Żyją z ciągłym bólem. Lekarze pokazali, jak mogą pomóc pacjentom

Źródło:
Fakty TVN
Żyją z ciągłym bólem. Lekarze pokazali, jak mogą pomóc pacjentom
Żyją z ciągłym bólem. Lekarze pokazali, jak mogą pomóc pacjentom
Marek Nowicki/Fakty TVN
Żyją z ciągłym bólem. Lekarze pokazali, jak mogą pomóc pacjentomMarek Nowicki/Fakty TVN

Życie z ciągłym, potwornym bólem jest trudne do wyobrażenia, ale dla niektórych jest to smutna codzienność. Na szczęście lekarze wiedzą, jak cierpiącym pacjentom pomagać. W Polsce mamy jednak w tej kwestii sporo do zrobienia.

Pana Waldemara Czajkowskiego dwa lata temu zaatakował półpasiec oczny. Choroba wirusowa jest już wyleczona, ale został po niej straszliwy ból. Jak mówi pan Waldemar - jakby mu ktoś lewą stronę twarzy codziennie przypalał rozgrzanym żelazem. - Nie chcę dużo. Chcę jeden dzień zasnąć bez bólu, spać bez bólu, obudzić się bez bólu i przejść jeden cały dzień bez bólu - przyznaje mężczyzna.

Lekarze obiecali pacjentowi, że w końcu po dwóch latach cierpienia tak się stanie. Wszczepili mu stymulator przeciwbólowy ze specjalnymi zaczepami, aby elektroda nie przesuwała się.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przełomowa operacja z udziałem polskiego i ukraińskiego chirurga. "Jest bardzo duże zainteresowanie tą techniką"

Na stół operacyjny trafił też Zbigniew Napierała, który walczy z przeszywającym bólem nerwu kulszowego od uda do stopy. Siedem lat temu przeszedł operację. Zostały po niej w kanale kręgowym mikroskopijne blizny, które zaczęły uciskać na nerwy. - Po stabilizacji odcinka lędźwiowego kręgosłupa. To jest ból tak potężny, że nie można go zatrzymać dostępnymi środkami - mówi pan Zbigniew.

Lekarze wszczepili mu pompę morfinową. Podaje ona lek, który może przynieść ulgę wielu pacjentom. - To są pacjenci z bólem przewlekłym, z bólem nie poddającym się leczeniu farmakologicznemu. Najczęściej też pacjenci, którzy nie reagują na leczenie stymulatorami - wyjaśnia profesor Jarosław Maciaczyk, kierownik Katedry Neurochirurgii Stereotaktycznej i Funkcjonalnej na Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma w Bonn. - Jest to terapia nierefundowana niestety w Polsce. Natomiast jest to terapia standardowo używana w innych krajach zagranicznych do leczenia bólu nowotworowego chociażby - dodaje Bartosz Czapski z Kliniki Neurochirurgii Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie.

Nowatorski zabieg w chrzanowskim szpitalu. "Nie spodziewali, że wyjdę w ogóle z tego"
Nowatorski zabieg w chrzanowskim szpitalu. "Nie spodziewali, że wyjdę w ogóle z tego"Marek Nowicki/Fakty TVN

Wiele do zrobienia

Stymulatory przeciwbólowe są w Polsce refundowane, ale bardzo mało się ich wszczepia. W Stanach Zjednoczonych w 2023 roku przeprowadzono 50 tysięcy takich implantacji. W Niemczech - dwa razy większych od Polski - 4000. W Polsce zaledwie 500. W tej sprawie mamy wiele do zrobienia. Dlatego Państwowy Instytut Medyczny uruchomił od 2024 roku ogólnopolską poradnię przeciwbólową. - Dopiero od początku roku wdrożyliśmy, z pozwoleniem Narodowego Funduszu Zdrowia. Myślę, że dosyć spore kolejki będą, no bo ten problem jest olbrzymi - zaznacza doktor Artur Zaczyński, neurochirurg i wicedyrektor do spraw medycznych Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Madrycie w weekend odbyła się konwencja hiszpańskiej partii Vox, skrajnie nacjonalistycznej, głoszącej hasła antykobiece, homofobiczne i antyunijne. Wśród gości znaleźli się Marine Le Pen, premierka Włoch Giorgia Meloni i polityk uznawany za największego przyjaciela Władimira Putina w Europie - Viktor Orban. Pojawili się też posłowie Prawa i Sprawiedliwości, czym pochwalili się w internecie. Mateusza Morawieckiego nie było osobiście, ale nagrał dla uczestników swoje przesłanie. Jako jedyny mówił o kwestiach ważnych dla bezpieczeństwa Europy.

W Madrycie zebrała się skrajna prawica. Morawiecki nagrał dla nich przesłanie, ale był w nim osamotniony

W Madrycie zebrała się skrajna prawica. Morawiecki nagrał dla nich przesłanie, ale był w nim osamotniony

Źródło:
Fakty TVN

W kilku miejscach w Polsce odbyła się motocyklowa impreza charytatywna, której uczestnicy byli ubrani w eleganckie stroje. Jej idea zrodziła się kilkanaście lat temu w Australii i chodzi o to, żeby zwrócić uwagę na walkę z rakiem prostaty i depresją wśród mężczyzn.

W eleganckich strojach wsiedli na motory, by przypomnieć o problemach mężczyzn

W eleganckich strojach wsiedli na motory, by przypomnieć o problemach mężczyzn

Źródło:
Fakty TVN

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

Dwie studentki - położnictwa oraz pielęgniarstwa - wyruszą na Wybrzeże Kości Słoniowej w ramach misji medycznej organizowanej przez Fundację Salvatti.pl. Warunki panujące w szpitalu, do którego jadą, są bardzo trudne - brakuje tam niemal wszystkiego. Dlatego studentki chcą zabrać jak najwięcej sprzętu medycznego i w tym celu organizują zbiórkę. Pomóc może każdy.

Chcą pomóc tam, gdzie brakuje lekarzy i sprzętu medycznego. Dwie studentki polecą z misją do Afryki

Chcą pomóc tam, gdzie brakuje lekarzy i sprzętu medycznego. Dwie studentki polecą z misją do Afryki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jestem wstrząśnięty wystąpieniem Jarosława Kaczyńskiego - powiedział w niedzielę w "Faktach po Faktach" w TVN24 Bartosz Arłukowicz. - To jest już taki odlot i taki brak szacunku dla ludzi, że naprawdę mnie to dzisiaj poraziło - przyznał polityk Koalicji Obywatelskiej.

Arłukowicz: To jest odlot i brak szacunku dla ludzi

Arłukowicz: To jest odlot i brak szacunku dla ludzi

Źródło:
TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS