"Nie wystarczy nie zabijać, żeby być profesjonalistą". Politycy komentują słowa prezydenta

23.01.2021 | "Nie wystarczy nie zabijać, żeby być profesjonalistą". Politycy komentują słowa prezydenta
23.01.2021 | "Nie wystarczy nie zabijać, żeby być profesjonalistą". Politycy komentują słowa prezydenta
Fakty TVN
23.01.2021 | "Nie wystarczy nie zabijać, żeby być profesjonalistą". Politycy komentują słowa prezydentaFakty TVN

Kilkunastu prokuratorów zostało przeniesionych do prokuratur oddalonych często o kilkaset kilometrów od ich miejsca zamieszkania. Andrzej Duda w wywiadzie dla TVN24 nie potępił tej decyzji, za to powiedział, że zawód prawniczy można zmienić. Prezydent ponadto ocenił, że działania policji podczas protestów Strajku Kobiet były profesjonalne, bo "nikt nie zginął". - Gdzie drwa rąbią, tam drzazgi lecą - powiedział Andrzej Duda.

- Zostaliśmy prokuratorami nie z braku wyboru, ale dlatego, że chcieliśmy nimi być - tak prokurator Ewa Wrzosek skomentowała słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który w wywiadzie dla TVN24 powiedział, że niezadowoleni prokuratorzy zawsze mogą zmienić zawód.

- Będąc prokuratorem, można przejść do innego zawodu prawniczego. Jeżeli państwu prokuratorom jest tak bardzo źle, bo rozumiem, że narzekają, jest im bardzo źle, to ja tutaj problemu nie widzę - powiedział Andrzej Duda w piątek w programie Krzysztofa Skórzyńskiego "Sprawdzam" w TVN24.

Zobacz więcej: Cały wywiad z prezydentem Andrzejem Dudą w TVN24 GO

Prokuratorzy uważają, że zostali przeniesieni "karnie" - tylko za to, że mieli krytyczne podejście do poczynań Prawa i Sprawiedliwości. Jako adwokaci pewnie zarabialiby lepiej, ale nie chcą.

- Ta propozycja bardzo cenna, być może pan prezydent sam powinien rozważyć przekwalifikowanie się w przyszłości. Natomiast ani ja osobiście, ani, jak sądzę, nikt z moich kolegów i koleżanek, nie zamierza porzucać prokuratury - mówi Ewa Wrzosek.

Ta prokurator z Warszawy już wkrótce zacznie pracę w dalekim Śremie. Jej kolegów ze Stowarzyszenia Prokuratorów "Lex Super Omnia", krytycznego wobec ministra Zbigniewa Ziobry, także przeniesiono w miejsca oddalone nawet o kilkaset kilometrów od domu. Twierdzą, że posiadanie własnego zdania, innego niż przełożony, kosztuje. Opozycja dodaje, że prezydent własnego zdania nie ma.

- Ja nie mam żadnych nadziei, ani złudzeń w stosunku do pana Dudy. Brak kręgosłupa pokazał już dawno - oceniła posłanka Koalicji Obywatelskiej i przewodnicząca Inicjatywy Polska Barbara Nowacka.

"Gdzie drwa rąbią, tam drzazgi lecą"

Barbara Nowacka w trakcie jednego z zeszłorocznych protestów Strajku Kobiet została potraktowana gazem pieprzowym przez policjanta, podobnie jak posłanka Magdalena Biejat z Lewicy.

- Gdzie drwa rąbią, tam drzazgi lecą, i jeżeli ktoś dostaje się w taki tak zwany młyn, (...) to niestety bywa tak, że zdarzy się i taka sytuacja. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało, to też pokazuje profesjonalizm naszej policji - skomentował tamte wydarzenia Andrzej Duda.

W zeszłorocznych protestach policja użyła palek teleskopowych, gazu, zatrzymywała dziennikarzy. Policjant złamał rękę dziewiętnastolatce. - Policja u nas zachowuje się naprawdę w niezwykle profesjonalny sposób, proszę zauważyć, że u nas nie ma przypadków, że ktoś zginął - powiedział prezydent w wywiadzie dla TVN24.

Rzecznik stołecznej policji po tych słowach miał bardzo trudne zadanie.

- W tym przypadku jestem przekonany, że intencja jest zupełnie inna. Myślę, że zarówno pan prezydent, jak i każdy funkcjonariusz publiczny u nas w kraju ma na celu przede wszystkim dobro wszystkich obywateli - mówił nadkom. Sylwester Marczak, rzecznik prasowy komendanta stołecznego policji.

Protesty Strajku Kobiet były pokojowe. Posłanka Lewicy uważa, że policja działała nieadekwatnie. - Nie wystarczy nie zabijać, żeby być profesjonalistą. Myślę, że pan prezydent Andrzej Duda także nikogo nie zabił i to jeszcze nie znaczy, że jest dobrym prezydentem - skomentowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

- Prezydent staje tam, gdzie kiedyś stało ZOMO. Wolałbym, żeby prezydent zajmował się najsłabszymi, a nie wsparciem dla często bezprawnych działań własnego obozu politycznego - uznał przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka.

W opinii opozycji prezydent w drugiej kadencji w pełni popiera działania PiS, zupełnie nie dostrzegając innych racji.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN