"Jeśli człowiek ma na sobie napis 'Prasa', to automatycznie staje się celem dla rosyjskich okupantów"


Konwoje, cywile i dziennikarze dla Rosjan w tej wojnie także są celem. Ostatnim przykładem tego jest nagranie, na którym widać moment ataku rosyjskiej artylerii na dziennikarzy i ukraińskich żołnierzy. W Ukrainie od początku wojny zginęło 28 dziennikarzy, w tym siedmiu obcokrajowców.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ. RELACJA NA ŻYWO NA PORTALU TVN24.PL

Praca dziennikarzy w Ukrainie jest wyjątkowo niebezpieczna. Najlepszym tego przykładem może być ostatnia sytuacja, w której pocisk artyleryjski eksplodował tuż obok grupy reporterów z ukraińskich i zagranicznych mediów. Jeden z ukraińskich dziennikarzy został ranny. Konieczne było założenie opaski uciskowej. - Jeśli człowiek ma na sobie napis "Prasa", to automatycznie staje się celem dla rosyjskich okupantów, bo pokazuje ich zbrodnie. To proste - wyjaśnia Andrij Kowalienko z Akademii Ukraińskiej Prasy.

W Ukrainie od początku wojny zginęło 28 dziennikarzy, w tym siedmiu obcokrajowców. Ostatnio - reporter i operator kamery francuskiej telewizji BFM Frederic Lecler-Imhoff. - Nie był ryzykantem. Zawsze rozważnie oceniał i decydował, gdzie można pojechać, a gdzie nie - wspomina Marc-Olivier Fogiel, dyrektor generalny telewizji BFM. Reporter jechał z konwojem humanitarnym, który miał ewakuować cywilnych mieszkańców obwodu ługańskiego. Konwój został ostrzelany przez artylerię. Odłamek pocisku trafił dziennikarza w szyję.

- To odrażające, że dziennikarze i konwoje humanitarne są ostrzeliwane celowo i są to wyraźnie zbrodnie wojenne. To obrzydliwe, że w tym konflikcie nie ma szacunku nawet dla Konwencji Genewskiej - uważa Christophe Deloire, dyrektor organizacji "Reporterzy bez granic".

Wtorek to 97. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Obecnie najcięższe walki toczone są o Siewierodonieck. - Jeszcze parę dni temu Rosjanie zapewniali, że zdobyli miasto. To nieprawda. Są tam ciągle nasi chłopcy i stawiają im odpór. Trwają walki uliczne - zapewnia Serhij Hajdaj, szef władz obwodu ługańskiego. Jednak część miasta, które przed wojną liczyło 120 tysięcy mieszkańców, została zajęta przez Rosjan.

RAZEM Z UKRAINĄ! POMOC, INFORMACJE, PORADY

JAK POMÓC UKRAINIE - LISTA ZBIÓREK

ROSYJSKA INWAZJA NA MAPACH

Potrzeba broni

Ukraińcy powtarzają, że nie będą w stanie pokonać Rosjan bez potężnych rakietowych systemów artyleryjskich. Decyzja, czy takie wyrzutnie trafią w ręce ukraińskich żołnierzy, ma być ogłoszona w tym tygodniu.- Nie mamy zamiaru wysyłać na Ukrainę systemów rakietowych, które mogą dosięgnąć terytorium Rosji - mówi Joe Biden. Jednak z wyrzutni można wystrzeliwać zarówno rakiety o zasięgu 300 kilometrów, ale też lecące tylko do 70 kilometrów - za to bardzo precyzyjne. - Jeśli nie mają zamiaru dostarczyć rakiet o zasięgu 300 kilometrów, to tylko na obecnym etapie. Nam teraz wystarczą takie na 70 kilometrów - przekonuje Ołeksij Arestowycz, doradca prezydenta Ukrainy.

Jeśli dostaw nie będzie, rosyjscy artylerzyści nadal będą mogli niemal bezkarnie ostrzeliwać ukraińskie miasta wraz z cywilnymi mieszkańcami.

Ukraińscy prokuratorzy mają nazwiska już 600 osób, które mogły dokonywać zbrodni wojennych w Ukrainie.

TVN24 PO UKRAIŃSKU

UWAGA NA FAKE NEWSY

Autor: Andrzej Zaucha / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Wszystkie mają dwie lub trzy specjalizacje, wojskowy stopień plutonowego, a na kamizelkach noszą odznaki z misji zagranicznych. Skaczą ze spadochronem nawet z sześciu tysięcy metrów. Mowa o psich komandosach.

Skaczą ze spadochronem, były na misjach w Afganistanie. Psi komandosi zawsze dają z siebie 100 procent

Skaczą ze spadochronem, były na misjach w Afganistanie. Psi komandosi zawsze dają z siebie 100 procent

Źródło:
Fakty TVN

Jak można dać się nabrać na przykład "na premiera", który namawia do inwestycji, albo "na Roberta Lewandowskiego", który ujawnia, jak pomnożył swoje miliony? Ci, którzy uwierzyli, stracili nawet setki tysięcy złotych.

Znane osoby "mówią" o inwestycjach. Poszkodowani tracą oszczędności życia

Znane osoby "mówią" o inwestycjach. Poszkodowani tracą oszczędności życia

Źródło:
Fakty TVN

Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ewakuowali z Doliny Pięciu Stawów grupę około 20 osób z osłabieniem organizmu, wymiotami i biegunką. TOPR i GOPR mają ręce pełne roboty. W tym roku jest wyjątkowo dużo interwencji.

Zatrucia w Tatrach po wypiciu wody z potoku. Rekordowa liczba interwencji GOPR i TOPR

Zatrucia w Tatrach po wypiciu wody z potoku. Rekordowa liczba interwencji GOPR i TOPR

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

29 sierpnia zbiera się Państwowa Komisja Wyborcza i tego dnia powinniśmy poznać jej decyzję w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego Prawa i Sprawiedliwości. Jeśli zostanie ono odrzucone, partia może stracić grube miliony złotych. Tymczasem politycy PiS przeszli do kontrofensywy i pokazali, jak ich zdaniem nielegalnie promowali się politycy Koalicji Obywatelskiej. Jednak sprawozdanie KO zostało już zatwierdzone.

Losy subwencji dla PiS wiszą na włosku. Opozycja zwraca uwagę na kampanię KO, ale PKW tutaj się nie wahała

Losy subwencji dla PiS wiszą na włosku. Opozycja zwraca uwagę na kampanię KO, ale PKW tutaj się nie wahała

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sprawozdanie finansowe za wybory parlamentarne, które przedstawił komitet PiS-u, jest zafałszowane, jest kłamstwem - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba. Zapowiedział, że we wtorek przedstawi wspólnie z europosłem Dariuszem Jońskim nowe informacje dotyczące sposobów finansowania kampanii wyborczej kandydatów PiS. Bartłomiej Wróblewski, przedstawiciel partii Jarosława Kaczyńskiego, powiedział, że zarzuty stawiane pod adresem jego ugrupowania "mają charakter polityczny, nie mają charakteru prawnego".

"Postaramy się zrobić to, czego nie zrobiła PKW". Zapowiedź "nowych rzeczy" w sprawie kampanii PiS

"Postaramy się zrobić to, czego nie zrobiła PKW". Zapowiedź "nowych rzeczy" w sprawie kampanii PiS

Źródło:
TVN24

Moje stanowisko w sprawie aborcji jest absolutnie jasne i mam nadzieję, że nie będziemy musieli czekać aż trzech lat, żeby te przepisy się zmieniły - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i wiceszef Platformy Obywatelskiej. Dodał, że gdyby to on został prezydentem, podpisałby ustawę w tej sprawie.

Trzaskowski: moje stanowisko w sprawie aborcji jest jasne

Trzaskowski: moje stanowisko w sprawie aborcji jest jasne

Źródło:
TVN24, PAP

Trzeba zaostrzyć politykę migracyjną - takie postulaty pojawiają się coraz częściej w niemieckich mediach. Choćby gazeta "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pyta, jak to możliwe, że "człowiek, którego wniosek o azyl został odrzucony i który od dawna powinien był opuścić kraj, dokonuje z zimną krwią ataku za pomocą noża". To pokłosie zamachu terrorystycznego z 23 sierpnia w Solingen, w którym zginęły trzy osoby.

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To najważniejszy komunikator w Rosji i jeden z najważniejszych na świecie - choćby dlatego, że umożliwia wysyłanie wiadomości szyfrowanych. Twórca aplikacji Telegram, Paweł Durow, został zatrzymany we Francji. Sprawa jest niezwykle skomplikowana - właśnie ze względu na duże znaczenie komunikatora w Rosji. Używa go choćby rosyjska armia. Kreml od dawna próbował przejąć nad nim kontrolę.

Twórca aplikacji Telegram został aresztowany we Francji. Zatrzymanie miliardera wykorzystuje rosyjska propaganda

Twórca aplikacji Telegram został aresztowany we Francji. Zatrzymanie miliardera wykorzystuje rosyjska propaganda

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W misji Polaris Dawn wezmą udział cztery osoby, z czego dwie będą spacerowały w kosmosie. Załoga na orbicie spędzi pięć dni. Wykona około czterdziestu eksperymentów. Pomysłodawcą i sponsorem lotu jest miliarder Jared Isaacman. 

Kapsuła Dragon firmy SpaceX ma umożliwić pierwszy w historii prywatny spacer w kosmosie

Kapsuła Dragon firmy SpaceX ma umożliwić pierwszy w historii prywatny spacer w kosmosie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ta misja kosmiczna miała potrwać ledwie osiem dni, a okazuje się, że jej uczestnicy powrócą na Ziemię dopiero w lutym. Zapadła decyzja dotycząca dwojga astronautów, którzy utknęli na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z powodu awarii statku kosmicznego Boeinga o nazwie Starliner.

NASA podjęła decyzję w sprawie astronautów, którzy utknęli w kosmosie

NASA podjęła decyzję w sprawie astronautów, którzy utknęli w kosmosie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS