Zaatakowano Borysa Budkę. "Całe to zajście pokazuje, do czego może prowadzić skrajnie przemocowy język"

Źródło:
Fakty TVN
Zaatakowano Borysa Budkę. "Całe to zajście pokazuje, do czego może prowadzić skrajnie przemocowy język"
Zaatakowano Borysa Budkę. "Całe to zajście pokazuje, do czego może prowadzić skrajnie przemocowy język"
Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
Zaatakowano Borysa Budkę. "Całe to zajście pokazuje, do czego może prowadzić skrajnie przemocowy język"Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Borys Budka został napadnięty w galerii handlowej w Katowicach przez mężczyznę, który go wyzywał od Niemców. Teraz wiceprzewodniczący PO wzywa Jarosława Kaczyńskiego do przerwania spirali nienawiści. - To dzwonek alarmowy - ocenia Adrian Zandberg z Nowej Lewicy. Prezes PiS w piątek po raz kolejny podzielił Polaków - osią niezgody jest film "Zielona granica" Agnieszki Holland.

Borys Budka został zaatakowany, gdy poszedł na zakupy. - Miał miejsce bezpośredni atak na mnie. Człowiek mówiący paskami TVP Info, wyzywający mnie od Niemców, od nazistów, od ludzi Tuska - opowiedział Budka. Policja potwierdziła wersję posła. - Wytrącił mu telefon z ręki, a także miał go znieważyć i naruszyć jego nietykalność cielesną - opisała podkomisarz Agnieszka Żyłka, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.

49-letni trzeźwy mężczyzna, który zaatakował posła, został zatrzymany. W piątek wieczorem usłyszał zarzuty. - Hejt, nienawiść, to obłudne działanie, do którego doprowadziła szczególnie partia rządząca dzisiaj. (...) Czas to zatrzymać - zaapelował Władysław Kosiniak-Kamysz, PSL, Trzecia Droga. W geście solidarności z napadniętym posłem pod tym samym sklepem pojawił się Adrian Zandberg. - To powinien być dzwonek alarmowy. Dzwonek alarmowy dla wszystkich polityków w Polsce. Ta napaść była motywowana politycznie - zaalarmował Adrian Zandberg z partii Razem. - Całe to zajście pokazuje, do czego może prowadzić skrajnie przemocowy język stosowany przez polityków opcji rządzącej - skomentował Adam Bodnar, były rzecznik praw obywatelskich, kandydat na senatora, Koalicja Obywatelska.

Borys Budka nie ma wątpliwości, kto jest odpowiedzialny za - jak to opisał - ten atak z nienawiści. - To Jarosław Kaczyński jest odpowiedzialny za to, że może dojść w Polsce do tragedii, i dzisiaj od Kaczyńskiego oczekuję tego, by natychmiast przerwał tę spiralę nienawiści, by wydał polecenia w reżimowej telewizji i by wreszcie skończono nakręcać tę histerię - powiedział Budka.

To w telewizji rządowej od tygodni atakowany jest Donald Tusk i posłowie opozycji. Ataki nasiliły się w ostatnich dniach, gdy PiS z tematu bezpieczeństwa uczyniło oś kampanii. W TVP atak na opozycję jest permanentny. - To służy właśnie podgrzewaniu emocji społecznych. Co ma zrobić taki człowiek zaczadzony PiS-em, który słyszy codziennie, od wielu, wielu miesięcy: "ci ludzie to zdrajcy"? - pyta Jan Grabiec, poseł PO. Politycy opozycji już nawet nie apelują do TVP o obiektywizm. Apelują, by zaprzestała szczucia na nich. - To jest dzisiaj zło w czystej postaci. Tak jak mówiłem wcześniej - o tym też będą te wybory - podkreślił Cezary Tomczyk, poseł PO.

Briefing Borysa Budki po napaści w galerii handlowej
Briefing Borysa Budki po napaści w galerii handlowejTVN24

Hejt na film, groźby śmierci

Kilka godzin po ataku na posła opozycji prezes rządzącej partii postanowił wydać oświadczenie. W jednej tylko sprawie - najnowszego filmu Agnieszki Holland "Zielona granica". Kaczyński dał błogosławieństwo wszystkim, którzy od kilku dni obrzucają błotem film Holland opowiadający o kryzysie uchodźczym na granicy polsko-białoruskiej. Prezes PiS wprost oskarżył, że to osoby nienawidzące Polski i wpisujące się w plany Putina. Chodzi nie tylko o twórców filmu. - Każdy, kto się nie ustosunkuje do tego wszystkiego, nie potępi tego wszystkiego, znajduje się po tej jednej, wyraźnej stronie. To jest strona antypolska - stwierdził Kaczyński.

- Zachowują się jak stuknięci. Mamy zawał w energetyce, nie mamy środków europejskich, być może wypadniemy zaraz ze strefy Schengen, bo mamy największą aferę wizową w historii Europy, mamy wojnę na Ukrainie, mamy trzy miliony uchodźców, a oni zajmują się filmem. Oni zajmują się filmem, którego większość z nich w dodatku nie widziała - powiedział Donald Tusk. Zatrzymana we wtorek przez policję posłanka opozycji Kinga Gajewska dostała groźby śmierci. Nie tylko ona, także jej dzieci.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jednym z powodów, dla których koalicja 15 października w ogóle powstała i ma większość w Sejmie, były głosy kobiet. Jednym z powodów, dla którego głosowały, była walka o prawo do aborcji. Sejm może przyjąć jedną z gotowych już ustaw albo zdecydować o referendum. Amnesty International przedstawiło 75 powodów przeciwko referendum.

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy organizować referendum ws. aborcji

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy organizować referendum ws. aborcji

Źródło:
Fakty TVN

Pałac Saski będzie odbudowany i to szybko - tak mówi minister kultury. Kiedyś to był jeden z najpiękniejszych pałaców Warszawy i od niemal dokładnie 100 lat jego częścią jest Grób Nieznanego Żołnierza. O jego powojennej odbudowie mówiono już dawno, ale realne staje się to dopiero teraz.

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Źródło:
Fakty TVN

Na antenie TVN24 opowiadaliśmy historię bezdomnego pana Jarosława. Mężczyzna próbował zmienić swoje życie. Po emisji materiału telefon Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej rozdzwonił się z propozycjami pomocy i pracy. Pan Jarosław nie chciał wyjeżdżać z Poraja. Co zatem u niego słychać?

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

W kilku amerykańskich stanach sędziowie nie mogą ogłosić rozwodu, jeśli kobieta jest w ciąży. Rozwód w tej sytuacji jest po prostu niemożliwy. Nawet jeśli w danym małżeństwie dochodzi do przemocy domowej. Tak jest między innymi w Missouri. Teraz pewna polityk chce to zmienić.

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS