Epidemia odry w Europie. W Polsce wiele dzieci jest niezaszczepionych

Źródło:
Fakty TVN
W kolejnych krajach Europy jest epidemia odry. W Polsce wiele dzieci jest niezaszczepionych
W kolejnych krajach Europy jest epidemia odry. W Polsce wiele dzieci jest niezaszczepionych
Marek Nowicki/Fakty TVN
W kolejnych krajach Europy jest epidemia odry. W Polsce wiele dzieci jest niezaszczepionychMarek Nowicki/Fakty TVN

Odra rozlewa się po Europie. To fala, która zmienia się w epidemię. Przybywa zakażeń. W Rumunii, Turcji czy Rosji to wręcz lawina zachorowań. Tymczasem w Polsce nawet pół miliona dzieci jest niezaszczepionych.

Kolejna epidemia odry jest już u granic Polski - w niedalekiej Rumunii. Tam władze ogłosiły ją oficjalnie już w grudniu. - Ogłoszenie stanu epidemicznego umożliwia przyspieszenie kampanii szczepień, w tym szczepień dzieci w młodszym wieku, już od dziewiątego miesiąca życia - informuje Alexandru Rafila, minister zdrowia Rumunii. Poza tym odra rozprzestrzenia się także w innych krajach regionu europejskiego WHO. Do tego regionu należy Europa, Turcja i wszystkie kraje byłego Związku Sowieckiego, w tym Rosja, Azerbejdżan, Kazachstan i Kirgistan.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Z najnowszych obliczeń Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że w 2023 roku w regionie europejskim zakażeniu wirusem odry uległo ponad 58 tysięcy osób. To oznacza gigantyczny - 62-krotny - wzrost zachorowań w stosunku do roku poprzedniego. Siedzimy zatem na bombie epidemicznej - alarmuje doktor Paweł Grzesiowski - bo w Polsce mamy już pół miliona niezaszczepionych dzieci.

Łatwo policzyć: każdego roku rodzice nie szczepią prawie 10 procent dzieci. - To jeśli te 10 procent nieszczepionych przez 18 lat będziemy gromadzić, to te dzieci stanowią właśnie około pół miliona w tej chwili populacji niezaszczepionej przeciwko różyczce, odrze, śwince, a zatem są to dzieci i młodzież do 18 roku życia - wyjaśnia doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw zagrożeń epidemicznych.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków
Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadkówJustyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niepokojące dane

Chociaż niedaleko od nas szaleje epidemia odry, władze sanitarne wydają się bagatelizować problem. Wszakże w 2023 roku zachorowań w Polsce było niewiele. - Proszę pamiętać, że jest to kilkanaście, kilkadziesiąt przypadków względem całej populacji, więc ten poziom zachorowań jest naprawdę niski - uspokaja Szymon Cienki, rzecznik prasowy Głównego Inspektora Sanitarnego. W każdej chwili może to się zmienić. Problem spadającej wyszczepialności dotyczy całej Europy. Sytuacja pogorszyła się zwłaszcza w ostatnich latach - w trakcie pandemii COVID-19.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: 43 procent zgonów więcej, wśród ofiar głównie dzieci. Odra zbiera żniwo

W Polsce najgorzej sytuacja wygląda w województwach podlaskim, lubelskim, podkarpackim, gdzie niezaszczepionych jest już więcej niż 10 procent dzieci. - Są takie regiony, w których rzeczywiście, jeśli pojawi się pierwszy pacjent z odrą, to może dojść do epidemii - ostrzega doktor Lidia Stopyra, ordynatorka Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w Szpitalu imienia Stefana Żeromskiego w Krakowie.

- Jak wśród takiej populacji zjawią się osoby chore, to będziemy mieli wtórne zakażenia. Nam się ta odra rozprzestrzeni w żłobkach, przedszkolach czy szkołach - dodaje profesor Jacek Wysocki, specjalista pediatrii i chorób zakaźnych na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Z takim ogniskami muszą w tej chwili walczyć lekarze w Wielkiej Brytanii.

Odra to ciężka choroba, która atakuje spojówki. Powikłaniem jest zapalenie płuc, ale najbardziej niebezpieczne jest powikłanie neurologiczne w postaci zapalenia mózgu. - Są różne rodzaje zapaleń mózgu. Może być takie, które występuje w ostrym okresie odry i może być również takie, które wystąpi nawet kilka lat po przejściu odry i, niestety, prowadzi do całkowitej degradacji dziecka i praktycznie w 100 procentach do zgonu - mówi doktor Lidia Stopyra.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kiedyś właściwie nie dochodziło do kradzieży masła czy nabiału. Dziś jest to coraz powszechniejsze. Liczba kradzieży w sklepach wzrosła o jedną czwartą w porównaniu z 2022 rokiem i aż o 60 procent w porównaniu z 2021 rokiem.

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

Źródło:
Fakty TVN

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm i ostrzega przed wybuchem epidemii odry. W 2023 roku w Europie liczba zachorowań na odrę wzrosła aż 60 razy. U nas statystyki nie są aż tak złe, ale nie jest to argument, by ostrzeżenia i ryzyko lekceważyć.

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Źródło:
Fakty TVN

To już jest koniec działalności - ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. Kosztowało bardzo dużo, a potrzeby dziś są znacznie mniejsze niż dwa lata temu. Wtedy to były tysiące uchodźców dziennie, dziś setki - ale miesięcznie. Na jaką pomoc będą teraz mogli liczyć uchodźcy w Polsce?

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Źródło:
Fakty TVN

MON ujawniło, że podkomisja smoleńska dysponowała dowodami rzeczowymi dotyczącymi katastrofy prezydenckiego tupolewa i je zniszczyła albo zgubiła w trakcie swoich prac. Prokuraturze nie udało się ich odzyskać. Antoni Macierewicz bagatelizuje problem. Zastrzega, że w tym czasie nie stał na czele podkomisji.

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie tylko polscy rolnicy mierzą się z wysokimi cenami produkcji i wyśrubowanymi normami. Na sytuację narzekają między innymi rolnicy z Grecji, Estonii, Czech czy z Chorwacji. Dlatego także tam na drogi wyjeżdżają traktory, a rolnicy domagają się pomocy od swoich rządów. Sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi i importowi produktów rolnych spoza Unii Europejskiej.

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mam niedosyt, bo ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo. Ten proces nie musiał trwać aż dziesięć lat. Ale, co bardziej skandaliczne, pięć lat temu własne państwo zdradziło mnie, bo postawiło mnie przed sądem - mówił były wiceszef Komisji Nadzoru Finansowego Wojciech Kwaśniak w "Faktach po Faktach".

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

Źródło:
TVN24

Posłanka Polski 2050 Aleksandra Leo pytana w "Faktach po Faktach" o to, kiedy Trzecia Droga zaprezentuje swój projekt dotyczący aborcji zapowiedziała, że "powinien być już jutro, naprawdę na dniach". - Myślę, że jest to kwestia kilku dni - dodała. - Przedkładanie projektów ustaw przez kluby, świadczy o tym, że to jest ważny temat, że każdy z klubów docenia wagę tego tematu - stwierdziła Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO).

Kiedy projekt Trzeciej Drogi w sprawie aborcji?

Kiedy projekt Trzeciej Drogi w sprawie aborcji?

Źródło:
TVN24

Chociaż Japończycy to naród znany z dyscypliny i etosu pracy, japońska gospodarka znów się kurczy. Rządowe dane wskazują na techniczną recesję. Po dekadach stagnacji Japonia spadła z podium trzech najpotężniejszych gospodarek świata, ustępując miejsca Niemcom. Wkrótce mogą wyprzedzić ją także Indie.

Gospodarka Japonii znów się kurczy. "Nie podoba mi się ten stopniowy upadek"

Gospodarka Japonii znów się kurczy. "Nie podoba mi się ten stopniowy upadek"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zamrożone zarodki wykorzystywane w zapłodnieniu in vitro w świetle prawa są dziećmi, a każdy, kto je przypadkowo zniszczy, może być pociągnięty do odpowiedzialności. Tak uznał Sąd Najwyższy stanu Alabama. Ta decyzja może zablokować dostęp do zabiegów zapłodnienia dla wielu kobiet w stanie. Pary, które są w trakcie procedur, boją się, że będą musiały je przerwać. To kolejny tego typu sukces amerykańskich konserwatystów. W ostatnich latach utrudniony został też dostęp do aborcji.

Sąd Najwyższy Alabamy utrudnił dostęp do in vitro. Uznanie zarodków za dzieci wywołało efekt mrożący

Sąd Najwyższy Alabamy utrudnił dostęp do in vitro. Uznanie zarodków za dzieci wywołało efekt mrożący

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Komisja Europejska może zatwierdzić w przyszłym tygodniu przekazanie Polsce pierwszej transzy pieniędzy z funduszu odbudowy. Chodzi o ponad sześć miliardów euro - to jakieś 27 miliardów złotych. Jako pierwsza tę informację podała agencja Bloomberg.

Komisja Europejska ma w przyszłym tygodniu zatwierdzić przekazanie Polsce środków na KPO

Komisja Europejska ma w przyszłym tygodniu zatwierdzić przekazanie Polsce środków na KPO

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS