Amerykanie negocjują z Hamasem uwolnienie swoich obywateli. Marco Rubio: Donald Trump stracił cierpliwość

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump ostrzega Hamas, że jeśli zakładników nie wypuści, zostanie zniszczony. Bezpośrednie rozmowy Amerykanów z Hamasem - ugrupowaniem uznanym za terrorystyczne - to bezprecedensowa sytuacja. Hamas odpowiada, że retoryka Trumpa nie przysłuży się podtrzymaniu rozejmu.

To ostatnie ostrzeżenie - grozi Donald Trump. Prezydent Stanów Zjednoczonych żąda, aby Hamas natychmiast uwolnił wszystkich zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy. Zapowiedział, że jeśli terroryści tego nie zrobią, to spotka ich piekło.

"Uwolnijcie wszystkich zakładników teraz i natychmiast zwróćcie ciała zamordowanych. W przeciwnym razie to będzie wasz KONIEC" - czytamy we wpisie w mediach społecznościowych prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Trump wezwał terrorystów do opuszczenia enklawy. Zapewnił, że wysyła Izraelowi "wszystko, czego potrzebuje, aby dokończyć robotę". Ostrzegł, że ani jeden członek Hamasu nie będzie bezpieczny, jeśli terroryści nie zrobią tego, co im każe. Nie zabrakło gróźb pod adresem mieszkańców Strefy Gazy.

"Piękna przyszłość czeka, ale nie będzie jej, jeśli będziecie trzymać zakładników. Jeśli to zrobicie, jesteście MARTWI! Podejmijcie MĄDRĄ decyzję" - czytamy we wpisie Donalda Trumpa.

ZOBACZ TEŻ: "Jeśli to zrobicie, jesteście martwi". Trump dał "ostatnie ostrzeżenie"

Do tej pory Stany Zjednoczone unikały bezpośrednich kontaktów z Hamasem

Ostrzeżenie Donalda Trumpa pojawiło się zaledwie kilka godzin po tym, jak Biały Dom potwierdził doniesienia, że prowadzi bezpośrednie negocjacje z Hamasem w celu uwolnienia zakładników.

Do tej pory Stany Zjednoczone unikały bezpośrednich kontaktów z grupą ze względu na od dawna zajmowane przez Waszyngton stanowisko, że nie należy negocjować z terrorystami. Hamas od 1997 roku jest uznawany przez Amerykanów za organizację terrorystyczną.

- Specjalny wysłannik, który bierze udział w tych negocjacjach, ma prawo rozmawiać z każdym. Konsultowaliśmy się w tej sprawie z Izraelem - komentuje Karoline Leavitt, rzeczniczka Białego Domu.

Egipt przygotował plan pokojowy dla Gazy. Ma poparcie krajów arabskich
Egipt przygotował plan pokojowy dla Gazy. Ma poparcie krajów arabskichJustyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według BBC doszło do dwóch bezpośrednich spotkań Hamasu z przedstawicielem Stanów Zjednoczonych. Spotkania miały zostać poprzedzone licznymi rozmowami. Działania Amerykanów skomentował w wywiadzie dla Fox Business konsul generalny Izraela w Nowym Jorku:

- Zamiast wywierać presję na Izrael, prezydent Trump wywiera presję na Hamas i jest to słuszne. (...) Jeśli Biały Dom chce rozmawiać bezpośrednio z Hamasem i wywierać na niego presję, aby uwolnił więcej zakładników, będziemy bardzo szczęśliwi, widząc, jak zakładnicy wracają do swoich rodzin - ocenia Ofir Akunis, konsul generalny Izraela w Nowym Jorku.

Hamas stwierdził, że powtarzające się groźby Donalda Trumpa mogą skomplikować sytuację i zachęcić izraelskiego premiera do wycofania się z rozejmu.

Izrael i Hamas nie mogą porozumieć się co do warunków rozejmu

- Najlepszym sposobem na uwolnienie pozostałych izraelskich więźniów jest przejście okupanta do drugiej fazy porozumienia i zmuszenie go, by przestrzegał umowy podpisanej pod patronatem mediatorów - wskazuje Abdel-Latif Al-Kanua, rzecznik Hamasu.

W sobotę wygasła pierwsza faza zawieszenia broni. Dzień później Izrael wstrzymał dostawy pomocy humanitarnej do Strefy Gazy, aby wywrzeć presję na Hamas.

Walki wprawdzie nie zostały wznowione, ale strony nie mogą dojść do porozumienia w sprawie przedłużenia rozejmu. Izrael chciałby przedłużenia pierwszej fazy. Hamas domaga się przejścia do drugiego etapu, w ramach którego izraelskie wojska miałyby opuścić Strefę Gazy. Amerykański sekretarz stanu w wywiadzie dla telewizji Fox News wezwał Hamas do poważnego potraktowania gróźb Donalda Trumpa.

- Donald Trump stracił cierpliwość. Od początku jasno mówił, co o tym myśli. Stworzył przestrzeń i dał czas na rozwiązanie tej sytuacji. To musi się zakończyć. Ci ludzie są w niewoli ponad półtora roku. Hamas to potwory - mówi Marco Rubio, amerykański sekretarz stanu.

W środę Donald Trump spotkał się w Białym Domu z grupą uwolnionych zakładników. Hamas przetrzymuje jeszcze 59 osób. Wśród nich ma być pięciu amerykańskich obywateli. Według Izraela ponad 20 zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy żyje.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Żeby zobaczyć, jak gigantyczne są problemy Narodowego Funduszu Zdrowia, wystarczy spojrzeć tylko na jedną grupę błyskawicznie rosnących wydatków. W 2016 roku Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło program bezpłatnych leków dla seniorów. Wydano wtedy na to 110 milionów złotych, rok później - pięć razy więcej, a rok temu - już 30 razy więcej niż na początku. Nie wiadomo też, ile brakuje w NFZ. Może kilka, a może kilkadziesiąt miliardów złotych.

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS