Lekcja historii o atakach z 11 września 2001 roku. "Nasza misja jest dość prosta"


Za kilka dni minie 20 lat od wydarzeń, które na zawsze zmieniły świat. 11 września 2001 roku terroryści z Al-Kaidy dokonali ataku na bliźniacze wieże w Nowym Jorku i na Pentagon. Pokolenie urodzone po zamachach czytało o nich głównie w podręcznikach historii. W jaki sposób opowiedzieć młodym ludziom o tym, co się wtedy wydarzyło? Tego zdania postanowiło podjąć się jedno z nowojorskich muzeów, w którym świadkowie zamachów opowiadają o swoich doświadczeniach. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

20 LAT OD TRAGEDII - 11 WRZEŚNIA OD 14 PROGRAM SPECJALNY W TVN24 GO

Joan Mastropaolo na własne oczy widziała, jak porwany przez terrorystów samolot wbija się w północną wieżę World Trade Center. Ataki z 11 września 2001 roku na zawsze zmieniły jej życie. Obecnie kobieta pracuje w jednym z nowojorskich muzeów, które za cel obrało sobie edukację pokolenia urodzonego po zamachach.

- To najgorszy atak z jakim mieliśmy do czynienia na amerykańskiej ziemi. Nie możemy odpuścić, nie możemy zapomnieć. Chcemy, by młodsze pokolenie zdobyło wiedzę i przekazywało ją dalej, kiedy my będziemy się starzeć - mówi Joan Mastropaolo z 9/11 Tribute Museum.

Joan swoją historię opowiadała niezliczoną ilość razy. Kilka dni przed 20. rocznicą ataków z 11 września 2001 roku w muzeum gościła grupę uczniów z Oregonu, którzy o zamachach czytali głównie w podręcznikach historii.

- Ci ludzie już nie mogą mówić. Poszli do pracy i zginęli. Poczułam, że muszę zrobić wszystko co w mojej mocy, by opowiedzieć ich historie, by uczcić ich pamięć - podkreśla Joan.

- Kiedy doszło do ataków, nie było mnie na świecie. To smutne, że tak wielu ludzi straciło życie pracując czy po prostu przechodząc obok. To ważne byśmy pamiętali o tym, co się stało. Było to ważne wydarzenie dla naszego kraju - uważa Gillian Rodriguez Lentz, 14-latka z Oregonu.

Edukacja młodszego pokolenia

11 września 2001 roku terroryści z Al-Kaidy porwali cztery samoloty. Dwa z nich uderzyły w bliźniacze wieże World Trade Center, jeden w Pentagon. Ostatni atak się nie powiódł, bo grupa pasażerów powstrzymała zamachowców, poświęcając własne życie. W atakach zginęło prawie trzy tysiące osób.

- Każdy stracił coś tego dnia: czy to dom, czy członka rodziny. To bolesny widok. Jest mi przykro z powodu wszystkich tych, którzy stracili kogoś lub coś ważnego - mówi Ian Crites, 15-latek z Oregonu.

- Zdałam sobie sprawę, że zanim się urodziłam, wydarzyło się wiele rzeczy. Zrozumiałam, że powinnam poświęcić temu więcej uwagi - podkreśla Mia Thorington, 14-latka z Oregonu.

Niektórzy obawiają się, że po 20. rocznicy zainteresowanie atakami z 11 września 2001 roku osłabnie, dlatego edukacja młodego pokolenia jest dla Amerykanów bardzo ważna. Dla wielu młodych ludzi to emocjonalnie trudna lekcja, ale zdaniem dorosłych obywateli USA wszyscy powinni ją odrobić.

- Nasza misja jest dość prosta. Chcemy dzielić się historiami ludzi, którzy byli na miejscu tragedii, którzy jej doświadczyli, chcemy opowiadać o rodzinach, które w zamachach straciły swoich bliskich - zaznacza Joan Mastropaolo.

Co można zobaczyć w muzeum?

Podczas wizyty w nowojorskim 9/11 Tribute Museum uczniowie mogą wysłuchać nie tylko opowieści świadków ataków, które na zawsze zmieniły świat. Oglądają też relacje z 11 września 2001 roku, zdjęcia pokazujące moment zawalenia wież, płonące budynki i próby ratowania ludzi uwięzionych pod gruzami.

15-letni Ian, który marzy o dołączeniu do amerykańskich sił powietrznych, dopiero podczas wizyty w muzeum zrozumiał powagę tamtego dnia.

- Gdy usłyszałem historię Joan, kiedy zobaczyłem zdjęcia ludzi, którzy przeżyli, którzy zginęli tego dnia, jeszcze bardziej zapragnąłem dołączyć do armii. Jeśli uda mi się ochronić kogoś przed śmiercią, jeśli uda mi się sprawić, że ten ostatni raz zobaczą się z przyjaciółmi, rodziną, z chęcią to zrobię - mówi chłopak.

Do amerykańskiej armii postanowiło dołączyć wielu młodych ludzi urodzonych po 11 września 2001 roku. W sierpniu część z nich była w Afganistanie pomagając podczas ewakuacji w Kabulu.

W zamachu, do którego doszło blisko dwa tygodnie temu w pobliżu lotniska w Kabulu, zginęło trzynaścioro amerykańskich żołnierzy. Pięcioro z nich miało zaledwie 20 lat - urodzili się w oni 2001 roku.

Autor: Justyna Kazimierczak / Źródło: Fakty po południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Wracamy do poruszającej historii małej Zuzi. Ośmiomiesięczna dziewczynka od urodzenia przebywała w szpitalu i czekała na rodzinę. Rodzina się znalazła, ale Zuzią zająć się nie mogła, bo nie była rodziną specjalistyczną. Był szok, były łzy. Teraz jest zwrot w akcji, który daje nadzieję na szczęśliwe zakończenie.

Ośmiomiesięczna Zuzia jednak trafiła do rodziny, która ją kocha. "Są w tej chwili specjalistyczną rodziną zastępczą"

Ośmiomiesięczna Zuzia jednak trafiła do rodziny, która ją kocha. "Są w tej chwili specjalistyczną rodziną zastępczą"

Źródło:
Fakty TVN

Po raz pierwszy w polskiej Olimpiadzie Matematycznej wygrała dziewczyna: 17-letnia Magdalena Pudełko z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Oprócz niej pierwszą nagrodę odebrał również Mateusz Wawrzyniak, który uzyskał tę samą liczbę punktów.

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS