"Jaka prawda nie może wyjść na jaw?". Próba wyjaśnienia tajemnicy w filmie "Estonia - katastrofa na morzu"

10.12.2020 | "Jaka prawda nie może wyjść na jaw?". Próba wyjaśnienia tajemnicy w filmie "Estonia - katastrofa na morzu"
10.12.2020 | "Jaka prawda nie może wyjść na jaw?". Próba wyjaśnienia tajemnicy w filmie "Estonia - katastrofa na morzu"
Jarosław Kostkowski | Fakty TVN
10.12.2020 | "Jaka prawda nie może wyjść na jaw?". Próba wyjaśnienia tajemnicy w filmie "Estonia - katastrofa na morzu"Jarosław Kostkowski | Fakty TVN

Prom Estonia wypłynął w ostatni rejs 26 lat temu. Zatonął w nocy - zginęło ponad 850 osób. Przez lata katastrofa obrosła mitami i teoriami spiskowymi. Zagadkę próbuje rozwiązać dokument Discovery, który można oglądać na platformie Player. Serwis discovery+ jest już w Polsce.

Morze chroni swoje tajemnice - katastrofa promu Estonia to jedna z tych największych. Prawda jest głęboko skrywana, leży nie tylko na dnie morza.

Zobacz więcej: Estonia - katastrofa na morzu - discovery+ w serwisie Player.pl

Bliskim ofiar obiecano, że prom zostanie podniesiony. Wydobycie ciał nie wydawało się też skomplikowane.

- Widać było, że uciekali, niektórzy byli w szlafrokach, zwłoki były dobrze zachowane, kobiety miały umalowane usta - opisuje po latach jeden z nurków.

Rodziny pozbawiono tej nadziei - zwłok ofiar nie wydobyto. Później zaczęło przybywać wątpliwości. Wielu ze 137 ocalałych nigdy nie przesłuchano. Zaskakuje więcej rzeczy. Zanim prom zaczął tonąć, słyszano dwa uderzenia. Woda pod pokładem miała się też pojawić przed oderwaniem dziobowej furty.

W Szwecji film dokumentalny "Estonia - katastrofa na morzu" wywołał poruszenie. Teraz można go zobaczyć w discovery+, dostępnym w Polsce w serwisie Player.pl.

- To są oryginalne absolutnie produkcje. (...) Polska jest w pierwszych rynkach, na których zadebiutowało discovery+ - podkreśla Kasia Kieli, prezes i dyrektor zarządzająca Discovery EMEA.

- Wspaniałe jest to, że to są programy cudowne, bo edukacyjne. To są programy, które pokazują świat - podkreśla Martyna Wojciechowska.

Piotr Barasiński na własną rękę podejmował próby wydobycia zwłok jeden z ofiar, ale mu w tym przeszkodzono. - Co się przed nami ukrywa, jaka prawda nie może wyjść na jaw? - zastanawia się.

To historia, która coraz mocniej porusza.

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: "Estonia - katastrofa na morzu", prod. Discovery Inc.

Pozostałe wiadomości

Nie jest to początek zupełnie nowej epoki w internecie, ale znacząca zmiana. Chodzi o handel w sieci i unijną dyrektywę, która 1 lipca wchodzi w życie. Jeśli ktoś sprzedaje coś naprawdę okazjonalnie i mówimy o niedużych sumach, to nie dotyczą go te regulacje. Ale wszystko powyżej dwóch tysięcy euro będzie od tej pory raportowane prosto do skarbówki.

Wielkie zmiany w sprzedaży w internecie. "Kupujący nie muszą się niczego obawiać"

Wielkie zmiany w sprzedaży w internecie. "Kupujący nie muszą się niczego obawiać"

Źródło:
Fakty TVN

Od 1 lipca wzrastają zarobki w ochronie zdrowia. To dobra wiadomość, ale od razu pojawiają się wątpliwości, czy poziom wynagrodzeń jest odpowiedni dla wykonywanej pracy. Do tego dochodzą różnice zarobków lekarzy na etacie i tych zatrudnionych na kontrakcie.

Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwości

Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwości

Źródło:
Fakty TVN

Wybory we Francji są bacznie obserwowane i w Unii Europejskiej, i za oceanem. Europejska prasa pisze o największej od lat porażce liberalnej demokracji i o policzku wymierzonym prezydentowi. "Macron się skończył. Czy ktoś zatrzyma Le Pen?" - to tylko jeden z nagłówków. Ameryka zastanawia się, jak ewentualny rząd Zjednoczenia Narodowego będzie współpracował z Macronem. W samej Francji obywatele dyskutują, co przyniesie druga tura.

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Widać najwyraźniej, że Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu, które się wydaje bardzo mocnym bastionem PiS jak Małopolska, żeby utrzymać tam dyscyplinę - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komentował brak wyboru marszałka województwa małopolskiego przez sejmik, w którym bezwzględną większość ma PiS.

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

Źródło:
TVN24

Ewentualne zwycięstwo Le Pen we Francji, a później ewentualne zwycięstwo Trumpa w Stanach Zjednoczonych da niesłychany power innym populistom - prognozował w TVN24 Andrzej Olechowski, były minister spraw zagranicznych. Dodał, że "ich dzisiejsze ciśnienie i ewentualny frontalny atak na demokrację, na porządek świata, jest fatalny".

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

Źródło:
TVN24

Węgry to kraj, który w Europie jest regularnie w kontrze wobec wszystkich, jeśli chodzi o stosunek do Rosji, Ukrainy, kwestię rządów prawa i wolności mediów. Teraz orbanowskie Węgry mają szansę nadawać ton w Europie. W Unii Europejskiej zaczyna się węgierska prezydencja.

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Storia di mia vita" - historia mojego życia - to tytuł książki, która stała się bestsellerem we Włoszech i sensacją na tamtejszym rynku, bo to autobiograficzna powieść 62-letniego Polaka, Jana Gorczycy, który przez ostatnie 30 lat doświadczał bezdomności. Z mężczyzną rozmawiał nasz dziennikarz Hubert Kijek. 

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS