Część nauczycieli ma przesunięty termin podania drugiej dawki szczepionki AstraZeneki

27.05.2021 | Część nauczycieli ma przesunięty termin podania drugiej dawki szczepionki AstraZeneki
27.05.2021 | Część nauczycieli ma przesunięty termin podania drugiej dawki szczepionki AstraZeneki
Jan Błaszkowski | Fakty TVN
27.05.2021 | Część nauczycieli ma przesunięty termin podania drugiej dawki szczepionki AstraZenekiJan Błaszkowski | Fakty TVN

Nauczycielka z Warszawy miała otrzymać w najbliższy piątek drugą dawkę szczepionki przeciw COVID-19, ale termin jej podania został przełożony. Kobieta jest zaniepokojona, bo to oznacza, że minie rekomendowany czas 12 tygodni na jej podanie. Szpital tłumaczy, że wynika to z opóźnienia w dostawie szczepionek AstraZeneki.

Pani Jadwiga Skalska jest nauczycielką i razem z całą grupą zawodową w marcu została zaszczepiona pierwszą dawką szczepionki na COVID-19 firmy AstraZeneca.

Drugą dawkę preparatu miała przyjąć w piątek, ale dostanie ją dopiero 8 czerwca, czyli 13 tygodni po pierwszym szczepieniu, a to oznacza, że tydzień po maksymalnym terminie zastrzeżonym przez producenta.

- Dostałam telefon, że, niestety, mnie nie zaszczepią drugą dawką, ponieważ nie mają szczepionek - wyjaśnia pani Jadwiga. - Chciałabym drugą dawkę przyjąć, żeby mieć pewność, że ta odporność jest taka 90-kilka-procentowa, a nikt mi nie umie odpowiedzieć, jaka ona będzie, jak się zaszczepię w 13. tygodniu, a także, czy ona w ogóle będzie - dodaje nauczycielka.

Pani Jadwiga oraz inni nauczyciele z warszawskiego Bemowa zostali zaszczepieni pierwszą dawką w Szpitalu Wolskim.

- Ten problem dotyczy kilkuset osób, które mamy w planie zaszczepienia drugą dawką. Przyczyna problemu leży w braku dostarczenia szczepionek AstraZeneki - przyznaje Adam Buczkowski, rzecznik Szpitala Wolskiego w Warszawie.

Szpital tłumaczy, że nie można też tak dużej grupy niezaszczepionych osób przesunąć do innych punktów szczepień.

Doktor Paweł Grzesiowski twierdzi, że to opóźnienie nie jest zalecane, ale nie powinno być szkodliwe. - Te 4-5 dni po terminie, czy przed terminem, nie stanowią istotnego zaburzenia całego cyklu szczepień - wyjaśnia ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw pandemii COVID-19.

Rząd chce usprawnić proces

Podobne problemy z nagłym i nieoczekiwanym brakiem szczepionek są w różnych miejscach Polski. W Bielsku-Białej w ostatni poniedziałek z systemu wypadło nagle 600 dawek preparatu.

- Ludzie biorą wolne, przyjeżdżają na szczepionkę, a całują klamkę. Zero odpowiedzialności, nikt nie powie, co się dzieje - mówi jedna z pacjentek.

Szczepionek brakuje też w Nysie, gdzie punkt szczepień zamknięto na cały tydzień. Z kolei punkt w Tychach działa na podstawie rytmu dostaw, które docierają lub nie.

- Znów nie ma szczepionek, ta sytuacja powtarza się po raz kolejny. Dziś nieco ponad 2900 osób, które miały być zaszczepione, nie będą zaszczepione w miejskich punktach - mówi Maciej Gramatyka, wiceprezydent Tychów.

Tymczasem w Szczecinie szczepionki AstraZeneki czekają na chętnych. - Mamy codziennie około 400 miejsc otwartych dla pacjentów na te szczepionki, natomiast grupa pacjentów szczepiących się jest zdecydowanie mniejsza - wyjaśnia Małgorzata Szkup z punktu szczepień powszechnych w Szczecinie.

Rząd tłumaczy, że lokalne braki szczepionek to nie tylko wynik opóźnień w dostawach szczepionek, ale też działań samych punktów szczepień, które oferowały szczepionki, choć ich nie miały.

"Niestety, niektóre punkty oferowały pacjentom terminy bez gwarancji dostarczenia szczepionek. Teraz to właśnie te punkty są zmuszone przekładać terminy szczepień pacjentów" - przekazał Michał Kuczmierowski, prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Rząd, by usprawnić proces, zapowiada ułatwienia w tak zwanej turystyce szczepionkowej.

- Od 1 lipca szczepienia drugą dawką będą odbywały się w dowolnym punkcie. Każdy, kto zaszczepił się pierwszą dawką, będzie mógł znaleźć sobie termin w dowolnym innym punkcie i się zaszczepić drugą dawką - poinformował we wtorek na konferencji prasowej pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk.

Szczepienia na COVID-19 - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Farhan Alkadi przez ponad 10 miesięcy był przetrzymywany przez terrorystów z Hamasu w tunelach w południowej części Strefy Gazy. 52-latka, który należy do mniejszości Beduinów, uwolnili izraelscy żołnierze. Razem z setkami innych zakładników został porwany przez Hamas 7 października zeszłego roku. Premier Izraela Benjamin Netanjahu usłyszał od niego w rozmowie telefonicznej, że wielu ludzi wciąż czeka na uwolnienie.

Jeden z zakładników Hamasu uwolniony przez siły specjalne. Powiedział premierowi: ludzie tam czekają

Jeden z zakładników Hamasu uwolniony przez siły specjalne. Powiedział premierowi: ludzie tam czekają

Źródło:
Fakty TVN

Picie wody prosto z górskiego potoku dobrze wygląda tylko w reklamie. Kilkunastu młodych ludzi wylądowało w szpitalu z ciężkim zatruciem - biegunką, wymiotami i osłabieniem. Sanepid ostrzega - woda w górach często jest mocno zanieczyszczona. Turystów są tysiące, toalet niewiele.

Do listy tatrzańskich zagrożeń dołączyło zatrucie pokarmowe. Lepiej nie pić wody z potoków górskich

Do listy tatrzańskich zagrożeń dołączyło zatrucie pokarmowe. Lepiej nie pić wody z potoków górskich

Źródło:
Fakty TVN

28 sierpnia obchodzimy Święto Lotnictwa Polskiego. W Stanach Zjednoczonych nastąpi prezentacja pierwszego myśliwca F-35 dla Polski. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej. Docelowo do Wojska Polskiego trafią 32 takie maszyny. "To prawdziwa rewolucja w polskich siłach zbrojnych" - mówią wojskowi.  

Polska zakupiła 32 myśliwce F-35. Na czym polega ich wyjątkowość?

Polska zakupiła 32 myśliwce F-35. Na czym polega ich wyjątkowość?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Michał Woś w Prokuraturze Krajowej. Zarzuty dotyczą nieprawidłowości w wydatkowaniu pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Były wiceminister, wchodząc na przesłuchanie, zapowiedział, że nie złoży wyjaśnień, a jedynie wniosek o umorzenie postępowania. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Michał Woś stawił się w prokuraturze. Mówił o "spektaklu Tuska"

Michał Woś stawił się w prokuraturze. Mówił o "spektaklu Tuska"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Podpis premiera oznacza, że na dniach zgromadzenie Izby Cywilnej wybierze i przedstawi prezydentowi trzech neosędziów jako kandydatów na prezesa - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego sędzia Piotr Prusinowski. Krystian Markiewicz, prezes Iustitii, podkreślał, że wybór prezesa Izby SN "nie jest kwestią trzeciorzędną", tylko "pierwszoplanową".

"Praktyczne konsekwencje tego błędu są dość istotne"

"Praktyczne konsekwencje tego błędu są dość istotne"

Źródło:
TVN24, OKO. press

- Dzisiaj czuję wielką satysfakcję, że młyny sprawiedliwości zaczynają mielić w sposób bardzo sprawiedliwy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Krzysztof Brejza. Odniósł się w ten sposób do przedstawienia zarzutów Michałowi Wosiowi, związanych z zakupem Pegasusa ze środków z Funduszu Sprawiedliwości, którego polityk Koalicji Obywatelskiej padł ofiarą. Tobiasz Bocheński z PiS stwierdził, iż rządzący nie przedstawili dowodów, które by wskazywały, że w czasach rządów jego partii "była zorganizowana inwigilacja opozycji".

Woś z zarzutem. Brejza: czuję się znakomicie

Woś z zarzutem. Brejza: czuję się znakomicie

Źródło:
TVN24

Australia dołącza do grona państw, gdzie prawo do bycia offline zapewnia kodeks pracy. Związki zawodowe uważają, że korzyści odniosą nie tylko pracownicy, ale też pracodawcy.

W Australii weszło w życie prawo do "odłączania się". Związki zawodowe uważają, że korzyści są obopólne

W Australii weszło w życie prawo do "odłączania się". Związki zawodowe uważają, że korzyści są obopólne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Trzeba zaostrzyć politykę migracyjną - takie postulaty pojawiają się coraz częściej w niemieckich mediach. Choćby gazeta "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pyta, jak to możliwe, że "człowiek, którego wniosek o azyl został odrzucony i który od dawna powinien był opuścić kraj, dokonuje z zimną krwią ataku za pomocą noża". To pokłosie zamachu terrorystycznego z 23 sierpnia w Solingen, w którym zginęły trzy osoby.

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To najważniejszy komunikator w Rosji i jeden z najważniejszych na świecie - choćby dlatego, że umożliwia wysyłanie wiadomości szyfrowanych. Twórca aplikacji Telegram, Paweł Durow, został zatrzymany we Francji. Sprawa jest niezwykle skomplikowana - właśnie ze względu na duże znaczenie komunikatora w Rosji. Używa go choćby rosyjska armia. Kreml od dawna próbował przejąć nad nim kontrolę.

Twórca aplikacji Telegram został aresztowany we Francji. Zatrzymanie miliardera wykorzystuje rosyjska propaganda

Twórca aplikacji Telegram został aresztowany we Francji. Zatrzymanie miliardera wykorzystuje rosyjska propaganda

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS