Adam Niedzielski zabiega o uchwalenie tzw. ustawy Hoca. "Jest dla nas kluczem"

18.01.2022 | Adam Niedzielski zabiega o uchwalenie tzw. ustawy Hoca. "Jest dla nas kluczem"
18.01.2022 | Adam Niedzielski zabiega o uchwalenie tzw. ustawy Hoca. "Jest dla nas kluczem"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
18.01.2022 | Adam Niedzielski zabiega o uchwalenie tzw. ustawy Hoca. "Jest dla nas kluczem"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Minister zdrowia Adam Niedzielski alarmuje, że piąta fala zachorowań na COVID-19 w Polsce stała się faktem. Resort prognozuje, że w jej szczycie może być nawet 60 tysięcy zakażeń koronawirusem dziennie. Dlatego Adam Niedzielski zabiega, żeby przyjęta została ustawa poszerzająca uprawnienia pracodawców w weryfikacji szczepień pracowników.

Adam Niedzielski na spotkaniu z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim i premierem Mateuszem Morawieckim miał domagać się uchwalenia prawa, które pracodawcy umożliwi testowanie pracowników albo sprawdzanie ich certyfikatów szczepień przeciwko COVID-19. Minister zdrowia podczas rozmów miał usłyszeć, że Sejm do prac nad projektem wróci.

- Ta ustawa jest dla nas, jako Ministerstwa Zdrowia, kluczem do zarządzania piątą falą epidemii, kluczem, bez którego trudno tą epidemią trudno będzie zarządzać - podkreśla Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu zdrowia.

Projekt, który dwa miesiące temu wpłynął do Sejmu - a od tego czasu w Polsce po zakażeniu koronawirusem zmarło ponad 23 tysiące osób - wtedy też minister zdrowia popierał.

Z kolei poseł PiS Bolesław Piecha o przeciwnikach ustawy - w tym tych z PiS - mówił tak: "albo opieramy się na nauce, albo opieramy się na różnego rodzaju fake newsach (...). Zawsze jest czas, żeby dyskutować, chociaż przyznam, że tego czasu jest mało".

Słowa i deklaracje padały, pandemia trwa, a ustawy wciąż nie uchwalono. Do tego z otoczenia premiera Mateusza Morawieckiego znikają eksperci i lekarze. 13 z 17 członków Rady Medycznej zrezygnowało.

- Żałuję, że zdecydowana część tej rady podała się do dymisji, bo byli to najlepsi na dzisiaj w Polsce fachowcy - ocenia poseł Piecha.

O rezygnacji tych samych fachowców posłanka Anna Maria Siarkowska z klubu PiS napisała, że "to dobra wiadomość" i "najwyższy czas na nową strategię". Wcześniej posłanka - wraz z grupą innych posłów Zjednoczonej Prawicy - uczestniczyła w spotkaniu z kierownictwem partii, po którym zapadła decyzja o wstrzymaniu prac nad projektem ustawy poszerzającej uprawnienia pracodawców w weryfikacji szczepień pracowników.

- To nie my jesteśmy przegranymi jako Rada Medyczna, czy jako byli członkowie Rady Medycznej, tylko cały kraj jest w takim razie przegrany, jeżeli pozwalamy takie poglądy głosić publicznie, ponieważ to kosztuje życie - uważa wirusolog prof. Krzysztof Pyrć, były członek Rady Medycznej przy premierze.

Brak większości w Sejmie

Politycy PiS już nawet nie kryją, że bierność władz partii w sprawie ustaw, które mogą przyczynić się do ratowania zdrowia i życia ludzi, to efekt układu sił w Sejmie. Jarosław Kaczyński nie zdecydował się - jak dotąd - powiedzieć swoim posłom: "sprawdzam" i przegłosować ustawy razem z opozycją.

- Rząd przełamie te swoje dyskusje i podejmie decyzję. Dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie tej ustawy pod głosowanie i zarządzenie w klubie, że nie musi być koniecznie dyscyplina - mówi poseł PiS Bolesław Piecha.

- Jeżeli chodzi o te projekty, to wszystko, co spowoduje, że będziemy ratować życie i zdrowie Polaków, będziemy popierać - podkreśla Michał Wypij, poseł Porozumienia.

Jarosław Kaczyński, nawet przy sprzeciwie grupki własnych posłów, jeśli by chciał, mógłby każdy projekt nakłaniający do szczepień uchwalić, bo "za" jest dziś większość posłów opozycji.

- Gdyby doszło do takiego głosowania, gdyby się okazało, że projekty rządowe muszą przejść z poparciem opozycji, to okazałoby się, że dzisiaj kierownictwo PiS-u nie dysponuje większością w Sejmie - uważa poseł Wypij.

- Mamy rząd Prawa i Sprawiedliwości, który mówi: "nie da się", "nie możemy", "nie potrafimy". To skoro mówią, że "nie potrafią", "nie mogą", "nie chcą", to niech się podadzą do dymisji, bo naprawdę wiemy, jak ratować tych ludzi - podkreśla Marcelina Zawisza, posłanka Lewicy.

Warto wsłuchać się w głos lekarzy, bo to oni na szpitalnych oddziałach pytają pacjentów o powody braku szczepień przeciwko COVID-19.

- Tłumaczenia były różne: najczęściej brak czasu, brak przekonania, ale też sprzeczne informacje, które płynęły do nich od osób trzecich - przybliża Łukasz Bilaszewski, kierownik oddziału ratunkowego w szpitalu w Bolesławcu na Dolnym Śląsku.

Weryfikowanie certyfikatów szczepień w miejscach pracy mogłoby mieć znaczący wpływ na wzrost tzw. wyszczepienia w Polsce.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN