Jak wygląda służba amerykańskich żołnierzy w Polsce? Wywiad z majorem Robertem Stillingsem


Unikalne spojrzenie na codzienne życie amerykańskich żołnierzy w Polsce. Jak wygląda ich służba w Polsce? O wszystkim opowiada gość Jacka Stawiskiego, major Robert Stillings. Major Stillings dowodzi grupą żołnierzy, którzy na co dzień stacjonują w Poznaniu, a teraz biorą udział w ćwiczeniach na poligonie na Mazurach.

Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS. Program wydawany codziennie od poniedziałku do piątku na antenie TVN24 BiS o godzinie 19.55.

- Jesteśmy 1. Dywizją Piechoty, jesteśmy kwaterą dowodzenia i kontroli armii USA w Europie, jesteśmy częścią prowadzonych wspólnie z naszymi sojusznikami manewrów "Saber Strike". I bardzo się z tego cieszymy - mówi major Robert Stillings w rozmowie z Jackiem Stawiskim.

1. Dywizja Piechoty obecnie stacjonuje w Poznaniu i dowodzi amerykańskimi brygadami, które biorą udział w manewrach NATO "Saber Strike". Bierze w nich udział łączenie 18 tysięcy żołnierzy z 19 krajów.

- Jesteśmy częścią obecności "Atlantic Resolve", ale jako że jesteśmy częścią armii USA w Europie i europejskiego Dowództwa EUCOM, to czasami jest to trudno rozdzielić, bo bardzo dużo współdziałamy z NATO. Szkolimy się wszyscy razem, jesteśmy tutaj z tego samego powodu, aby być jeszcze lepsi - mówi.

Przede wszystkim szkolenie

Jak podkreśla major Stillings, rotacyjna obecność amerykańskich żołnierzy w tej części Europy to "przede wszystkim świetne szkolenie". - Przyjeżdżamy tutaj, szkolimy się z siłami danego kraju-gospodarza, podczas całego pobytu mamy manewry w ośmiu krajach. Daje nam to dużo doświadczenia i to świetna szansa dla każdego żołnierza, który trafia do jednostki i szkoli się z naszymi sojusznikami. No i czasami mamy wolne, możemy zobaczyć też kawałek Europy - chwali.

- Jesteśmy rozmieszczani razem ze sprzętem, to też część naszego szkolenia. Niezależnie od tego, w jakim punkcie świata jesteśmy potrzebni, musimy też potrafić przerzucić tam sprzęt, więc zawsze jest on tam razem z naszymi żołnierzami - dodaje. Zaznacza, że muszą szkolić się, aby być gotowymi niezależnie od tego, gdzie będą potrzebni.

Dobre wrażenia z Polski

- Mam jak najlepsze doświadczenia ze współpracy z polskim wojskiem. Przyjmują nas w swoich bazach, pomagają ustalić grafik tego, gdzie i kiedy możemy się szkolić. Mamy bataliony i brygady szkolące się z Polakami każdego dnia. Mamy tutaj 2. batalion 8. regimentu z 1. Dywizji Kawalerii z Drawska Pomorskiego wraz z jedną z polskich dywizji zmechanizowanych. I robią rewelacyjną robotę. Mamy też sprzęt lotniczy współdziałający z polskimi jednostkami. Tak więc moje doświadczenie i całość pracy z Polakami w ramach Saber Strike jest naprawdę świetna - opowiada major Stillings.

Po zakończeniu manewrów na Mazurach 1. Dywizja Piechoty wróci do Poznania. Ale to nie koniec ćwiczeń. - Odbywa się tutaj bardzo wiele manewrów, wszystkie one szykowane są, aby siły USA i NATO były jak najlepiej wyszkolone. Wracam do Poznania i zaczynam szykować nas do kolejnych manewrów. Mamy grupę bojową brygady pancernej oraz lotniczą, będziemy ich szkolić, zaopatrywać i szykować do kolejnych manewrów, niezależnie od tego, w którym z krajów "Atlantic Resolve" będą się odbywać - informuje oficer.

Czy major Stillings poleciłby rodzinie wizytę w Polsce? - Ależ absolutnie, zachęcam do tego. Byłoby cudownie gdyby przyjechali, ale mamy małe dzieci, więc jest im trochę trudniej - odpowiada.

Autor: Jacek Stawiski / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Polska Straż Graniczna rozbiła międzynarodową grupę przestępczą, zajmującą się organizowaniem przerzutu ludzi z Syrii i Iraku do Białorusi, a potem do Polski. Szef gangu, Ahmad R., został właśnie zatrzymany w Niemczech. Jak wykazało śledztwo, ogromne środki były dzielone nie tylko pomiędzy członów grupy, ale wysyłane na konta dobrze znanych organizacji terrorystycznych.

Zatrzymano Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Zatrzymano Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Źródło:
Fakty TVN

"Skoczysz mi po ampułeczki?" - tak mówił lekarz do koleżanki lekarki w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. W tych "ampułeczkach" miał być fentanyl, który lekarz miał sobie podawać w kroplówce podczas przyjmowania pacjentów na oddziale ratunkowym. Świadkowie twierdzą, że dyrektor szpitala doskonale o wszystkim wiedział.

Lekarz zażywał fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Lekarz zażywał fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Źródło:
Fakty TVN

Gotowanie na kuchence gazowej może skończyć się astmą. Takie są wnioski z najnowszych badań amerykańskich naukowców. Kuchenki gazowe wydzielają wszystko to, co znaleźć można w dymie smogowym.

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli mamy mieć kandydata na to stanowisko z Polski, to uważam, że Radosław Sikorski jest wyjątkowo dobrym - powiedziała w "Faktach po Faktach" europosłanka Ewa Kopacz (PO) o funkcji unijnego komisarza do spraw obronności. Chęć powołania takiego stanowiska ogłosiła szefowa Komisji Europejskiej.

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Źródło:
TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Polski sędzia zbiegł na Białoruś - tak brzmią nagłówki w czołowych światowych mediach o sprawie Tomasza Szmydta. Te zachodnie podkreślają, że to ucieczka do kraju autokratycznego, któremu blisko do Putina. Przekazują, że to zachowanie w Polsce jest odbierane jako zdrada. Wschodnie media z kolei skupiają się na słowach sędziego i sugerują, że w Polsce nie mógł swobodnie wypowiadać się o sytuacji w swoim kraju.

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Źródło:
Fakty  o Świecie TVN24 BiS

Nie można brać demokracji za pewnik - to jedna z rad, ktore seniorzy zdecydowali się przekazać młodemu pokoleniu. W spocie Parlamentu Europejskiego zachęcającym do wzięcia udziału w wyborach seniorzy przypomnieli o tym, jak wygląda rzeczywistość bez wolności politycznej.

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS