Zdalny aparat KTG pozwala ciężarnym badać się bez wychodzenia z domu

17.08.2022 | Zdalny aparat KTG pozwala ciężarnym badać się bez wychodzenia z domu
17.08.2022 | Zdalny aparat KTG pozwala ciężarnym badać się bez wychodzenia z domu
Marek Nowicki | Fakty TVN
17.08.2022 | Zdalny aparat KTG pozwala ciężarnym badać się bez wychodzenia z domuMarek Nowicki | Fakty TVN

Ciężarna pacjentka nie musi wychodzić z domu, a serce dziecka i tak jest pod kontrolą. Całodobowy monitoring przez siedem dni w tygodniu zapewnia zdalny aparat KTG. Szpital w Knurowie dopiero zaczyna projekt, ale we Wrocławiu pacjentki już śmiało korzystają z takich urządzeń.

Pani Marzena Graboń-Chałupczak spodziewa się lada moment narodzin córki. Pomimo że ma nadciśnienie i cukrzycę, nie musi leżeć w szpitalu, bo ma w domu urządzenie KTG.

Przyszła mama, jeśli chce skorzystać z urządzenia, najpierw musi zalogować się do aplikacji. Następnie powinna dobrze się ułożyć i podpiąć do brzucha dwa pasy i dwie tak zwane peloty. Po wykonaniu tych czynności może mierzyć pracę serca płodu i skurcze macicy. Wyniki badań trafiają do całodobowego centrum monitoringu i do szpitala w Knurowie, który prowadzi pacjentkę.

- To urządzenie umożliwia, że mama przebywa w swoich warunkach domowych, może się normalnie poruszać, jeździć do sklepu, korzystać z wszelkich udogodnień, a w dogodnym dla siebie czasie, kładzie się na swojej ulubionej kanapie i podłącza się do aplikacji - wyjaśnia Ewa Fojcik, położna z oddziału położniczo-ginekologicznego szpitala w Knurowie.

Pacjentki szpitala w Knurowie z urządzeń korzystają od dwóch tygodni, natomiast od od ponad dwóch miesięcy z domowych KTG mogą też korzystać mieszkanki Wrocławia.

- Kobieta dzwoni na infolinię i jeżeli jest zakwalifikowana do programu, to jest z automatu wysyłane jej urządzenie, które przywozi kurier - tłumaczy Robert Bednarski, dyrektor do spraw smartcity w Urzędzie Miasta Wrocławia.

Technologie przyszłości w medycynie

Jedną z pierwszych osób, które skorzystały z domowego KTG, jest pani Marta Feliks. - W zapisie USG okazało się, że dziecko nie rośnie i nie wiadomo było, dlaczego tak jest. Generalnie lekarz powiedział mi, że albo codzienne KTG, albo patologia ciąży w szpitalu, żeby mieć pewność, że się nic z tym dzieckiem nie dzieje - opowiada pani Marta.

Dzięki domowemu KTG przyszła mama nie musiała się hospitalizować.

Mobilne urządzenia medyczne pomagają nie tylko młodym matkom, ale także tym, którzy chcą bez wychodzenia z domu sprawdzić stan swoich płuc. E-stetoskop też łączy się z aplikacją na telefonie i wysyła lekarzowi wyniki odsłuchu klatki piersiowej.

- Jeżeli dobrze pacjenta poinstruujemy co do techniki wykonywania zapisu, jesteśmy w stanie uzyskać bardzo dobre odsłuchy - podkreśla Mateusz Szmidt, lekarz rodzinny z przychodni w Białymstoku.

Dzięki pulsoksymetrom w domu możemy też zbadać utlenowanie krwi. Dzięki kardiowerterowi-defibrylatorowi szpitale są w stanie zdalnie kontrolować pracę serca pacjenta siedzącego w domu.

Specjalna aplikacja może też sprawdzać gojenie się ran operacyjnych. Aby zbadać słuch, też nie musimy jeździć już do kliniki. Tak wygląda przyszłość, bo dzięki postępowi techniki coraz częściej będziemy leczyć się poza szpitalem.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS