"Dewastujący" spadek praktyk religijnych. "Większość przyczyn leży po stronie Kościoła"

"Dewastujący" spadek praktyk religijnych. "Większość przyczyn leży po stronie Kościoła"
"Dewastujący" spadek praktyk religijnych. "Większość przyczyn leży po stronie Kościoła"
Fakty TVN
"Dewastujący" spadek praktyk religijnych. "Większość przyczyn leży po stronie Kościoła"Fakty TVN

Młodzi odchodzą od Kościoła. Praktykujących ubywa i to w szybkim tempie. Prymas Polski mówi o "dewastujących" statystykach. - Większość przyczyn, że takie zjawisko także w Polsce zachodzi, leży po stronie Kościoła - ocenia ojciec Paweł Gużyński.

"PiS won", "świeckie państwo" i "tu będzie techno" - takie hasła pojawiły się na fasadzie Bazyliki Świętego Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Ekipa "Faktów" TVN zwróciła się z pytaniem do duchownych o śledztwo w tej sprawie. Nie uzyskała na swoje pytanie odpowiedzi. Brak komentarza w tym kontekście nie powinien dziwić. Taki akt wandalizmu to zupełnie nowa sytuacja - przynajmniej dla samych duchownych.

- Dlaczego straciliśmy swoją atrakcyjność i ludzie nie chcą w Kościele mieć modlitwy, spotkania z Bogiem, tylko patrzą na kościół i mówią: "nie, to trzeba w ogóle zmienić to wnętrze i zrobić dyskotekę"? - pyta ojciec Paweł Gużyński, dominikanin.

Słowa dominikanina potwierdzają liczby, które prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak nazwał "dewastującymi". W według danych CBOS niespełna siedem lat regularnie praktykujących najmłodszych badanych ubyło prawie o 33 punkty procentowe. Niepraktykujących przybyło o ponad 18 punktów procentowych. - Jesteśmy na religijnej mapie świata, jeżeli chodzi o tę grupę wiekową, najszybciej sekularyzującym się społeczeństwem - mówi ojciec Jacek Prusak, jezuita.

- Została zerwana ta więź, także w Kościele, z dziećmi, z młodymi. Ich po prostu nie ma - przekonuje prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak.

Ten problem dotyczy każdej grupy wiekowej. Poza jedną - osobami urodzonymi przed 1947 rokiem. Powód? Prymas Polski - w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej - mówił o nadużyciach seksualnych. "Dla niektórych wiernych te informacje są być może kroplą, która przelała czarę goryczy. Niektórzy pod ich wpływem odeszli z Kościoła" - stwierdził arcybiskup Polak.

- Kościół, jako instytucja, czasami traci wiarygodność i nie jest dzisiaj autorytetem ogólnym, ale dla konkretnych ludzi - mówi ksiądz Radosław Rakowski, duszpasterz akademicki.

Problem instytucjonalny

Nadużycia seksualne, ukrywanie duchownych pedofilów przez ich przełożonych to jedno, ale ci, którzy zajmują się Kościołem, wskazują jeszcze na praktycznie jego scementowanie z partią rządzącą. - Bardzo niedobry melanż z władzą. To przecież nastąpiło już od razu po transformacji i to trwa - uważa Artur Sporniak, dziennikarz i publicysta z "Tygodnika Powszechnego".

Najnowsze dane za 2020 rok muszą duchownych niepokoić. Według danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego spadła znacząco liczba ślubów i chrztów, mniej osób przyjęło także sakrament bierzmowania. - Założenie, że za 10 lat "Polak-katolik" będzie znaczyło to samo i będzie zgodne z faktami, raczej jest życzeniowym myśleniem - mówi ojciec Jan Prusak.

- Większość przyczyn, że takie zjawisko także w Polsce zachodzi, leży po stronie Kościoła - dodaje ojciec Paweł Gużyński.

Mężczyzna, który zniszczył elewację Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie, został zatrzymany. Usłyszy zarzuty.

Autor: Jacek Tacik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Polsce w Redzikowie otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle, że od lat - ma już Rumunia. Także w Rumunii powstaje największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS