Żyją z ciągłym bólem. Lekarze pokazali, jak mogą pomóc pacjentom

Źródło:
Fakty TVN
Żyją z ciągłym bólem. Lekarze pokazali, jak mogą pomóc pacjentom
Żyją z ciągłym bólem. Lekarze pokazali, jak mogą pomóc pacjentom
Marek Nowicki/Fakty TVN
Żyją z ciągłym bólem. Lekarze pokazali, jak mogą pomóc pacjentomMarek Nowicki/Fakty TVN

Życie z ciągłym, potwornym bólem jest trudne do wyobrażenia, ale dla niektórych jest to smutna codzienność. Na szczęście lekarze wiedzą, jak cierpiącym pacjentom pomagać. W Polsce mamy jednak w tej kwestii sporo do zrobienia.

Pana Waldemara Czajkowskiego dwa lata temu zaatakował półpasiec oczny. Choroba wirusowa jest już wyleczona, ale został po niej straszliwy ból. Jak mówi pan Waldemar - jakby mu ktoś lewą stronę twarzy codziennie przypalał rozgrzanym żelazem. - Nie chcę dużo. Chcę jeden dzień zasnąć bez bólu, spać bez bólu, obudzić się bez bólu i przejść jeden cały dzień bez bólu - przyznaje mężczyzna.

Lekarze obiecali pacjentowi, że w końcu po dwóch latach cierpienia tak się stanie. Wszczepili mu stymulator przeciwbólowy ze specjalnymi zaczepami, aby elektroda nie przesuwała się.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przełomowa operacja z udziałem polskiego i ukraińskiego chirurga. "Jest bardzo duże zainteresowanie tą techniką"

Na stół operacyjny trafił też Zbigniew Napierała, który walczy z przeszywającym bólem nerwu kulszowego od uda do stopy. Siedem lat temu przeszedł operację. Zostały po niej w kanale kręgowym mikroskopijne blizny, które zaczęły uciskać na nerwy. - Po stabilizacji odcinka lędźwiowego kręgosłupa. To jest ból tak potężny, że nie można go zatrzymać dostępnymi środkami - mówi pan Zbigniew.

Lekarze wszczepili mu pompę morfinową. Podaje ona lek, który może przynieść ulgę wielu pacjentom. - To są pacjenci z bólem przewlekłym, z bólem nie poddającym się leczeniu farmakologicznemu. Najczęściej też pacjenci, którzy nie reagują na leczenie stymulatorami - wyjaśnia profesor Jarosław Maciaczyk, kierownik Katedry Neurochirurgii Stereotaktycznej i Funkcjonalnej na Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma w Bonn. - Jest to terapia nierefundowana niestety w Polsce. Natomiast jest to terapia standardowo używana w innych krajach zagranicznych do leczenia bólu nowotworowego chociażby - dodaje Bartosz Czapski z Kliniki Neurochirurgii Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie.

Nowatorski zabieg w chrzanowskim szpitalu. "Nie spodziewali, że wyjdę w ogóle z tego"
Nowatorski zabieg w chrzanowskim szpitalu. "Nie spodziewali, że wyjdę w ogóle z tego"Marek Nowicki/Fakty TVN

Wiele do zrobienia

Stymulatory przeciwbólowe są w Polsce refundowane, ale bardzo mało się ich wszczepia. W Stanach Zjednoczonych w 2023 roku przeprowadzono 50 tysięcy takich implantacji. W Niemczech - dwa razy większych od Polski - 4000. W Polsce zaledwie 500. W tej sprawie mamy wiele do zrobienia. Dlatego Państwowy Instytut Medyczny uruchomił od 2024 roku ogólnopolską poradnię przeciwbólową. - Dopiero od początku roku wdrożyliśmy, z pozwoleniem Narodowego Funduszu Zdrowia. Myślę, że dosyć spore kolejki będą, no bo ten problem jest olbrzymi - zaznacza doktor Artur Zaczyński, neurochirurg i wicedyrektor do spraw medycznych Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Będą konsultacje i ekspertyzy, ale nikt nie ukrywa, że ścieżka legislacyjna będzie możliwie szybka, a intencja jest oczywista - zaostrzenie kar za nielegalną sprzedaż alkoholu, zmiany przepisów, tak by zmniejszyć jego dostępność czy możliwość reklamowania. Prace już ruszyły.

Zaostrzenie przepisów dotyczących sprzedaży alkoholu. "Po tym, co się wydarzyło, mamy większą liczbę sojuszników"

Zaostrzenie przepisów dotyczących sprzedaży alkoholu. "Po tym, co się wydarzyło, mamy większą liczbę sojuszników"

Źródło:
Fakty TVN

- Ukraińscy jeńcy są rozstrzeliwani, a przeciwnicy Putina są w Rosji więzieni w nieludzkich warunkach i torturowani. System więzienny niewiele zmienił się od czasów Stalina - mówi opozycjonista Ilia Jaszyn. Niedawno został wymieniony na szpiegów i morderców na usługach rosyjskich służb.

System więzienny jak za czasów Stalina. "To było dla mnie szokującym odkryciem"

System więzienny jak za czasów Stalina. "To było dla mnie szokującym odkryciem"

Źródło:
Fakty TVN

Jest lepiej, jeśli chodzi o świadomość społeczną, że nie można milczeć, ale wciąż jest źle, jeśli chodzi o skalę zjawiska przemocy domowej. Dlatego wystartowała kampania "Krzyki w czterech ścianach" i powstało hasło "Nie czekaj, przerwij przemoc". To jest wezwanie adresowane zarówno do ofiar, jak i świadków. Bo obojętność może kosztować nawet czyjeś życie.

Ruszają z kampanią "Krzyki w czterech ścianach". "Wykonanie telefonu może uchronić kogoś przed tragedią"

Ruszają z kampanią "Krzyki w czterech ścianach". "Wykonanie telefonu może uchronić kogoś przed tragedią"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jarosław Kaczyński ostrzega przed tym, co sam chciał zrobić. To on skończył III Rzeczpospolitą w takim rozumieniu, że właściwie podważył działanie konstytucji - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi prezesa PiS, w której ten mówił o potrzebie uchwalenia nowej konstytucji i o "systemie, który nie będzie tak łatwy do podważenia".

"Diabelska przewrotność" Kaczyńskiego. "Podważył działanie konstytucji"

"Diabelska przewrotność" Kaczyńskiego. "Podważył działanie konstytucji"

Źródło:
TVN24

Jeżeli Marcin Romanowski nie stawi się w prokuraturze, to oznaczałoby, że nie chce współpracować z wymiarem sprawiedliwości. Wtedy prokuratura będzie musiała ponowić ten wniosek aż do skutku - tak o działaniach wobec byłego wiceministra sprawiedliwości mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar. Wskazał też, "co może dać podstawę do ponownego zatrzymania" polityka Suwerennej Polski.

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Źródło:
TVN24