"Rekordowo wysoka" liczba zachorowań. Lekarze zalecają powrót do zasady DDM

07.01.2023 | "Rekordowo wysoka" liczba zachorowań. Lekarze zalecają powrót do zasad DDM
07.01.2023 | "Rekordowo wysoka" liczba zachorowań. Lekarze zalecają powrót do zasad DDM
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
07.01.2023 | "Rekordowo wysoka" liczba zachorowań. Lekarze zalecają powrót do zasad DDMMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Kolejne szpitale i domy pomocy społecznej zakazują lub ograniczają odwiedziny pacjentów i pensjonariuszy przez bliskich. Powodem jest szalejąca grypa i choroby do niej podobne. Brakuje testów, coraz trudniej dostać się do lekarza i jest coraz mniej wolnych miejsc w szpitalach. To, co najłatwiej zrobić, żeby uniknąć choroby, to wrócić do noszenia maseczek.

- Prosimy osoby, które mają objawy wirusowej, czyli kaszel, katar, temperaturę, żeby nie przychodziły do swoich bliskich - apeluje Adam Czerwiński z Instytutu "Centrum Zdrowia Matki Polki" w Łodzi. Powodem tego apelu - który wygłaszany jest w coraz większej ilości placówek - jest fakt, że w całej Polsce szpitale zbliżają się do granicy przepełnienia.

- Pacjenci są na dostawkach. Na 28-łóżkowym oddziale mamy 47 młodych pacjentów - mówi Adam Chodziński, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.

Zakazy i ograniczenia z jednej strony mają zapobiec wynoszeniu wirusów ze szpitala, z drugiej - przenoszenia ich na oddziały, gdzie nie ma pacjentów z infekcjami. - Są to często osoby w wieku starszym, podeszłym, schorowane, obciążone innymi chorobami współistniejącymi, dla których ta grypa czy infekcja, jest niestety punktem pogorszenia tych chorób przewlekłych - tłumaczy doktor Adam Stangret, lekarz chorób wewnętrznych ze Szpitala w Ostrowie Wielkopolskim.

W Łodzi przed odwiedzającymi zamykają się również domy pomocy społecznej. Zakażenia rozchodzą się tak szybko, że sytuacja może być trudna do opanowania. Nawet trudniejsza niż podczas pandemii. - Możemy tutaj mieć do czynienia z sytuacjami, gdzie ognisko zrodzi się bezpośrednio w danym domu pomocy społecznej, a zatem pod tym względem jest trudniej, a poza tym zakażalność jest o wiele wyższa - wyjaśnia Adam Wieczorek, wiceprezydent Łodzi.

Wyjątkowo aktywne wirusy

Ani RSV, ani grypa nie były wcześniej aż tak aktywne, jak obecnie. - Ta fala w dalszym ciągu jest bardzo wysoka i mimo że w ciągu ostatnich dwóch tygodni widać pewną stabilizację, to jednak liczba zachorowań jest naprawdę rekordowo wysoka - podkreśla doktor Paweł Grzesiowski, pediatra i ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw Zagrożeń Epidemicznych.

Minister zdrowia podpisał rozporządzenie, dzięki któremu w ciągu tygodnia w przychodniach mają się pojawić refundowane testy combo. Polegają one na wykrywaniu w jednym czasie trzech rodzajów wirusa - grypy, RSV oraz COVID-19. Taka wiedza pozwala na bardziej precyzyjne działania. - Z jednej strony byłoby bardzo dobrze różnicować między innymi infekcjami i grypą, ale z drugiej, trzeciej strony mamy problem polegający na tym, że mamy tak dużo pracy, że do końca nie wiem, kto ma te testy później wykonywać - mówi Andrzej Dopta, lekarz chorób wewnętrznych z przychodni "Aksamitna" w Gdańsku.

Dystans, dezynfekcja, maseczka

Kto choruje, ten wie, jak trudno dostać się obecnie do lekarza. Tym bardziej warto postawić na profilaktykę. - Szczepienie, maski, jeżeli wchodzimy w zatłoczone miejsce, w ramach odpowiedzialności własnej. Po trzecie pozostańmy w łóżku, regenerujmy się, kiedy jesteśmy chorzy. Nie zarażajmy innych - wylicza doktor Tomasz Karauda, lekarz Oddziału Chorób Płuc, Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Łodzi.

Zasady DDM - dystans, dezynfekcja, maseczka - cały czas powinna być przestrzegane.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prawie 20 milionów euro w ciągu 10 lat przelały firmy farmaceutyczne na konta organizacji pacjentów w Polsce. Według ustaleń polskich naukowców sumy wciąż rosną - to potencjalnie groźne dla niezależności tych organizacji, bo czy te firmy płacą im bezinteresownie?

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Źródło:
Fakty TVN

Ostatni raz widziano je w 1943 roku. To najsłynniejsze dzieło utracone na Śląsku w czasie II wojny światowej. Niemcy wywozili wtedy dzieła sztuki z okupowanych Katowic. Dobra wiadomość jest taka, że teraz będzie można je oglądać w Muzeum Śląskim. Obraz Józefa Brandta wrócił na swoje miejsce.

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Źródło:
Fakty TVN

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Blisko, coraz bliżej. Już 26 stycznia 33. wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem orkiestra zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Finałowy plan jest już precyzyjnie opracowany - będą jak zawsze wolontariusze z puszkami na gotówkę i będą aukcje.

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS