"Za każdym razem na sprzęcie widzieliśmy serduszka". Pomógł im sprzęt od WOŚP, teraz oni chcą pomagać

27.01.2021 | "Za każdym razem na sprzęcie widzieliśmy serduszka". Pomógł im sprzęt od WOŚP, teraz oni chcą pomagać
27.01.2021 | "Za każdym razem na sprzęcie widzieliśmy serduszka". Pomógł im sprzęt od WOŚP, teraz oni chcą pomagać
Renata Kijowska | Fakty TVN
27.01.2021 | "Za każdym razem na sprzęcie widzieliśmy serduszka". Pomógł im sprzęt od WOŚP, teraz oni chcą pomagaćRenata Kijowska | Fakty TVN

Dzięki pomocy WOŚP wiele dzieci może teraz grać razem z Orkiestrą. Kiedyś to oni znajdowali się w potrzebie, teraz chcą zrobić coś dobrego dla innych.

Kornelia to niezła agentka, a raczej wolontariuszka.

- Ma zaszczytny numer "001" w naszym sztabie, w którym ja też gram. Więc jak najbardziej w niedziele wyjdziemy razem kwestować - zapewnia Edyta Biel, matka Kornelii.

Gdy mama Kornelii przez lata organizowała finały WOŚP w Krakowie, nie myślała, że robi to także dla siebie, aż okazało się, że oczekiwana córka postanowiła przyjść na świat trzy miesiące za wcześnie. Kornelia trafiła na Oddział imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

- Wszystko, co tam było na oddziale, wszystkie te sprzęty naprawdę miały te serduszka. Gdyby ich nie było, to po prostu tego oddziału by nie było i myślę, że Kornelki by też nie było - opowiada pani Edyta.

Polę orkiestrowy sprzęt ratował jeszcze wcześniej i ciągle będzie z niego korzystać reperując małe serce.

- Pola miała dwie bardzo ciężkie operacje i zabieg jeszcze wewnątrzmaciczny i za każdym razem na sprzęcie widzieliśmy serduszka - mówi Edyta Wykurz, mama Poli.

Na kogo dziewczyny wyrosną? Może pójdą w ślady Martyny? To 26-letnia magister psychologii. Wciąż studiuje, uczy dzieci angielskiego i oczywiście gra z Orkiestrą.

- Sprzęt orkiestrowy uratował mi życie, dlatego że ze Zduńskiej Woli, mojego rodzinnego miasta, karetka z inkubatorem WOŚP-owym - pierwszym zakupionym wtedy - przewiozła mnie do Łodzi - opowiada Martyna Lodczyk, wolontariuszka WOŚP.

Ogrom pomocy

Po 28. finałach WOŚP zakupił 65 tysięcy sprzętów do polskich szpitali dziecięcych za ponad miliard trzysta milionów złotych. Teraz zbiera na sprzęt dla dziecięcych oddziałów laryngologicznych.

- Potrzebujemy endoskopów, torów wizyjnych, sprzętu do diagnostyki słuchu. Kwalifikujemy dzieci do wszczepów implantów słuchowych i musimy mieć naprawdę pełną diagnostykę - wyjaśnia profesor Tomasz Zatoński, kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

W zbieraniu funduszy na to znów pomoże profesor Mikołaj Spodaryk - lekarz Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, który już pół swojego życia gra z Orkiestrą.

- Marzę, żeby te orkiestrowe serduszka wszędzie były. I na mundurach policji, i na mundurach wojska, i na sutannach księży, i na dresach kibiców, bo to pokazuje, że jesteśmy jedną, wielką rodziną i chcemy sobie nawzajem pomóc - mówi profesor Mikołaj Spodaryk, kierownik Oddziału Leczenia Żywieniowego Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

W 2021 roku to prostsze niż się wydaje - zapewnia słynny wolontariusz Łukasz Berezak, który wspiera Orkiestrę od lat. W tym roku uruchomił puszkę online.

- Nawet moi dziadkowie, którzy są seniorami i z technologią sobie zbytnio sobie nie radzą, również mnie wsparli - podkreśla Łukasz Berezak, wolontariusz WOŚP.

Zobacz serwis specjalny WOŚP w tvn24.pl

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali, i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzyło Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzyło Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Przez bardzo długi czas byliśmy zależni od Amerykanów w naszej obronności. Teraz zaczynamy rozumieć, że powinniśmy sami odpowiadać za europejską obronność - powiedział unijny komisarz do spraw obrony Andrius Kubilius w "Faktach po Faktach" w TVN24. Powiedział przy tym, że rozwój militarny Chin "wymaga coraz więcej uwagi ze strony USA".

Unijny komisarz obrony: Byliśmy zależni od Amerykanów. Teraz zaczynamy rozumieć

Unijny komisarz obrony: Byliśmy zależni od Amerykanów. Teraz zaczynamy rozumieć

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS