Zmiany w prawie mają ograniczyć patologię recept przez internet

Zmiany w prawie mają ograniczyć patologię recept przez internet
Zmiany w prawie mają ograniczyć patologię recept przez internet
Jan Błaszkowski | Fakty TVN
Zmiany w prawie mają ograniczyć patologię recept przez internetJan Błaszkowski | Fakty TVN

Dwie młode kobiety zmarły po tym, jak przez internet otrzymały recepty na silne leki psychotropowe. W maju ma zostać zmienione rozporządzenie, która określa, jakie leki można przepisywać przez internet. W dalszej perspektywie jest nowa ustawa.

Tak działa ten sklep: pacjent na jednej z wielu stron internetowych zamawia receptę, płaci i niekiedy już po kilku minutach ma wystawione przez lekarza zamówienie. Tyle, że kontaktu z lekarzem nie było. Prawdziwego leczenia - tym bardziej.

- Leki przepisane przez lekarza na receptę, które powinny być pod szczególnym nadzorem i kontrolą lekarza, są wydawane automatycznie - zwraca uwagę Paweł Grzesiewski, dyrektor Wydziału Prawnego Biura Rzecznika Praw Pacjenta

Rzecznik Praw Pacjenta zawiadomił prokuraturę w sprawie śmierci dwóch młodych kobiet, które wcześniej w rezultacie internetowej porady dostały silne leki psychotropowe. Jedną z nich była 18-letnia dziewczyna. Trafiła do szpitala śmiertelnie zatruta koktajlem środków odurzających. Jak ustalili śledczy z Łodzi, lekarz już podczas pierwszej porady przez internet dał jej końskie dawki leków przeciwbólowych i antydepresyjnych.

- Stosunkowo pobieżnie przeprowadził wywiad. Przede wszystkim nie dokonał badania fizykalnego, nie sprawdził także, czy pacjentka przyjmuje inne substancje psychoaktywne - informuje Krzysztof Kopania, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

Strony, na których można było szybko otrzymać e-receptę powstały w szczycie pandemii COVID-19, gdy teleporada zastępowała fizyczny kontakt pacjenta z lekarzem. Jak twierdzi Naczelna Rada Lekarska, dziś to już tylko biznes, gdzie krótka ankieta i karta kredytowa wystarczą do zdobycia niemal każdego leku w kilkadziesiąt sekund.

- Receptomat działa jak automat - wskazuje Klaudiusz Komor, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej. - W ciągu godziny lekarz po drugiej stronie komputera wystawia kilkadziesiąt recept. Oczywiście, to jest zagrożenie zdrowia publicznego - ocenia Andrzej Denis z Gdańskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.

Zmiany w prawie

Lekarze twierdzą, że recepty wystawiane przez internet przez łatwość otrzymania dowolnego leku przyczyniają się do uzależnienia od silnych środków.

- Uzależnieni wiedzą, gdzie je znaleźć, jak je zdobyć i od kogo. Ten kanał był dla nich niezwykle istotny - mówi Eryk Matuszkiewicz, toksykolog.

Minister zdrowia zapowiada zmiany w prawie, które ograniczą możliwość przepisywania leków psychotropowych przez internet.

- Kodeks etyki lekarskiej mówi, że lekarz zawsze przed postawieniem diagnozy, przed przepisaniem leku, powinien pacjenta zbadać, a możliwość odstępstwa od tej sytuacji jest tylko w wyjątkowych okolicznościach - przypomina Klaudiusz Komor, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Na nową ustawę trzeba będzie poczekać, ale ograniczenie sprzedaży można przeprowadzić szybko - zmianą ministerialnego rozporządzenia w sprawie środków odurzających i substancji psychotropowych.

- Rozporządzenie ograniczałoby grupy leków, które lekarz może przepisać przez internet czy też przez telefon, czyli za pośrednictwem telemedycyny - wyjaśnia Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Znowelizowane rozporządzenie ma być gotowe już w maju.

Wybór ilustracji zdjęciowej do materiału jest poglądowy.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS