Epidemia odry w Europie. W Polsce wiele dzieci jest niezaszczepionych

Źródło:
Fakty TVN
W kolejnych krajach Europy jest epidemia odry. W Polsce wiele dzieci jest niezaszczepionych
W kolejnych krajach Europy jest epidemia odry. W Polsce wiele dzieci jest niezaszczepionych
Marek Nowicki/Fakty TVN
W kolejnych krajach Europy jest epidemia odry. W Polsce wiele dzieci jest niezaszczepionychMarek Nowicki/Fakty TVN

Odra rozlewa się po Europie. To fala, która zmienia się w epidemię. Przybywa zakażeń. W Rumunii, Turcji czy Rosji to wręcz lawina zachorowań. Tymczasem w Polsce nawet pół miliona dzieci jest niezaszczepionych.

Kolejna epidemia odry jest już u granic Polski - w niedalekiej Rumunii. Tam władze ogłosiły ją oficjalnie już w grudniu. - Ogłoszenie stanu epidemicznego umożliwia przyspieszenie kampanii szczepień, w tym szczepień dzieci w młodszym wieku, już od dziewiątego miesiąca życia - informuje Alexandru Rafila, minister zdrowia Rumunii. Poza tym odra rozprzestrzenia się także w innych krajach regionu europejskiego WHO. Do tego regionu należy Europa, Turcja i wszystkie kraje byłego Związku Sowieckiego, w tym Rosja, Azerbejdżan, Kazachstan i Kirgistan.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Z najnowszych obliczeń Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że w 2023 roku w regionie europejskim zakażeniu wirusem odry uległo ponad 58 tysięcy osób. To oznacza gigantyczny - 62-krotny - wzrost zachorowań w stosunku do roku poprzedniego. Siedzimy zatem na bombie epidemicznej - alarmuje doktor Paweł Grzesiowski - bo w Polsce mamy już pół miliona niezaszczepionych dzieci.

Łatwo policzyć: każdego roku rodzice nie szczepią prawie 10 procent dzieci. - To jeśli te 10 procent nieszczepionych przez 18 lat będziemy gromadzić, to te dzieci stanowią właśnie około pół miliona w tej chwili populacji niezaszczepionej przeciwko różyczce, odrze, śwince, a zatem są to dzieci i młodzież do 18 roku życia - wyjaśnia doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw zagrożeń epidemicznych.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków
Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadkówJustyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niepokojące dane

Chociaż niedaleko od nas szaleje epidemia odry, władze sanitarne wydają się bagatelizować problem. Wszakże w 2023 roku zachorowań w Polsce było niewiele. - Proszę pamiętać, że jest to kilkanaście, kilkadziesiąt przypadków względem całej populacji, więc ten poziom zachorowań jest naprawdę niski - uspokaja Szymon Cienki, rzecznik prasowy Głównego Inspektora Sanitarnego. W każdej chwili może to się zmienić. Problem spadającej wyszczepialności dotyczy całej Europy. Sytuacja pogorszyła się zwłaszcza w ostatnich latach - w trakcie pandemii COVID-19.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: 43 procent zgonów więcej, wśród ofiar głównie dzieci. Odra zbiera żniwo

W Polsce najgorzej sytuacja wygląda w województwach podlaskim, lubelskim, podkarpackim, gdzie niezaszczepionych jest już więcej niż 10 procent dzieci. - Są takie regiony, w których rzeczywiście, jeśli pojawi się pierwszy pacjent z odrą, to może dojść do epidemii - ostrzega doktor Lidia Stopyra, ordynatorka Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w Szpitalu imienia Stefana Żeromskiego w Krakowie.

- Jak wśród takiej populacji zjawią się osoby chore, to będziemy mieli wtórne zakażenia. Nam się ta odra rozprzestrzeni w żłobkach, przedszkolach czy szkołach - dodaje profesor Jacek Wysocki, specjalista pediatrii i chorób zakaźnych na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Z takim ogniskami muszą w tej chwili walczyć lekarze w Wielkiej Brytanii.

Odra to ciężka choroba, która atakuje spojówki. Powikłaniem jest zapalenie płuc, ale najbardziej niebezpieczne jest powikłanie neurologiczne w postaci zapalenia mózgu. - Są różne rodzaje zapaleń mózgu. Może być takie, które występuje w ostrym okresie odry i może być również takie, które wystąpi nawet kilka lat po przejściu odry i, niestety, prowadzi do całkowitej degradacji dziecka i praktycznie w 100 procentach do zgonu - mówi doktor Lidia Stopyra.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Domy pomocy społecznej apelują o pomoc. Brakuje im pieniędzy, a koszty utrzymania wzrosły. Według urzędników w poprzednich latach państwo dofinansowało DPS-y z rezerwy budżetowej, a w tym roku z tego źródła pomaga powodzianom. Niektórym ośrodkom grozi zamknięcie.

Domom opieki społecznej w całej Polsce brakuje pieniędzy. Część z nich jest na skraju zamknięcia

Domom opieki społecznej w całej Polsce brakuje pieniędzy. Część z nich jest na skraju zamknięcia

Źródło:
Fakty TVN

Karuzela nazwisk i nieustanny casting - prezes PiS ciągle szuka kandydata na prezydenta, który, jak pamiętamy, ma być młody, wysoki, okazały, obyty i znać języki. Ma być też lojalny, tak jak Mariusz Błaszczak. - Błaszczak jest lojalny, ale nie idealny - przekonuje Jacek Sasin. Kandydaci przychodzą i wychodzą, a prezes kalkuluje.

Prezes Kaczyński wciąż poszukuje idealnego kandydata PiS na prezydenta RP. Kim są faworyci?

Prezes Kaczyński wciąż poszukuje idealnego kandydata PiS na prezydenta RP. Kim są faworyci?

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci opuszczone, osierocone albo odebrane rodzicom - noworodki, zamiast trafić do pieczy zastępczej, nierzadko pozostają w murach szpitala, pod opieką lekarzy. Miesiącami czekają, aż znajdzie się dla nich nowy dom albo tymczasowa rodzina.

"Inna osoba kładzie je do łóżka, inna je wyciąga". Wiele porzuconych noworodków mieszka w szpitalu

"Inna osoba kładzie je do łóżka, inna je wyciąga". Wiele porzuconych noworodków mieszka w szpitalu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rząd przyjął projekt ustawy podnoszącej akcyzę na wyroby tytoniowe. Droższe będą nie tylko papierosy czy cygara, ale także płyny do papierosów elektronicznych. Akcyza ma być podnoszona trzykrotnie w najbliższych latach, z czego pierwsza podwyżka zaplanowana jest na marzec przyszłego roku. Problem z uzależnieniem od palenia w Polsce jest wciąż duży. Po wyroby tytoniowe sięga też młodzież, a nawet dzieci.

Po wyroby tytoniowe sięga średnio co trzeci Polak. Rząd podniesie akcyzę

Po wyroby tytoniowe sięga średnio co trzeci Polak. Rząd podniesie akcyzę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie każde wątpliwości dotyczące powołania organu państwa oznaczają, że ten nie istnieje czy że nie doszło do skutecznego powołania - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek. Dodał, że akt powołania prokuratura krajowego Dariusza Korneluka nie został podważony przez uchwałę Sądu Najwyższego. Jednocześnie wyraził opinię, że "podstawy prawne powołania budzą pewne wątpliwości".

RPO: jestem związany aktem powołania pana prokuratura Dariusza Korneluka

RPO: jestem związany aktem powołania pana prokuratura Dariusza Korneluka

Źródło:
TVN24

- Cały problem polega na tym, że pan prezes teraz sobie siedzi w domu i zaciera rączki. Bo poza tym, że jego ulubiona telewizja mówi na jego temat, a jemu jest wszystko jedno, czy dobrze, czy źle, to ważne, żebyście państwo mówili, to również nie mówimy o tym, co jest ważne - powiedziała w "Faktach po Faktach" profesor Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej, w nawiązaniu do dyskusji o podwyższeniu wynagrodzenia dla prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

Tyrowicz o podwyżce dla Glapińskiego: prezes NBP siedzi w domu i zaciera rączki

Tyrowicz o podwyżce dla Glapińskiego: prezes NBP siedzi w domu i zaciera rączki

Źródło:
tvn24.pl

Reżim na Kremlu chce wsadzić do łagru współpracowników nieżyjącego już Aleksieja Nawalnego. Dokumentują oni korupcję władzy - za co Władimir Putin się mści. Rozpoczął się proces. Raport ONZ potwierdza, że w Rosji ludzie, którzy sprzeciwiają się Kremlowi, są prześladowani, więzieni i torturowani. Dotyczy to nie tylko opozycjonistów, ale też niekiedy prostych żołnierzy, którzy nie chcą umierać na wojnie Putina.

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemcy przegrały - unijne kraje wbrew woli Berlina podtrzymały wolę nałożenia wysokich ceł na chińskie samochody elektryczne. To ma być odpowiedź na politykę Pekinu, który hojnie dopłaca swoim firmom do produkcji, czym zaburza konkurencję. Na ruch Brukseli Pekin nie pozostanie obojętny i odpowie swoimi cłami niekoniecznie tylko w sektorze motoryzacyjnym. Jest jeszcze szansa na uniknięcie wojny handlowej.

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od czasów napoleońskich utrzymywali dystans wobec militarnych sojuszy. Niesprowokowana agresja Rosji na Ukrainę zmieniła błyskawicznie 200-letnią politykę szwedzkiej neutralności. Szwecja jest już w NATO - wnosi do Sojuszu swój potencjał przemysłowy i militarny. Na Warsaw Security Forum naszemu dziennikarzowi opowiadał o tym minister obrony Szwecji Pål Jonson. Mówił także, że Sztokholm widziałby chętnie Ukrainę w NATO.

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS