"Pan minister zamiótł pod dywan temat dotyczący Pegasusa". Lewica składa zawiadomienie do prokuratury

"Pan minister zamiótł pod dywan temat dotyczący Pegasusa". Lewica składa zawiadomienie do prokuratury
"Pan minister zamiótł pod dywan temat dotyczący Pegasusa". Lewica składa zawiadomienie do prokuratury
Maria Bilińska | Fakty po południu
"Pan minister zamiótł pod dywan temat dotyczący Pegasusa". Lewica składa zawiadomienie do prokuraturyMaria Bilińska | Fakty po południu

Nie ustają pytania o Pegasusa i parasol ochronny nad politykami, którzy znaleźli grube miliony na system operacyjny dla polskich służb. Sposób finansowania zaniepokoił Najwyższą Izbę Kontroli, ale nie Głównego Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych. Wiceminister finansów Piotr Patkowski nieprawidłowości widział, ale ocenił, że szkodliwość mają znikomą.

Najwyższa Izba Kontroli, kiedy zaczęła mieć wątpliwości co do przekazania środków z Funduszu Sprawiedliwości dla CBA na zakup Pegasusa, chciała, żeby wiceminister finansów i jednocześnie główny rzecznik dyscypliny finansów publicznych Piotr Patkowski wszczął w tej sprawie oficjalne postępowanie. Patkowski jednak odmówił, bo - jak tłumaczył - szkodliwość czynu była "znikoma".

- Pan minister zamiótł pod dywan temat dotyczący Pegasusa - ocenia Wiesław Szczepański, poseł Lewicy. - Chronił swoich kolegów: pana ministra Ziobrę, pana ministra Wosia czy też premiera - dodaje.

Dlatego Lewica składa do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków przez Patkowskiego.

Z resortu sprawiedliwości słychać jednak zapewnienia, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem.

- Odgrzewany kotlet sprzed czterech lat. Cała sprawa była w pełni legalna: od A do Z zgodna z prawem - przekonuje wiceminister sprawiedliwości, poseł Solidarnej Polski Michał Woś.

Zgodnie z ustawą o CBA biuro może być finansowane tylko z budżetu, a nie z jakiegokolwiek funduszu. Ponadto posłowie z komisji finansów, kiedy zajmowali się sprawą przekazywania środków z Funduszu Sprawiedliwości, w ogóle nie wiedzieli, na co te środki miały być przeznaczone, nie mieli pełnego obrazu sytuacji.

- Mamy do czynienia z państwem, które przestawiło instytucje takie jak służby specjalne, prokuraturę na funkcjonowanie na rzecz partii, a nie na rzecz społeczeństwa - ocenia Paweł Wojtunik, były szef CBA.

Problemy wokół procedury zakupu Pegasusa to jedno. Drugie to oczywiście, wobec kogo i na jakiej podstawie został ten system wykorzystany.

- Instrument stworzony do zwalczania terroryzmu i zorganizowanych bandytów jest wykorzystywany do zwalczania prawników, prokuratorów i polityków. To tak naprawdę szkodzi bezpieczeństwu państwa. Kiedy będzie trzeba użyć tego systemu, to nie będzie można tego zrobić - uważa Wojtunik.

"To narzędzie inwigilacji totalnej"

Rząd i służby tłumaczą, że kontrola operacyjna odbywa się za zgodą sądu. - Funkcjonują różne rodzaje techniki operacyjnej i środki techniki, które umożliwiają realizację zgody sądowej na kontrole operacyjne. Czy to będzie taki czy inny program, to jest rzecz zupełnie wtórna - mówi wiceminister sprawiedliwości.

Jednak Pegasus - z technicznego punktu widzenia - to coś znacznie więcej niż na przykład zwykły podsłuch.

- Pegasus jest zdecydowanie w polskim porządku prawnym narzędziem nielegalnym. Nie można w ogóle na dzień dzisiejszy w polskim porządku prawnym stosować Pegasusa. Jest to narzędzie inwigilacji totalnej, bardzo ofensywne, które wkracza w każdy element życia człowieka, który jest inwigilowany - wyjaśnia adwokat Dorota Brejza, żona i pełnomocnik senatora KO Krzysztofa Brejzy.

Co zrobiła w tej sprawie prokuratura?

W Polsce nie ma instytucji, do której mogliby się zwrócić podsłuchiwani. Prokurator Ewa Wrzosek dostała powiadomienia o szpiegowaniu od producenta swojego telefonu. Poszła z tym do prokuratury, ale ta nawet nie zaczęła sprawy.

- Nie mam żadnych złudzeń, że tego rodzaju sytuacja zostanie w sposób rzetelny i prawidłowy wyjaśniona obecnie przez prokuraturę pod kierownictwem Zbigniewa Ziobry. Natomiast wszelkie dowody zostaną i są już zabezpieczane, mam nadzieję, zostaną wykorzystane w przyszłości - mówi prokurator Ewa Wrzosek.

Senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza, który - jak stwierdzili kanadyjscy eksperci - był jednym z zaatakowanych przez system Pegasus, też chciał, żeby zajęli się tym śledczy. Wtedy nie wiedział jeszcze o Pegasusie, podejrzewał po prostu włamanie do telefonu.

- Zgłosiłem sprawę do prokuratury we wrześniu, minęło 100 dni i prokuratura dalej nie podejmuje decyzji - mówi senator.

- To jest właśnie ten moment, kiedy dokonała się właśnie reforma wymiaru sprawiedliwości. (...) To właśnie dla takich spraw, po to, aby nimi ręcznie zarządzać, mieć na nie wpływ, Zbigniew Ziobro reformował prokuraturę - uważa Dorota Brejza, adwokatka i żona senatora.

Jak wynika z sondażu Ipsos dla OKO.press, 75 procent badanych, pytanych o doniesienia o podsłuchiwaniu Pegasusem polityków opozycji, uznało to za coś niedopuszczalnego i oburzającego.

Opozycja chce komisji śledczej

Koalicja Obywatelska, Lewica i PSL chciałyby sejmowej komisji śledczej w sprawie doniesień o Pegasusie.

- Ze strony PiS-u jest ciągle takie stwierdzenie, że "ci, którzy mają czyste sumienie, nie powinni obawiać się podsłuchów". Ja bym powiedział tak: władza, która ma czyste sumienie, nie powinna się obawiać komisji śledczej - mówi Aleksander Kwaśniewski, były prezydent.

To, jak zagłosuje klub PiS i popierający go posłowie, jest kluczowe, bo żeby powołać komisję, potrzebna jest większość.

- Jeżeli posłowie PiS-u chcą urwać się z haków Jarosława Kaczyńskiego, to myślę, że jest taka szansa. Przecież Pegasus był używany również przeciwko posłom PiS, żeby pobudować większość - uważa senator KO Krzysztof Brejza.

- Być może nawet w większym zakresie podsłuchuje się swoich niż innych - dodaje Gabriela Morawska-Stanecka, wicemarszałek Senatu (koło PPS).

W PiS-ie skłonności do powołania komisji trudno szukać. - To jest taka sprawa, którą należy wyjaśnić, natomiast zabawa w komisję w takiej kwestii nie wydaje mi się uzasadniona - powiedział wicemarszałek Sejmu, szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki.

- Jeżeli w Sejmie nie będzie szans na stworzenie komisji śledczej, to powstanie nadzwyczajna komisja w Senacie - zapowiada Gabriela Morawska-Stanecka.

Komisja w Senacie nie miałaby jednak uprawnień śledczych.

Autor: Maria Bilińska / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Nowe fakty w sprawie katastrofy samolotu w Kazachstanie. Miejscami kadłub samolotu jest podziurawiony jak sito i dokładnie widać to na zdjęciach. Czy takie uszkodzenia mogły spowodować ptaki, w których stado miał uderzyć samolot według pierwszych informacji podawanych przez media? Eksperci sądzą, że to uszkodzenia spowodowane przez broń przeciwlotniczą.

"Na wysokości powyżej 1500 metrów ptaków nie ma po prostu". Co tak naprawdę uderzyło w azerski samolot?

"Na wysokości powyżej 1500 metrów ptaków nie ma po prostu". Co tak naprawdę uderzyło w azerski samolot?

Źródło:
Fakty TVN

Miliony pacjentów przyjmują na stałe leki, których odstawienie może grozić nawet śmiercią. Ministerstwo Zdrowia ma listę leków krytycznych i chce, by jak najwięcej z nich produkowano w Polsce. Polpharma otworzyła już w Starogardzie Gdańskim zakład produkcji wysoce aktywnych substancji czynnych, a Adamed w Pabianicach uruchomił nowe laboratoria.

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Źródło:
Fakty TVN

"Świetlik w ciemności" to opowieść o wspaniałej przyjaźni, zdolnej pokonać największe przeciwności losu. To także - a może przede wszystkim - zrealizowane z potrzeby serca słuchowisko z doborową obsadą, z którego cały dochód zostanie przeznaczony na wsparcie psychologiczne dla młodych powodzian. Dzieci, które przeżyły te dramatyczne chwile, zmagały się nie tylko ze skutkami natury, ale także z traumą, która wciąż pozostaje w ich sercach.

Nieleczona trauma może rzutować na dorosłe życie. Jest bajka, która sfinansuje wsparcie terapeutyczne dla dzieci powodzian

Nieleczona trauma może rzutować na dorosłe życie. Jest bajka, która sfinansuje wsparcie terapeutyczne dla dzieci powodzian

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Na terenach popowodziowych trudno mówić o radości, ale nadziei i wsparcia mieszkańcy potrzebują jak nigdy. Wielu straciło cały majątek, wielu nadal nie odbudowało domów i mieszkań. Liczy się każda inicjatywa, również ta świąteczna z opłatkiem i ciepłym posiłkiem. 

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Na pewno będzie to kampania, która będzie bardzo polaryzowała i dzieliła społeczeństwo - mówiła o nadchodzącej kampanii prezydenckiej dr Anna Materska-Sosnowska w "Faktach po Faktach". Według prof. dr hab. Anny Pacześniak kampania może nie być merytoryczna, ale "emocjonująca i ciekawa". Z kolei prof. Andrzej Rychard powiedział, że jeżeli Karol Nawrocki mówi, że "nic nie uważa" w sprawie Romanowskiego, to pokazuje, że "jest odklejony nie tylko od partii, nie tylko od polityki, ale trochę i od rzeczywistości".

"Nawrocki odklejony nie tylko od partii i polityki, ale trochę i od rzeczywistości"

"Nawrocki odklejony nie tylko od partii i polityki, ale trochę i od rzeczywistości"

Źródło:
TVN24

Jaki będzie świat po objęciu urzędu w USA przez Donalda Trumpa? O tym rozmawiali dziennikarze "Faktów" TVN. Marcin Wrona zauważył, że "są osoby, które, gdy tylko wejdą do jakiegoś pomieszczenia, natychmiast zużywają cały tlen". - To robi Donald Trump - ocenił gość "Faktów po Faktach". Wskazywał, że choć republikanin jeszcze nie został zaprzysiężony, tak naprawdę już rządzi. Maciej Woroch powiedział, że Trump będzie chciał zakończyć konflikt na Bliskim Wschodzie, ale "on lubi zakańczać słowami bardzo wiele rzeczy". Andrzej Zaucha mówił zaś, że nowy przywódca będzie mógł łatwo "wywrzeć presję na Zełenskiego" w kontekście losów wojny w Ukrainie.

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Źródło:
TVN24

Ameryka powinna kontrolować Grenlandię, a Kanał Panamski już jest amerykański - mówi Donald Trump w przemówieniu na konferencji dla konserwatystów. Grenlandia to warte biliony surowce skute lodem i przystanek w drodze do Europy, a Kanał Panamski to bezcenna droga na skróty.

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS