Epidemia odry w Europie. W Polsce wiele dzieci jest niezaszczepionych

Źródło:
Fakty TVN
W kolejnych krajach Europy jest epidemia odry. W Polsce wiele dzieci jest niezaszczepionych
W kolejnych krajach Europy jest epidemia odry. W Polsce wiele dzieci jest niezaszczepionych
Marek Nowicki/Fakty TVN
W kolejnych krajach Europy jest epidemia odry. W Polsce wiele dzieci jest niezaszczepionychMarek Nowicki/Fakty TVN

Odra rozlewa się po Europie. To fala, która zmienia się w epidemię. Przybywa zakażeń. W Rumunii, Turcji czy Rosji to wręcz lawina zachorowań. Tymczasem w Polsce nawet pół miliona dzieci jest niezaszczepionych.

Kolejna epidemia odry jest już u granic Polski - w niedalekiej Rumunii. Tam władze ogłosiły ją oficjalnie już w grudniu. - Ogłoszenie stanu epidemicznego umożliwia przyspieszenie kampanii szczepień, w tym szczepień dzieci w młodszym wieku, już od dziewiątego miesiąca życia - informuje Alexandru Rafila, minister zdrowia Rumunii. Poza tym odra rozprzestrzenia się także w innych krajach regionu europejskiego WHO. Do tego regionu należy Europa, Turcja i wszystkie kraje byłego Związku Sowieckiego, w tym Rosja, Azerbejdżan, Kazachstan i Kirgistan.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Z najnowszych obliczeń Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że w 2023 roku w regionie europejskim zakażeniu wirusem odry uległo ponad 58 tysięcy osób. To oznacza gigantyczny - 62-krotny - wzrost zachorowań w stosunku do roku poprzedniego. Siedzimy zatem na bombie epidemicznej - alarmuje doktor Paweł Grzesiowski - bo w Polsce mamy już pół miliona niezaszczepionych dzieci.

Łatwo policzyć: każdego roku rodzice nie szczepią prawie 10 procent dzieci. - To jeśli te 10 procent nieszczepionych przez 18 lat będziemy gromadzić, to te dzieci stanowią właśnie około pół miliona w tej chwili populacji niezaszczepionej przeciwko różyczce, odrze, śwince, a zatem są to dzieci i młodzież do 18 roku życia - wyjaśnia doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw zagrożeń epidemicznych.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków
Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadkówJustyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niepokojące dane

Chociaż niedaleko od nas szaleje epidemia odry, władze sanitarne wydają się bagatelizować problem. Wszakże w 2023 roku zachorowań w Polsce było niewiele. - Proszę pamiętać, że jest to kilkanaście, kilkadziesiąt przypadków względem całej populacji, więc ten poziom zachorowań jest naprawdę niski - uspokaja Szymon Cienki, rzecznik prasowy Głównego Inspektora Sanitarnego. W każdej chwili może to się zmienić. Problem spadającej wyszczepialności dotyczy całej Europy. Sytuacja pogorszyła się zwłaszcza w ostatnich latach - w trakcie pandemii COVID-19.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: 43 procent zgonów więcej, wśród ofiar głównie dzieci. Odra zbiera żniwo

W Polsce najgorzej sytuacja wygląda w województwach podlaskim, lubelskim, podkarpackim, gdzie niezaszczepionych jest już więcej niż 10 procent dzieci. - Są takie regiony, w których rzeczywiście, jeśli pojawi się pierwszy pacjent z odrą, to może dojść do epidemii - ostrzega doktor Lidia Stopyra, ordynatorka Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w Szpitalu imienia Stefana Żeromskiego w Krakowie.

- Jak wśród takiej populacji zjawią się osoby chore, to będziemy mieli wtórne zakażenia. Nam się ta odra rozprzestrzeni w żłobkach, przedszkolach czy szkołach - dodaje profesor Jacek Wysocki, specjalista pediatrii i chorób zakaźnych na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Z takim ogniskami muszą w tej chwili walczyć lekarze w Wielkiej Brytanii.

Odra to ciężka choroba, która atakuje spojówki. Powikłaniem jest zapalenie płuc, ale najbardziej niebezpieczne jest powikłanie neurologiczne w postaci zapalenia mózgu. - Są różne rodzaje zapaleń mózgu. Może być takie, które występuje w ostrym okresie odry i może być również takie, które wystąpi nawet kilka lat po przejściu odry i, niestety, prowadzi do całkowitej degradacji dziecka i praktycznie w 100 procentach do zgonu - mówi doktor Lidia Stopyra.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W piątek ma zostać ogłoszona rekonstrukcja rządu. Premier Donald Tusk zapowiada również zmianę liczby ministerstw. Odchodzący ministrowie wystartują w wyborach do Parlamentu Europejskiego. - Każdy werdykt wyborców przyjmuję zawsze z pokorą - mówi Borys Budka, minister aktywów państwowych. Odejdą także Bartłomiej Sienkiewicz, Marcin Kierwiński i Krzysztof Hetman.

10 maja z rządu odejdzie czterech ministrów. Wystartują w wyborach do PE. Co będzie, jak nie wygrają?

10 maja z rządu odejdzie czterech ministrów. Wystartują w wyborach do PE. Co będzie, jak nie wygrają?

Źródło:
Fakty TVN

Pracowali przy jednej z flagowych inwestycji Orlenu i zostali bez pieniędzy, ubezpieczenia, dokumentów i bez pozwolenia na pracę. Libin i Balu - dwaj pracownicy z Indii - opowiedzieli, jak wyglądało ich zatrudnienie przy budowie zakładu petrochemicznego za 25 miliardów złotych.

Pracownicy z Indii byli nieludzko traktowani na budowie kompleksu Orlenu. "Nie mieści się w głowie"

Pracownicy z Indii byli nieludzko traktowani na budowie kompleksu Orlenu. "Nie mieści się w głowie"

Źródło:
Fakty TVN

Polska Straż Graniczna rozbiła międzynarodową grupę przestępczą, zajmującą się organizowaniem przerzutu ludzi z Syrii i Iraku do Białorusi, a potem do Polski. Szef gangu, Ahmad R., został właśnie zatrzymany w Niemczech. Jak wykazało śledztwo, ogromne środki były dzielone nie tylko pomiędzy członów grupy, ale wysyłane na konta dobrze znanych organizacji terrorystycznych.

Zatrzymano Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Zatrzymano Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Źródło:
Fakty TVN

Śmierć 8-letniego Kamilka wstrząsnęła nie tylko mieszkańcami Częstochowy, ale całą Polską. Rok po tej tragedii wracają pytania o rozliczenie odpowiedzialnych i o to, co zmieniło się w systemie opieki nad dziećmi. W środę pamięć skatowanego chłopca uczcili mieszkańcy Częstochowy, którzy przeszli ulicami miasta.

Pierwsza rocznica śmierci skatowanego Kamilka. W Częstochowie odbył się marsz, działa już ustawa

Pierwsza rocznica śmierci skatowanego Kamilka. W Częstochowie odbył się marsz, działa już ustawa

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To, że wyjazd Tomasza Szmydta był zorganizowany, możemy przyjąć za rzecz dosyć oczywistą - powiedział w "Faktach po Faktach" wiceminister obrony narodowej Paweł Zalewski (Polska 2050), odnosząc się do sprawy sędziego, który zwrócił się o azyl do białoruskich władz. Prezydencki minister Wojciech Kolarski zapewnił, że "wszyscy, którzy traktujemy bezpieczeństwo Polski jako sprawę poważną, mówimy jednym głosem".

Sprawa Tomasza Szmydta. "Dzisiaj ta zdrada państwa polskiego ma imię i nazwisko"

Sprawa Tomasza Szmydta. "Dzisiaj ta zdrada państwa polskiego ma imię i nazwisko"

Źródło:
TVN24

- Jest ogromną rolą państwa polskiego, by przygotować Polskę na to, że zacznie być płatnikiem netto do budżetu Unii Europejskiej, a nie tylko będzie korzystać z funduszy unijnych - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Katarzyna Pisarska. Jak dodała, "Unia Europejska to nie są tylko fundusze".

Profesor Pisarska: Unia Europejska to nie tylko fundusze

Profesor Pisarska: Unia Europejska to nie tylko fundusze

Źródło:
TVN24

To będzie wielka impreza, ale niestety tam, gdzie futbol jest na najwyższym poziomie, tam zbyt często też jest rasizm. Tym razem jednak piłkarze mogą liczyć na wsparcie policji.

"Zanim zrobisz coś tak głupiego, to wyobraź sobie, co może czekać cię za kilka miesięcy". Rasiści ostrzeżeni

"Zanim zrobisz coś tak głupiego, to wyobraź sobie, co może czekać cię za kilka miesięcy". Rasiści ostrzeżeni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Polski sędzia zbiegł na Białoruś - tak brzmią nagłówki w czołowych światowych mediach o sprawie Tomasza Szmydta. Te zachodnie podkreślają, że to ucieczka do kraju autokratycznego, któremu blisko do Putina. Przekazują, że to zachowanie w Polsce jest odbierane jako zdrada. Wschodnie media z kolei skupiają się na słowach sędziego i sugerują, że w Polsce nie mógł swobodnie wypowiadać się o sytuacji w swoim kraju.

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Źródło:
Fakty  o Świecie TVN24 BiS