Epidemia odry w Europie. W Polsce wiele dzieci jest niezaszczepionych

Źródło:
Fakty TVN
W kolejnych krajach Europy jest epidemia odry. W Polsce wiele dzieci jest niezaszczepionych
W kolejnych krajach Europy jest epidemia odry. W Polsce wiele dzieci jest niezaszczepionych
Marek Nowicki/Fakty TVN
W kolejnych krajach Europy jest epidemia odry. W Polsce wiele dzieci jest niezaszczepionychMarek Nowicki/Fakty TVN

Odra rozlewa się po Europie. To fala, która zmienia się w epidemię. Przybywa zakażeń. W Rumunii, Turcji czy Rosji to wręcz lawina zachorowań. Tymczasem w Polsce nawet pół miliona dzieci jest niezaszczepionych.

Kolejna epidemia odry jest już u granic Polski - w niedalekiej Rumunii. Tam władze ogłosiły ją oficjalnie już w grudniu. - Ogłoszenie stanu epidemicznego umożliwia przyspieszenie kampanii szczepień, w tym szczepień dzieci w młodszym wieku, już od dziewiątego miesiąca życia - informuje Alexandru Rafila, minister zdrowia Rumunii. Poza tym odra rozprzestrzenia się także w innych krajach regionu europejskiego WHO. Do tego regionu należy Europa, Turcja i wszystkie kraje byłego Związku Sowieckiego, w tym Rosja, Azerbejdżan, Kazachstan i Kirgistan.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Z najnowszych obliczeń Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że w 2023 roku w regionie europejskim zakażeniu wirusem odry uległo ponad 58 tysięcy osób. To oznacza gigantyczny - 62-krotny - wzrost zachorowań w stosunku do roku poprzedniego. Siedzimy zatem na bombie epidemicznej - alarmuje doktor Paweł Grzesiowski - bo w Polsce mamy już pół miliona niezaszczepionych dzieci.

Łatwo policzyć: każdego roku rodzice nie szczepią prawie 10 procent dzieci. - To jeśli te 10 procent nieszczepionych przez 18 lat będziemy gromadzić, to te dzieci stanowią właśnie około pół miliona w tej chwili populacji niezaszczepionej przeciwko różyczce, odrze, śwince, a zatem są to dzieci i młodzież do 18 roku życia - wyjaśnia doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw zagrożeń epidemicznych.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków
Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadkówJustyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niepokojące dane

Chociaż niedaleko od nas szaleje epidemia odry, władze sanitarne wydają się bagatelizować problem. Wszakże w 2023 roku zachorowań w Polsce było niewiele. - Proszę pamiętać, że jest to kilkanaście, kilkadziesiąt przypadków względem całej populacji, więc ten poziom zachorowań jest naprawdę niski - uspokaja Szymon Cienki, rzecznik prasowy Głównego Inspektora Sanitarnego. W każdej chwili może to się zmienić. Problem spadającej wyszczepialności dotyczy całej Europy. Sytuacja pogorszyła się zwłaszcza w ostatnich latach - w trakcie pandemii COVID-19.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: 43 procent zgonów więcej, wśród ofiar głównie dzieci. Odra zbiera żniwo

W Polsce najgorzej sytuacja wygląda w województwach podlaskim, lubelskim, podkarpackim, gdzie niezaszczepionych jest już więcej niż 10 procent dzieci. - Są takie regiony, w których rzeczywiście, jeśli pojawi się pierwszy pacjent z odrą, to może dojść do epidemii - ostrzega doktor Lidia Stopyra, ordynatorka Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w Szpitalu imienia Stefana Żeromskiego w Krakowie.

- Jak wśród takiej populacji zjawią się osoby chore, to będziemy mieli wtórne zakażenia. Nam się ta odra rozprzestrzeni w żłobkach, przedszkolach czy szkołach - dodaje profesor Jacek Wysocki, specjalista pediatrii i chorób zakaźnych na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Z takim ogniskami muszą w tej chwili walczyć lekarze w Wielkiej Brytanii.

Odra to ciężka choroba, która atakuje spojówki. Powikłaniem jest zapalenie płuc, ale najbardziej niebezpieczne jest powikłanie neurologiczne w postaci zapalenia mózgu. - Są różne rodzaje zapaleń mózgu. Może być takie, które występuje w ostrym okresie odry i może być również takie, które wystąpi nawet kilka lat po przejściu odry i, niestety, prowadzi do całkowitej degradacji dziecka i praktycznie w 100 procentach do zgonu - mówi doktor Lidia Stopyra.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN

Gabriela Olszowska, pełniąca obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. Po Barbarze Nowak to symboliczna zmiana, ale nie tylko w Małopolsce widać nowe porządki. Konkursy rozpisano we wszystkich kuratoriach i za półtora miesiąca, jak zapowiada ministra edukacji, cały proces powinien się zakończyć. Jak mają zmienić się dzięki temu polskie szkoły?

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski. Los Ukrainy pokonanej w tej wojnie będzie zwiastunem bardzo złego losu Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Senator Bogdan Klich (KO) - który był w Kijowie na obchodach rocznicowych - mówił, że politycy zastanawiali się tam, "w jaki sposób należy dalej pomagać Ukrainie z zewnątrz".

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

Źródło:
TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS