Zuzia w wieku 8 lat doznała udaru mózgu. "Niedowład lewej części ciała był całkowity". Lekarze winią COVID-19

Źródło:
Fakty TVN
Zuzia w wieku 8 lat doznała udaru mózgu. "Niedowład lewej części ciała był całkowity". Lekarze winią COVID-19
Zuzia w wieku 8 lat doznała udaru mózgu. "Niedowład lewej części ciała był całkowity". Lekarze winią COVID-19
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Zuzia w wieku 8 lat doznała udaru mózgu. "Niedowład lewej części ciała był całkowity". Lekarze winią COVID-19Adrianna Otręba/Fakty TVN

To nie powinno było przydarzyć się małej dziewczynce, bo udary mózgu dotykają dorosłych - w takim przekonaniu żyje wielu z nas. Zuzia miała tylko 8 lat, kiedy doznała udaru i - jak się okazuje - po pandemii nie jest wyjątkiem. Teraz jednak dziewczynka potrzebuje wsparcia, by wrócić do dawnego życia.

Życie Zuzi i jej mamy zmieniło się diametralnie na kilka dni przed ósmymi urodzinami dziewczynki. - Nagle mój świat się zawalił. Urodziny świętowaliśmy w szpitalu - wspomina pani Karolina Filipczyk, mama Zuzi.

Choć może się wydawać, że to dotyczy tylko dorosłych, udar mózgu pojawił się także u Zuzi. Dziewczynka straciła przytomność w szkole na lekcji wychowania fizycznego.

- Kiedy nauczyciel zrobił zbiórkę, Zuzia upadła. Byliśmy przerażeni, dzieci wpadły w panikę. Kiedy odzyskała kontakt, też była bardzo wystraszona - relacjonuje Bożena Głąbek, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 4 w Czechowicach-Dziedzicach. - Niedowład lewej części ciała był całkowity, czyli Zuzia nie poruszała ręką, nogą - opowiada Karolina Filipczyk, matka Zuzi.

29 października obchodzimy Światowy Dzień Udaru Mózgu. Jakie są wczesne objawy te choroby?
29 października obchodzimy Światowy Dzień Udaru Mózgu. Jakie są wczesne objawy te choroby?Dominika Ziółkowska/Fakty TVN

Udar mózgu możliwym powikłaniem po COVID-19

Jak to możliwe, że udaru dostała tak młoda osoba? Po wykonaniu szeregu badań pojawiła się odpowiedź. - Najprawdopodobniej było to następstwo przebytej przez dziewczynkę infekcji COVID-19 - mówi dr n. med. Jerzy Pietruszewski, kierownik Oddziału Pediatrii i Neurologii Wieku Rozwojowego Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

CZYTAJ TEŻ: Pan Mikołaj jest śmiertelnie chory i szuka rodziny zastępczej dla swojego syna. "Wierzę w dobro ludzi"

- Wzrosła nam częstotliwość udarów u dzieci właśnie po przebytym covidzie - informuje prof. Magdalena Chrościńska-Krawczyk, kierowniczka Kliniki Neurologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.

W klinice profesor Chrościńskiej-Krawczyk przed pandemią pojawiało się jedno dziecko z udarem raz na dwa lata. W ciągu ostatnich trzech lat leczono już dziesięcioro takich dzieci. - Przechorowały covid nawet niekoniecznie w sposób ciężki - dodaje profesor Chrościńska-Krawczyk.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy
Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocyMarek Nowicki/Fakty TVN

Jak można pomóc Zuzi?

Zuzia po dwóch miesiącach wróciła do szkoły. Po udarze ma jednak duże problemy z matematyką. Dzień dziewczynki wypełniają nie tylko lekcje, ale także rehabilitacja. Ćwiczy cztery razy w tygodniu, także prywatnie, a powinna częściej. - W zależności od tego, jak Zuzia rośnie, ten sprzęt trzeba wymieniać - informuje pani Alicja Przybyła, fizjoterapeutka.

ZOBACZ TEŻ: Fundacja TVN wraz z programem "Uwaga!" rozpoczyna świąteczną akcję dla małych wojowników. Finał 17 grudnia

Ważne dla niej są też ortezy na rękę i na nogę. Jedna orteza - jak mówi pani Alicja - kosztuje od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Pieniądze dla Zuzi zbiera Fundacja TVN.

Pani Karolina i jej córka przeszły już dużo. Sześć lat temu ojciec Zuzi jechał rowerem po ścieżce. Potrącił go autobus. Mężczyzna zginął na miejscu. 

Pomóż Zuzi oraz innym podopiecznym Fundacji TVN. Włączenie się w akcję jest proste – wystarczy wysłać SMS-a (wiadomość na numer 7356 o treści POMAGAM - 3,69 pln z VAT). Pozostałe formy wsparcia wskazane są na stronie Fundacji.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Uwaga! TVN

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy w polskiej Olimpiadzie Matematycznej wygrała dziewczyna: 17-letnia Magdalena Pudełko z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Oprócz niej pierwszą nagrodę odebrał również Mateusz Wawrzyniak, który uzyskał tę samą liczbę punktów.

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Źródło:
Fakty TVN

Kiedy mówimy o transplantacjach, to zazwyczaj wyobrażamy sobie samą operacje - ten niezwykły moment, kiedy ograny jednej osoby dają szansę na życie komuś innemu. Jednak zanim dojdzie do operacji, to musi się jeszcze wiele wydarzyć. Trzeba wykonać setki telefonów i podjąć dziesiątki trudnych decyzji.

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Źródło:
Fakty TVN

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gwałtowne zjawiska pogodowe są symptomem kryzysu klimatycznego. Piątkowa ulewa trwała 20 minut, ale była tak mocna, że mały strumyk siał spustoszenie. To nie była zwykła burza. Mieszkańcy w podkarpackim Pawłosiowie dalej sprzątają i liczą straty. Obfite opady deszczu spowodowały, że wylał tam niewielki potok.

Ulewa trwała 20 minut. Zalanych zostało około 150 budynków. Wciąż trwa sprzątanie w Pawłosiowie

Ulewa trwała 20 minut. Zalanych zostało około 150 budynków. Wciąż trwa sprzątanie w Pawłosiowie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Mówiono, że on zobowiązał się zaprowadzić porządek w Kościele. On się za to zabrał - powiedział w "Faktach po Faktach" ksiądz Adam Boniecki, wspominając papieża Franciszka. Według księdza nikt przed zmarłym ojcem świętym "nie zamachnął się tak stanowczo" na zło w Kościele.

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

89 procent ludzi na świecie popiera troskę o klimat, o środowisko, powietrze, którym oddychamy, nasze lasy, rzeki i zwierzęta. To ogromna, choć w ostatnim czasie milcząca większość. W Międzynarodowy Dzień Ziemi oddajemy głos tym, którzy nie tyle mówią, ale robią coś, by to środowisko chronić.

Nowe technologie i tradycja w służbie ekologii. W Dniu Ziemi przyglądamy się pozytywnym inicjatywom

Nowe technologie i tradycja w służbie ekologii. W Dniu Ziemi przyglądamy się pozytywnym inicjatywom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS