Czemu TVP przejdzie na DVB-T2 później? "Minister ma swoje informacje wywiadowcze"

29.06.2022 | Czemu TVP przejdzie na DVB-T2 później? "Minister ma swoje informacje wywiadowcze"
29.06.2022 | Czemu TVP przejdzie na DVB-T2 później? "Minister ma swoje informacje wywiadowcze"
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
29.06.2022 | Czemu TVP przejdzie na DVB-T2 później? "Minister ma swoje informacje wywiadowcze"Marzanna Zielińska | Fakty TVN

W poniedziałek zakończył się ostatni etap wdrażania nowego standardu telewizji naziemnej - DVB-T2/HEVC. Jednak TVP będzie mogła przejść na nowy standard później. Zapytania płyną do Urzędu Komunikacji Elektronicznej, a UKE odsyła do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. MSWiA milczy, zatem odpowiadają eksperci rynku mediów.

Lepszy obraz, dźwięk i mniej zakłóceń. Tam, gdzie działa już telewizja nowej generacji, wystarczy dokupić refundowany przez państwo dekoder lub postarać o dotację do nowego telewizora. Jednak będą miejsca, gdzie żaden sprzęt nie pomoże.

W systemie DVB-T2/HEVC miały od poniedziałku nadawać już wszystkie telewizje, ale Urząd Komunikacji Elektronicznej zrobił wyjątek. Wszyscy na rynku telewizyjnym mieli być równi, ale telewizja publiczna jest równiejsza.

- Władza, a konkretnie Jarosław Kaczyński, który sam zresztą mówił, że niezależne media są kulą u nogi - i to jest dosłowny cytat - chce pretekstu, wszystko jedno jakiego, w tym momencie technicznego pretekstu, by pozbawić odbiorców różnych treści - uważa dr Krzysztof Grzegorzewski, medioznawca z Uniwersytetu Łódzkiego.

- Ta sytuacja, która jest, oznacza, że jest szczególna preferencja dla swoich, i tutaj nic tego nie usprawiedliwia, żeby w taki sposób wdrażać - dodaje prof. Tadeusz Kowalski, medioznawca z Uniwersytetu Warszawskiego.

Urząd Komunikacji Elektronicznej tłumaczy, że innego wyjścia nie miał. Wniosek w interesie TVP złożył minister spraw wewnętrznych i administracji, powołując się na bezpieczeństwo państwa.

- Ma swoje służby wywiadowcze, ma informacje wywiadowcze, których prezes UKE nie ma, bo nie mamy własnej komórki, która odpowiada za analizę bezpieczeństwa państwa - wyjaśnia Witold Tomaszewski, rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji nie ma chętnych do komentowania. Komentuje za to socjolog.

- Oficjalnym uzasadnieniem są względy bezpieczeństwa, no to moim zdaniem, tu jest wzgląd bezpieczeństwa monopolu informacyjnego władzy. Nie widzę tutaj innego względu bezpieczeństwa - mówi prof. Andrzej Rychard, socjolog.

Stanowisko nadawców komercyjnych

Ustalenia między nadawcami a decydentami były inne. Stąd TVN, Polsat, TV Puls i Kino Polska wydały wspólne oświadczenie.

"W efekcie ok. 2,5 mln widzów pozostaje bez możliwości odbierania ogólnodostępnych kanałów Polsatu, TVN, TV Puls, Kino Polska oraz wielu innych. Przeciwstawiamy się niesprawiedliwym działaniom, które pozbawiają dużą część widzów telewizji naziemnej dostępu do ulubionych kanałów oraz traktują w sposób dyskryminujący wszystkich nadawców komercyjnych, faworyzując telewizję publiczną" - czytamy w oświadczeniu.

- Jasnym jest, że będziemy robili wszystko, co w naszej mocy, i będziemy korzystali ze wszystkich dostępnych środków do tego, żeby praw naszych widzów, a tym samym praw wolnych nadawców, bronić - podkreśla Dominika Stępińska-Duch, dyrektor pionu prawnego, członek zarządu TVN S.A.

- Ludzie są zdezorientowani, z dnia na dzień tracą kanały komercyjne i nikt nie wie dlaczego. Jest to decyzja krzywdząca, skandaliczna dla nas. Tracimy dziesiątki milionów złotych już, tak że na pewno będziemy się domagać odszkodowania - mówi Dariusz Dąbski, prezes telewizji Puls.

Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek zamierza zażądać od prezesa UKE wyjaśnień, bo zbieżność zdarzeń chyba nikomu nie wydaje się przypadkowa.

- Jest to okres kampanii wyborczej, a w kampanii wyborczej niezwykle istotnym i wrażliwym zagadnieniem jest zapewnienie pluralizmu mediów - podkreśla RPO.

Pluralizm mediów to w Polsce prawo konstytucyjne.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN