Zmiany w prawie mają ograniczyć patologię recept przez internet

Zmiany w prawie mają ograniczyć patologię recept przez internet
Zmiany w prawie mają ograniczyć patologię recept przez internet
Jan Błaszkowski | Fakty TVN
Zmiany w prawie mają ograniczyć patologię recept przez internetJan Błaszkowski | Fakty TVN

Dwie młode kobiety zmarły po tym, jak przez internet otrzymały recepty na silne leki psychotropowe. W maju ma zostać zmienione rozporządzenie, która określa, jakie leki można przepisywać przez internet. W dalszej perspektywie jest nowa ustawa.

Tak działa ten sklep: pacjent na jednej z wielu stron internetowych zamawia receptę, płaci i niekiedy już po kilku minutach ma wystawione przez lekarza zamówienie. Tyle, że kontaktu z lekarzem nie było. Prawdziwego leczenia - tym bardziej.

- Leki przepisane przez lekarza na receptę, które powinny być pod szczególnym nadzorem i kontrolą lekarza, są wydawane automatycznie - zwraca uwagę Paweł Grzesiewski, dyrektor Wydziału Prawnego Biura Rzecznika Praw Pacjenta

Rzecznik Praw Pacjenta zawiadomił prokuraturę w sprawie śmierci dwóch młodych kobiet, które wcześniej w rezultacie internetowej porady dostały silne leki psychotropowe. Jedną z nich była 18-letnia dziewczyna. Trafiła do szpitala śmiertelnie zatruta koktajlem środków odurzających. Jak ustalili śledczy z Łodzi, lekarz już podczas pierwszej porady przez internet dał jej końskie dawki leków przeciwbólowych i antydepresyjnych.

- Stosunkowo pobieżnie przeprowadził wywiad. Przede wszystkim nie dokonał badania fizykalnego, nie sprawdził także, czy pacjentka przyjmuje inne substancje psychoaktywne - informuje Krzysztof Kopania, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

Strony, na których można było szybko otrzymać e-receptę powstały w szczycie pandemii COVID-19, gdy teleporada zastępowała fizyczny kontakt pacjenta z lekarzem. Jak twierdzi Naczelna Rada Lekarska, dziś to już tylko biznes, gdzie krótka ankieta i karta kredytowa wystarczą do zdobycia niemal każdego leku w kilkadziesiąt sekund.

- Receptomat działa jak automat - wskazuje Klaudiusz Komor, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej. - W ciągu godziny lekarz po drugiej stronie komputera wystawia kilkadziesiąt recept. Oczywiście, to jest zagrożenie zdrowia publicznego - ocenia Andrzej Denis z Gdańskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.

Zmiany w prawie

Lekarze twierdzą, że recepty wystawiane przez internet przez łatwość otrzymania dowolnego leku przyczyniają się do uzależnienia od silnych środków.

- Uzależnieni wiedzą, gdzie je znaleźć, jak je zdobyć i od kogo. Ten kanał był dla nich niezwykle istotny - mówi Eryk Matuszkiewicz, toksykolog.

Minister zdrowia zapowiada zmiany w prawie, które ograniczą możliwość przepisywania leków psychotropowych przez internet.

- Kodeks etyki lekarskiej mówi, że lekarz zawsze przed postawieniem diagnozy, przed przepisaniem leku, powinien pacjenta zbadać, a możliwość odstępstwa od tej sytuacji jest tylko w wyjątkowych okolicznościach - przypomina Klaudiusz Komor, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Na nową ustawę trzeba będzie poczekać, ale ograniczenie sprzedaży można przeprowadzić szybko - zmianą ministerialnego rozporządzenia w sprawie środków odurzających i substancji psychotropowych.

- Rozporządzenie ograniczałoby grupy leków, które lekarz może przepisać przez internet czy też przez telefon, czyli za pośrednictwem telemedycyny - wyjaśnia Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Znowelizowane rozporządzenie ma być gotowe już w maju.

Wybór ilustracji zdjęciowej do materiału jest poglądowy.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS