Czy kamienie milowe zostały osiągnięte? "Polska będzie musiała się zastanowić"

01.07.2022 | Czy kamienie milowe zostały osiągnięte? "Polska będzie musiała się zastanowić"
01.07.2022 | Czy kamienie milowe zostały osiągnięte? "Polska będzie musiała się zastanowić"
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
01.07.2022 | Czy kamienie milowe zostały osiągnięte? "Polska będzie musiała się zastanowić"Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Komisja Europejska dopiero ma ocenić, czy pierwsze kamienie milowe dotyczące sądownictwa zostały przez Polskę osiągnięte. Wiceprzewodnicząca KE Vera Jourova twierdzi, że nie. PiS ją dyskredytuje i utrzymuje, że warunki do wypłaty środków z funduszu odbudowy zostały spełnione.

Termin na realizację trzech kamieni milowych, by dostać unijne pieniądze na odbudowę po pandemii, minął. To likwidacja Izby Dyscyplinarnej, przywrócenie zawieszonych sędziów do orzekania i reforma systemu dyscyplinarnego sędziów.

- Żaden z nich nie został nawet w najmniejszym stopniu wykonany - podkreśla adwokat Michał Wawrykiewicz z Inicjatywy "Wolne Sądy".

Teraz Komisja Europejska będzie oceniać to, co nie zostało wykonane. - Jeżeli w lipcu nie nastąpi pozytywna ocena sytuacji praworządności w Polsce, będziemy mogli zapomnieć nie tylko o 60 miliardach euro, ale będzie to miało dużo poważniejsze konsekwencje - jest zdania Andrzej Halicki, eurodeputowany PO.

Ocena pozytywna raczej nie zostanie przez Polskę uzyskana. Izba Dyscyplinarna wciąż działa. Zawieszeni sędziowie nie zostali przywróceni do orzekania, a "ustawa kagańcowa" nadal obowiązuje.

Sejm głosami PiS uchwalił ustawę prezydencką, ale wiceprzewodnicząca komisji europejskiej Vera Jourova oświadczyła, że ustawa nie osiąga kamieni milowych. - Polska będzie musiała zastanowić się nad tymi warunkami. Jeśli nie będzie wystarczającej reakcji w prawnie wiążących przepisach dotyczących polskich sędziów, które odpowiadają warunkom z kamieni milowych, nie wypłacimy pieniędzy - przekazała Vera Jourova.

PiS kontra Vera Jourova

Komisja Europejska najpierw była zaskoczona wypowiedzią swojej wiceprzewodniczącej i się od niej odcięła, by później przyznać, że wstępna analiza ustawy rzeczywiście wskazuje na pewne braki, ale nie przesądza to decyzji o wypłatach.

Rząd słów komisarz nie potraktował jako ostrzeżenia. - Jak ktoś po aptekarsku będzie chciał mierzyć wskaźniki i cele, to, oczywiście, że coś tam może nie pasować, ale my będziemy walczyli o swoje racje. Ja jestem dobrej myśli - stwierdził premier Mateusz Morawiecki.

PiS próbuje dyskredytować Jourovą, zarzucając jej udział w korupcji funduszy unijnych.

Opozycja nie może zrozumieć, dlaczego rząd z nieadekwatną do sytuacji nonszalancją reaguje na słowa z Brukseli. - Pieniądze trafiają do państw europejskich od wielu, wielu miesięcy, a przez nieodpowiedzialne zachowanie rządu PiS-owskiego tych pieniędzy w Polsce nie ma. To skandal - alarmuje Rafał Trzaskowski.

Co dalej?

- Jesteśmy dzisiaj wszyscy szantażowani przez konflikt 1/1,5-procentowej partyjki pana Ziobro ze słabnącym Morawieckim i z Kaczyńskim, który już odpalił tryb kampanii wyborczej - uważa Szymon Hołownia, lider Polski 2050.

Władza powtarza, że pieniądze na pewno będą i to jeszcze w 2022 roku. - Z naszej strony zostało spełnione wszystko - zapewnia Krzysztof Sobolewski, poseł PiS.

- Wiemy, że premier oszukiwał nie tylko obywateli. Oszukiwał też własnych ministrów, ponieważ nie powiedział, jakie są kamienie milowe i co podpisał. Teraz oszukuje znowu obywateli - twierdzi Gabriela Morawska-Stanecka, wicemarszałek Senatu.

Jeśli Komisja Europejska stwierdzi, że kamienie milowe nie zostały osiągnięte, to co dalej? - Zanosi się chyba na to, że będzie niezbędna kolejna zmiana ustaw sądowych - uważa Patryk Wachowiec, analityk prawny z Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Biorąc pod uwagę konflikt w rządzie i sprzeciw ludzi Zbigniewa Ziobry, szanse na to są marne. Także szanse na pieniądze.

Kara dla Polski za niewykonanie orzeczeń TSUE wynosi na dziś 240 milionów euro.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN