"Podróż pociągiem to nie trauma". Kopacz jeździła, Szydło twierdzi, że nie może. Jak to jest?

22.02.2017 | "Podróż pociągiem to nie trauma". Kopacz jeździła, Szydło twierdzi, że nie może. Jak to jest?
22.02.2017 | "Podróż pociągiem to nie trauma". Kopacz jeździła, Szydło twierdzi, że nie może. Jak to jest?
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
22.02.2017 | "Podróż pociągiem to nie trauma". Kopacz jeździła, Szydło twierdzi, że nie może. Jak to jest?Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Nikt nie wymaga od władzy, by na szczyt NATO jechała tramwajem, a na obrady rządu - rowerem. Niestety, w Polsce od lat wojskowe maszyny i limuzyny BOR nie są używane, a nadużywane. - Nie mogę jeździć pociągiem - mówi premier Beata Szydło, tłumacząc, dlaczego w piątek do domu leciała wojskową CASĄ. Dziwi to premier Ewę Kopacz, która pociągiem, w czasie sprawowania urzędu, jeździła. A "Fakty" wciąż czekają - bo MON ciągle nie odpowiada na pytanie, czy podczas lotu premier Szydło zostały dochowane odpowiednie procedury.

Prezydent Andrzej Duda, przebywając w Wiśle, nie spieszył się na spotkanie z zagranicznym przywódcą. Spędził w tej miejscowości czas wolny - do czego ma prawo. W Wiśle zresztą mieści się prezydencka rezydencja, w której poprzednicy Dudy też lubili bywać. Ale, jak widać na filmie przesłanym na Kontakt24, kolumna prezydenta poruszała się szybko i w sposób, który w pewnym momencie był niebezpieczny.

Po tym, jak się zakończyły przejazdy Antoniego Macierewicza ze szkoły Tadeusza Rydzyka do Warszawy i Beaty Szydło z Warszawy do domu pod Oświęcimiem, pojawiły się uzasadnione wątpliwości oraz pytanie: czy rząd przestrzega procedur bezpieczeństwa?

"To nie trauma"

Beata Szydło we wtorek oświadczyła, że pociągiem nie może jeździć. Tymczasem Ewa Kopacz w czasie sprawowania urzędu przejechała się pociągami - co najmniej dwa razy, co zostało nagrane. Prowadziła wtedy kampanię wyborczą, ale była chroniona tak jak Beata Szydło obecnie. Pociągi się przez to nie spóźniały, a pasażerowie nie byli przeszukiwani.

- Podróż pociągiem to nie trauma. Raz leciałam CASĄ - mówi była premier.

Lot Ewy Kopacz wojskową CASĄ też został zarejestrowany. W tym przypadku chodziło o podróż w państwowych interesach - Polska sprzedawała wówczas broń Słowacji. Beata Szydło leciała wojskową CASĄ z Warszawy do Krakowa, w drodze do domu. Zdaniem polityków PiS to też była podróż "służbowa".

Czy procedury zostały dochowane?

PiS krytykowało podróże Donalda Tuska samolotem do Gdańska i koszty, jakie generowały. Ostatecznie Tusk z latania zrezygnował. Ale teraz nie słychać, by Beata Szydło nie mogła lub nie powinna była dalej korzystać z samolotu, bo są odpowiednie wyczarterowane maszyny. A lot takim samolotem, choć drogi, ostatecznie i tak byłby tańszy niż kurs rzucającą się w oczy CASĄ. Bo premier może latać wojskowymi samolotami, gdy wykonuje obowiązki służbowe - ale wtedy musi obowiązywać instrukcja HEAD.

Aby spełnić wszystkie jej punkty - jeden przelot wojskowym samolotem z premier na pokładzie oznacza zaangażowanie rezerwowych maszyn. Muszą zostać także ściągnięte odpowiednio wyszkolone załogi, a lista pasażerów musi być zamknięta dobę wcześniej.

Premier Szydło we wtorek oświadczyła, że przy okazji jej lotu procedura HEAD została dochowana. "Faktom" TVN wciąż nie udało się tego potwierdzić - dowództwo wojskowe odsyła do Ministerstwa Obrony Narodowej, które od dwóch dni nie udzieliło odpowiedzi na pytanie.

Instrukcja HEAD została zaostrzona cztery lata temu, by uniknąć takich katastrof jak w Smoleńsku i samolotu CASA pod Mirosławcem. Antoni Macierewicz też nie odpowiada na pytania w tej sprawie, mimo że jako minister obrony i badacz smoleńskiej katastrofy powinien wiedzieć, jakie błędy i zaniedbania do niej doprowadziły.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN