"Wszyscy bagatelizowali COVID w Koszalinie". Pracownicy szpitala zabierają głos

25.04.2020 | "Wszyscy bagatelizowali COVID w Koszalinie". Pracownicy szpitala zabierają głos
25.04.2020 | "Wszyscy bagatelizowali COVID w Koszalinie". Pracownicy szpitala zabierają głos
Magda Łucyan | Fakty TVN
25.04.2020 | "Wszyscy bagatelizowali COVID w Koszalinie". Pracownicy szpitala zabierają głosMagda Łucyan | Fakty TVN

Według nieoficjalnych informacji źródłem aż 27 z 31 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 stwierdzonych w piątek w województwie zachodniopomorskim ma być szpital w Koszalinie. Pracownicy medyczni zdecydowali się opowiedzieć o sytuacji w placówce. Anonimowo, bo obawiają się konsekwencji.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Jeden z pracowników Szpitala Wojewódzkiego im Mikołaja Kopernika w Koszalinie zdecydował się anonimowo opowiedzieć o sytuacji w placówce. Jak mówi, kieruje się troską o życie i zdrowie pacjentów i pracowników.

- Jest tam duży bałagan, brakuje nam środków ochrony indywidualnej. Pacjenci są przenoszeni z oddziałów na oddziały. Niektóre oddziały, na których pojawili się już pacjenci lub personel zakażony koronawirusem, dzielone są na przykład parawanem - relacjonuje pracownik szpitala, który chce pozostać anonimowy.

- W ogóle nie ma żadnej organizacji. Do tej pory wszyscy bagatelizowali COVID-19 w Koszalinie - a jeden przypadek, a drugi. Nie mieliśmy pojęcia, czy my jedziemy przez oddział, na którym jest podejrzenie, czy my nie jedziemy przez taki oddział - dodaje kolejny pracownik chcący pozostać anonimowym.

Ten "bałagan" i "brak organizacji" miał, według pracowników szpitala, z którymi rozmawialiśmy, doprowadzić do niekontrolowanego wzrostu zachorowań na COVID-19 w Koszalinie.

"Niezasłużona krytyka"

Z nieoficjalnych informacji wynika, że tylko w piątek 24 kwietnia na 31 przypadków zakażeniem SARS-CoV-2 w całym województwie zachodniopomorskim, aż 27 to pracownicy i pacjenci ze szpitala w Koszalinie.

Rzecznik Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie Cezary Sołowij nie chce udzielić odpowiedzieć na pytania redakcji o konkretne liczby zakażonych koronawirusem. Mówi jedynie, że oskarżenia o niestosowanie procedur są nieprawdziwe.

- Jest to w naszej ocenie po prostu fala hejtu niczym nieuzasadniona. My przestrzegamy procedur, stosujemy reżim sanitarno-epidemiologiczny. Nasz dział epidemiologi czuwa nad tym. Uważamy, że jest to niezasłużona krytyka - przekonuje Sołowij.

Jednocześnie rzecznik zapowiedział, że szpital z powodu poważnej sytuacji decyduje się na wprowadzenie kolejnych obostrzeń, między innymi zostało zawieszone wykonywanie niektórych zabiegów.

- Szpital Wojewódzki w Koszalinie czasowo był zmuszony zawiesić wykonywanie zabiegów operacyjnych, co w konsekwencji skutkuje nieprzyjmowaniem pacjentów na większość oddziałów - dodaje rzecznik.

Zapewnienia resortu zdrowia kontra rzeczywistość

Ministerstwo Zdrowia traktuje Szpital Wojewódzki w Koszalinie jako jedno z ognisk wirusa.

- Wyniki mamy skokowe w tych momentach, gdy pojawiają się ogniska w ośrodkach zamkniętych: w domach pomocy społecznej czy też choćby w szpitalach. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie personelu w tych miejscach - mówi rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Natomiast według pracowników szpitala w Koszalinie to właśnie z odzieżą ochronną jest największy problem.

- Personel przechodzi z jednej sali do drugiej nie mając odpowiedniego zabezpieczenia w fartuchy, maski HEPA, rękawiczki. O czym my tu mówimy? Tego nie ma, tego po prostu nie ma. Na SOR-ze mają jedną maskę HEPA na cały dyżur - opowiada anonimowo pracownik szpitala.

Urząd Wojewódzki nie zajmuje się tą sprawą, bo nie wpłynęła oficjalna skarga.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN