Życie z ciągłym, potwornym bólem jest trudne do wyobrażenia, ale dla niektórych jest to smutna codzienność. Na szczęście lekarze wiedzą, jak cierpiącym pacjentom pomagać. W Polsce mamy jednak w tej kwestii sporo do zrobienia.
Pana Waldemara Czajkowskiego dwa lata temu zaatakował półpasiec oczny. Choroba wirusowa jest już wyleczona, ale został po niej straszliwy ból. Jak mówi pan Waldemar - jakby mu ktoś lewą stronę twarzy codziennie przypalał rozgrzanym żelazem. - Nie chcę dużo. Chcę jeden dzień zasnąć bez bólu, spać bez bólu, obudzić się bez bólu i przejść jeden cały dzień bez bólu - przyznaje mężczyzna.
Lekarze obiecali pacjentowi, że w końcu po dwóch latach cierpienia tak się stanie. Wszczepili mu stymulator przeciwbólowy ze specjalnymi zaczepami, aby elektroda nie przesuwała się.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przełomowa operacja z udziałem polskiego i ukraińskiego chirurga. "Jest bardzo duże zainteresowanie tą techniką"
Na stół operacyjny trafił też Zbigniew Napierała, który walczy z przeszywającym bólem nerwu kulszowego od uda do stopy. Siedem lat temu przeszedł operację. Zostały po niej w kanale kręgowym mikroskopijne blizny, które zaczęły uciskać na nerwy. - Po stabilizacji odcinka lędźwiowego kręgosłupa. To jest ból tak potężny, że nie można go zatrzymać dostępnymi środkami - mówi pan Zbigniew.
Lekarze wszczepili mu pompę morfinową. Podaje ona lek, który może przynieść ulgę wielu pacjentom. - To są pacjenci z bólem przewlekłym, z bólem nie poddającym się leczeniu farmakologicznemu. Najczęściej też pacjenci, którzy nie reagują na leczenie stymulatorami - wyjaśnia profesor Jarosław Maciaczyk, kierownik Katedry Neurochirurgii Stereotaktycznej i Funkcjonalnej na Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma w Bonn. - Jest to terapia nierefundowana niestety w Polsce. Natomiast jest to terapia standardowo używana w innych krajach zagranicznych do leczenia bólu nowotworowego chociażby - dodaje Bartosz Czapski z Kliniki Neurochirurgii Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie.
Wiele do zrobienia
Stymulatory przeciwbólowe są w Polsce refundowane, ale bardzo mało się ich wszczepia. W Stanach Zjednoczonych w 2023 roku przeprowadzono 50 tysięcy takich implantacji. W Niemczech - dwa razy większych od Polski - 4000. W Polsce zaledwie 500. W tej sprawie mamy wiele do zrobienia. Dlatego Państwowy Instytut Medyczny uruchomił od 2024 roku ogólnopolską poradnię przeciwbólową. - Dopiero od początku roku wdrożyliśmy, z pozwoleniem Narodowego Funduszu Zdrowia. Myślę, że dosyć spore kolejki będą, no bo ten problem jest olbrzymi - zaznacza doktor Artur Zaczyński, neurochirurg i wicedyrektor do spraw medycznych Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie.
Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN