prokuratura ma dowody na działalność sabotażową w Polsce zleconą przez rosyjskie służby specjalne - tak przekazał prokurator generalny Adam Bodnar. Białorusin Stepan K,. podejrzany o podpalenie marketu budowlanego w Warszawie, według prokuratury zrobił to na zlecenie wywiadu rosyjskiego. Współpracował też z polskim kryminalistą Olgierdem L. To on Stepanowi K. zlecił pobicie dwóch osób. Jego nazwisko pojawia się też w raporcie, który trafił na biurko prezesa PiS-u. Olgierda L. przedstawiono w nim jako znajomego kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta - Karola Nawrockiego.

Stepan K. miał działać na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Adam Bodnar: to jest udokumentowane

Stepan K. miał działać na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Adam Bodnar: to jest udokumentowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Koniec z bumelanctwem w Sejmie. Nie byłeś na posiedzeniu i nie masz usprawiedliwienia? To będzie kara - finansowa. Jak duża i kto i z jakiego ugrupowana może mieć największy problem?

"Do tej pory kary były śmieszne". Teraz posłowie mogą stracić "bardzo duże pieniądze"

"Do tej pory kary były śmieszne". Teraz posłowie mogą stracić "bardzo duże pieniądze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co się stało, że biedna kobieta musiała iść do "łotrów"? Ona poszła zeznawać do prokuratury, dlatego że nie poszedł tam Jarosław Kaczyński - mówił w "Faktach po Faktach" Michał Kamiński (Trzecia Droga). Według niego "Logika, którą przyjął dzisiaj Jarosław Kaczyński jest dla jego przywództwa zabójcza". - Oni ze śmierci stworzyli paliwo polityczne - stwierdził Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska).

"Logika, którą przyjął Kaczyński, jest dla jego przywództwa zabójcza"

"Logika, którą przyjął Kaczyński, jest dla jego przywództwa zabójcza"

Źródło:
TVN24

Rosyjska dyplomacja stosuje wszystkie triki i sztuczki. Nie założyłbym się, że dojdzie do zawieszenia broni - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jan Truszczyński, były ambasador RP przy Unii Europejskiej, odnosząc się do negocjacji w sprawie rozejmu w Ukrainie. Dodał, że w obecnej sytuacji międzynarodowej "Europa ruszyła do działania".

"Świadome zmiękczanie partnera. Putin kontroluje te negocjacje"

"Świadome zmiękczanie partnera. Putin kontroluje te negocjacje"

Źródło:
TVN24

Na Węgrzech inflacja jest wyższa niż w Polsce - 5,6 procent w lutym, przy czym ceny żywności wzrosły o ponad 7 procent. Tracący w sondażach popularność na rzecz opozycji premier Victor Orban nakazał ograniczenie marż w sklepach na 30 podstawowych artykułów spożywczych. Handlowcy wskazują, że to sprawi, że biznes przestanie im się opłacać.

Na Węgrzech mocno drożeje żywność. Rozwiązanie? Victor Orban nakazał sprzedawcom obniżyć marże

Na Węgrzech mocno drożeje żywność. Rozwiązanie? Victor Orban nakazał sprzedawcom obniżyć marże

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump wciąż wyraża chęć przyłączenia Grenlandii do USA. Na spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO stwierdził, że Sojusz też może się zaangażować w ten proces ze względu na kwestie bezpieczeństwa. Mark Rutte zgodził się, że bezpieczeństwo w Arktyce jest bardzo ważne, ale nie chce wciągać NATO w dyskusję o przyłączeniu Grenlandii do USA. Premier Grenlandii Mute Egede uznaje to za poniżanie jego kraju. Wezwał na rozmowę liderów partii politycznych.

Donald Trump na spotkaniu z szefem NATO znów wyraził chęć aneksji Grenlandii. Premier wyspy ma dosyć

Donald Trump na spotkaniu z szefem NATO znów wyraził chęć aneksji Grenlandii. Premier wyspy ma dosyć

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS