Biskupi: lekceważenie obostrzeń to łamanie piątego przykazania

18.10.2020 | Biskupi przypominają: lekceważenie obostrzeń to łamanie piątego przykazania
18.10.2020 | Biskupi przypominają: lekceważenie obostrzeń to łamanie piątego przykazania
Jacek Tacik | Fakty TVN
18.10.2020 | Biskupi przypominają: lekceważenie obostrzeń to łamanie piątego przykazaniaJacek Tacik | Fakty TVN

Limity, maski i odezwa biskupa. Arcybiskup Gądecki w szczycie epidemii dziękuje lekarzom za ciężką pracę, która bywa czasami niedostrzegana. Sam ma koronawirusa. Po spotkaniu biskupów w Łodzi, nie on jeden.

W Warszawie wprowadzono strefę czerwoną. Ograniczenia dotyczą również uczestnictwa we mszach świętych.

- Mamy ten limit miejsc, więc to jest ponad 200 osób, które u nas w kościele może się zmieścić. Miejsca są znaczone, więc generalnie chodzi o to, żeby była ta przestrzeń wokół - opowiada ojciec Łukasz Filc, dominikanin.

Na jedną osobę w strefie czerwonej ma przypadać siedem metrów kwadratowych. Nie wszyscy się zmieszczą i nie wszyscy muszą uczestniczyć we mszy. Obowiązuje dyspensa.

- Są strefy, są odległości, są maseczki, nie ma się czego bać - mówi jeden z wiernych.

Ale o tym, że jest się czego bać, mówią nie tylko lekarze, ale także hierarchowie.

"Nikt nie wpadł, że to może stanowić jakiś problem"

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki zrobił test na obecność koronawirusa. Wynik okazał się pozytywny.

- Jest nieco osłabiony rzeczywiście, ale nie ma też żadnych typowych, niepokojących objawów, które mogłyby wskazywać na COVID, czyli te wszystkie kwestie związane ze smakiem, zapachem. Nie ma gorączki - opowiada ksiądz Leszek Gęsiak, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Na początku października biskupi spotkali się w Łodzi na plenarnym zebraniu Konferencji Episkopatu Polski. Na jego zakończenie powstało zdjęcie, na którym duchowni pozują bez maseczek. Poza arcybiskupem Gądeckim koronawirusa mają - sekretarz generalny KEP biskup Artur Miziński, biskup opolski Andrzej Czaja, metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc, a w kwarantannie przebywa prymas arcybiskup Wojciech Polak.

- W czasie robienia zdjęcia fotograf poprosił, by księża biskupi ściągnęli te maseczki na sam moment robienia zdjęcia. Było to na wolnym powietrzu, było to na zewnątrz. Więc wydawało się, że być może nikt nie wpadł na to, że to może stanowić jakiś problem - tłumaczy ksiądz Leszek Gęsiak.

Duchowni apelują

W Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie, który jest w czerwonej strefie, też nikt nie widzi problemu. Za cztery dni odbędzie się tam jubileuszowy odpust.

- Tutaj może przebywać łącznie w jednym momencie 515 osób zachowując wszystkie zalecenia państwowe - wyjaśnia ksiądz Tomasz Szopa, kustosz Sanktuarium Świętego Jana Pawła w Krakowie.

Pytanie brzmi - czy takie zalecenia da się zachować na cmentarzu? Za dwa tygodnie mają odbyć się uroczystości Wszystkich Świętych. Część biskupów apeluje, żeby na groby pójść wcześniej niż pierwszego listopada, albo później.

- Upieranie się, że muszę w tym dniu pójść na grób, bo inaczej nie będę świętował, to już jest magia. To już nie byłoby katolickie obchodzenie tego dnia zadusznego - mówi ojciec Jacek Prusak, jezuita.

Lekceważenie obostrzeń na cmentarzach i w kościołach to według duchownych - łamanie piątego przykazania - "nie zabijaj".

Autor: Jacek Tacik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Prokuratura nadzorowana przez Zbigniewa Ziobrę umorzyła śledztwo - nie chciała zbadać gigantycznych zarobków w Orlenie, także Daniela Obajtka. Chodzi o ponad osiem milionów złotych wydane z pominięciem tak zwanej ustawy kominowej. Teraz jednak prokuratura wraca do sprawy i zainteresowała się też Jackiem Sasinem, który nadzorował Orlen.

Gigantyczne pensje w Orlenie pod lupą prokuratury. "Każdy, kto złamał prawo, zostanie postawiony przed sądem"

Gigantyczne pensje w Orlenie pod lupą prokuratury. "Każdy, kto złamał prawo, zostanie postawiony przed sądem"

Źródło:
Fakty TVN

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, by cesarek było średnio 15 procent. W Polsce jest to 50 procent. Dlaczego tak się dzieje? Lekarze wskazują, że kobiety nie chcą cierpieć w trakcie porodu, bo wciąż jest problem ze znieczuleniem zewnątrzoponowym. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w 2023 roku zaledwie 17 procent porodów naturalnych było w Polsce znieczulanych.

Polki coraz częściej wybierają cesarskie cięcie. Główny powód to zła wycena znieczulenia przy porodzie

Polki coraz częściej wybierają cesarskie cięcie. Główny powód to zła wycena znieczulenia przy porodzie

Źródło:
Fakty TVN

Najnowszy raport Głównego Urzędu Statystycznego pokazuje, że wskaźnik skrajnego ubóstwa w Polsce wzrósł o 2 punkty procentowe, osiągając poziom 6,6 procent. Tak źle nie było od 2015 roku, czyli przed wprowadzeniem świadczenia 500 plus, kiedy wskaźnik ten wynosił 6,5 procent. Eksperci obarczają winą poprzedni rząd, wskazując, że zaniedbał politykę społeczną.

Coraz więcej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Tak źle nie było od 2015 roku

Coraz więcej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Tak źle nie było od 2015 roku

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wybory we Francji są bacznie obserwowane i w Unii Europejskiej, i za oceanem. Europejska prasa pisze o największej od lat porażce liberalnej demokracji i o policzku wymierzonym prezydentowi. "Macron się skończył. Czy ktoś zatrzyma Le Pen?" - to tylko jeden z nagłówków. Ameryka zastanawia się, jak ewentualny rząd Zjednoczenia Narodowego będzie współpracował z Macronem. W samej Francji obywatele dyskutują, co przyniesie druga tura.

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Piotr W., czyli generalny wykonawca ośrodka, który budowała Fundacja Profeto, opowiedział nam o ustawionym konkursie z Funduszu Sprawiedliwości - relacjonowała w "Faktach po Faktach" Maria Pankowska z OKO.press, dodając, że wcześniej można było to podejrzewać. Według Sebastiana Klauzińskiego z nowych ustaleń wyłania się obraz Funduszu, który służył "do tego, żeby wspierać swoich". - A chyba taką perłą w koronie tego była właśnie Fundacja Profeto - podkreślił.

"Chyba taką perłą w koronie była właśnie Fundacja Profeto"

"Chyba taką perłą w koronie była właśnie Fundacja Profeto"

Źródło:
TVN24

- Rozumiem, że jest przestrzeń do zadośćuczynienia na gruncie etycznym, moralnym i politycznym - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 były minister spraw zagranicznych Dariusz Rosati, pytany o kwestię reparacji wojennych od Niemiec. Jak dodał, "podejście PiS i Jarosława Kaczyńskiego gwarantowało, że niczego się nie załatwi".

"Duda na szczęście nie będzie mógł tego blokować"

"Duda na szczęście nie będzie mógł tego blokować"

Źródło:
TVN24

- Widać najwyraźniej, że Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu, które się wydaje bardzo mocnym bastionem PiS jak Małopolska, żeby utrzymać tam dyscyplinę - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komentował brak wyboru marszałka województwa małopolskiego przez sejmik, w którym bezwzględną większość ma PiS.

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

Źródło:
TVN24

Huragan Beryl przetacza się nad Karaibami i niszczy wszystko na swojej drodze. Wiatr wieje z prędkością nawet 290 kilometrów na godzinę i niemal wymyka się skali. Meteorolodzy już kwalifikują go jako huragan piątej kategorii, choć wcześniej prognozowano, że będzie to tylko burza tropikalna.

Rozwinął się najszybciej w historii, sieje spustoszenie na swojej drodze. "Totalna dewastacja"

Rozwinął się najszybciej w historii, sieje spustoszenie na swojej drodze. "Totalna dewastacja"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Węgry to kraj, który w Europie jest regularnie w kontrze wobec wszystkich, jeśli chodzi o stosunek do Rosji, Ukrainy, kwestię rządów prawa i wolności mediów. Teraz orbanowskie Węgry mają szansę nadawać ton w Europie. W Unii Europejskiej zaczyna się węgierska prezydencja.

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS