Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Źródło:
Fakty TVN
Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną
Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę MatematycznąAdrianna Otręba/Fakty TVN

Po raz pierwszy w polskiej Olimpiadzie Matematycznej wygrała dziewczyna: 17-letnia Magdalena Pudełko z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Oprócz niej pierwszą nagrodę odebrał również Mateusz Wawrzyniak, który uzyskał tę samą liczbę punktów.

- Jestem, oczywiście, bardzo szczęśliwa - mówi Magdalena Pudełko, uczennica V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. - Mam nadzieję, że kogoś to zainspiruje i że w przyszłości będziemy mieć więcej zwyciężczyń - dodaje.

17-letnia Magdalena Pudełko to prawdziwa królowa królowej nauk. Niedawno Magdalena została pierwszą kobietą-zwyciężczynią krajowej Olimpiady Matematycznej. Ten konkurs ma 76-letnią historię. Współzwycięzcą został Mateusz Wawrzyniak.

- W przypadku Magdy było widać od początku w pierwszej klasie, że to już jest zaszczepiona pasja - mówi Jacek Dymel, nauczyciel matematyki w V Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Krakowianka i wrocławianin wygrali Olimpiadę Matematyczną

Co stoi za sukcesem 17-latki?

To jednak nie koniec. Dosłownie kilka dni temu Magda wróciła do Polski ze złotym medalem Europejskiej Olimpiady Matematycznej Dziewcząt. Zajęła na niej trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej i pierwsze wśród zawodniczek z Europy. Do tej pory żadna Polka nie osiągnęła takiego sukcesu.

- Brałam udział w wielu obozach przygotowawczych, poza tym bardzo duża część to praca w domu - mówi Magdalena Pudełko.

W domu są też rodzice matematycy. - Myśmy od samego początku wierzyli w talenty Madzi - mówi Anna Pudełko, mama Magdaleny.

Powodów do radości jest więcej. Medale z europejskiej olimpiady przywiozły też trzy inne koleżanki Magdy z Polski. W klasyfikacji drużynowej nasza reprezentacja zajęła bardzo wysokie, drugie miejsce wśród krajów europejskich.

- Mamy nadzieję, że te przykłady dziewcząt osiągających sukces pokażą, że dziewczęta są równie dobre co chłopcy w matematyce i nie będziemy dzięki temu marnować wielu talentów - mówi dr Michał Sitek z Instytutu Badań Edukacyjnych-Państwowego Instytutu Badawczego.

Krzywdzące stereotypy szkodzą

Dziewczyny marnować się mogą przez krzywdzące stereotypy. - Mamy wyniki badań, które jasno określają, że dziewczynki mają dokładnie takie same predyspozycje biologiczne - wskazuje dr Zuzanna Jastrzębska-Krajewska, ekspertka ds. edukacji matematycznej dzieci.

Dlatego tak wiele zależy od otoczenia w szkole i w domu, które może wspierać, i tego, które może podcinać skrzydła.

- Dziewczęta są generalnie przez kulturę i przez wychowanie zniechęcane do uczenia się matematyki, mają mniejsze przekonanie o swoich własnych umiejętnościach - mówi dr Michał Sitek.

CZYTAJ TAKŻE: Czy dziewczynkom nie po drodze z matematyką? Nie chodzi tylko o stereotypy

Ma to również odzwierciedlenie w najnowszych badaniach umiejętności matematycznych i przyrodniczych TIMSS, z których wynika, że w Polsce chłopcy, 10-latkowie, poradzili sobie z zadaniami matematycznymi lepiej niż ich rówieśniczki. Średni wynik chłopców był o 11 punktów wyższy od średniego wyniku dziewcząt.

- Należy się temu przyglądać dosyć wnikliwie i zwracać uwagę na to, jaki przekaz na lekcjach matematyki idzie do uczniów - wskazuje Wioleta Dobosz-Leszczyńska, krajowa koordynatorka badania TIMSS 2023 z Instytutu Badań Edukacyjnych-Państwowego Instytutu Badawczego.

- Wiara w to, że dziewczynki mogą osiągnąć sukces, że wcale nie są słabsze, dużo pomaga - podsumowuje Anna Pudełko.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedy mówimy o transplantacjach, to zazwyczaj wyobrażamy sobie samą operacje - ten niezwykły moment, kiedy ograny jednej osoby dają szansę na życie komuś innemu. Jednak zanim dojdzie do operacji, to musi się jeszcze wiele wydarzyć. Trzeba wykonać setki telefonów i podjąć dziesiątki trudnych decyzji.

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Źródło:
Fakty TVN

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gwałtowne zjawiska pogodowe są symptomem kryzysu klimatycznego. Piątkowa ulewa trwała 20 minut, ale była tak mocna, że mały strumyk siał spustoszenie. To nie była zwykła burza. Mieszkańcy w podkarpackim Pawłosiowie dalej sprzątają i liczą straty. Obfite opady deszczu spowodowały, że wylał tam niewielki potok.

Ulewa trwała 20 minut. Zalanych zostało około 150 budynków. Wciąż trwa sprzątanie w Pawłosiowie

Ulewa trwała 20 minut. Zalanych zostało około 150 budynków. Wciąż trwa sprzątanie w Pawłosiowie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Mówiono, że on zobowiązał się zaprowadzić porządek w Kościele. On się za to zabrał - powiedział w "Faktach po Faktach" ksiądz Adam Boniecki, wspominając papieża Franciszka. Według księdza nikt przed zmarłym ojcem świętym "nie zamachnął się tak stanowczo" na zło w Kościele.

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

89 procent ludzi na świecie popiera troskę o klimat, o środowisko, powietrze, którym oddychamy, nasze lasy, rzeki i zwierzęta. To ogromna, choć w ostatnim czasie milcząca większość. W Międzynarodowy Dzień Ziemi oddajemy głos tym, którzy nie tyle mówią, ale robią coś, by to środowisko chronić.

Nowe technologie i tradycja w służbie ekologii. W Dniu Ziemi przyglądamy się pozytywnym inicjatywom

Nowe technologie i tradycja w służbie ekologii. W Dniu Ziemi przyglądamy się pozytywnym inicjatywom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS