"Polacy rzucili się na możliwość spędzenia Świąt Wielkiej Nocy w tropikach"


W świecie, który wyhamował przez pandemię, wciąż są miejsca, do których podróżować można. Coraz więcej Polaków z takich możliwości korzysta nie zwracając uwagi na to, że w tych krajach poziom przestrzegania pandemicznych ograniczeń jest bardzo niski. Skrajnym przypadkiem jest Tanzania wraz z należącym do niej Zanzibarem. Ten kraj od kwietnia zeszłego roku w ogóle nie informuje o liczbie zakażeń, a prezydent John Magufuli nazywał COVID-19 grypą i mówił, że da się pokonać chorobę modlitwą. John Magufuli we wtorek zmarł. Oficjalnie - na serce. Nie brakuje spekulacji, że powodem zgonu był właśnie koronawirus.

Polacy najbliższe święta chętnie spędzą na Dominikanie, w Meksyku czy na Zanzibarze. Miejsc w samolotach już właściwie nie ma.

- Operatorzy oraz linie czarterowe, którzy oferują tego typu połączenia, mówią wprost: Polacy rzucili się na możliwość spędzenia Świąt Wielkiej Nocy w tropikach - twierdzi Paweł Kunz z fly4free.pl.

Wylot tam ciągle jest możliwy. Na miejscu nie trzeba odbywać kwarantanny, nie trzeba przedstawiać negatywnego wyniku na obecność koronawirusa. Granicę są otwarte dla wszystkich.

- Niesłabnącą popularnością wśród polskich turystów cieszy się Zanzibar, cieszy się Meksyk, cieszy się Dominikana. Coraz więcej osób myśli o Kostaryce. Wszystkie kierunki, które wiążą się z brakiem obostrzeń - dodaje Paweł Kunz.

Zanzibar - wyspa należąca do Tanzanii - to od kilku miesięcy prawdziwy hit wśród turystów z Polski. Obowiązują tam nieliczne obostrzenia - usta i nos trzeba zasłaniać tylko w miejscach publicznych, ale mało kto tego przestrzega. Zalecane jest odkażanie rąk i trzymanie dystansu.

Sytuacja epidemiczna jest niewiadomą. Kraj nie informuje o liczbie zakażonych, liczbie wykonanych testów czy zgonów.

- W tamtych rejonach będzie dochodziło do mutacji tego wirusa. On będzie wciąż miał swój rezerwuar. Wiele krajów, do których chcemy się wybrać, jeszcze przez szereg lat, może miesięcy, nie będzie miał dostępu do szczepień, tak jak my powoli zaczynamy mieć. Po prostu stanowimy zagrożenie dla tych osób - ostrzega doktor Tomasz Karauda, lekarz Oddziału Chorób Płuc Szpitala Uniwersyteckiego w Łodzi.

Prezydent Tanzanii od wielu miesięcy bagatelizował pandemię i zapewniał, że kraj jest od koronawirusa wolny. - Nie bójmy się, nie dajmy się zastraszyć. Pracujemy dalej. Bóg jest z nami. Strach to zła rzecz. Kiedy ta grypa pojawiła się w zeszłym roku, pokonaliśmy ją, ponieważ zaufaliśmy Bogu - mówił w styczniu 2021 roku John Magufuli.

Prezydent Tanzanii od kilku tygodni nie pojawiał się publicznie. W środę poinformowano, że zmarł. Spekulowano, że chorował na COVID-19, ale oficjalna wersja jest inna. - Drodzy Tanzańczycy, 17 marca o godzinie 18:00 straciliśmy naszego dzielnego przywódcę. Zmarł z powodu choroby serca. W szpitalu, w którym się leczył - przekazała Samia Suluhu Hassan wiceprezydent Tanzanii.

"Nie latałbym w tej sytuacji"

Nie tylko Polacy szukają relaksu pod palmami na plaży. Niemcy usunęły właśnie część Hiszpanii - w tym Majorkę - z listy miejsc wysokiego ryzyka. Na okres wielkanocny tani przewoźnik Lufthansy - Eurowings - przygotował nawet dodatkowe połączenia.

- Po ocenie Instytutu Roberta Kocha zdecydowaliśmy się zareagować na bardzo duże zapotrzebowanie podróżnych i zwiększyliśmy naszą ofertę. W okresie wielkanocnym uruchomiliśmy 300 dodatkowych lotów na Majorkę - poinformował Florian Graenzdoerffer, rzecznik prasowy Eurowings.

Na terenie samych Niemiec nie można udać się na wypoczynek. Hotele przyjmują tylko osoby podróżujące służbowo.

- Nie latałbym w tej sytuacji. Poza tym to wątpliwe, że nie możemy jechać na wakacje do innej części kraju, ale możemy wyjechać za granicę. Jestem temu absolutnie przeciwny - mówi Simon Pagel, mieszkaniec Dusseldorfu.

W Hiszpanii większość ludzi też jest zmuszona do pozostawania w domach. Lockdown będzie utrzymany na okres świąteczny.

"Należy rozważyć zamknięcie możliwości podróżowania"

Słowacki rząd ogłosił za to właśnie zakaz wyjazdu z kraju. Podróże dozwolone będą tylko w celach zawodowych, ale nie turystycznych. Wszystko w obawie przed kolejnymi, egzotycznymi mutacjami.

- Należy rozważyć zamknięcie możliwości podróżowania do innych krajów. Ze względu na to, że możemy być niebezpieczeństwem dla tych ludzi i oni dla nas. Nie wiemy, jaka tam jest sytuacja epidemiologiczna i ten ruch powinien być wstrzymany w związku z tym ze względu na wzrosty dla tych krajów - mówi doktor Tomasz Karauda.

Już w styczniu podobną decyzję podjęła Francja, z której wylecieć można tylko do krajów unijnych, do Wielkiej Brytanii, Andory, a także kilku państw europejskich spoza wspólnoty. Do krajów trzecich wylecieć można tylko z ważnego powodu.

Autor: Justyna Zuber / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN