Tusk chciał ujawnić swoje plany 2 grudnia. Schetyna stawia ultimatum

31.10.2019 | Tusk chciał ujawnić swoje plany 2 grudnia. Schetyna stawia ultimatum
31.10.2019 | Tusk chciał ujawnić swoje plany 2 grudnia. Schetyna stawia ultimatum
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
31.10.2019 | Tusk chciał ujawnić swoje plany 2 grudnia. Schetyna stawia ultimatumJakub Sobieniowski | Fakty TVN

Schetyna kontra Tusk i prezydenckie ultimatum. Szef Platformy Obywatelskiej chce od szefa Rady Europejskiej jasnej deklaracji, czy zamierza wystartować w wyborach prezydenckich, i to już w listopadzie. Donald Tusk zapowiedział jasną deklarację, ale na 2 grudnia.

Grzegorz Schetyna przedstawił Donaldowi Tuskowi raczej ultimatum niż prośbę. W dniach 20-21 listopada w Zagrzebiu ma odbyć się kongres Europejskiej Partii Ludowej. W telewizji Polsat News przewodniczący PO Grzegorz Schetyna powiedział, że do tego czasu Donald Tusk musi zadeklarować, czy będzie kandydował na prezydenta Polski.

- To jest maksymalnie życzliwa wypowiedź pod adresem Donalda Tuska, wskazująca, że dla nas wszystkich jest tak ważną osobą, że prosimy go o decyzję w tej sprawie - tłumaczy poseł PO i były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Różne terminy

Podejrzenie, że jednak Grzegorz Schetyna wyznacza nie tylko termin, ale wręcz stawia ultimatum, jest uzasadnione o tyle, że sam Donald Tusk już wyznaczył datę, kiedy ujawni swoje prezydenckie plany, albo ich brak. Jego termin nie pokrywa się z terminem Grzegorza Schetyny.

- Drugiego grudnia to jest poniedziałek. Mogę konkretnie w waszej stacji opowiedzieć, jak widzę dalszą przyszłość polityczną i Polski, i swoją. Będzie to już po wyborach parlamentarnych - powiedział 30 sierpnia w wywiadzie dla "Faktów po Faktach" TVN24 Donald Tusk.

Zobacz więcej: cały wywiad z Donaldem Tuskiem z 30 sierpnia

Ta kolizja terminów i zderzenie planów nawet niektórym politykom w PO wygląda na ultimatum Grzegorza Schetyny, który nie jest pewny swojego przywództwa w partii.

- Donald Tusk do 1 grudnia pełni funkcję szefa Rady Europejskiej, więc trudno, żeby zmieniał swoje plany. Myślę, że Donald Tusk nie jest osobą, której dziś powinniśmy stawiać ultimatum - komentuje posłanka PO Agnieszka Pomaska.

Nawet Roman Giertych, który jest pełnomocnikiem Donalda Tuska w Polsce, najwyraźniej zrozumiał, że Grzegorz Schetyna stawia warunki Donaldowi Tuskowi. W swoim wpisie na Twitterze chyba z tego zażartował.

Wpis Romana Giertychatwitter.com/GiertychRoman

Różne opinie

Są politycy PO, którzy traktują słowa Grzegorza Schetyny bardzo poważnie. - Nie widzę tu ultimatum, nie widzę tu presji. To jest kwestia pewnego kalendarza, który przyjmiemy w Platformie. My też musimy podejmować decyzje jako Platforma - ocenia poseł PO Sławomir Neumann.

- Co nie oznacza, że Donald Tusk musi ją (decyzję w sprawie startu w wyborach prezydenckich - przyp. red.) ogłaszać publicznie całej Europie, prawda? Natomiast wiedzę co do jego intencji musimy mieć naprawdę wcześniej - dodaje poseł PO Rafał Grupiński.

Dzisiaj Platforma zastanawia się nad różnymi "kandydatami na kandydata" w wyborach prezydenckich.

- Ludzie, którzy wcześniej nie głosowali albo wcześniej nie byli aktywni wyborczo, bo to też nie zawsze 18-latkowie idą głosować, ale ta chwila refleksji jest potrzebna. Dla nich Donald Tusk jest historią. A dla tych, którzy oglądają media publiczne, jest niestety historią nie najlepszą. I dużo czasu zajęłoby mu przypomnienie, że był błyskotliwy medialnie i zrobił dużo dobrych rzeczy. Małgorzata Kidawa-Błońska jest tu i teraz - przekonuje liderka Inicjatywy Polska Barbara Nowacka.

- Donald Tusk jest politykiem formatu europejskiego i światowego. Ma prawo podjąć decyzję taką, jaką uważa, w stosownym dla siebie momencie - twierdzi eurodeputowany Platformy Obywatelskiej Bartosz Arłukowicz.

17 października Grzegorz Schetyna zamieścił na Twitterze zdjęcie, które przedstawia, jak rozmawia on z Donaldem Tuskiem. Opatrzył je podpisem "na Zachodzie bez zmian". Wiele osób potraktowało ten wpis jako wyraz niezmiennej szorstkiej przyjaźni obu polityków, a nie - po prostu przyjaźni.

Wpis Grzegorza Schetynytwitter.com/SchetynadlaPO

- Ten negatywny elektorat, jaki ma Donald Tusk w samej Platformie Obywatelskiej, jest chyba największą barierą dla jego startu - ocenia Władysław Frasyniuk, działacz opozycji w czasach PRL-u.

Czternaście lat temu Donald Tusk kandydował na prezydenta Polski. Jeszcze przed rozpoczęciem kampanii wyborczej wydał wtedy książkę "Solidarność i duma". W połowie grudnia ma się ukazać jego nowa książka, nakładem Wydawnictwa Agora. Ma ona nosić tytuł "Szczerze".

Czytaj więcej: Andrzej Duda i kontrkandydaci z opozycji. Sondaż prezydencki dla "Faktów" TVN i TVN24

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS