"Dziewczyny są chore, ich dzieci są w bardzo ciężkim stanie". Kobiety w ciąży powinny się szczepić

28.11.2021 | "Dziewczyny są chore, ich dzieci są w bardzo ciężkim stanie". Kobiety w ciąży powinny się szczepić
28.11.2021 | "Dziewczyny są chore, ich dzieci są w bardzo ciężkim stanie". Kobiety w ciąży powinny się szczepić
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
28.11.2021 | "Dziewczyny są chore, ich dzieci są w bardzo ciężkim stanie". Kobiety w ciąży powinny się szczepićMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Kobieta w ciąży, która nie zaszczepiła się przeciw COVID-19, naraża na ciężką chorobę siebie i swoje dziecko lub dzieci. Do Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi trafiają chore na COVID-19 kobiety w ciąży. - Dziewczyny są chore, w ciężkim stanie. Ich dzieci są w bardzo ciężkim stanie. No, nie chciałabym być w grupie tych mam, które się muszą martwić o własne dziecko. Jeżeli matka kocha swoje dzieci, na pewno się zaszczepi - uważa Milena Rozpędowska, matka bliźniaczek.

Kolejny noworodek urodził się zakażony koronawirusem. Zastosowano cesarskie cięcie przed czasem, bo stan chorej na COVID-19 matki był zbyt ciężki, by ryzykować życie obojga. Na szczęście pomoc przyszła na czas. Dla obojga.

- Część tych problemów wynikała na pewno z wcześniactwa, chociażby taki klasyczny zespół zaburzenia oddychania, ale też zmiany zapalne jednak w płucach - mówi profesor Ewa Gulczyńska, kierowniczka Kliniki Neonatologii w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Gdyby mama się zaszczepiła, można byłoby uniknąć jednego i drugiego.

- Chora leżała 10 dni na respiratorze, więc musiała być usypiana do tego wszystkiego, Wiadomo, że musi chwilę potrwać jak gdyby połączenie się jej z rzeczywistością, kiedy zacznie znowu kontaktować - tłumaczy doktor Bogusław Sobolewski, kierownik Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Gdy już pacjentka zacznie kontaktować, to może wyjaśni, dlaczego się nie zaszczepiła. Żadna z kobiet w ciąży, które są chore na COVID-19 i obecnie przebywają w Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, nie jest zaszczepiona.

"W moim przekonaniu przekaz lekarzy powinien być jasny"

W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki, gdzie trafiają kobiety z całego kraju z ciążami bardzo często trudnymi i powikłanymi, łóżka covidowe zajmowane są zaraz po zwolnieniu. To problem, z którym mierzą się szpitale położnicze w całym kraju.

- Jestem przekonany, że to wynika przede wszystkim z niewiedzy. W moim przekonaniu przekaz lekarzy powinien być jasny. Zwłaszcza ginekologów-położników - uważa doktor Michał Krekora, kierownik Kliniki Położnictwa, Perinatologii i Ginekologii w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Nie ma dziś żadnych wątpliwości - tak twierdzą największe autorytety medyczne na całym świecie - że szczepienie przeciwko COVID-19 podczas ciąży i w trakcie laktacji jest nie tylko bezpieczne, ale też konieczne. Chroni i matkę, i dziecko, przed ciężkim zachorowaniem. Przed śmiercią.

- Kobieta ciężarna jest czterokrotnie bardziej narażona na powikłania niż kobieta w tym samym wieku niebędąca w ciąży. My to też obserwujemy, przebieg COVID-19 u kobiet w ciąży niejednokrotnie jest cięższy - alarmuje profesor Piotr Sieroszewski z Kliniki Medycyny Płodu i Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.

"Dziewczyny są chore, w ciężkim stanie"

Pani Ewie się upiekło. Przeszła ciążę bez zakażenia, ale na oddziale widziała skutków COVID-19 wystarczająco dużo, by teraz zaszczepić się natychmiast. - Ze względu na coraz większą ilość chorujących osób, a poza tym tutaj, w szpitalu, też było bardzo dużo matek chorych na COVID-19 i ze względu też na bezpieczeństwo dla córki - wyjaśnia Ewa Pajączkowska.

Milena Rozpędowska - mama bliźniaczek - zaszczepiła się w 20. tygodniu ciąży i absolutnie nie żałuje. - Dziewczyny są chore, w ciężkim stanie. Ich dzieci są w bardzo ciężkim stanie. No, nie chciałabym być w grupie tych mam, które się muszą martwić o własne dziecko. Jeżeli matka kocha swoje dzieci, na pewno się zaszczepi - uważa Milena Rozpędowska.

Alternatywy dla szczepionek na razie nie ma.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN