Zdalny aparat KTG pozwala ciężarnym badać się bez wychodzenia z domu

17.08.2022 | Zdalny aparat KTG pozwala ciężarnym badać się bez wychodzenia z domu
17.08.2022 | Zdalny aparat KTG pozwala ciężarnym badać się bez wychodzenia z domu
Marek Nowicki | Fakty TVN
17.08.2022 | Zdalny aparat KTG pozwala ciężarnym badać się bez wychodzenia z domuMarek Nowicki | Fakty TVN

Ciężarna pacjentka nie musi wychodzić z domu, a serce dziecka i tak jest pod kontrolą. Całodobowy monitoring przez siedem dni w tygodniu zapewnia zdalny aparat KTG. Szpital w Knurowie dopiero zaczyna projekt, ale we Wrocławiu pacjentki już śmiało korzystają z takich urządzeń.

Pani Marzena Graboń-Chałupczak spodziewa się lada moment narodzin córki. Pomimo że ma nadciśnienie i cukrzycę, nie musi leżeć w szpitalu, bo ma w domu urządzenie KTG.

Przyszła mama, jeśli chce skorzystać z urządzenia, najpierw musi zalogować się do aplikacji. Następnie powinna dobrze się ułożyć i podpiąć do brzucha dwa pasy i dwie tak zwane peloty. Po wykonaniu tych czynności może mierzyć pracę serca płodu i skurcze macicy. Wyniki badań trafiają do całodobowego centrum monitoringu i do szpitala w Knurowie, który prowadzi pacjentkę.

- To urządzenie umożliwia, że mama przebywa w swoich warunkach domowych, może się normalnie poruszać, jeździć do sklepu, korzystać z wszelkich udogodnień, a w dogodnym dla siebie czasie, kładzie się na swojej ulubionej kanapie i podłącza się do aplikacji - wyjaśnia Ewa Fojcik, położna z oddziału położniczo-ginekologicznego szpitala w Knurowie.

Pacjentki szpitala w Knurowie z urządzeń korzystają od dwóch tygodni, natomiast od od ponad dwóch miesięcy z domowych KTG mogą też korzystać mieszkanki Wrocławia.

- Kobieta dzwoni na infolinię i jeżeli jest zakwalifikowana do programu, to jest z automatu wysyłane jej urządzenie, które przywozi kurier - tłumaczy Robert Bednarski, dyrektor do spraw smartcity w Urzędzie Miasta Wrocławia.

Technologie przyszłości w medycynie

Jedną z pierwszych osób, które skorzystały z domowego KTG, jest pani Marta Feliks. - W zapisie USG okazało się, że dziecko nie rośnie i nie wiadomo było, dlaczego tak jest. Generalnie lekarz powiedział mi, że albo codzienne KTG, albo patologia ciąży w szpitalu, żeby mieć pewność, że się nic z tym dzieckiem nie dzieje - opowiada pani Marta.

Dzięki domowemu KTG przyszła mama nie musiała się hospitalizować.

Mobilne urządzenia medyczne pomagają nie tylko młodym matkom, ale także tym, którzy chcą bez wychodzenia z domu sprawdzić stan swoich płuc. E-stetoskop też łączy się z aplikacją na telefonie i wysyła lekarzowi wyniki odsłuchu klatki piersiowej.

- Jeżeli dobrze pacjenta poinstruujemy co do techniki wykonywania zapisu, jesteśmy w stanie uzyskać bardzo dobre odsłuchy - podkreśla Mateusz Szmidt, lekarz rodzinny z przychodni w Białymstoku.

Dzięki pulsoksymetrom w domu możemy też zbadać utlenowanie krwi. Dzięki kardiowerterowi-defibrylatorowi szpitale są w stanie zdalnie kontrolować pracę serca pacjenta siedzącego w domu.

Specjalna aplikacja może też sprawdzać gojenie się ran operacyjnych. Aby zbadać słuch, też nie musimy jeździć już do kliniki. Tak wygląda przyszłość, bo dzięki postępowi techniki coraz częściej będziemy leczyć się poza szpitalem.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS