Znalazł się dawca płuc dla pana Piotra Dubilewicza. Zabieg przeszczepu już się odbył

Źródło:
Fakty TVN
Znalazł się dawca płuc dla pana Piotra Dubilewicza. Zabieg przeszczepu już się odbył
Znalazł się dawca płuc dla pana Piotra Dubilewicza. Zabieg przeszczepu już się odbył
Jarosław Kostkowski/Fakty TVN
Znalazł się dawca płuc dla pana Piotra Dubilewicza. Zabieg przeszczepu już się odbyłJarosław Kostkowski/Fakty TVN

Chyba nikt z nas nie spodziewał się, że w historii pana Piotra tak szybko wydarzą się rzeczy tak niezwykle pozytywne. A to dzięki widzom "Faktów" TVN. Najpierw niemal natychmiast udało się zebrać setki tysięcy złotych na leczenie pana Piotra Dubilewicza, który potrzebował przeszczepu płuc. Wreszcie stało się to, na co czekał ponad rok. Pan Piotr ma już nowe płuca.

W tej historii ważne są telefony. Ten najważniejszy, z informacją, że znalazł się dla niego dawca, zadzwonił we wtorek o godzinie 21. - Łzy nam się zakręciły w oku, bo to radość. Ale też taki strach - mówi Katarzyna Dubilewicz, żona pana Piotra.

Zanim w nocy karetka zabrała go do Gdańska, zdążył się pożegnać. - I sąsiedzi przyszli, pani Ala z panem Zdzisławem. Tutaj wszyscy żeśmy jeszcze sprawdzali, czy wszystko mamy - opowiada Katarzyna Dubilewicz.

- Niech tylko ta operacja się uda. Niech tam szczęśliwie wszystko będzie. Wzruszenie. Radość taka, że w końcu się doczekał - mówi Alicja Wilk, sąsiadka pana Piotra.

To zdjęcie wykonane kwadrans przed operacją:

Pan Piotr przed operacjąTVN24

Pan Piotr jest już po przeszczepie

- Kiedyś żeśmy tak sobie powiedzieli, że chcielibyśmy się wspólnie zestarzeć. I może się to nam uda - mówiła przed operacją pana Piotra jego żona.

Przeszczep trwał kilkanaście godzin. Po południu został już wybudzony, jest przytomny i sam oddycha.

- Było na pewno trochę lęku, ale miał też bardzo dużo nadziei. Bardzo dużo optymizmu. To są z reguły pacjenci, którzy muszą bardzo dużo zmian w tym życiu wprowadzić. Przykładowo nie powinno posiadać się w domu zwierząt. Nie powinno się mieć dużej ilości kwiatów doniczkowych - wskazuje dr Aleksandra Stańska, psycholożka kliniczna z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Od 12 lat znikają mu płuca. Urządzenia, które podają mu tlen, pracują całą dobę, a ceny prądu są wyższe niż jego renta
Od 12 lat znikają mu płuca. Urządzenia, które podają mu tlen, pracują całą dobę, a ceny prądu są wyższe niż jego renta Jarosław Kostkowski/Fakty TVN

Zanikały mu płuca - przez ostatni rok balansował na granicy życia. Rodzinę dusiły długi po 12 latach leczenia. Pomogli widzowie "Faktów" TVN - zebrane pieniądze przywróciły spokój.

- Trzeba sobie dawać radę. Nie załamywać się. Chociaż jak tu się nie załamywać? - pytał przed operacją Piotr Dubilewicz.

Będzie żył jak pan Maciej - który jest już osiem lat po przeszczepie płuc. - Musiałem się nauczyć od nowa chodzić. Każdy stopień, później wszystko sukcesywnie. Praca z rehabilitantami. No, szok, że jestem tutaj - mówi Maciej Ślusarczyk.

- W pierwszym roku lekarze stosują bardzo silną immunosupresję, która zabezpiecza przed odrzucaniem. W związku z tym są narażeni na infekcje i w tym okresie powinni na siebie uważać bardziej - mówi dr hab. Marek Ochman z Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Ich wspólne marzenie jest takie, żeby całą rodziną pójść na spacer. - Żeby Piotrek dał radę. Żeby sobie poradził. Żeby do nas wrócił - mówi Katarzyna Dubilewicz.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS