Żyją z ciągłym bólem. Lekarze pokazali, jak mogą pomóc pacjentom

Źródło:
Fakty TVN
Żyją z ciągłym bólem. Lekarze pokazali, jak mogą pomóc pacjentom
Żyją z ciągłym bólem. Lekarze pokazali, jak mogą pomóc pacjentom
Marek Nowicki/Fakty TVN
Żyją z ciągłym bólem. Lekarze pokazali, jak mogą pomóc pacjentomMarek Nowicki/Fakty TVN

Życie z ciągłym, potwornym bólem jest trudne do wyobrażenia, ale dla niektórych jest to smutna codzienność. Na szczęście lekarze wiedzą, jak cierpiącym pacjentom pomagać. W Polsce mamy jednak w tej kwestii sporo do zrobienia.

Pana Waldemara Czajkowskiego dwa lata temu zaatakował półpasiec oczny. Choroba wirusowa jest już wyleczona, ale został po niej straszliwy ból. Jak mówi pan Waldemar - jakby mu ktoś lewą stronę twarzy codziennie przypalał rozgrzanym żelazem. - Nie chcę dużo. Chcę jeden dzień zasnąć bez bólu, spać bez bólu, obudzić się bez bólu i przejść jeden cały dzień bez bólu - przyznaje mężczyzna.

Lekarze obiecali pacjentowi, że w końcu po dwóch latach cierpienia tak się stanie. Wszczepili mu stymulator przeciwbólowy ze specjalnymi zaczepami, aby elektroda nie przesuwała się.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przełomowa operacja z udziałem polskiego i ukraińskiego chirurga. "Jest bardzo duże zainteresowanie tą techniką"

Na stół operacyjny trafił też Zbigniew Napierała, który walczy z przeszywającym bólem nerwu kulszowego od uda do stopy. Siedem lat temu przeszedł operację. Zostały po niej w kanale kręgowym mikroskopijne blizny, które zaczęły uciskać na nerwy. - Po stabilizacji odcinka lędźwiowego kręgosłupa. To jest ból tak potężny, że nie można go zatrzymać dostępnymi środkami - mówi pan Zbigniew.

Lekarze wszczepili mu pompę morfinową. Podaje ona lek, który może przynieść ulgę wielu pacjentom. - To są pacjenci z bólem przewlekłym, z bólem nie poddającym się leczeniu farmakologicznemu. Najczęściej też pacjenci, którzy nie reagują na leczenie stymulatorami - wyjaśnia profesor Jarosław Maciaczyk, kierownik Katedry Neurochirurgii Stereotaktycznej i Funkcjonalnej na Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma w Bonn. - Jest to terapia nierefundowana niestety w Polsce. Natomiast jest to terapia standardowo używana w innych krajach zagranicznych do leczenia bólu nowotworowego chociażby - dodaje Bartosz Czapski z Kliniki Neurochirurgii Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie.

Nowatorski zabieg w chrzanowskim szpitalu. "Nie spodziewali, że wyjdę w ogóle z tego"
Nowatorski zabieg w chrzanowskim szpitalu. "Nie spodziewali, że wyjdę w ogóle z tego"Marek Nowicki/Fakty TVN

Wiele do zrobienia

Stymulatory przeciwbólowe są w Polsce refundowane, ale bardzo mało się ich wszczepia. W Stanach Zjednoczonych w 2023 roku przeprowadzono 50 tysięcy takich implantacji. W Niemczech - dwa razy większych od Polski - 4000. W Polsce zaledwie 500. W tej sprawie mamy wiele do zrobienia. Dlatego Państwowy Instytut Medyczny uruchomił od 2024 roku ogólnopolską poradnię przeciwbólową. - Dopiero od początku roku wdrożyliśmy, z pozwoleniem Narodowego Funduszu Zdrowia. Myślę, że dosyć spore kolejki będą, no bo ten problem jest olbrzymi - zaznacza doktor Artur Zaczyński, neurochirurg i wicedyrektor do spraw medycznych Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publikacja wyników "wielkiego sondażu" właściwie niczego nie zmienia w podejściu kandydatów na kandydata Koalicji Obywatelskiej. I Rafał Trzaskowski, i Radosław Sikorski wciąż walczą o uwagę oraz o poparcie. Głosowanie w piątek. Wyniki w sobotę. Jak przebiega wybór kandydatów na prezydenta w innych partiach?

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS