62 miliony 141 tysięcy dawek. "Logistyka będzie niezwykłym wyzwaniem"

13.12.2020 | 62 miliony 141 tysięcy dawek. "Logistyka będzie niezwykłym wyzwaniem"
13.12.2020 | 62 miliony 141 tysięcy dawek. "Logistyka będzie niezwykłym wyzwaniem"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
13.12.2020 | 62 miliony 141 tysięcy dawek. "Logistyka będzie niezwykłym wyzwaniem"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Pięć rodzajów szczepionek, za niemal dwa i pół miliarda złotych. Akcja szczepień w Polsce musi działać jak szwajcarski zegarek. Żeby tak było, zgrać trzeba wszystko - transport, dystrybucję i kolejkę pacjentów. Jak zaplanować dwie dawki i nikogo nie pominąć?

Ukłucie jest małe, ale sama operacja logistyczna - ogromna. - Logistyka będzie niezwykłym wyzwaniem - mówi Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

- Tutaj nie ma różnic poglądów, ma to funkcjonować dobrze - dodaje doktor Jerzy Friediger, dyrektor Szpitala imienia Stefana Żeromskiego w Krakowie.

Wszyscy chcą tego samego - medycy, samorządy i organizacje pacjentów. Dlatego do programu szczepień, który rząd ma przyjąć za kilka dni, wysłano blisko dwa i pół tysiąca uwag, pytań i sugestii.

Polska zakupiła pięć rodzajów szczepionek. To łącznie 62 miliony 141 tysięcy dawek w wielu transzach rozłożonych w czasie. Operację "szczepionka" ma koordynować Agencja Rezerw Materiałowych.

- Nie wiemy, kto będzie odpowiadał za magazynowanie, w jakich warunkach. Nie wiemy, kto będzie odpowiadał za dystrybucję. Nie mamy informacji, w jaki sposób to będzie transportowane, jak to będzie odbierane - wylicza doktor Jerzy Friediger.

Każdy pacjent swoje dwie dawki ma otrzymać z jednej tej samej dostawy. Przez specjalny system zamówią je zespoły szczepiące.

- Będzie potrzebna wcześniejsza rejestracja. Chociażby dlatego, żeby zamówić taką partię szczepionki, żeby ona się nie zmarnowała - zauważa Zofia Małas.

Nie tylko online

Swoje dawki, prócz medyków, otrzymają najpierw pensjonariusze zakładów opiekuńczo-leczniczych i domów pomocy społecznej oraz seniorzy w wieku sześćdziesiąt plus, zaczynając od tych najstarszych, najbardziej schorowanych i takich, którzy są aktywni zawodowo.

Otrzymają skierowanie ważne 60 dni, a na szczepienie umówią się za jednym zamachem - od razu na dwie wizyty. Przez infolinię i przez platformę internetową. Swoim starszym pacjentom w rejestracji pomogą przychodnie.

- Muszą mieć prawo, i sobie tego inaczej tego nie wyobrażamy, poprzez kontakt z nami móc się zaszczepić. Niekoniecznie poprzez ten kontakt z platformą. A my tam tych zaszczepionych pacjentów na tę platformę P1 wpiszemy - mówi doktor Marek Twardowski, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego.

Przed szczepieniem pacjent wypełni kwestionariusz o swoim zdrowiu. Po szczepieniu posiedzi w poczekalni pół godziny i powie personelowi, czy dobrze się czuje. Wyjdzie z przychodni z datą kolejnej wizyty.

- Musi być pacjent świadomy, że za trzy tygodnie, w tym i w tym dniu proszę bardzo zgłosić się na szczepienie - mówi Zofia Małas.

Po wszystkim pacjent dostanie zaświadczenie o odbytym szczepieniu, które pozwoli mu powoli wracać do normalności.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Młoda kobieta przez cztery lata była więziona, bita i gwałcona we wsi Gaiki na Dolnym Śląsku. Sąsiedzi mówią, że nic nie wiedzieli. W tym czasie torturowana kobieta z poważnymi obrażeniami kilkukrotnie trafiała do szpitala i nie zgadzała się na powiadomienie służb.

"Nigdy nic nie było słychać". Kobieta była więziona i torturowana przez cztery lata, nikt nic nie wiedział

"Nigdy nic nie było słychać". Kobieta była więziona i torturowana przez cztery lata, nikt nic nie wiedział

Źródło:
Fakty TVN

W ubiegłym roku ponad dwa tysiące dzieci podjęło próbę samobójczą. Dane za ten rok mogą być jeszcze bardziej dramatyczne. Wiele razy już mówiliśmy, jak bardzo brakuje przychodni i specjalistów. To się, niestety, szybko nie zmieni. Wiele mogą jednak zrobić rodzice. Na co koniecznie powinniśmy zwrócić więcej uwagi?

"Praktycznie na każdym dyżurze na któryś z oddziałów przyjmowane jest dziecko po celowym spożyciu leków"

"Praktycznie na każdym dyżurze na któryś z oddziałów przyjmowane jest dziecko po celowym spożyciu leków"

Źródło:
Fakty TVN

Już od 1 października rodzice będą mogli złożyć wniosek o nowe świadczenie: Aktywny Rodzic. Z programu będzie można otrzymać nawet 36 tysięcy złotych na jedno dziecko, niezależnie od dochodów. Pierwsze przelewy na kontach rodziców powinny pojawić się na przełomie listopada i grudnia.

1 października wchodzi w życie nowy program rządowy Aktywny Rodzic. Co warto o nim wiedzieć?

1 października wchodzi w życie nowy program rządowy Aktywny Rodzic. Co warto o nim wiedzieć?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Skończyły się wakacje i zaczął nowy rok szkolny. Od tego roku obowiązkiem szkolnym objęto także dzieci uchodźców z Ukrainy. Ponadto realizowana będzie odchudzona podstawa programowa kształcenia ogólnego. Nowy rok szkolny to także nowe Standardy Ochrony Małoletnich.

Rozpoczął się nowy rok szkolny, a wraz z nim powiał wiatr zmian

Rozpoczął się nowy rok szkolny, a wraz z nim powiał wiatr zmian

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Chcę zwrócić na to uwagę: jest bardzo jasno powiedziane, że stawiamy na społeczne budownictwo mieszkaniowe. I tu jest zgoda. Nie ma słowa "kredyt zero procent" - powiedziała w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, gdy została zapytana o prace nad programem mieszkaniowym Kredyt zero procent.

Pełczyńska-Nałęcz o różnicach w rządzie: nie ma słowa "kredyt zero procent" w umowie koalicyjnej

Pełczyńska-Nałęcz o różnicach w rządzie: nie ma słowa "kredyt zero procent" w umowie koalicyjnej

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Demokracja tak ma, że państwo prawa działa w ramach sytuacji, która jest kształtowana również przez politykę. Czy to tempo nas zadowala? Z pewnością nie. Czy mogłoby być lepiej? Pewnie tak - mówiła o tempie przywracania praworządności w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska. Oceniła, że "dobrą rzeczą w tej chwili jest jedno: patrzenie na ręce i zwracanie uwagi".

Profesor Łętowska: dobrą rzeczą w tej chwili jest jedno - patrzenie na ręce i zwracanie uwagi

Profesor Łętowska: dobrą rzeczą w tej chwili jest jedno - patrzenie na ręce i zwracanie uwagi

Źródło:
TVN24

Uzależnienie od telefonu to poważny problem. Władze w całej Europie wprowadzają zakazy korzystania ze smartfonów w szkołach. W ten sposób chcą ograniczyć czas, który uczniowie spędzają przed ekranem. To też sposób na poprawę zdrowia psychicznego młodych ludzi. Telefony nie tylko szkodzą koncentracji, ale mogą też nasilać nękanie.

Kraje Europy regulują korzystanie ze smartfonów przez dzieci w szkole. Szkoły w Belgii całkiem ich zakazują

Kraje Europy regulują korzystanie ze smartfonów przez dzieci w szkole. Szkoły w Belgii całkiem ich zakazują

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To jest "one woman show" - piszą niemieckie media. Przybliżamy sylwetkę Sahry Wagenknecht. Sojusz, który w nazwie ma jej nazwisko, jest najnowszym fenomenem niemieckiej polityki, który oferuje miks kilku światów: lewicowe poglądy na gospodarkę, konserwatywne spojrzenie na imigrację, a do tego prorosyjskie spojrzenie na sprawy zagraniczne i niechęć do ochrony klimatu. No i spora pogarda wobec elit, które od minionej niedzieli mają powody, by obawiać się takiej konkurentki.

Jej partia polityczna stała się trzecią siła w Turyngii i w Saksonii. Kim jest "Madonna neokomunizmu"?

Jej partia polityczna stała się trzecią siła w Turyngii i w Saksonii. Kim jest "Madonna neokomunizmu"?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS