Zmiany w prawie mają ograniczyć patologię recept przez internet

Zmiany w prawie mają ograniczyć patologię recept przez internet
Zmiany w prawie mają ograniczyć patologię recept przez internet
Jan Błaszkowski | Fakty TVN
Zmiany w prawie mają ograniczyć patologię recept przez internetJan Błaszkowski | Fakty TVN

Dwie młode kobiety zmarły po tym, jak przez internet otrzymały recepty na silne leki psychotropowe. W maju ma zostać zmienione rozporządzenie, która określa, jakie leki można przepisywać przez internet. W dalszej perspektywie jest nowa ustawa.

Tak działa ten sklep: pacjent na jednej z wielu stron internetowych zamawia receptę, płaci i niekiedy już po kilku minutach ma wystawione przez lekarza zamówienie. Tyle, że kontaktu z lekarzem nie było. Prawdziwego leczenia - tym bardziej.

- Leki przepisane przez lekarza na receptę, które powinny być pod szczególnym nadzorem i kontrolą lekarza, są wydawane automatycznie - zwraca uwagę Paweł Grzesiewski, dyrektor Wydziału Prawnego Biura Rzecznika Praw Pacjenta

Rzecznik Praw Pacjenta zawiadomił prokuraturę w sprawie śmierci dwóch młodych kobiet, które wcześniej w rezultacie internetowej porady dostały silne leki psychotropowe. Jedną z nich była 18-letnia dziewczyna. Trafiła do szpitala śmiertelnie zatruta koktajlem środków odurzających. Jak ustalili śledczy z Łodzi, lekarz już podczas pierwszej porady przez internet dał jej końskie dawki leków przeciwbólowych i antydepresyjnych.

- Stosunkowo pobieżnie przeprowadził wywiad. Przede wszystkim nie dokonał badania fizykalnego, nie sprawdził także, czy pacjentka przyjmuje inne substancje psychoaktywne - informuje Krzysztof Kopania, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

Strony, na których można było szybko otrzymać e-receptę powstały w szczycie pandemii COVID-19, gdy teleporada zastępowała fizyczny kontakt pacjenta z lekarzem. Jak twierdzi Naczelna Rada Lekarska, dziś to już tylko biznes, gdzie krótka ankieta i karta kredytowa wystarczą do zdobycia niemal każdego leku w kilkadziesiąt sekund.

- Receptomat działa jak automat - wskazuje Klaudiusz Komor, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej. - W ciągu godziny lekarz po drugiej stronie komputera wystawia kilkadziesiąt recept. Oczywiście, to jest zagrożenie zdrowia publicznego - ocenia Andrzej Denis z Gdańskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.

Zmiany w prawie

Lekarze twierdzą, że recepty wystawiane przez internet przez łatwość otrzymania dowolnego leku przyczyniają się do uzależnienia od silnych środków.

- Uzależnieni wiedzą, gdzie je znaleźć, jak je zdobyć i od kogo. Ten kanał był dla nich niezwykle istotny - mówi Eryk Matuszkiewicz, toksykolog.

Minister zdrowia zapowiada zmiany w prawie, które ograniczą możliwość przepisywania leków psychotropowych przez internet.

- Kodeks etyki lekarskiej mówi, że lekarz zawsze przed postawieniem diagnozy, przed przepisaniem leku, powinien pacjenta zbadać, a możliwość odstępstwa od tej sytuacji jest tylko w wyjątkowych okolicznościach - przypomina Klaudiusz Komor, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Na nową ustawę trzeba będzie poczekać, ale ograniczenie sprzedaży można przeprowadzić szybko - zmianą ministerialnego rozporządzenia w sprawie środków odurzających i substancji psychotropowych.

- Rozporządzenie ograniczałoby grupy leków, które lekarz może przepisać przez internet czy też przez telefon, czyli za pośrednictwem telemedycyny - wyjaśnia Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Znowelizowane rozporządzenie ma być gotowe już w maju.

Wybór ilustracji zdjęciowej do materiału jest poglądowy.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

To jest bardzo dobra informacja dla rodzin około 100 małych pacjentów chorujących na ciężką odmianę hemofilii. Od 1 lipca Ministerstwo Zdrowia zapłaci za nową terapię. Hemofilia jest nieuleczalna. Zaburzenia krzepliwości krwi mogą doprowadzić do niepełnosprawności.

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Źródło:
Fakty TVN

Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia. Według nowych wytycznych resortu zdrowia każdy szpital w Polsce ma obowiązek wykonania legalnej aborcji. Odmowa równa się kara z utratą kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia włącznie. Tak ma być. A jak jest? Wciąż różnie, jak pokazują kontrole Rzecznika Praw Pacjenta.

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Źródło:
Fakty TVN

Śmierć 28-letniego Marcina poruszyła nie tylko mieszkańców Sosnowca, ale też całej Polski. Młody piłkarz został pobity przez 16-latków na imprezie masowej w Sosnowcu, a potem zmarł w szpitalu. Sprawcom grożą konsekwencje, ale nie wiadomo, czy będą sądzeni jak dorośli - mogą tego uniknąć, bo to zależy od kwalifikacji prawnej czynu.

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marszałek Szymon Hołownia chce ukarać posła Dariusza Mateckiego, który nocą przez okno wyszedł na dach Sejmu. Maksymalna możliwa kara to 18 tysięcy złotych. Poseł Matecki, pytany o tę sytuację przez dziennikarzy, odpowiada, że nie ma sobie nic do zarzucenia. Większość komentatorów jest jednak zdania, że to najmniejszy z kłopotów posła Suwerennej Polski.

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Co robi PiS? Rasistowsko używa uprawnionego lęku Polaków przed nielegalną imigracją (...) do politycznej propagandy - powiedział w "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki (KO). Odniósł się do publikowanych przez polityków opozycji zdjęć osób o ciemnym kolorze skóry, ocenianych jako podsycanie lęku przed migrantami. - Jeżeli się napisze nieprawdę w internecie, to się to powinno skasować i przeprosić - mówił zaś Janusz Cieszyński (PiS).

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

Źródło:
TVN24

- To rasizm w czystej postaci. To jest również (...) naruszenie dóbr osobistych. Mam nadzieję, że te osoby, które są ofiarami takich działań politycznych, będą miały swoich pełnomocników, którzy zajmą się tą sprawą - mówiła dr Hanna Machińska, była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, o zdjęciach przedstawiających czarnoskóre osoby opublikowanych przez polityków Suwerennej Polski i PiS w sieci. Krytykują przy tym politykę migracyjną rządu.

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Źródło:
TVN24

Francja skupia na sobie uwagę wielu mediów po tym, jak eurowybory wygrało Zjednoczenie Narodowe, a Emmanuel Macron rozwiązał Zgromadzenie Narodowe. Sytuacja nie umknęła również piłkarskiej reprezentacji Francji. Jej kapitan Kylian Mbappé otwarcie zaapelował do młodych obywateli, by nie pozwolili skrajnie prawicowej partii dojść do władzy.

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Spowalnia oddech, zatrzymuje krążenie, zabija w ciągu kilku minut - to skutek przedawkowania fentanylu. Ten środek stosowany jest przez anestezjologów, by uśpić pacjenta lub uśmierzyć ból. Takiej ostrożności i wiedzy nie mają dilerzy ani uzależnieni od narkotyków. Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w Stanach Zjednoczonych.

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS