Z prośbą o pomoc mężczyźni często czekają do ostatniej chwili. Ten telefon został stworzony z myślą o nich

Źródło:
Fakty TVN
Z prośbą o pomoc mężczyźni często czekają do ostatniej chwili. Ten telefon został stworzony z myślą o nich
Z prośbą o pomoc mężczyźni często czekają do ostatniej chwili. Ten telefon został stworzony z myślą o nich
Małgorzata Mielcarek/Fakty TVN
Z prośbą o pomoc mężczyźni często czekają do ostatniej chwili. Ten telefon został stworzony z myślą o nichMałgorzata Mielcarek/Fakty TVN

Na ten telefon panowie mogą dzwonić w każdej sprawie - gdy mają problemy psychiczne, finansowe, albo w relacjach rodzinnych. I dzwonią - telefon zaufania dla mężczyzn jest w Polsce jeden, a przez trzy lata pomógł już tysiącowi osób. Czasem chodzi o ważną poradę, a czasem tylko o rozmowę.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112. Telefon, który może pomóc, a nawet uratować życie. Stworzony z myślą wyłącznie o mężczyznach i ich problemach do tej pory pomógł tysiącowi osób. To numer 608 271 402.

- Dzwonią mężczyźni i są obsługiwani również przez mężczyzn, co, jak słyszymy, jest dla nich bardzo ważne - mówi Sebastian Antonowicz, terapeuta, psychotraumatolog, konsultant telefonu zaufania dla mężczyzn.

Ten telefon ma służyć tym, którzy z pomocy korzystać mieli niechętnie albo wcale, tym z małych miejscowości, którzy często nie mają możliwości lub nie wiedzą, jak o pomoc poprosić. Z różnych powodów nie chcą lub obawiają się szukać pomocy u kobiet.

To tylko pozory, że na depresję częściej chorują kobiety

- Chcieliśmy zrobić taką przestrzeń anonimową, przeznaczoną tylko dla nich, gdzie w towarzystwie drugiego mężczyzny, psychologa, będą mogli się otworzyć - mówi dr Michał Bomastyk, prezes Fundacji "Instytut Przeciwdziałania Wykluczeniom".

Okazuje się, że sporo z nich - nie tylko z małych miejscowości - tego otwarcia bardzo potrzebuje. Według oficjalnych statystyk to kobiety na depresję mają chorować częściej - w większej liczbie korzystają z psychoterapii. Częściej też trafiają do szpitala z powodu ciężkiego przebiegu choroby. Te dane nie pokazują wszystkiego.

Depresji nie wolno lekceważyć, należy szukać pomocy. "Nie wiedziałam, że to jest choroba"
Depresji nie wolno lekceważyć, należy szukać pomocy. "Nie wiedziałam, że to jest choroba"Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Mężczyźni rzadziej korzystają z usług psychologów i można podejrzewać, że mają trudność z rozpoznaniem u siebie niepokojących objawów. Z prośbą o pomoc często zwlekają do ostatniej chwili.

- Zwykle przychodzą przyprowadzeni przez rodziców lub partnerki i zwykle jest to już znaczne, ciężkie nasilenie epizodu depresyjnego - wskazuje prof. Piotr Gałecki, psychiatra, krajowy konsultant w dziedzinie psychiatrii.

- Niestety, to, że rzadziej sięgają po pomoc, przekłada się na statystyki dotyczące samobójstw - zauważa Anna Morawska-Borowiec, psycholożka, prezeska Fundacji "Twarze Depresji".

Na jedną kobietę, która odbiera sobie życie, przypada pięciu mężczyzn

Według policyjnych danych na jedną kobietę, która w Polsce odbiera sobie życie, przypada aż pięciu mężczyzn. Najwięcej samobójstw popełniają ci przed czterdziestym rokiem życia.

Zamachy samobójcze zakończone zgonem w 2023 roku

Osobie chorej na depresję potrzebna jest odpowiednia i szybka pomoc, ale najpierw trzeba wiedzieć, czy i kiedy jej potrzebujemy. Mężczyznom na przeszkodzie często mają stawać stereotypy wtłaczane im od najmłodszych lat.

- Im nie wolno płakać, muszą stawiać czoło i zwyciężyć w każdej trudności, którą napotykają - zwraca uwagę Bartosz Neska, psycholog.

TEKST PREMIUM: Samotny jak młody mężczyzna. Aplikacje randkowe tylko pogłębiają problem

- Czasy, w których musieliśmy wykazywać się siłą, odwagą, przed drapieżnikami czy mężczyznami z innych plemion, z innych grup, szczęśliwie już dawno mamy za sobą - mówi dr Tomasz Kozłowski, socjolog z Poznańskiego Centrum Szkoleniowo-Badawczego.

Młodzi nierzadko potrafią lepiej rozmawiać o uczuciach od dorosłych

Dlatego dziś można z tych stereotypowych ról wolniej lub szybciej, ale jednak wychodzić. Otwartości można uczyć się od młodszych.

- Młodzież potrafi o tych uczuciach mniej lub bardziej opowiadać, niezależnie, czy to dziewczynki czy chłopcy - wskazuje Alicja Seweryn, psycholożka, konsultantka telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży. Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży niezmiennie działa od 16 lat - to numer 116 111. Dorośli pomoc znajdą pod tymi numerami telefonów: 22 290 44 42 - Fundacja "Twarze Depresji", 608 271 402 - Telefon zaufania dla mężczyzn. Najważniejsze, by się zwrócić po pomoc. Wbrew stereotypom.

- Ja bym życzył wszystkim mężczyznom, żeby znaleźli w sobie odwagę, by sięgnąć po tę pomoc - podsumowuje Sebastian Antonowicz.

Autorka/Autor:Małgorzata Mielcarek

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kolejne relacje tych, którzy stracili domy, samochody i dorobek życia. Wiele domów spłonęło doszczętnie. Walka z żywiołem trwa.

Polacy mieszkający w Kalifornii też stracili dobytek w pożarach. Inni nasi rodacy organizują wsparcie

Polacy mieszkający w Kalifornii też stracili dobytek w pożarach. Inni nasi rodacy organizują wsparcie

Źródło:
Fakty TVN

Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta i szef Instytutu Pamięci Narodowej, spotkał się na Jasnej Górze z kibicami. Były kontrowersyjne okrzyki, teraz są krytyczne komentarze. Sam Nawrocki problemu nie widzi.

Okrzyki kibiców na spotkaniu z kandydatem PiS. "To jest namawianie do zabójstwa tak naprawdę"

Okrzyki kibiców na spotkaniu z kandydatem PiS. "To jest namawianie do zabójstwa tak naprawdę"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

26 stycznia odbędzie się 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Już teraz otwieramy serca i portfele, zasilamy wirtualne puszki i licytujemy. Na koncie Orkiestry jest już ponad 9 milionów złotych, a to dopiero początek. WOŚP w tym roku gra dla onkologii i hematologii dziecięcej.

Jedni szyją serduszka, inni ćwiczą repertuar. Przygotowania do 33. Finału WOŚP idą pełną parą

Jedni szyją serduszka, inni ćwiczą repertuar. Przygotowania do 33. Finału WOŚP idą pełną parą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Karol Nawrocki powiedział, że "dziś nie widzi Ukrainy w żadnej strukturze - ani w Unii Europejskiej, ani w NATO". W "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki z Koalicji Obywatelskiej ocenił, że "pomyliły mu się wektory", a ta wypowiedź oznacza, że jest "bliżej Kremla, a nie walczącej z Kremlem Ukrainy". - Widać ewidentnie, że Karol Nawrocki skręca w prawo. Po co on to robi? Tylko po to, żeby w drugiej turze wyborów zgarnąć wyborców Konfederacji - mówiła z kolei Magdalena Sroka (PSL, Trzecia Droga).

"Panu Nawrockiemu pomyliły się wektory"

"Panu Nawrockiemu pomyliły się wektory"

Źródło:
TVN24

Robert Biedroń, współprzewodniczący Nowej Lewicy, stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że premierowi Donaldowi Tuskowi "brakuje determinacji", jeżeli chodzi o przeforsowanie w koalicji rządzącej ustaw dotyczących aborcji i związków partnerskich. Zdaniem europosła szef rządu, nie dyscyplinując ministrów, którzy sprzeciwiają się tym zmianom, "daje na to przyzwolenie".

Biedroń: Tuskowi brakuje determinacji, coś jest nie tak

Biedroń: Tuskowi brakuje determinacji, coś jest nie tak 

Źródło:
TVN24

To, jak bardzo wielowymiarowa jest sprawa odpowiedzialności za sytuację w Strefie Gazy, pokazuje historia Amal, architekt, która w dniu napadu Hamasu na Izrael urodziła swojego drugiego syna. Kobieta w najtrudniejszym momencie, gdy rozpętała się wojna, została sama z dwójką małych dzieci. Drugi rok stara się ocalić je przed śmiercią głodową lub w bombardowaniu. Historia, którą nam opowiedziała, mocno odbiega od oficjalnej narracji Izraela o tym, że w ramach walki z Hamasem nie atakuje cywilów.

Urodziła syna w dniu ataku Hamasu na Izrael. "Obudził mnie huk eksplozji"

Urodziła syna w dniu ataku Hamasu na Izrael. "Obudził mnie huk eksplozji"

Źródło:
jzb/dln

Deklaracja polskiego rządu w sprawie premiera Izraela została odnotowana w mediach na całym świecie. W sprawie nie tylko chodzi o pamięć żydowskich ofiar nazistów, ale o międzynarodowy system sprawiedliwości. Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze jeszcze w listopadzie wydał za Benjaminem Netanjahu i ministrem obrony Izraela list gończe, zupełnie jak za Władimirem Putinem. Świat mocno podzielił się w sprawie tej decyzji, a amerykański kongres wprost ją potępił.

Światowe media zwróciły uwagę na deklarację polskiego rządu w sprawie Benjamina Netanjahu

Światowe media zwróciły uwagę na deklarację polskiego rządu w sprawie Benjamina Netanjahu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS