"Najgorszy jest ten moment, gdy słyszysz samolot. Czujesz się całkowicie bezbronny"


- Najgorszy jest ten moment, gdy słyszysz samolot. Czujesz się całkowicie bezbronny. Wiesz, że on gdzieś tam nad tobą jest. Nie widzisz go, ale słyszysz taki gwizd i wiesz, że za chwile zaczną spadać bomby - mówi 22-letnia Anastazja Greczkina. Dziewczynie udało się razem z rodziną uciec w zeszłym tygodniu z miasta oblężonego przez Rosjan. Rozmawiała z nią reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ. RELACJA NA ŻYWO NA PORTALU TVN24.PL

Anastazja pochodzi z Mariupola. To tam był jej dom, uczelnia i praca. To tam wciąż zostało wielu jej znajomych i przyjaciół. - Już w pierwszym tygodniu zostaliśmy odcięci od prądu i łączności. Nie mieliśmy ogrzewania ani wody. Po wodę chodziliśmy do studni, co nie było bezpieczne, a jedzenie gotowaliśmy na ognisku przy domu - opowiada Anastazja Greczkina.

Anastazja przed wojną studiowała psychologię i pracowała dla organizacji wspierających mariupolską młodzież. Ma 22 lata. W trakcie ataków - wraz z rodziną - wciąż kryła się w swoim domu w mieście. - Najgorszy jest ten moment, gdy słyszysz samolot. Czujesz się całkowicie bezbronny. Wiesz, że on gdzieś tam nad tobą jest. Nie widzisz go, ale słyszysz taki gwizd i wiesz, że za chwile zaczną spadać bomby. Jeśli uderzą w dom twojego sąsiada, to myślisz: "czyli teraz mój?" - mówi.

Anastazja opowiedziała o tym, jak wraz z siostrą szukały drewna na ognisko w miejscach, gdzie wcześniej chodziły na kawę i spacery. O tym, jak w opuszczonym przez przyjaciół mieszkaniu, gdzie kiedyś wspólnie spędzali wieczory, szukała czegokolwiek do jedzenia, bo ich zapasy już się kończyły. Od pewnego czasu alarmy przeciwlotnicze w Mariupolu już nie działały. - Na samym początku byłam wściekła. Byłam gotowa złapać za nóż i iść bronić mojego miasta, ale z dnia na dzień zaczęłam się po prostu bardzo bać. Nie tylko, że zginiemy od bomb, ale że na przykład zabraknie nam jedzenia. Nie wiedzieliśmy, ile to potrwa - wspomina Anastazja.

RAZEM Z UKRAINĄ! POMOC, INFORMACJE, PORADY

JAK POMÓC UKRAINIE - LISTA ZBIÓREK

Ewakuacja

Pierwszą próbę ewakuacji Anastazja z rodziną podjęli w zeszłą środę. Od sąsiadów dowiedzieli się, że z miasta da się wyjechać samochodem. - Próbowaliśmy łapać stopa na drodze przy domu, ale cały czas były bombardowania i cały czas musieliśmy się chować. W pewnym momencie było tak niebezpiecznie, że musieliśmy wrócić do domu - mów Anastazja.

Udało się kolejnego dnia. Pomogli im obcy ludzie. Podróż Berdiańska, która normalnie zajmuje niecałe dwie godziny, trwała 14 godzin. Na trasie przejazd kontrolowali Rosjanie. - My mieliśmy szczęscie, bo w samochodzie było dziecko. Sprawdzili dokumenty i powiedzieli "jedźcie". Tam, gdzie byli mężczyźni, kazali się rozbierać. Sprawdzali, czy mają jakieś patriotyczne tatuaże - mówi Anastazja.

Anastazja tłumaczy, że dostali informacje, że podczas kontroli Rosjanie mogą sprawdzać telefony, więc usunęli z nich wszystko. Jedyne nagranie, jakie zachowała w telefonie, to to, gdy stała w kolejce do studni po wodę. - Kiedy jechaliśmy przez centrum, wszystko było zniszczone. Wszystko było w czarnym dymie i ogniu. Na drogach leżały części bomb, wszędzie porozbijane szkło. To miasto nie istnieje, wszędzie są tylko ruiny - dodaje Anastazja.

Obecnie Anastazja razem z rodziną przebywa w Zaporożu.

ROSYJSKA INWAZJA NA MAPACH

TVN24 PO UKRAIŃSKU

UWAGA NA FAKE NEWSY

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN