"Ludzie nie wiedzą, jak radzić sobie z emocjami". Lekarze i pielęgniarki mają otrzymać wsparcie na infoliniach

"Ludzie nie wiedzą, jak radzić sobie z emocjami". Lekarze i pielęgniarki mają otrzymać wsparcie na infoliniach
"Ludzie nie wiedzą, jak radzić sobie z emocjami". Lekarze i pielęgniarki mają otrzymać wsparcie na infoliniach
Martyna Olkowicz | Fakty po południu
"Ludzie nie wiedzą, jak radzić sobie z emocjami". Lekarze i pielęgniarki mają otrzymać wsparcie na infoliniachMartyna Olkowicz | Fakty po południu

Zostać w domu z dzieckiem czy w szpitalu z pacjentem? To są często dramatyczne wybory. Polscy lekarze i pielęgniarki także je mają. By im pomóc, także pomóc podjąć decyzję, zaczęła działać specjalna infolinia, bo ludzie służby zdrowia też potrzebują wsparcia.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

InfoliniaPolskie Towarzystwo Pielęgniarskie

Jak zapewnić bezpieczeństwo najbliższym i pacjentom? Być z pacjentami czy zająć się własnymi dziećmi? Wiele pytań tego typu pielęgniarki i ratownicy medyczni zadają każdego dnia.

- Pielęgniarki, część z nich, ma dylemat czy skorzystać ze specustawy i pójść na opiekę (nad dzieckiem - przyp. red.), czy też dalej być na froncie i stawić się w swoich miejscach pracy - tłumaczy Grażyna Wójcik, prezes Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego.

Infolinia działa od weekendu. Zadzwonić może każdy pracownik służby zdrowia. Nie tylko z oddziałów zakaźnych. Przeszkoleni wolontariusze odbierają telefony i odpowiadają na pytania. Głównie pielęgniarek zatrudnionych w małych przychodniach, hospicjach czy pracowniach diagnostycznych. Na przykład położne pytają, czy mają jeździć na wizyty do noworodków? Słyszą, że lepiej ograniczać kontakt z pacjentem.

- Możemy tę pacjentkę, tę rodzinę wspierać poprzez telekonsultację, poprzez rozmowę z matką - proponuje Grażyna Wójcik.

Mnożą się pytania

Padają też pytania o kwarantannę: czy jeśli mąż pielęgniarki wrócił zza granicy i jest objęty kwarantanną, to czy pielęgniarka może iść normalnie do pracy? W takim wypadku pytający otrzymują odpowiedź, że najlepiej, żeby pielęgniarka na czas kwarantanny męża wyprowadziła się z domu.

Najczęściej pielęgniarki obawiają się, że narażą swoich najbliższych, ale pielęgniarz Kajetan Gawarecki, który pracuje na infolinii, przypomina, że to często same pielęgniarki są w grupie ryzyka.

- Pielęgniarki dzisiaj w Polsce to jest grupa zawodowa w wieku średnim powyżej 50. roku życia - wyjaśnia Kajetan Gawarecki, pielęgniarz z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Każdy z pracowników musi sam podjąć decyzję czy pracować, czy nie.

- Sugerujemy, że jeżeli ktoś się decyduje na pracę w szpitalu, to być może będzie narażeniem dla rodziny, to w tym momencie być może szpital ma możliwość zapewnienia tym ludziom na miejscu spania - dodaje Gawarecki.

Równie ważne jest wsparcie psychologiczne. Dlatego od wtorku dzwoniąc na infolinię Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego można będzie też porozmawiać z psychologiem.

- Będą mogli, tak na prawdę, troszkę z dystansem spojrzeć na to, co się dzieję. Bo to, co my mamy robić w zakresie tego wirusa, jak o siebie dbać, czego unikać, to wszyscy już wiedzą. Tylko ludzie nie wiedzą, jak radzić sobie z emocjami - mówi Łukasz Gnioch, psycholog.

Wsparcie z wielu stron

Swoją infolinię założyła też poznańska Fundacja Akceptacja.

- Są podane adresy mailowe bezpośrednio do naszych dwóch psycholożek, które przyjmują zgłoszenie bezpośrednio do siebie i już z osobą, która zgłosi tą potrzebę, umawiają się na konkretny termin - mówi Anna Maria Szymkowiak z Fundacji Akceptacja.

Swoje pytania i obawy mają lekarze. Alarmują, że codziennie spotykają się z osobami starszymi i chorymi, a gdyby sami byli zakażeni, to mogą przez wiele dni o tym nie wiedzieć.

- To, o co zabiega, czy apeluje Naczelna Rada Lekarska, to większa ilość testów. Też i dla nas - wyjaśnia Łukasz Markiewicz, internista ze Szpitala Praskiego w Warszawie.

Wsparcie dla lekarzy i pielęgniarek okazują mieszkańcy. W niedzielę na balkonach i w oknach rozległy się brawa dla wszystkich, którzy walczą z pandemią.

Oglądaj TVN24 w internecie na TVN24 GO

Autor: Martyna Olkowicz / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie

Pozostałe wiadomości

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci czekają na przeszczep serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie. Podłączone do sztucznej komory mogą tylko czekać na organ od zmarłego dawcy - takie serce, które będzie pasowało. Przeszczepów w klinice jest coraz więcej, ale potrzeby są duże.

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Blisko, coraz bliżej. Już 26 stycznia 33. wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem orkiestra zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Finałowy plan jest już precyzyjnie opracowany - będą jak zawsze wolontariusze z puszkami na gotówkę i będą aukcje.

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS