Tusk chciał ujawnić swoje plany 2 grudnia. Schetyna stawia ultimatum

31.10.2019 | Tusk chciał ujawnić swoje plany 2 grudnia. Schetyna stawia ultimatum
31.10.2019 | Tusk chciał ujawnić swoje plany 2 grudnia. Schetyna stawia ultimatum
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
31.10.2019 | Tusk chciał ujawnić swoje plany 2 grudnia. Schetyna stawia ultimatumJakub Sobieniowski | Fakty TVN

Schetyna kontra Tusk i prezydenckie ultimatum. Szef Platformy Obywatelskiej chce od szefa Rady Europejskiej jasnej deklaracji, czy zamierza wystartować w wyborach prezydenckich, i to już w listopadzie. Donald Tusk zapowiedział jasną deklarację, ale na 2 grudnia.

Grzegorz Schetyna przedstawił Donaldowi Tuskowi raczej ultimatum niż prośbę. W dniach 20-21 listopada w Zagrzebiu ma odbyć się kongres Europejskiej Partii Ludowej. W telewizji Polsat News przewodniczący PO Grzegorz Schetyna powiedział, że do tego czasu Donald Tusk musi zadeklarować, czy będzie kandydował na prezydenta Polski.

- To jest maksymalnie życzliwa wypowiedź pod adresem Donalda Tuska, wskazująca, że dla nas wszystkich jest tak ważną osobą, że prosimy go o decyzję w tej sprawie - tłumaczy poseł PO i były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Różne terminy

Podejrzenie, że jednak Grzegorz Schetyna wyznacza nie tylko termin, ale wręcz stawia ultimatum, jest uzasadnione o tyle, że sam Donald Tusk już wyznaczył datę, kiedy ujawni swoje prezydenckie plany, albo ich brak. Jego termin nie pokrywa się z terminem Grzegorza Schetyny.

- Drugiego grudnia to jest poniedziałek. Mogę konkretnie w waszej stacji opowiedzieć, jak widzę dalszą przyszłość polityczną i Polski, i swoją. Będzie to już po wyborach parlamentarnych - powiedział 30 sierpnia w wywiadzie dla "Faktów po Faktach" TVN24 Donald Tusk.

Zobacz więcej: cały wywiad z Donaldem Tuskiem z 30 sierpnia

Ta kolizja terminów i zderzenie planów nawet niektórym politykom w PO wygląda na ultimatum Grzegorza Schetyny, który nie jest pewny swojego przywództwa w partii.

- Donald Tusk do 1 grudnia pełni funkcję szefa Rady Europejskiej, więc trudno, żeby zmieniał swoje plany. Myślę, że Donald Tusk nie jest osobą, której dziś powinniśmy stawiać ultimatum - komentuje posłanka PO Agnieszka Pomaska.

Nawet Roman Giertych, który jest pełnomocnikiem Donalda Tuska w Polsce, najwyraźniej zrozumiał, że Grzegorz Schetyna stawia warunki Donaldowi Tuskowi. W swoim wpisie na Twitterze chyba z tego zażartował.

Wpis Romana Giertychatwitter.com/GiertychRoman

Różne opinie

Są politycy PO, którzy traktują słowa Grzegorza Schetyny bardzo poważnie. - Nie widzę tu ultimatum, nie widzę tu presji. To jest kwestia pewnego kalendarza, który przyjmiemy w Platformie. My też musimy podejmować decyzje jako Platforma - ocenia poseł PO Sławomir Neumann.

- Co nie oznacza, że Donald Tusk musi ją (decyzję w sprawie startu w wyborach prezydenckich - przyp. red.) ogłaszać publicznie całej Europie, prawda? Natomiast wiedzę co do jego intencji musimy mieć naprawdę wcześniej - dodaje poseł PO Rafał Grupiński.

Dzisiaj Platforma zastanawia się nad różnymi "kandydatami na kandydata" w wyborach prezydenckich.

- Ludzie, którzy wcześniej nie głosowali albo wcześniej nie byli aktywni wyborczo, bo to też nie zawsze 18-latkowie idą głosować, ale ta chwila refleksji jest potrzebna. Dla nich Donald Tusk jest historią. A dla tych, którzy oglądają media publiczne, jest niestety historią nie najlepszą. I dużo czasu zajęłoby mu przypomnienie, że był błyskotliwy medialnie i zrobił dużo dobrych rzeczy. Małgorzata Kidawa-Błońska jest tu i teraz - przekonuje liderka Inicjatywy Polska Barbara Nowacka.

- Donald Tusk jest politykiem formatu europejskiego i światowego. Ma prawo podjąć decyzję taką, jaką uważa, w stosownym dla siebie momencie - twierdzi eurodeputowany Platformy Obywatelskiej Bartosz Arłukowicz.

17 października Grzegorz Schetyna zamieścił na Twitterze zdjęcie, które przedstawia, jak rozmawia on z Donaldem Tuskiem. Opatrzył je podpisem "na Zachodzie bez zmian". Wiele osób potraktowało ten wpis jako wyraz niezmiennej szorstkiej przyjaźni obu polityków, a nie - po prostu przyjaźni.

Wpis Grzegorza Schetynytwitter.com/SchetynadlaPO

- Ten negatywny elektorat, jaki ma Donald Tusk w samej Platformie Obywatelskiej, jest chyba największą barierą dla jego startu - ocenia Władysław Frasyniuk, działacz opozycji w czasach PRL-u.

Czternaście lat temu Donald Tusk kandydował na prezydenta Polski. Jeszcze przed rozpoczęciem kampanii wyborczej wydał wtedy książkę "Solidarność i duma". W połowie grudnia ma się ukazać jego nowa książka, nakładem Wydawnictwa Agora. Ma ona nosić tytuł "Szczerze".

Czytaj więcej: Andrzej Duda i kontrkandydaci z opozycji. Sondaż prezydencki dla "Faktów" TVN i TVN24

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po zmianie władzy w Polsce awansowaliśmy w Światowym Indeksie Wolności Prasy o 10 miejsc. Z zastrzeżeniem, że to jeszcze nie ocena zmiany, a nadzieja na nią i rodzaj zaliczki na konto prawdziwej reformy.

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Źródło:
Fakty TVN

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS