Z prośbą o pomoc mężczyźni często czekają do ostatniej chwili. Ten telefon został stworzony z myślą o nich

Źródło:
Fakty TVN
Z prośbą o pomoc mężczyźni często czekają do ostatniej chwili. Ten telefon został stworzony z myślą o nich
Z prośbą o pomoc mężczyźni często czekają do ostatniej chwili. Ten telefon został stworzony z myślą o nich
Małgorzata Mielcarek/Fakty TVN
Z prośbą o pomoc mężczyźni często czekają do ostatniej chwili. Ten telefon został stworzony z myślą o nichMałgorzata Mielcarek/Fakty TVN

Na ten telefon panowie mogą dzwonić w każdej sprawie - gdy mają problemy psychiczne, finansowe, albo w relacjach rodzinnych. I dzwonią - telefon zaufania dla mężczyzn jest w Polsce jeden, a przez trzy lata pomógł już tysiącowi osób. Czasem chodzi o ważną poradę, a czasem tylko o rozmowę.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112. Telefon, który może pomóc, a nawet uratować życie. Stworzony z myślą wyłącznie o mężczyznach i ich problemach do tej pory pomógł tysiącowi osób. To numer 608 271 402.

- Dzwonią mężczyźni i są obsługiwani również przez mężczyzn, co, jak słyszymy, jest dla nich bardzo ważne - mówi Sebastian Antonowicz, terapeuta, psychotraumatolog, konsultant telefonu zaufania dla mężczyzn.

Ten telefon ma służyć tym, którzy z pomocy korzystać mieli niechętnie albo wcale, tym z małych miejscowości, którzy często nie mają możliwości lub nie wiedzą, jak o pomoc poprosić. Z różnych powodów nie chcą lub obawiają się szukać pomocy u kobiet.

To tylko pozory, że na depresję częściej chorują kobiety

- Chcieliśmy zrobić taką przestrzeń anonimową, przeznaczoną tylko dla nich, gdzie w towarzystwie drugiego mężczyzny, psychologa, będą mogli się otworzyć - mówi dr Michał Bomastyk, prezes Fundacji "Instytut Przeciwdziałania Wykluczeniom".

Okazuje się, że sporo z nich - nie tylko z małych miejscowości - tego otwarcia bardzo potrzebuje. Według oficjalnych statystyk to kobiety na depresję mają chorować częściej - w większej liczbie korzystają z psychoterapii. Częściej też trafiają do szpitala z powodu ciężkiego przebiegu choroby. Te dane nie pokazują wszystkiego.

Depresji nie wolno lekceważyć, należy szukać pomocy. "Nie wiedziałam, że to jest choroba" (23.02.2024 r.)
Depresji nie wolno lekceważyć, należy szukać pomocy. "Nie wiedziałam, że to jest choroba"Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Mężczyźni rzadziej korzystają z usług psychologów i można podejrzewać, że mają trudność z rozpoznaniem u siebie niepokojących objawów. Z prośbą o pomoc często zwlekają do ostatniej chwili.

- Zwykle przychodzą przyprowadzeni przez rodziców lub partnerki i zwykle jest to już znaczne, ciężkie nasilenie epizodu depresyjnego - wskazuje prof. Piotr Gałecki, psychiatra, krajowy konsultant w dziedzinie psychiatrii.

- Niestety, to, że rzadziej sięgają po pomoc, przekłada się na statystyki dotyczące samobójstw - zauważa Anna Morawska-Borowiec, psycholożka, prezeska Fundacji "Twarze Depresji".

Na jedną kobietę, która odbiera sobie życie, przypada pięciu mężczyzn

Według policyjnych danych na jedną kobietę, która w Polsce odbiera sobie życie, przypada aż pięciu mężczyzn. Najwięcej samobójstw popełniają ci przed czterdziestym rokiem życia.

Zamachy samobójcze zakończone zgonem w 2023 roku

Osobie chorej na depresję potrzebna jest odpowiednia i szybka pomoc, ale najpierw trzeba wiedzieć, czy i kiedy jej potrzebujemy. Mężczyznom na przeszkodzie często mają stawać stereotypy wtłaczane im od najmłodszych lat.

- Im nie wolno płakać, muszą stawiać czoło i zwyciężyć w każdej trudności, którą napotykają - zwraca uwagę Bartosz Neska, psycholog.

TEKST PREMIUM: Samotny jak młody mężczyzna. Aplikacje randkowe tylko pogłębiają problem

- Czasy, w których musieliśmy wykazywać się siłą, odwagą, przed drapieżnikami czy mężczyznami z innych plemion, z innych grup, szczęśliwie już dawno mamy za sobą - mówi dr Tomasz Kozłowski, socjolog z Poznańskiego Centrum Szkoleniowo-Badawczego.

Młodzi nierzadko potrafią lepiej rozmawiać o uczuciach od dorosłych

Dlatego dziś można z tych stereotypowych ról wolniej lub szybciej, ale jednak wychodzić. Otwartości można uczyć się od młodszych.

- Młodzież potrafi o tych uczuciach mniej lub bardziej opowiadać, niezależnie, czy to dziewczynki czy chłopcy - wskazuje Alicja Seweryn, psycholożka, konsultantka telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży. Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży niezmiennie działa od 16 lat - to numer 116 111. Dorośli pomoc znajdą pod tymi numerami telefonów: 22 290 44 42 - Fundacja "Twarze Depresji", 608 271 402 - Telefon zaufania dla mężczyzn. Najważniejsze, by się zwrócić po pomoc. Wbrew stereotypom.

- Ja bym życzył wszystkim mężczyznom, żeby znaleźli w sobie odwagę, by sięgnąć po tę pomoc - podsumowuje Sebastian Antonowicz.

Autorka/Autor:Małgorzata Mielcarek

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Nie chcą wracać do swoich domów, nie chcą ich odbudowywać, bo wiedzą, że kolejna powódź, zniszczenia i trauma to tylko kwestia czasu. Mówimy między innymi o mieszkańcach Lądka-Zdroju. Rząd ma dla nich propozycję - wykupi nadające się wyłącznie do rozbiórki domy za cenę wyższą od rynkowej.

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Źródło:
Fakty TVN

Śledztwo ma ustalić przyczyny pożaru budynku w miejscowości Pszów na Śląsku, w którym zginęło pięć osób. Dotarliśmy do nagrań z monitoringu, na których widać, jak błyskawicznie ogień ogarnia cały budynek.

Wyskakiwali z okien, by ratować życie. Pożar w Pszowie rozprzestrzeniał się błyskawicznie

Wyskakiwali z okien, by ratować życie. Pożar w Pszowie rozprzestrzeniał się błyskawicznie

Źródło:
Fakty TVN

Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja, ale już teraz odbywają się w Polsce szkolne prawybory. W Poznaniu organizatorzy akcji przygotowali około 30 tysięcy kart do głosowania. Przy tej okazji zapytaliśmy też uczniów, które problemy i postulaty są im szczególnie bliskie.

Uczniowie w Poznaniu zagłosowali w prawyborach prezydenckich. "Nie ma takiego idealnego kandydata"

Uczniowie w Poznaniu zagłosowali w prawyborach prezydenckich. "Nie ma takiego idealnego kandydata"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Na debacie w Końskich Joanna Senyszyn zapytała Karola Nawrockiego o sprawę wypłat odszkodowań ofiarom księży pedofilów. Kandydat PiS zarzucił swojej kontrkandydatce, że ma "fobie". Tę wymianę skomentowali nie tylko politycy, ale też ci, którzy w dzieciństwie byli molestowani przez księży.

Senyszyn zapytała Nawrockiego o ofiary księży pedofilów. Kandydat PiS zarzucił jej, że ma "fobie"

Senyszyn zapytała Nawrockiego o ofiary księży pedofilów. Kandydat PiS zarzucił jej, że ma "fobie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Dziś udało się zatrzymać atak na ważne instytucje, które zajmują się dostarczaniem wody - powiedział w "Faktach po Faktach" minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wicepremier zdradził też, jak doszło do zeszłorocznego ataku na Polską Agencję Prasową.

"Zły dzień. Mieliśmy ataki na ważne instytucje"

"Zły dzień. Mieliśmy ataki na ważne instytucje"

Źródło:
TVN24

- Z jednej strony zobaczyłem mocno sparaliżowanych faworytów, którzy - odniosłem takie wrażenie - przyszli na tę debatę przede wszystkim, żeby nie przegrać. A z drugiej strony zobaczyłem trójkę kandydatów, którzy wykorzystali szansę - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były prezydent Aleksander Kwaśniewski, komentując debatę w Końskich.

"Sparaliżowani faworyci", "znakomity odruch" i dwóch przegranych. Debata okiem Kwaśniewskiego

"Sparaliżowani faworyci", "znakomity odruch" i dwóch przegranych. Debata okiem Kwaśniewskiego

Źródło:
TVN24

Wojskowi planiści zostali wysłani do Birmingham, by zapanować nad tonami śmieci, które od półtora miesiąca zalegają na ulicach. Strajkują pracownicy odpowiedzialni za utrzymanie czystości w mieście. Problem stał się niezwykle poważny - śmieciowy kryzys doprowadził do potężnej plagi szczurów.

Birmingham tonie w śmieciach. Mieszkańcy skarżą się na wielkie szczury na ulicach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Latynoski Trump" rządzi Argentyną od grudnia 2023 roku i ma rezultaty. Inflacja spadła 10-krotnie. To rezultat polityki bezwzględnych cięć, które Javier Milei obrazował występami z piłą mechaniczną. Tymczasem Argentyńczycy widzą głodowe emerytury, rosnące bezrobocie i cięcia wydatków socjalnych. Ostatni strajk generalny zatrzymał niemal cały kraj.

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS