Zuzia w wieku 8 lat doznała udaru mózgu. "Niedowład lewej części ciała był całkowity". Lekarze winią COVID-19

Źródło:
Fakty TVN
Zuzia w wieku 8 lat doznała udaru mózgu. "Niedowład lewej części ciała był całkowity". Lekarze winią COVID-19
Zuzia w wieku 8 lat doznała udaru mózgu. "Niedowład lewej części ciała był całkowity". Lekarze winią COVID-19
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Zuzia w wieku 8 lat doznała udaru mózgu. "Niedowład lewej części ciała był całkowity". Lekarze winią COVID-19Adrianna Otręba/Fakty TVN

To nie powinno było przydarzyć się małej dziewczynce, bo udary mózgu dotykają dorosłych - w takim przekonaniu żyje wielu z nas. Zuzia miała tylko 8 lat, kiedy doznała udaru i - jak się okazuje - po pandemii nie jest wyjątkiem. Teraz jednak dziewczynka potrzebuje wsparcia, by wrócić do dawnego życia.

Życie Zuzi i jej mamy zmieniło się diametralnie na kilka dni przed ósmymi urodzinami dziewczynki. - Nagle mój świat się zawalił. Urodziny świętowaliśmy w szpitalu - wspomina pani Karolina Filipczyk, mama Zuzi.

Choć może się wydawać, że to dotyczy tylko dorosłych, udar mózgu pojawił się także u Zuzi. Dziewczynka straciła przytomność w szkole na lekcji wychowania fizycznego.

- Kiedy nauczyciel zrobił zbiórkę, Zuzia upadła. Byliśmy przerażeni, dzieci wpadły w panikę. Kiedy odzyskała kontakt, też była bardzo wystraszona - relacjonuje Bożena Głąbek, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 4 w Czechowicach-Dziedzicach. - Niedowład lewej części ciała był całkowity, czyli Zuzia nie poruszała ręką, nogą - opowiada Karolina Filipczyk, matka Zuzi.

29 października obchodzimy Światowy Dzień Udaru Mózgu. Jakie są wczesne objawy te choroby?
29 października obchodzimy Światowy Dzień Udaru Mózgu. Jakie są wczesne objawy te choroby?Dominika Ziółkowska/Fakty TVN

Udar mózgu możliwym powikłaniem po COVID-19

Jak to możliwe, że udaru dostała tak młoda osoba? Po wykonaniu szeregu badań pojawiła się odpowiedź. - Najprawdopodobniej było to następstwo przebytej przez dziewczynkę infekcji COVID-19 - mówi dr n. med. Jerzy Pietruszewski, kierownik Oddziału Pediatrii i Neurologii Wieku Rozwojowego Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

CZYTAJ TEŻ: Pan Mikołaj jest śmiertelnie chory i szuka rodziny zastępczej dla swojego syna. "Wierzę w dobro ludzi"

- Wzrosła nam częstotliwość udarów u dzieci właśnie po przebytym covidzie - informuje prof. Magdalena Chrościńska-Krawczyk, kierowniczka Kliniki Neurologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.

W klinice profesor Chrościńskiej-Krawczyk przed pandemią pojawiało się jedno dziecko z udarem raz na dwa lata. W ciągu ostatnich trzech lat leczono już dziesięcioro takich dzieci. - Przechorowały covid nawet niekoniecznie w sposób ciężki - dodaje profesor Chrościńska-Krawczyk.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy
Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocyMarek Nowicki/Fakty TVN

Jak można pomóc Zuzi?

Zuzia po dwóch miesiącach wróciła do szkoły. Po udarze ma jednak duże problemy z matematyką. Dzień dziewczynki wypełniają nie tylko lekcje, ale także rehabilitacja. Ćwiczy cztery razy w tygodniu, także prywatnie, a powinna częściej. - W zależności od tego, jak Zuzia rośnie, ten sprzęt trzeba wymieniać - informuje pani Alicja Przybyła, fizjoterapeutka.

ZOBACZ TEŻ: Fundacja TVN wraz z programem "Uwaga!" rozpoczyna świąteczną akcję dla małych wojowników. Finał 17 grudnia

Ważne dla niej są też ortezy na rękę i na nogę. Jedna orteza - jak mówi pani Alicja - kosztuje od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Pieniądze dla Zuzi zbiera Fundacja TVN.

Pani Karolina i jej córka przeszły już dużo. Sześć lat temu ojciec Zuzi jechał rowerem po ścieżce. Potrącił go autobus. Mężczyzna zginął na miejscu. 

Pomóż Zuzi oraz innym podopiecznym Fundacji TVN. Włączenie się w akcję jest proste – wystarczy wysłać SMS-a (wiadomość na numer 7356 o treści POMAGAM - 3,69 pln z VAT). Pozostałe formy wsparcia wskazane są na stronie Fundacji.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Uwaga! TVN