Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nadzieja, ale też strach i niepewność towarzyszą rodzinom zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy. Bliscy osób uprowadzonych przez Hamas wierzą, że zawieszenie broni wejdzie w życie i ich koszmar się skończy. W pierwszej fazie terroryści mają uwolnić 33 osoby. Według "The Times of Israel" wśród nich może znajdować się dwoje dzieci - bracia Kfir i Ariel, którzy zostali porwani z kibucu Nir Oz.

Kiedy Hamas zaatakował Izrael, Kfir miał zaledwie dziewięć miesięcy. Możliwe, że to właśnie w niewoli stawiał swoje pierwsze kroki i uczył się mówić. Chłopiec został uprowadzony z kibucu Nir Oz w ataku 7 października 2023 roku. Terroryści z Hamasu porwali też jego rodziców i starszego brata. W sobotę Kfir będzie obchodził drugie urodziny.

- To jak jazda kolejką górską. Nie jestem w stanie oddychać. Nie wiemy, czy nasi bliscy są na liście, czy w ogóle żyją. Nie wiemy nic. To przerażające - mówi Yosi Schnaider, krewny zakładników uprowadzonych przez Hamas.

Rodzina Bibasów należy do najbardziej znanych zakładników uprowadzonych przez Hamas. Ariel i Kfir są jedynymi izraelskimi dziećmi, które mogą być przetrzymywane przez Hamas w Strefie Gazy.

Hamas informował o śmierci chłopców

W listopadzie 2023 roku Hamas poinformował, że chłopcy wraz z matką zginęli w izraelskim ostrzale, ale władze Izraela nie potwierdziły tych doniesień, dlatego ich bliscy kurczowo trzymają się nadziei. Według izraelskich mediów dzieci mają znajdować się w grupie ponad 30 zakładników, którzy zostaną uwolnieni w pierwszych sześciu tygodniach obowiązywania porozumienia o zawieszeniu broni.

"Jesteśmy świadomi tych doniesień. (...) Wyciągnęliśmy jednak wnioski z poprzednich doświadczeń i rozczarowań, dlatego dopóki nasi bliscy nie przekroczą granicy, ta historia się dla nas nie skończy" - brzmi fragment oświadczenia rodziny Bibasów.

CZYTAJ TAKŻE: Urodziła syna w dniu ataku Hamasu na Izrael. "Obudził mnie huk eksplozji"

W Strefie Gazy przetrzymywanych jest prawie stu zakładników. Według Izraela część z nich nie żyje. Rodziny uprowadzonych chcą, żeby trwający od 15 miesięcy koszmar wreszcie się skończył.

- Nikt nam nic nie mówi. Mam nadzieję, że wydarzy się cud i okaże się, że mój brat żyje - mówi Daniel Algarat, krewny jednego z zakładników uprowadzonych przez Hamas.

- Ostatni raz słyszałem o moim bracie dziewięć miesięcy temu, kiedy Hamas opublikował z nim nagranie. Miał wówczas 64 lata, a wyglądał na 84. Był bardzo wyczerpany - opowiada Lee Siegel, krewny jednego z zakładników uprowadzonych przez Hamas.

Mieszkańcy Izraela przygotowują się na powrót zakładników

Na powrót swoich synów do domu czeka Ruth, która od momentu ich porwania angażuje się w kampanię na rzecz uwolnienia wszystkich zakładników. Ostatnie informacje, które posiada na temat swoich dzieci, pochodzą z listopada 2023 roku, kiedy to osoby uwolnione podczas krótkotrwałego zawieszenia broni przyznały, że widziały braci żywych. Według Ruth jeden z jej synów najprawdopodobniej zostanie uwolniony w najbliższym czasie, drugi - przynajmniej na razie - pozostanie w niewoli.

- Nie wiem, czy są razem, chociaż w głębi duszy czuję, że tak jest. Ale co się stanie w chwili, gdy zostaną rozdzieleni i powiedzą im, że jeden wychodzi, a drugi nie? - pyta Ruth Strum, matka zakładników uprowadzonych przez Hamas.

Wśród zakładników uprowadzonych przez Hamas jest skrzypaczka i żołnierka Agam Berger. Młoda kobieta została porwana zaledwie 24 godziny po rozpoczęciu swojej pracy w wojsku.

- Moja kuzynka jest piękną, młodą dziewczyną, która od 15 miesięcy przebywa w rękach ludzi, którzy jednego dnia dopuścili się najgorszych okrucieństw wobec kobiet. Wiemy, co Hamas zrobił 7 października. Uwolnieni zakładnicy opowiadali, co spotkało ich w niewoli. To jest moja największa obawa. Nie muszę wchodzić w szczegóły. Myślę, że każdy rozumie, co mam na myśli - mówi Ashley Waxman Bakshi, krewna zakładniczki uprowadzonej przez Hamas.

Na powrót zakładników do Izraela przygotowuje się ZAKA - religijna organizacja poszukiwawczo-ratownicza, która zamierza pomóc uprowadzonym uporać się z traumą.

- Myślę, że przede wszystkim będziemy musieli pomóc im odzyskać godność. Będziemy musieli pomóc im wrócić do siebie i sprawić, by poczuli się bezpiecznie - mówi Vered Atzmon Meshulam, psycholog z organizacji ZAKA.

Jeśli umowa dojdzie do skutku, pierwsi zakładnicy wrócą do Izraela w niedzielę. Tego dnia Hamas ma wypuścić trzy osoby.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: X/Bringehomenow

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS