"W dobie koronawirusa bardzo trudno jest pozyskać dawców"

12.01.2021 | "W dobie koronawirusa bardzo ciężko jest pozyskać dawców"
12.01.2021 | "W dobie koronawirusa bardzo ciężko jest pozyskać dawców"
Paweł Szot | Faktyt TVN
12.01.2021 | "W dobie koronawirusa bardzo ciężko jest pozyskać dawców"Paweł Szot | Faktyt TVN

Pandemia powoduje, że odwoływane są planowane od dawna zabiegi, chorzy na na nowotwory badani są za rzadko i często za późno, ale problemów jest o wiele więcej. W wielu szpitalach w Polsce coraz bardziej brakuje krwi. Jej dawcy często są na kwarantannie albo sami potrzebują pomocy. A bez nich ratunek dla innych bywa niemożliwy.

Strażacy z Głogowa ratują życie. Tym razem nie gaszą pożaru. Oddają krew. - To jest akcja wsparcia dla naszego przyjaciela, a dokładnie dla jego syna młodego, małego, fajnego strażaka młodzieżowej drużyny pożarniczej OSP Szczyglice, który zachorował na białaczkę - tłumaczy mł. ogn. Sebastian Siniawa z Państwowej Straży Pożarnej w Głogowie. Szymon Łużny jest pacjentem wrocławskiego Przylądka Nadziei - szpitala onkologicznego dla dzieci. W miejscach takich jak to, krew dosłownie oznacza życie, a ostatnio krwi brakuje. - W dobie koronawirusa bardzo ciężko jest pozyskać dawców. W zasadzie z tym nigdy nie było problemów. W Przylądku Nadziei mamy swoich dawców, ale i ci dawcy chorują i są w kwarantannach, także w tej chwili jest problem - wyjaśnia prof. Alicja Chybicka, hematolog, onkolog dziecięcy i senator z ramienia KP Koalicji Obywatelskiej. Tej najrzadszej krwi o grupie 0Rh- brakuje niemal we wszystkich regionalnych centrach krwiodawstwa z wyjątkiem Katowic, Krakowa i Rzeszowa. Największe braki - również innych grup krwi - mają centra w Kaliszu, Lublinie, Łodzi, Szczecinie i Wałbrzychu. Gdy brakuje krwi, trzeba odwoływać zabiegi, a wielu pacjentów nie może opuścić szpitala. - Pacjenci hematologiczni, szczególnie z niektórymi schorzeniami, żyją tylko dzięki temu, że mają co pewien czas przetaczaną krew, a nie zawsze jest to możliwe tak szybko, jakby się chciało i w związku z tym zajmują nawet dłużej łóżka, których nie potrzebowaliby tak długo zajmować - mówi dr hab. Małgorzata Krawczyk-Kuliś, śląski konsultant wojewódzki do spraw hematologii z Instytutu Onkologii w Gliwicach.

Niepotrzebne obawy

Na początku roku zazwyczaj krwi jest mało, bo w okresie świątecznym spada liczba chętnych do jej oddania. Jednak, choć już dawno po świętach, stacje krwiodawstwa wciąż świecą pustkami. Wielu dawców boi się koronawirusa. Niepotrzebnie - mówią medycy. - Sprawdzamy czy dawcy nie są na kwarantannie, mierzymy temperaturę, dezynfekujemy ręce. Używamy jednorazowego sprzętu. I dawcy, i personel używają maseczek ochronnych. Dodatkowo personel szczepił się już - zapewnia Edyta Wcisło, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi. - Często oddaję i robię to dla ludzi, żeby pomóc. Moja krew się przyda, innym uratuje życie - mówi Kamil Omarczyk, krwiodawca. Krew może oddać każdy między 18. a 65. rokiem życia kto nie choruje przewlekle i w ostatnim czasie nie przechodził zabiegów. Szczegółowa lista przeciwwskazań dostępna jest na stronach internetowych każdej stacji krwiodawstwa.

Autor: Paweł Szot / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Żeby zobaczyć, jak gigantyczne są problemy Narodowego Funduszu Zdrowia, wystarczy spojrzeć tylko na jedną grupę błyskawicznie rosnących wydatków. W 2016 roku Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło program bezpłatnych leków dla seniorów. Wydano wtedy na to 110 milionów złotych, rok później - pięć razy więcej, a rok temu - już 30 razy więcej niż na początku. Nie wiadomo też, ile brakuje w NFZ. Może kilka, a może kilkadziesiąt miliardów złotych.

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS